Եթե «Հրապարակը» չկատարի ԴԱՀԿ-ի որոշումը, ապա քրեական գործ կհարուցվի
ԴԱՀԿ ծառայության աշխատակիցներից մեկը երեկ այցելել է «Հրապարակ» օրաթերթի խմբագրություն եւ հայտարարել, թե 3 մլն դրամի չափով արգելանք է դրվում «Հրապարակ» օրաթերթ ՍՊԸ-ին պատկանող գույքի վրա, ինչպես նաեւ «արգելել «Հրապարակ» օրաթերթ ՍՊ ընկերությանը սույն քաղաքացիական գործով առկա վեճի հետ կապված որեւէ տեղեկատվության տարածումը` մինչեւ գործով վերջնական ակտ կայացնելը»:
Խմբագրությունում նույնիսկ չգիտեն, թե խոսքը որ քաղաքացիական գործի մասին է, ով է իրենց դատի տվել, ինչի համար եւ ինչ է պահանջում:
Օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ դատարանից չի ստացել Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Կարինե Պետրոսյանի որոշումը` գույքի վրա արգելանք դնելու եւ տեղեկատվություն տարածելու իրավունքից զրկելու մասին: «Նախ, մենք չգիտենք, թե ինչ վեճի մասին է խոսքը: Հայցադիմումը չեմ ստացել, դատավորի որոշումը չեմ ստացել, միանգամից մտնում է ԴԱՀԿ կատարողը եւ ասում, որ ձեր հետ կապված բան եմ բերել, պիտի ստորագրեք եւ արգելանք դնեմ ձեր գույքի եւ իրավունքի վրա»,-ասում է Արմինե Օհանյանը:
Խմբագրությունում միայն ենթադրում են, թե ով կարող է իրենց դատի տալ: Խոսքը Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանի մասին է: Օրաթերթը վերջերս հրապարակել էր մի նամակ, ըստ որի` դատական դեպարտամենտի մի խումբ աշխատակիցներ գրել են, թե դեպարտամենտում ինչ է կատարվում, եւ բողոքում են Վճռաբեկ դատարանի նախագահից ու դեպարտամենտի ղեկավարից: Այդ նամակը ուղարկվել է դատախազություն եւ արդարադատության նախարարություն: Գլխավոր դատախազն էլ այն մակագրել եւ ուղարկել է Ոստիկանության կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի 6-րդ վարչություն, քանի որ նամակի բովանդակության մեջ առկա են եղել հանցակազմի տարրեր եւ հիմա քննություն է ընթանում: «Հրապարակի» ձեռքում է հայտնվել այդ նամակը, եւ այն ներկայացրել են ընթերցողներին:
Նամակում մասնավորապես ասված է. «Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ եւ Արման Մկրտումյանի բարձր հովանու ներքո համակարգը գնում է վերջնական կործանման: Այն, ինչ այսօր կատարվում է Դատական դեպարտամենտում, ավելի շատ նման է տոտալիտար ռեժիմով աշխատող մի կառույցի, որն անմիջականորեն ղեկավարում է նախկինում դատախազությունից կաշառակերության համար հեռացված Միսակ Մարտիրոսյանը: Մարտիրոսյանի ղեկավարության ժամանակ դատական ծառայողները դեպարտամենտի անունը դրեցին «միսակնոց», քանի որ սույն հիմնարկում ամեն ինչ միայն ինքն է որոշում»,-ասվում է «Հրապարակ»-ում հրապարակված նամակում:
«Հարցնում եմ ԴԱՀԿ աշխատակցին, թե ի՞նչ է նշանակում տեղեկատվության տարածման արգելքը, ասում է` դե հոդվածներ չպիտի տպեք: Հարցնում եմ` իսկ կարո՞ղ եմ ասուլիս, հարցազրույց տալ, պատասխանում է` երեւի չէ: Իհարկե, ճիշտ է ասում, որովհետեւ դատավորն անորոշ է որոշումը գրել,-ասում է «Հրապարակի» խմբագիրը եւ ավելացնում,-ուրեմն այդ ամբողջ համակարգում մի գրագետ մարդ չկա՞ր, որ դատավորին ասեր Սահմանադրությանը դեմ բան ես անում: Տեղեկատվության տարածման իրավունքը Սահմանադրությունն է որոշում, ոչ թե հարգելի դատավորը»:
Արմինե Օհանյանը ԴԱՀԿ-ի աշխատակցից նաեւ հետաքրքրվել է, թե ի՞նչ է սպառնում իրեն, եթե որոշումը չկատարի: Վերջինս պատասխանել է, թե «ԴԱՀԿ-ի մասին» օրենքը փոխվել է, խստացվել է, եւ չկատարելու դեպքում քրեական գործ են հարուցում, որը նախատեսում է մինչեւ 2 տարվա ազատազրկում: «Պատկերացնու՞մ եք, եթե հիմա այդ թեմայի շուրջ մեկ նյութ տպեմ, կարող է քրեական գործ հարուցեն ու ինձ ազատազրկեն»:
