«Ավանդական մշակույթ կրողներս այս երկրում անելիք չունենք, մի ճեղք չկա, որի մեջ կարելի է խցկվել, բոլոր ճանապարհները փակ են»
«Շողակն» համույթի մեներգչուհի Հասմիկ Հարությունյանը ծնվել է Երեւանում՝ մշեցի գաղթականների ընտանիքում, որտեղ ժողովրդական երգն ու պարը առօրյա պարտադիր ու ցանկալի սննդի նման մի բան էին: Տանը յուրաքանչյուրն իր երգն ուներ:
Աշուղական արվեստը ծնողների բաժինն էր, երեխաները հիմնականում երգում էին մանկական ժողովրդական երգեր: «Մտքովս էլ չէր կարող անցնել, որ կան տներ, որտեղ երգ ու պար չկա, որտեղ չեն հավաքվում ու ժամերով չեն երգում, պարում: Հետո, երբ մեծանալով գնում էի ընկերուհիներիս տուն ու տեսնում, որ այնտեղ ոչ երգում են, ոչ պարում, շատ էի զարմանում»,- պատմում է Հասմիկ Հարությունյանը: Հասմիկը երբեք չէր մտածում, որ կարող է երգչուհի դառնալ, առավել եւս` վճարվել դրա համար: Դպրոցի «զարդը» լինելը Հասմիկին բերել էր այն մտքին, որ ինքն ամենի ինչի կարող է հասնել: Ու մի օր, ընկերների հետ Առնո Բաբաջանյանի երաժշտական ուսումնարանի մոտով անցնելիս, «գլուխ գովելու համար» հայտարարեց, որ այդտեղ է ընդունվելու: «Բոլորը, իհարկե, ծիծաղեցին, որովհետեւ մաթեմատիկական թեքումով դպրոցում էի սովորում, եւ բոլորը մտածում էին, որ բացի խնդիրներ լուծելուց` ուրիշ բան չգիտեմ անել: Բայց հետո որոշեցի, որ ընդունվելու եմ: Ընտանիքս շոկի մեջ էր, քանի որ մեզ մոտ ընդունված էր պետական համալսարան ընդունվել: Ընդունվեցի, սովորեցի: Իհարկե, դա այդքան էլ իմ տեղը չէր, ինձ համար տարօրինակ էր հատկապես դասական արվեստը: Այնտեղ արհեստականորեն փոխում էին բերանի բացվածքը, ինչ-որ ձեւեր ու իմիտացիաներ էին անում, որոնց վրա ես բարձրաձայն ծիծաղում էի: Ես բախտավոր եմ նաեւ, որ իմ մշեցի պապերը գաղթելով հայտնվել են Ապարանում, այդտեղից էլ ձեռք եմ բերել ապարանցուն հատուկ «կողը», ինձ չկարողացան ծռել, ձայնս փչացնել: Ես միշտ էլ իմ ուզած ձեւով էի երգում»:
Հայկական օրորոցայինների վերածնողը
Ուսումնարանն ավարտելուց հետո Հասմիկ Հարությունյանը չէր էլ մտածում երգչուհի դառնալու մասին, աշխատանք չէր գտնում: Ասում է, որ իրեն աշխատանքի չէին վերցնում, որովհետեւ իր համար երբեք զանգողներ չեն եղել: Տանը խնամում էր եղբայրների երեխաներին: Նրանց համար երգում էր օրորոցայիններ:
«Պահ եկավ, երբ երեխաները սկսեցին պահանջել նոր երգեր, ու ես ամաչեցի, որ իմ իմացածից ավելի ոչինչ չեմ կարող նրանց համար երգել: Եվ սկսեցի փնտրել, հետաքրքրվել, գտնել տարբեր աղբյուրներից: Այդ երեխաների օրորոցների մոտ ես կարողացա այդ երգերը երգել, հասկանալ` ինչպես ընդհանրապես ճիշտ երգել օրորոցայինները: Ես բեմերից հնարավորություն չունեի դրանք երգելու, ոչ էլ տեղ կար, որտեղ գնայի եւ ինձ այդ ամենը սովորեցնեին: Մենք ահավոր մեծ, ֆանտաստիկ ժառանգություն ունենք բոլոր ժանրերում, այդ թվում նաեւ օրորոցային ժանրում: Պարզապես դրանք մի տեղ հավաքված չեն, որ գնաս, մի գիրք վերցնես ու բոլորը գտնես, պետք է փորես, պեղես, գտնես: Դա դարձավ իմ կյանքի գործը: Ու շատ-շատ փնտրեցի, հավաքեցի հին ձայնագրություններ, ուր գնում էի, ում հանդիպում էի` միանգամից հարցնում էի, թե իր համար ինչ են երգել»:
