Մարտունու կենտրոնական գրադարանի 75000 գրքերը` ոչնչացման եզրին
Արդեն հոգնել ենք մեր կարգավիճակից, որ ամեն անգամ պետք է դիմենք, խնդրենք, նամակներ գրենք պաշտոնյաներին, որ մեր գրադարանն անմխիթար վիճակում է եւ օգնության կարիք ունի»,- այս խոսքերով դիմավորեց «Հետքի» թղթակցին Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի կենտրոնական գրադարանի տնօրեն Լիդա Ալեքսանյանը:
Գրադարանի շենքն անմխիթար վիճակում է եւ վերանորոգման խիստ կարիք ունի: Սակայն, գրադարանի տնօրեն Լիդա Ալեքսանյանի ասելով` այժմ վիճակն այնպիսին է, որ նույնիսկ վերանորոգումը չի կարող օգնել: «Գրադարանի շենքն այնպիսի տեղում է, որ վերանորոգումը օգուտ չի տա: Տեղը խոնավ է, եւ միակ ելքը նոր շենք կառուցելն է»,- համոզված է տնօրենը: Աշխատակիցները պատմում են, որ խոնավությունից գրքերը կրկնակի ծանրացել են եւ խունացել: Նշենք, որ գրադարանն ունի 75 000 գիրք եւ 3000 ընթերցող: Գրադարանի մաշված ու հին գրքերը դուրս գրման ենթակա են, սակայն դուրս չեն գրում, քանի որ գրքերի պահանջարկը մեծ է: Բայց մեկ գիրք ընթերցելու համար ընթերցողը լուրջ փորձություն է անցնում, քանի որ գրքերի էջերը պակաս են: Ընթերցողները ստիպված մի գրքից մի քանի օրինակ են վերցնում եւ իրար հետ համադրելով` ընթերցում:
28_12-l_alexsanyan
«Վերջին անգամ գրականություն ստացել ենք հունիսին` գրքերի օգնության ֆոնդից: Իսկ ընդհանուր առմամբ` վերջին տարիներին ոչ մի կտոր գրականություն մուտք չի գործել գրադարան, քանի որ գիրք գնելու գումար չենք ունեցել»,- ասաց Լիդա Ալեքսանյանը: Գրադարանը Մարտունու քաղաքապետարանի ենթակայությամբ է գործում, եւ նոր գրականություն ձեռք բերելու հարցում առաջին հերթին քաղաքապետը պետք է մտահոգվեր: Քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Խաչիկ Խլղաթյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ գրադարանի վերանորոգումը նախատեսված է 2010 թվականին: «Եթե գալիք տարում ֆինանսական ճգնաժամը չթակի Կառավարության եւ Մարտունու քաղաքապետարանի դուռը, ուրեմն 2010-ին պետական բյուջեի միջոցներով շենքը կվերանորոգվի»,- ասաց Խ. Խլղաթյանը: Նրա ասելով` ճգնաժամի պայմաններում չեն ուզում «Կառավարությանը նեղություն տալ», սակայն գրքերը խոնավությունից բորբոսնում են, եւ իրենք այլընտրանք չունեն:
28_12-r_jamkharyan
Ռոզա Ժամխարյանը երկար տարիներ աշխատում է գրադարանում: Նա գրեթե ամեն օր սոսնձում է գրքերը, որպեսզի դրանք ինչքան հնարավոր է երկար մնան շրջանառության մեջ: Գրադարանը սպասարկում է ողջ տարածաշրջանը: Նույնիսկ տարածաշրջանի 17 գյուղերից ընթերցողներ են գալիս այստեղ: Մարտունիում ժամանակին գործել են քաղաքային եւ մանկական գրադարաններ, որոնք այժմ փակ են, եւ ամբողջ գրականությունը տեղափոխվել է կենտրոնական գրադարան: Հիմա այդ գրականությունը կապոցների մեջ է` իրար վրա լցրած: Այդ պատճառով գրականության մի մասը չեն կարողանում շրջանառության մեջ դնել:
«Ընթերցողից որոշակի ժամանակ ենք խնդրում, որ կապոցից գրականությունը հանենք, գան տանեն»,- նշեց գրադարանի սպասարկման բաժնի վարիչ Կարինե Հայրապետյանը: Տնօրենի ասելով էլ` գրադարանում հարմար տեղ չունեն գրքերը տեղավորելու համար: Գրադարանը նաեւ ընթերցասրահ չունի, եւ ընթերցողները գիրքը տուն են տանում: «5 տարի է արդեն տնօրեն եմ: Դիմել ենք պետական բոլոր մարմիններին, Մշակույթի նախարարությանը: Մարզպետարան ենք դիմել, պաշտոնյաների ենք հրավիրել, որ գան, տեսնեն: Պաշտոնյաները տեսնում են, շատ ցավում են, բայց ասում են, որ միջոցներ եւ գումար չկա, որ տրամադրեն: Խոստացել էին, որ միջոցներ կտրամադրեն, այս տարի էլ ճգնաժամ էր` ոչինչ չարեցին»,- ավելացրեց Լ. Ալեքսանյանը:
Գրադարանի աշխատակիցները փաստեցին, որ իրենց հիշում են միայն ընտրությունների ժամանակ: Ըստ նրանց` նախընտրական շրջանում բոլորը խոստանում են, որ առաջնահերթ գրադարանի հարցն են լուծելու, սակայն ընտրվելուց հետո ամեն ինչ ավարտվում է: Իրենք իրենց նվիրյալ համարող աշխատակիցները հույս ունեն, որ ինչ-որ բարեգործ կգտնվի եւ կփրկի գրադարանը անհուսալի վիճակից:
«Ափսոս է այս գրականությունը: Ընթերցող շատ ունենք, դրա ապացույցը այսօրվա քրքրված գրականությունն է: Եթե ընթերցող չունենայինք, գրականությունը չէր քրքրվի»,- ավելացրեց Լիդա Ալեքսանյանը:

Library in the Lurch: Martuni’s 75,000 Books Wasting Away