Արմինե Օհանյանի ասելով` հայցը դատարան է ուղարկվել օգոստոսի 31-ին, դատարանը հայցն ընդունել է վարույթ և անմիջապես արգելանքի որոշում կայացրել: Հայցվոր կողմը չի սպասել, որ դատավորի որոշումը պաշտոնական ընթացակարգով հասնի ԴԱՀԿ-ին: Նա անմիջապես դիմել է դատարան, վերցրել է որոշումն ու տարել է ԴԱՀԿ: «Փոստային ծառայությունը դեռ չի հասցրել ինձ հայցադիմումը հասցնել, ԴԱՀԿ-ն արդեն կատարողական վարույթ է հարուցել»,-ասում է խմբագիրը:
Խմբագիրն ասաց, որ կատարելու է դատարանի որոշումը, քանի որ այն չկատարելու համար կամ պետք է թողնել այս երկրից գնալ, կամ էլ «բեսպրեդելի» մեջ գործել: «Լավ, ես վեճի հետ կապված չեմ խոսի, Դատական դեպարտամենտի, նրա ղեկավարի մասին նյութ չեմ գրի: Բայց հո ինձ չեն արգելել դատավորի ապօրին որոշման մասին խոսել կամ քրեադատավարական խախտումների մասին չհրապարակել: Ի վերջո, ինձ են արգելել, հո բոլոր լրատվամիջոցներին չե՞ն արգելել, նրանք հրապարակելու են, չէ՞: Իմ բերանը փակեցին, բա մնացած թերթերի՞նը: Դատավորը պետք է միանգամից որոշում կայացներ, որ այս թեմայով մամուլին ընդհանրապես արգելում է հրապարակումներով հանդես գալ, միակ ձեւը դա կլիներ»:
«Հետքը» որոշում կայացրած դատավոր Կարինե Պետրոսյանից հետաքրքրվեց, թե ինչու է ԴԱՀԿ-ն վարույթ հարուցել առանց դատավորի որոշումը «Հրապարակին» ուղարկելու, եւ ինչու հայցադիմումը պատասխանող կողմը չի ստացել, որ հասկանա, թե որն է վեճի առարկան:
«Ընդամենը պետք է տիրապետել քաղաքացիական դատավարության 95-րդ հոդվածին, այլ հարցի չեմ պատասխանի: Իմ բացատրությունը տալիս եմ իմ որոշումներով, դրանից բացի այլ բան չեմ կարող ասել»,-ասաց դատավոր Պետրոսյանն ու անջատեց հեռախոսը:
Դատավորի հիշատակած հոդվածը բոլորովին այլ բովանդակություն ունի եւ չի վերաբերում մեր հարցին: Նշված հոդվածը կարգավորում է, թե պատասխանողը ինչ ժամկետներում եւ կարգով պետք է հայցադիմումի պատասխան ներկայացնի: Քանի, որ պատասխանողը հայցադիմում չի ստացել, դրան պատասխանելու մասին խոսելն ավելորդ է:
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանն իր որոշումներում այլ բան է ասում
««Օբզերվերը և Գարդիանն» ընդեմ Միացյալ Թագավորության» գործով Եվրոպական դատարանը գտել է, որ նախնական արգելքների հետ կապված վտանգներն այնպիսին են, որ դրանք պետք է մանրակրկիտ ուսումնասիրության ենթարկվեն դատարանի կողմից, մասնավորապես մամուլի պարագայում, քանի որ նորությունները «շուտ փչացող ապրանք» են, եւ նույնիսկ շատ կարճ ժամանակահատվածով դրանց հրապարակումն ուշացնելը կարող է արժեզրկել նորությունը:
Եթե գույքը արգելանքի տակ դնելու դատարանի որոշումը միանշանակ ընկալելի է, ապա նույնը չի կարելի ասել տեղեկատվություն տարածելու արգելքի մասին:
Հետեւաբար, այս առումով Կարինե Պետրոսյանի որոշումը` թերթին զրկել տեղեկատվություն տարածելու իրավունքից, շատ ընդհանրական է եւ կարող է տարբեր կիրառություն ունենալ, ինչը, ի վերջո, կարող է խոչընդոտել խոսքի ազատության իրավունքի իրացմանը:
ՄԻԵԴ-ի մեկ այլ որոշումով էլ` « «Sunday Times»-ն ընդդեմ Միացյալ Թագավորության» (1979, Application No. 6538/74), ասվում է, որ ՄԻԵԴ անդամ պետություններին վերապահվում է հայեցողության լուսանցք՝ որոշելու, թե արդյոք արտահայտվելու ազատության սահմանափակումներն անհրաժե՞շտ են: Այդ հայեցողության շրջանակը տարբեր է՝ կախված հետապնդվող նպատակից. առավել լայն հայեցողություն է տրվում բարոյականության պաշտպանության համար անհրաժեշտ սահմանափակումների հարցում եւ ավելի քիչ՝ «դատական իշխանության հեղինակության՝ շատ ավելի օբյեկտիվ հասկացության հարցում»:
Բացի այդ, ՄԻԵԴ-ը նշում է. «Դատական իշխանության հեղինակություն» արտահայտությունը ներառում է, մասնավորապես, այն, որ դատարաններն են հանդիսանում իրավունքների եւ պարտականությունների ճանաչման եւ դրանց վերաբերյալ վեճերի լուծման պատշաճ ֆորումը եւ որպես այդպիսին՝ ընկալվում հանրության կողմից: Ի լրումն սրա՝ լայն հանրությունը պետք է ունենա հարգանք եւ վստահություն այդ գործառույթն իրականացնելու՝ դատարանի կարողության նկատմամբ»:
