Էրդողանի նախնիներն ու Հայոց ցեղասպանությունը
«Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանի հոդվածը ի պատասխան Վաշինգթոնում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանի հայտարարությանը. «Իմ նախնիները երբեք ցեղասպանություն չեն իրականացրել»:
Արմեն Այվազյան, Արա Պապյան անուններով հայ բազմավաստակ թուրքագետներ ունենք պատվավոր՝ թող նրանք պրպտեն պարզեն՝ ովքեր են Էրդողանի նախնիները եղել եւ արդյոք նրանց կլանը, ցեղը, տոհմը Հայոց Մեծ ԵՂԵՌՆԻՆ ինչպիսի մասնակցություն է ունեցել: Մ.Մ. Չորրորդ ինքնիշխանություն, 10 դեկտեմբերի 2009թ. (Շարահյուսությունը պահպանված է անփոփոխ, որի համար ընթերցողից ներողություն եմ խնդրում) Մի ֆրանսիացի հայտնի գրող իրավացիորեն ասում էր. «Մենք բոլորս գալիս ենք մեր մանկությունից»: Որևէ քաղաքական գործչի, ինչպես նաև յուրաքանչյուր մարդու, ճիշտ հասկանալու համար, անհրաժեշտ է հասկանալ, թե որտեղի՞ց է նա գալիս: Առավել ևս դա կարևորվում է Էրդողանի. «Իմ նախնիները երբեք ցեղասպանություն չեն իրականացրել» նախադասությունից հետո: Նախ Էրդողանի նախնիների մասին: Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանն (Recep Tayyip Erdogan) ունի քարթվելական ծագում, ավելի հստակ՝ նրա նախնիները լազեր են: Այդ մասին հայտարարել է նաև ինքը 2004թ. օգոստոսի 12-ին, Բաթումի կատարած այցի ժամանակ: Թուրքիայի ներկա վարչապետի մեծ հոր անունը նույնպես Ռեջեփ է եղել և նա մինչև 1878թ. բնակվել է Բաթումիի կողմերում գտնվող Բագատ վայրում: Վերջինիս հայրը երկար տարիներ տեղի իմամն էր: Երբ 1877-78թթ. ռուս-թուրքական պատերազմից հետո Բաթումն իր շրջակայքով անցնում է Ռուսաստանին, Ռեջեփը գաղթում և բնակություն է հաստատում Ռիզե քաղաքում, որտեղ հայտնի է դառնում Բագատլի Ռեջեփ (Bagatlı Recep) մականունով: Նա զոհվել է Առաջին աշխարհամարտի տարիներին՝ 1916թ., դեպի Ռիզե առաջացող ռուսական զորքերի դեմ կռվելիս: Թեև Ռեջեփ Թայյիփը ծնվել է Ստամբուլում (1954թ. փետրվարի 26-ին) սակայն իր վաղ մանկությունը՝ մինչև 13 տարեկանը, ապրել է իր նախնիների քաղաք Ռիզեում: Այստեղ նրա հայրը՝ Ահմեդը, աշխատում էր ծովային ընկերությունում: Մայրը՝ Թենզիլեն, տնային տնտեսուհի էր և զբաղված էր հինգ երեխաների խնամքով: 1967թ. Էրդողանների ընտանիքը նորից բնակություն է հաստատում Ստամբուլում, ուր 1973թ. Ռեջեփն ավարտում է կրոնական դպրոց (İmam Hatip Lisesi): Արդեն ուսումնառության տարիներին՝ 16 տարեկանում, նա կարդում է իր առաջին քարոզները: Թերևս Ռեջեփ Թայյիփն իր պապի նման իմամ դառնար, եթե կրոնն աստիճանաբար ավելի ու ավելի մեծ տեղ չգրավեր Թուրքիայի քաղաքական կյանքում: Ռեջեփ Էրդողանի կինը՝ Էմինե Էրդողանը, Սղերդ (Siirt) քաղաքից է, ազգությամբ արաբ: Նրանք ունեն չորս երեխա: Հիմա՝ ցեղասպանության իրականացման մասին: Որևէ մեկն անձամբ Էրդողանի նախնիներին չի մեղադրում Հայոց ցեղասպանությունն իրականացնելու համար: Ավելին, որևէ մեկը չի մեղադրում նաև թուրք ժողովրդի ներկա սերնդին Հայոց ցեղասպանության համար: Այսուհանդերձ, թեև մեր ժամանակակից թուրքերը մեղավոր չեն իրենց նախնիների հանցագործությունների համար, այնուամենայնիվ նրանք պատասխանատու են դրանց համար: Ինչպես ժամանակակից գերմանացիները, մեղավոր չլինելով նացիստների հանցագործությունների համար, պատասխանատու են դրանց համար և մինչ այժմ շարունակում են լուռ ու համբերատար կրել ծանր պատասխանատվությունը: Իսկ այդ պատասխանատվությունն արտահայտվում է ոչ միայն կատարված հանցագործության միանշանակ դատապարտումով, այլև տասնամյակների ընթացքում Իսրայելին հատկացված և հատկացվող հարյուրավոր միլիարդների հասնող օգնությամբ: Ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետությունը ոչ միայն հանդիսանում է Օսմանյան կայսրության ուղղակի իրավական շարունակությունը (legal continuity), այլև շարունակում է քաղաքական-գաղափարական պորտալարով կապված մնալ այդ կայսրության վերջին՝ երիտթուրքական, վարչախմբի հետ: Հանրահայտ իրողություն է՝ Թուրքիայի Հանրապետության բոլոր հիմնադիրները, այդ թվում նաև Մուստաֆա Քեմալը, եղել են Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչ և իրականացնող Իթթիհադ վե թարրակի կուսակցության անդամներ: Այդ իսկ պատճառով շատ մասնագետներ երիտթուրքերի կառավարման շրջանի մեջ ներառում են նաև հանրապետության առաջին տասնամյակները՝ 1908-50թ. (The Young Turk era in Turkish history): Ըստ այդմ, եթե Էրդողանի նախնիները, գուցեև, անմիջականորեն չեն մասնակցել Հայոց ցեղասպանությանը, անտարակույս, Էրդողանի քաղաքական նախնիները քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության իրականացնողներն են: Հետևաբար, քանի դեռ թուրք ժողովուրդը չի դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը և շարունակում է վայելել հանցագործության պտուղները, նա առնվազն հանցակից է քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանությանը: Ի վերջո հանցագործները միայն նրանք չեն, որ իրականացնում են հանցագործությունները, հանցագործներ են նաև հանցագործությունը պարտակողներն ու գողոնն իրացնողները:

