Սամվել Կարապետյան. «Այսօր մենք ցավ ենք ապրում, որ Մուղնու Սբ. Գեւորգը կործանվեց, բայց դեռ կանգուն Սբ. Նշա՞նը ինչ վիճակում է»
Մուղնու Սբ. Գրիգոր եկեղեցին շուրջ 35 մ բարձրություն ուներ եւ ուշագրավ հորինվածք: Մասնավորապես, արեւելյան ճակատում ընդգծված ձեւով արտացոլվում էին ավանդատները եւ ավագ խորանը: Նման հատակագծով ընդամենը 2 եկեղեցի ունեինք ամբողջ Վրաստանում: Երկրորդը ներկայիս Մարնեուլի շրջանի Շահումյան ավանի (նախկին Մեծ Շուլավեր) Սբ. Մեսրոպ եկեղեցին է, որն ուղղակի կրկնել է Մուղնու Սբ. Գեւորգի հատակագիծը:
Նոյեմբերի 19-ին Մուղնու Սբ. Գեւորգ եկեղեցին փլուզվեց: Այս խնդրի վերաբերյալ «Հետքի» հարցերին պատասխանում է Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի պատասխանատու, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
-Վթարային լինելու պատճառո՞վ փլուզվեց Թբիլիսիի Սբ. Գեւորգ եկեղեցին:
-Այո, վթարային էր եկեղեցու շենքը: Բայց իրականում այդ վթարային վիճակը տասնամյակների անխնամ վիճակի հետեւանք էր: Եկեղեցու վթարային վիճակի հասունացումը պետականորեն հովանավորվում էր Վրաստանի կողմից: Այսինքն` հատուկ հովանու ներքո էր շենքի փլուզման նախապատրաստությունը: Բնականաբար, եթե մի շենք վթարային է, որը պատմական արժեք է ներկայացնում, այդ շենքին անհրաժեշտ շուտափույթ միջոցառումներ են իրականացվում` ամրակայման, հենակներ են դնում. տարբեր ձեւեր կան: Օրինակ` Անի քաղաքում բոլոր մեր եկեղեցիները, որոնք նույնիսկ վթարային վիճակում չեն, այլ մի հատված, նույնիսկ 1-2 քար վթարային է, այդ 2 քարը թուրքերը ապահովել են հենակներով: Այսինքն` Մուղնու Սբ. Գեւորգ եկեղեցու համար պետք է նույն կարգի միջոցառումներ ձեռնարկվեին, որպեսզի շենքը, թեկուզ վթարային, կանգուն մնար: Պետությունը կարող է ասել. «Հիմա մենք բյուջե չունենք», բայց ամրակայման, վերջապես շենքը փլուզումից ապահովելու աշխատանքները կարող էին շատ համեստ գումարներով անել եւ շենքի գոյությունը ապահովել:
-Որեւէ մեկը Վրաստանի կառավարության առջեւ հարցը բարձրացրե՞լ էր, որ եթե եկեղեցին չվերանորոգվի, ի վերջո, փլուզվելու է:
-Գիտեմ, որ դեռ խորհրդային վերջին տարիներին` 1990 թ., Հայաստանի հուշարձանների պահպանության վարչությունը նման հարց արծարծել է, բայց տեղյակ չեմ` դրանից հետո` վերջին 2 տասնամյակի ընթացքում, խնդիրը բարձրացվե՞լ է, թե՞ ոչ: Ենթադրում եմ, որ` ոչ:
-Սբ. Գեւորգը վրացականացված եկեղեցի չէ՞ր:
