Համահայկական բանկը չի մրցակցելու առևտրային բանկերի հետ
Համահայկական բանկը նպատակ ունի միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից և զարգացմանն ուղղորդված այլ մասնավոր աղբյուրներից հավաքագրել երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցներ՝ Հայաստանում գրանցված և գործող մրցունակ արտադրական ձեռնարկություններին երկարաժամկետ զարգացման ֆինանսավորում ապահովելու համար: Այս մասին այսօր՝ Համահայկական բանկի բացման արարողության ժամանակ, ասել է բանկի խորհրդի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Վահրամ Ներսիսյանցը:
Նրա խոսքերով՝ Համահայկական բանկը զարգացման բանկ է և հիմնադրվել է որպես բաց բաժնետիրական ընկերություն:
Համահայկական բանկը չի մրցակցելու առևտրային բանկերի հետ, քանի որ չի ընդունելու ավանդներ կամ չի տրամադրելու առևտրային վարկեր: Համահայկական բանկն, իր ուղղակի վարկային գործունեությունից բացի, կարող է համագործակցել առևտրային բանկերի հետ՝ ձեռնարկություններին ներկայացնելով ֆինանսավորման փաթեթներ, որոնցով Համահայկական բանկը կտրամադրի երկարատև ֆինանսական ռեսուրսներ, իսկ առևտրային բանկերը Համահայկական բանկի հետ համատեղ կապահովեն այդ ձեռնարկությունների ավելի կարճաժամկետ, աշխատանքային կապիտալի և առևտրային ֆինանսավորման կողմը:
Համահայկական բանկի գործունեությունը կանոնակարգելու է ՀՀ կենտրոնական բանկը:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը հայտնում է, որ Համահայկական բանկի բացման արարողությանը մասնակցել է Սերժ Սարգսյանը, ով ծանոթացել է բանկի աշխատանքային պայմաններին:

Всеармянский банк не будет конкурировать с коммерческими банками
Цель Всеармянского банка – собрать долгосрочные финансовые средства у международных финансовых организаций и других частных источников для обеспечения финансирования долгосрочного развития зарегистрированных и действующих в Армении конкурентоспособных производственных предприятий. Об этом сегодня на открытии Всеармянского банка заявил председатель совета и генеральный исполнительный директор банка Ваграм Нерсисянц.
По его словам, Всеармянский банк является банком развития и учрежден как открытое акционерное общество.
Всеармянский банк не будет конкурировать с коммерческими банками, поскольку не будет принимать вклады или предоставлять кредиты. Помимо прямой кредитной деятельности Всеармянский банк также может сотрудничать с коммерческими банками, предлагая предприятиям пакеты финансирования, по которым он будет предоставлять долгосрочные финансовые ресурсы, а коммерческие банки вместе с Всеармянским банком обеспечат финансовую сторону торговли и краткосрочный рабочий капитал этих предприятий.
Деятельность Всеармянского банка будет регулироваться Центральным банком РА.
На церемонии открытия Всеармянского банка присутствовал президент РА Серж Саргсян, сообщает пресс-служба главы государства.