Արագածի գյուղապետը հարկ չվճարողներին իր ձեւով է պատժում
Արագածոտնի մարզի Արագած գյուղի համայնքապետարանի շենք մտնող գյուղացու մոտ առաջին տպավորությունն այն է, որ եթե ինքը հարկերը չի վճարել, ուրեմն իզուր է մտել գյուղապետարան, քանի որ պահանջներ ներկայացնել չի կարող:
«Եթե չես վճարել տեղական հարկերը, ապա գյուղապետարանին չես կարող պահանջներ ներկայացնել: Չվճարելով հարկերը` դու վնասում ես ինչպես քեզ, այնպես էլ ողջ համայնքին»,-այս գրությունը փակցված է գյուղապետարանի ցուցատախտակին: Այս գյուղում հարկ վճարելն այնքան են կարեւորում, որ նույնիսկ պատժում են հարկեր չվճարողների երեխաներին, որոնք հաճախում են գյուղի մանկապարտեզ:
«Այն ընտանիքները, ովքեր ունեն Արագածի գյուղապետարանի հանդեպ հարկային պարտավորություններ` կարճ ժամկետում չվճարելու դեպքում երեխաները կզրկվեն մանկապարտեզ հաճախելուց»,-այս գրությունն էլ փակցված է գյուղի մանկապարտեզի պատին:
Արագածի գյուղապետ Գագիկ Պողոսյանը «Հետքին» պարզաբանեց, որ մանկապարտեզի պատին դեռեւս անցյալ տարվանից է այդ գրությունը փակցված: Նրա ասելով` դա պարզապես գյուղացիներին զգաստացնելու քայլ է եղել եւ ոչ մի հարկ չվճարողի երեխա չի պատժվել:
«Բոլորն էլ մեր գյուղի երեխաներն են, ով իրեն թույլ կտա, ասի` քո երեխուն մանկապարտեզ մի բեր: Պարզապես մարդկանց փորձում ենք բացատրել, որ մանկապարտեզը գյուղապետարանն է պահում եւ իրենց վճարած հարկը գնում է նաեւ իրենց երեխաների վրա»,-ասաց Գ. Պողոսյանը: Գյուղապետի փոխանցմամբ` անցյալ տարի հարկ չվճարող 4-5 ընտանիք է եղել, որոնց երեխաները հաճախել են մանկապարտեզ: Այդ գրություններից հետո նրանք էլ մասնակի վճարել են հարկերը:
Թեեւ գյուղապետարանը մարդկանց պարտադրում է կատարել պարտավորությունները, սակայն առաջին հերթին թերանում են հենց իրենք: Մեր այցելության պահին գյուղապետարանի ցուցատախտակին բացի մի քանի հայտարարություններից, ուրիշ ոչինչ չգտանք; Փակցված չէր ոչ ավագանու որոշումները, ոչ էլ համայնքի բյուջեն ու կատարողականի հաշվետվությունները:
Մեր այս դիտարկմանը Գ. Պողոսյանը պատասխանեց, որ իրենք ոչ թե թղթի վրա են հաշվետուվություն տալիս, այլ մասայական աշխատանք են տանում: «Մեր թերությունն է, որ վերջին ավագանու նիստի վերջին որոշումները փակցված չի: Մենք պարտադիր փակցնում ենք բոլորը: Նույնիսկ 10 000 դրամ օգնություն տրամադրելը, որը համայնքի ղեկավարի լիազորությունն է, անպայման ավագանու համաձայնությունը ստանալուց հետո ենք անում:
Հրապարակայնությունը լավ բան է, բայց դրա մեջ էլ ցուցադրական բաներ կան: Եթե ավագանին իրոք ներկայացուցչական լինի, կարող է փաստաթղթերը ստուգել եւ վերահսկել մեր աշխատանքները: Մեր գյուղում ավագանին ձեւական չի»,-ավելացրեց գյուղապետը:
Գ. Պողոսյանի ասելով` բյուջի կատարողականի համար հաշվետուվություն տալիս են տարեվերջին եւ հրապարակային: Հայտարարում են հաշվետվության օրը եւ ցանկացողները կարող են ներկա գտնվել դրան:
«Վերջին հաշվետվության ժամանակ նույնիսկ մարզպետարանի ներկայացուցիչն էր եկել: Ճիշտն ասած` դրանից հետո էլ այդքան շատ մարդ չի գալիս: 4000 բնակիչ ունենք գյուղում, բայց նրանց 1 տոկոսն էլ չի գալիս հաշվետվությանը: Հասարակ ժողովրդից մի 10-15 մարդ է ներկա լինում»,-ասաց Գագիկ Պողոսյանը: Գյուղապետը համոզված է, որ գյուղացիները հաշվետվությանը ներկա չեն լինում զուտ այն պատճառով, որ վստահում են գյուղապետին: «Շատ գյուղացիներին հարց եմ տալիս կոնկրետ հարցերի մասին, ասում են` դա ձեր խնդիրն է, ընտրել ենք, ուրեմն վստահում ենք ձեզ»,-ասաց գյուղապետը:

The first thing that a resident of the village of Aragatz, in the Aragatzotn Marz, sees upon entering the community municipality building is a sign stating that those who haven’t paid their taxes need not waste their time by filing any sort of petition or form. They will not be accepted.
Translated, the notice reads, “You cannot file any petition if you haven’t paid local taxes. By not paying, you have not only damaged yourself but the community as a whole.” The community takes the matter of non-payment so important that not only are the adults punished but their kids as well attending the local kindergarten.
The next notice, affixed to the wall of the kindergarten, reads, “Those families owing taxes to the village municipality who do not pay in the near term cannot send their children to the village kindergarten.
Village Mayor Gagik Poghosyan explained to “Hetq” that the poster was put up last year as a warning to parents, but that no child had been turned away due to non-payment.
“They are all our village children. Who would permit themselves to declare that your child cannot attend kindergarten? All we are trying to point out is that the kindergarten is run by the village and that taxes they pay go to the upkeep of the school and for their children,” said Mayor Poghosyan, adding that there were 4-5 families last year whose kids attended classes at the kindergarten who hadn’t paid any taxes. After the notice went up they paid a portion of what they owed.
Despite the fact that the Municipality takes a tough line when it comes to getting residents perform their civic obligations, upon our visit, we found that the Municipality was at fault themselves. For instance, except for a few notices on the wall, we didn’t see any minutes of the municipal council meetings or the decisions they passed. Neither did we spot any budgetary reports.
In response, Mayor Poghosyan stated that when it came to the budget and related work reports, the residents were informed in face to face conversations and not on paper. “Our flaw is that we haven’t affixed the decisions of the last municipal council meeting. We always fulfil this obligation. Even if I wish to hand out 10,000 AMD in assistance, as is my right, I get the permission of the council first.”
Mayor Poghosyan confessed that about only 10-15 residents out of a village population of 4,000 show up for public hearings regarding the budget, adding that the most likely reason is that most trust him and the work he is doing.
“Oftentimes I go around and ask residents specific questions about this or that topic. They answer back, ‘that’s your problem. We elected you, so we leave it to you.’” stated the mayor.