-Ոչ, վրացականացված չէր, որովհետեւ ինքը խիստ վթարային վիճակում էր, եւ վրացիները իրականում գիտեին, որ շենքը, այս ձեւով մի քանի տարի քարշ տալուց հետո, ինքը-ինքը պիտի փլվի: Դրա համար էլ չէին վրացականացնում: Վրացականացնելու համար վթարված այդ շենքը պիտի ահագին մեծ ծախսով նորոգեին: Բացի դրանից` Մուղնու Սբ. Գեւորգը` որպես հայկական եկեղեցի, Թիֆլիսի պատմության մեջ հայ համայնքի կյանքում դեր կատարած ամենաակնառու եկեղեցիներից էր: Այսինքն` դրա վրացականացնելը, բնականաբար, շատ մեծ ալիք պիտի բարձրացներ: Իրենք ավելի հարմար նկատեցին ուղղակի ազատվել շենքից` շենքը տարիներ անխնամ թողնելով: 88-89 թթ.-ի դրությամբ եկեղեցում Թբիլիսիի ժողարվեստի թանգարանն էր: Ներսում ցուցանմուշներ կային եւ այլն: 89 թ. թանգարանը փոխադրվեց այլ վայր. ամբողջ այդ ցուցանմուշները հանեցին: Ի դեպ, շենքն արդեն փոքրիկ ճաքեր ուներ: Անցյալ տարի առիթ եմ ունեցել լինել եկեղեցում, եւ անցյալ տարվա վիճակով այնպիսի ճաքեր կային, որ մարդը կարող էր ճաքից ներս մտնել: Երեւակայեք` ինչ ճաքերի մասին է խոսքը: Եվ 89-ից մինչեւ հիմա` ճիշտ 20 տարվա ընթացքում, ուղղակի հովանավորվեց եկեղեցու մոտալուտ փլուզումը:
-Ձեր կանխատեսմամբ` հիմա, երբ արդեն եկեղեցին փլուզված է, վերականգնման մասին խոսելը ավելո՞րդ է:
-Վստահ եմ` ավելորդ է, որովհետեւ շենքը, նախ եւ առաջ, ամբողջապես աղյուսաշեն է: Եվ երբ աղյուսաշեն եկեղեցիները փլուզվում են, ուղղակի աղյուսի ջարդոնի մի կույտի են վերածվում: Նույն տեսքը ընդունեց Հավլաբարում Շամքորեցոց Կարմիր Ավետարան եկեղեցին, որը պայթեցումով ավերվեց 1989-ի ապրիլին: Եվ նա էլ, ըստ էության, հնարավոր չէր վերականգնել, որովհետեւ աղյուսաշեն լինելով` ինքը ուղղակի մի հատ հողաթմբի է վերածվում: Վստահաբար, կորցրինք Մուղնու Սբ. Գեւորգը: Ճիշտն ասած, մենք Կարմիր Ավետարանի պայթեցմամբ ոչնչացնելու հետ կապված` ալիք չենք բարձրացրել, իսկ այս դեպքում շենքը ինքը-ինքը փլվեց: Օրինակ` տեղի հայ համայնքը պետությանը առաջարկել էր, որ ինքն իր ծախսով նորոգի Շամքորեցոցը, եւ ոչ միայն թույլ չտվեցին, այլեւ պայթեցումով ավերեցին: Չեմ իմանում` Մուղնու Սբ. Գեւորգի համար հայ համայնքից նման առաջարկ կառավարությանը եղե՞լ էր, թե՞ ոչ: Ենթադրում եմ, որ` ոչ, որովհետեւ այսօր մոտավորապես 80-100 հզ. հայ համայնք ունենք հենց Թբիլիսիում, Վրաստանում` ավելի շատ, եւ օրինակ` Սբ. Նշան եկեղեցին, որը մի քանի տարի առաջ հրդեհեցին, եւ մինչեւ հիմա, իհարկե, կանգուն է, ճաքեր չունի, բայց հրդեհից հետո ամայի, կեսավերակ մի շինություն է, եւ շենքը որպես զուգարան է օգտագործվում` 80-100 հզ. հայ համայնքի աչքի առաջ: Սբ. Գեւորգը եւ Սբ. Նշանը իրար հարեւանությամբ եկեղեցիներ են. մի քանի հարյուր մետրի խնդիր է: Մեկը տարիների անխնամ վիճակից փլուզվեց, եւ մեզ հայտնի չէ ոչ մեկ դիմում` Վրաստանի իշխանություններին, եկեղեցին հայ համայնքի կամ Առաջնորդարանի ուժերով (թեմ ունենք վերջապես) նորոգելու ցանկության հետ կապված: Նույնը Սբ. Նշանն է: Այսօր մենք Մուղնու Սբ. Գեւորգի համար ցավ ենք ապրում, որ կործանվեց, բայց դեռ կանգուն Սբ. Նշա՞նը ինչ վիճակում է:

Samvel Karapetyan – “We mourn the collapse of Saint Gevorg of Mughni Church in Tbilisi. But what about the fate of St. Nishan’s, just 100 meters away?