“We’ve had it up to here with our situation, of constantly filing petitions and requests, of writing letters to this and that official, telling them, someone, to help us in saving this library of ours.” These were the words of Lida Aleksanyan, Director of the Martuni Library in Gegharkunik Marz when this reporter went to cover the story of the library on the brink of ruin. The library building itself is in desperate need of repair.
Director Aleksanyan told me that the building is beyond repair however. “The site is dank and damp. Repairs won’t cut it. A new building is what’s needed,” she argued. Library employees say that the books on the shelves have doubled in weight due to the dampness and the texts are fading. The library has a collection of 75,000 books and 3,000 members. The old and frayed books can be checked out theoretically but they aren’t; the demand is too great. But a reader is hard pressed to get through a book in normal fashion because so many pages are missing or illegible. The adventurous reader must borrow several copies of the same text to make up for the missing pages found in each.
No funds for renovations or for new books
28_12-l_alexsanyan
“The last time we received a new batch of books was back in June; from the Book Assistance Fund. Otherwise, we haven’t received any new literature for the past few years. We just don’t have the funds to buy anything,” Director Aleksanyan stated. The library is a branch of the Martuni Municipality and it’s the mayor who is supposed to see to it that new books are acquired. Khachik Khlghatyan, the mayor’s Chief of Staff, informed “Hetq” that the library is slated to be renovated in 2010. “If the financial crisis doesn’t come a’ knocking at the door of the federal government and the Martuni Mayor’s Office next year, we’ll have state funds to renovate the building,” Mr. Khlghatyan stated. The town official said that they would rather not “inconvenience” the federal government in a time of crisis but that the books are rotting away and they have no alternative.
Gluing the pages of tattered books
28_12-r_jamkharyan
Roza Zhamkharyan has been working at the library for many long years. Every day she’s busy gluing pages together, making sure that at least some of the books remain in circulation. The library serves the local community and surrounding area. Residents from the district’s seventeen villages even make the trip to the library to pick up a “good read”. Back in the day, there was a branch library and a children’s library in Martuni, but they’re closed now. All the books have been gathered at the central library. Many of the books sit in piles on the floor, tied up with twine. As a consequence, they aren’t available to the public. “Karineh Hayrapetyan, who heads the library’s member services department, stated that they had requested a bit more patience from their readers to unpack all the books and get them on the shelves. But Director Aleksanyan confessed that they didn’t have adequate space in the library to properly house all the books. The library has no reading room. People have to check out the books. “I’ve been the director here for five years. We’ve requested help from all government bodies and the Ministry of Culture. We asked the Regional Governor and other officials to come see the situation for themselves. They show up, say how terrible things are, and then shake their heads, saying they just don’t have the resources to help. They promised to allocate some funds this year, but then the crisis came and, nothing,” Ms. Aleksanyan added. Library workers told us that the only time officials show an interest is around election time. During the campaign, they say that the library will be at the top of their list of priorities. After they’re elected it’s another matter. The dedicated staff holds out hope that a benefactor will come forth to save the crumbling library and the books. “It’s a real shame. We have many readers. Just look at all the well-thumbed books,” the director sighed.