ՄԻԵԴ-ը համարել է, որ արգելքը սահմանվում է հետեւյալ հիմքերով.
- անփութության հարցը «նախորոշելով»՝ հոդվածը կհանգեցներ օրենքի գործընթացների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի կամ հանդես կգար որպես միջամտություն արդարադատության իրականացմանը,
- հոդվածն այնպիսին էր, որ դրանով ընկերության շուրջ կծավալվեր հանրային խիստ նախապաշարված քննարկում գործի կոնկրետ հանգամանքների համատեքստում, իսկ նման քննարկման դեմ առարկությունն այն կլիներ, որ այն կխոչընդոտեր հայցվորների՝ դատարանին ապավինելու իրավունքի իրականացմանը,
- հոդվածի պատճառով ընկերության վրա կգործադրվեր մեծ ճնշում եւ դատավարության ժամանակ քննվող հարցերի վերաբերյալ կանխակալ կարծիք կձեւավորվեր, իսկ արհամարհանքի մասին օրենքի իմաստը դատարան դիմելու գործում որեւէ միջամտության կանխումն է,
- մամուլի կողմից կանխակալ կարծիքի ձեւավորումն անխուսափելիորեն կհանգեցներ կողմերի արձագանքներին, ինչի պատճառով կձեւավորվեր «թերթերի կողմից իրականացվող արդարադատության» վտանգը, ինչն անհամատեղելի է արդարադատության պատշաճ իրականացման հետ, եւ
- դատարանները պարտավոր են պաշտպանել կողմերին կանխակալ կարծիքի նախապաշարմունքներից, ինչը ներառում է պաշտպանություն մինչդատական հրապարակայնությունից:

Hraparak Must Comply with CES Decision or Face Criminal Charges
An employee from Armenia’s Compulsory Enforcement Service of Judicial Acts (CES) paid a visit yesterday to the editorial offices of the daily newspaper Hraparak.
The official stated that a freeze of 3 million AMD was being placed on the property owned by Hraparak Ltd and that the paper would be prohibited from publishing any information pertaining to the dispute in the civil case until a final decision had been reached.
This came as a surprise to the company since no one at the editorial office knew what case the official was referring to or who had taken them to civil court, why, and what their demands were.
Armineh Ohanyan, the paper’s chief editor told Hetq that she hadn’t received any decision from Judge Karineh Petrosyan of the Kentron and Nork-Marash Administrative District Court regarding either the freezing of assets or the ban of publishing information.
“First of all, we don’t know what dispute is being referred to. I have received no lawsuit documentation or the judge’s decision. The CES employee just shows up and says he’s brought some papers pertaining to you that you must sign and then I will place a freeze on your assets and rights,” says Armineh Ohanyan.
The paper’s editorial office can only assume who has taken them to court – Misak Martirosyan, Chief of the Judicial Department.
Recently, Hraparak published a letter, according to which, a group of Justice Department employees had written about what was going on with the Department and had complained about the President of the Court of Cassation and head of the Department. The letter was sent to the General Prosecutor and the Ministry of Justice.
The General Prosecutor initialled the letter and forwarded it to Department 6, which combats organized crime since it contained criminal references and an investigation is now underway.
Hraparak had gotten hold of the letter and published it for its readers.