The Saint Gevorg of Mughni Armenian Church in Tbilisi had a height of some 35 meters and an attractive design, especially on the eastern exterior façade where there were depictions of the benefactors and main altar. There were only two churches with a similar footprint in all of Georgia. The other is St. Mesrop Church in the Shahumyan (formerly Metz Shulaver) settlement in the Marneuli region.
On November 19, the dome of St Gevorg’s came crashing down and the church collapsed. Samvel Karapetyan, who heads the Armenian Architectural Research NGO spoke to “Hetq” about the incident and its significance.
-Did St. Gevorg’s collapse due to the fact that it was no longer structurally sound?
-Yes, the church structure was unsafe. But this was a result of many decades of neglect. It was Georgia that saw to it that the church deteriorated to the point of collapse. That’s to say, the lead up to the collapse was the result of a specific policy. Normally, if a structure that possesses some historical value is on the verge of collapse, immediate measures are taken to fortify and secure the building. For example take our churches at Ani that aren’t on the verge of collapsing, some that have only one or two loose stones. The Turks have set up support beams and braces. The same should have been done in the case of St. Gevorg in order to fortify the structure, despite being unsound. The Georgian government can now state ‘we don’t have the requisite funds’, but structural fortifications could have been placed at fairly low cost.
-Did anyone raise this concern with the Georgian government? That the church was prone to collapse without necessary renovations?
-I know that in 1990, at the end of the Soviet regime, Armenia’s Department of Monuments’ Preservation raised the issue, but I have no knowledge if the issue was raised since then, in the past twenty years. I would assume that it wasn’t.
-Wasn’t St. Gevorg’s an Armenian church that had been Georgianized?
-No, it hadn’t been subjected to this process. The Georgians were well aware of the church’s poor structural condition and that it would eventually collapse in a few years anyway. That’s why they left it alone. Had it been co-opted, the Georgians would need to have spent huge amounts to repair and renovate the church. In addition, St. Gevorg’s of Mughni, is a church that has played a prominent role on the life of the Armenian community of Tbilisi. Had the Georgians sought to co-opt the church, it would have created a great deal of commotion. Thus, they decided that it would be more convenient for them in the long-run to keep the church in a state of disrepair and wait for its eventual collapse. During the years 1988-1989, the church served as the Folk Arts Museum. There were various exhibits displayed inside. In 1989, the museum moved and so did all the items on display. At the time, the walls were already showing hairline cracks. I had occasion to visit the church last year. The cracks had grown so large that one could pass through the walls and enter the church. In the twenty years since 1989, one can honestly state that the church’s eventual collapse was the result of official design.
-In your estimation, does it now even make sense to talk about the rebuilding of St. Gevorg’s?
-Believe me, restoration of the church is a moot point. First of all, the church was a brick structure and when such a church collapses all that’s left is a pile of useless rubble. The same fate befell the Shamkoretsots Karmir Avetaran Church in Havlabar (an historic Armenian neighborhood in Tbilisi) that was blown up in April, 1989. It too was beyond rebuilding since it was a brick structure as well and had been transformed to a heap of rubble. I am convinced that we have lost St. Gevorg of Mughni forever. We didn’t raise the issue of the blowing-up of the Karmir Avetaran Church and now, this church, collapsed on its own. Back then, the Armenian community proposed to the government that they be allowed to pay for the renovation of Shamkoretsots. They not only refused the request but blew-up the church as well. I can’t say if the Armenian community made a similar request to the government regarding St. Gevorg’s. My guess is that they haven’t. Why? Just take a look at the condition of St Nishan’s. We have about 80,000-100,000 Armenians in Tbilisi alone and many more throughout all of Georgia. Several years ago the church was set ablaze. It still stands but after the fire it’s become deserted; a semi-ruined structure that is now used as a public toilet. And this is sacrilege is happening before the eyes of the Armenian community in Tbilisi. St Gevorg’s and St. Nishan’s are in close proximity to one another; separated by a mere 100 meters or so. One has collapsed due to years of neglect and we have no knowledge of any official petition by the community or the Diocese (yes, we do have an official Church See there) to the Georgian authorities expressing the desire or will to renovate it. This is also true for St. Nishan’s. Today we mourn the loss of St. Gevorg’s but what about the condition of St. Nishan’s, a church that still stands? Does it await the same fate?