The Forebears of Erdoğan and the Armenian Genocide
"We have celebrated specialists of the Turks, namely Armen Ayvazyan, Ara Papian, most respected, let them investigate and find out who the forbears of Erdoğan were and what participation indeed their clan, tribe, dynasty had in the Armenian Genocide.” (December 10, 2009 - Chorrort Inqnishkhanoutiun) The following is a reply by Ara Papian, Head of the “Modus Vivendi” Centre, to the statement made by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan in Washington D.C. declaring “My ancestors did not commit any genocide”. A noted French author said truly that, “We are all products of our childhoods”. In order to correctly understand any politician, or even any man, it is necessary to understand where he or she comes from. This is even more important after Erdoğan stated, “My ancestors have never committed genocide!”.
Let us first turn to Erdoğan’s forebears. Recep Tayyip Erdoğan has Kartvelian ancestry, more specifically, his ancestors were ethnic Laz. He declared this himself on the 12th of August, 2004, during a visit to Batumi. The grandfather of the current Prime Minister of Turkey was likewise called Recep; he lived in Bagat, near Batumi, up to 1878, and his father, in turn, was a local imam for many years. After the war of 1877-78, when Batumi became part of the Russian Empire, this Recep emigrated to the city of Rize, where he was known as “Bagatlı Recep”. He died during the First World War, in 1916, while fighting against Russian forces advancing towards Rize. Although Recep Tayyip was born in Istanbul (on the 26th of February, 1954), he did, in fact, spend most of his childhood – up to the age of thirteen – in Rize, the city of his ancestors. His father, Ahmed, worked in the coast guard, while his mother, Tenzile, was a homemaker, raising five children. In 1967, the Erdoğan family moved to Istanbul once again, where Recep graduated from a religious school – İmam Hatip Lisesi – in 1973. Even while at school, at the age of sixteen, he began to deliver sermons. Perhaps Recep Tayyip would have turned out to be an imam like his great-grandfather, if religion did not gradually take up a greater role in Turkish politics. Recep Erdoğan’s wife, Emine Erdoğan, is from the city of Siirt (Sgherd in Armenian), ethnically Arab. They have four children. And now, let us turn to the ancestors’ participation in the Armenian Genocide. Nobody is personally accusing the forbears of Erdoğan for carrying out the Armenian Genocide. Moreover, nobody is accusing the present generation of the Turkish people for the Armenian Genocide either. Nevertheless, although current Turks are not guilty of their ancestors’ crimes, they are yet responsible for them, just as today’s Germans, while free of blame with regards to the crimes of the Nazis, bear their responsibility and continue up to the present to silently and patiently carry that heavy burden. And that responsibility is manifested not only by the outright condemnation of the criminal act itself, but also by the hundreds of billions in aid that have been granted and that continue to be granted to Israel. The current Republic of Turkey is not only the direct legal continuity of the Ottoman Empire, but it continues to also maintain an umbilical cord of political and ideological connections with those in power in the empire’s last days, the Young Turks. It is a plain fact that all the founders of the Republic of Turkey – including Mustafa Kemal – were members of the Ittihad ve Terraki party (“Union and Progress”) which had orchestrated the Armenian Genocide. For that reason, many specialists include the Young Turks in their chronologies of the early years of the republic, from 1908-1950 (as “The Young Turk era in Turkish history”). Accordingly, even if Erdoğan’s forebears were, say, not directly involved in the Armenian Genocide, indubitably however, Erdoğan’s political forebears most certainly perpetrated the first genocide of the twentieth century. And so, as long as the Turkish people do not condemn the Armenian Genocide and continue to enjoy the fruits of this crime, they are at the very least accomplice to the first genocide of the twentieth century. Ultimately, criminals are not merely the ones who carry out the crime, but also those on the side of the crime, and those who acquire its spoils.