The letter states that: “Under the leadership of Judicial Department head Misak Martirosyan and under the top level sponsorship of Aram Mkrtoumyan, the system is headed to final collapse. What is occurring in the Judicial Department resembles a structure working via a totalitarian regime that is directly governed by Misak Martirosyan, who was dismissed for bribery from the Prosecutor’s office. During the tenure of Martirosyan, judicial employees called the Department a “Misaknots” (Misak’s Place), since he was the only one making decisions there.”
The Hraparak editor says that when she asked the CES employee what was meant by the ban on spreading information, he answered that “you are not to publish articles.”
“I asked if I could do interviews or press conferences. He answered, ‘probably not.’ Of course, he was correct since the judge wrote a pretty vague decision,” says the Hraparak editor and adds, “So there wasn’t one literate person in the entire system to tell the judge he was doing something that contradicted the Constitution? It is the Constitution that makes a decision regarding the dissemination of information and not the respected judge.”
Armineh Ohanyan also asked the CES employee what were the risks if she didn’t abide by the decision.
He answered that the CES laws had been changed and were much stricter in terms of non-compliance and criminal charges, with up to two year’s imprisonment, awaited those who didn’t comply.
“Can you imagine it? If I publish anything on the subject they could criminally charge me and jail me,” says Ohanyan.
According to Armineh Ohanyan, the lawsuit was sent to the courts on August 31. The court accepted the suit and a case was launched, immediately followed by a decision to freeze assets.
The plaintiff did not wait for the judge’s decision to reach the CES through official channels. They immediately petitioned the court, obtained the decision and took it to the CES.
“The postal service hasn’t yet delivered the lawsuit papers but the CES has already initiated execution of the court decision,” says the editor.
The editor says they will carry out the decision since if they don’t, they would either be forced to leave the country or work in anarchy.
“OK, I won’t talk about this dispute. I will not publish anything about the Judicial Department or its head. But they will not ban me from speaking about the judge’s illegal decision or publishing stuff about the judicial violations. In the end, they have prohibited me, but have they banned all the media outlets? They will publish, right? They shut my mouth, but what about the other papers. The judge should have passed a decision, right from the start, banning all the media from publishing information in general. It would have been the only way,” says Ohanyan.
Hetq wanted to find out from Judge Karen Petrosyan, who made the decision, why the CES launched the process before Hraparak was sent his decision and why the paper, the defendant in the case, hadn’t even received the lawsuit in order to understand the nature of the dispute.
“All that’s required is a mastery of Article 95 of the civil court procedure. I will not answer any other question. I provide an explanation in my verdicts. Other than this, I cannot say more,” Judge Petrosyan said and hung up the phone.
The article referred to by the judge has nothing to do with the question we raised. The article in question defines the timeframe in which a defendant must reply to a lawsuit and the procedure to be followed. Given that the defendant never received the lawsuit in the first place, it’s pointless to even speak about replying to it.
In the case of Observer and Guardian v the United Kingdom, the European Court of Human Rights found that ‘the dangers inherent in prior restraints are such that they call for the most careful scrutiny on the part of the Court. This is especially so as far as the press is concerned, for news is a perishable commodity and to delay its publication, even for a short period, may well deprive it of all its value and interest’.
The another case before the ECtHR – The Sunday Times v the United Kingdom (1979, Application No. 6538/74) – the Court held that the CoE Member States enjoy a margin of appreciation to determine if restrictions on freedom of expression are necessary. This margin of appreciation is different depending on the ‘aim pursued’: as to issued concerning the maintenance of the authority of the judiciary, this margin of appreciation is narrower than the margin of appreciation which has to be allowed to them in relation to issues concerning the protection of morals.
Apart from this the ECtHR stated that ‘The phrase "authority of the judiciary" includes, in particular, the notion that the courts are, and are accepted by the public at large as being, the proper forum for the ascertainment of legal rights and obligations and the settlement of disputes relative thereto; further, that the public at large have respect for and confidence in the courts’ capacity to fulfil that function’.
The ECtHR considered that the restraint in the above case was based on the following grounds:
- while prejudging the issue of negligence, the article would lead to contempt of the processes of law or would be an interference with the administration of justice;
- the article was such as to spark a wide-scale discussion on the company in the context of the particular circumstances of the case and objections to the discussion would be that it would obstruct the right of the plaintiffs to rely on the court;
- there would be huge pressure on the company as a result of the article leading to a biased opinion on the matters examined during the trial while the law on contempt intends to prevent any interference with the right of access to justice;
- any biased opinion by the press would spark reaction of parties which would mean ‘justice by newspapers,’ which is incompatible with the proper administration of justice;
- courts are under a duty to protect the parties from biased opinions which includes protection from pre-trial publicity.