Հասմիկի խոսքերով` հաճախ մարդիկ չեն հասկացել, որ իրենց համար երգվածները օրորոցայիններ են եղել, որովհետեւ հայկական օրորոցայիններում մայրերն իրենց կյանքն էին պատմում, իրենց հայրենիքի պատմությունն էին անում, մեկ էլ հանկարծ մի փոքրիկ տողով ասում էին` օրոր-օրոր, որովհետեւ օրորոցայինի իմաստն էլ հենց գիտելիքի փոխանցումն է եւ սերունդների կամուրջը կապելու խնդիրը: «Օրորոցային երգը կամուրջ է ստեղծում սերունդների միջեւ` մոր ու մանկան: Իսկ օրորոցայիններում խոսում է ժողովուրդը, իսկ ժողովրդի իմաստությունից ավելի իմաստուն հո չենք կարող լինել: Բա այդ հոգեւոր կամուրջը, սերունդների կապը որտեղի՞ց պետք է ստեղծվի այս աղբարկղ հեռուստատեսության հիման վրա»,- վրդովվում է երգչուհին: Սկսվեց երգչուհու ճամփորդությունը դեպի օրորոցայինների աշխարհ: Օրորոցայինը նա դասում է երաժշտական ամենամաքուր ժանրին: Հասմիկի խոսքերով` մարդիկ այնքան են աղտոտված, որ չեն կարողանում ընկալել այդ մաքուր երաժշտությունը. «Սերունդը պոկված է եւ արմատից եւ երկրի տիեզերական կապից: Օրորոցայիններում ասում են` ի՞նչ մայր է քեզ բերել, չեն ասում` ու՞մ աղջիկն ես, քանի՞ հատ մատանի ունես, ի՞նչ մեքենա ես քշում: Այլ նշանակում է, թե ի՞նչ հոգեւոր ներաշխարհով մայր է քեզ ծնունդ տվել: Այ դա է մաքրությունը»:
Հասմիկի կատարմամբ օրորոցայինների մեջ կա մոր ողջ քնքշությունն ու սերը, չնայած չի կարողացել դրանք երգել իր երեխաների համար:
«Երեխաներ չունեցա ուշ ամուսնանալուս պատճառով, բայց ունեմ հրաշալի ամուսին եւ դրանով ինձ անչափ երջանիկ եմ համարում: Ամուսինս սփյուռքահայ է, երբ իրեն հարցնում են, թե ինչը պահեց իրեն, որ մնա Հայաստանում, պատասխանում է` տոլման, թթի օղին եւ Հասմիկի ձայնը»,- ժպտալով նշում է երգչուհին:
«Ակունք»-ից` «Շողակն»
1980-ականներին Հասմիկը երգում էր Հայրիկ Մուրադյանի մեծ համբավ ձեռք բերած «Ակունք» համույթում: Այստեղ եւս մեծ փորձառություն է ստանում, սակայն կրկին նրան կաշկանդում էր երգչախմբային ձեւաչափը: Ու չկարողացավ իրեն դրսեւորել որպես մեներգչուհի: Համույթի ղեկավարի` Մարո Մուրադյանի մահից հետո «Ակունքն» այլեւս ոտքի չկանգնեց: Երգչուհին եւ մի խումբ երաժիշտներ համախմբվելով ստեղծեցին «Շողակն» համույթը, որը սկսեց իր հաղթական քայլերթը: «Շողակն»-ը 2000 թ.-ից աշխարհի ամենահեղինակավոր երաժշտական դահլիճներում եւ բեմերում ընդունված համույթ է: «Շողակն»-ը ձայնագրեց հայկական ավանդական պարերի երաժշտություն:
Նյու Յորքի «Ավանդական խաչմերուկներ» ընկերության կողմից, որը աշխարհին մատուցում է տարբեր ժողովուրդների մաքուր էթնիկ երաժշտություն, «Շողակն»-ը ստացավ ձայնագրության պատվեր: Ընկերության տնօրենը, գալով Հայաստան, ձայնագրեց առաջին «Armenia Anthology» ձայնասկավառակը: Այն «Շողակն»-ի համար մեծ ճանապարհ բացեց: Նրանց հրավիրեցին Վաշինգտոն` «Մետաքսի ճանապարհ» փառատոնին, որից հետո համույթի մենակատար դուդուկահարը հրավիրվեց «Մայ» նվագախումբ` շրջագայելու եւ նվագելու: Հետո «Շողակն»-ը ձայնագրեց «Արարատ» ֆիլմի երաժշտությունը: Բազմաթիվ համերգներ ունեցան Ամերիկայի Միցյալ Նահանգերում, Եվրոպայում: 2004 թ.-ին 45-օրյա համերգային շրջագայությամբ հադես եկան 11 նահանգներում: Հասմիկն ասում է, որ հետաքրքրությունը մեծ էր բացառապես ոչ հայկական միջավայրում: 2006 թ.-ին «Շողակն»-ը մենահամերգով ելույթ ունեցավ Փարիզի «Theatre de la ville»-ում:
«Շողակն»-ի բոլոր ձայնագրություններն իրականացրել են օտարերկրյա ընկերություններ, քանի որ Հայաստանում դրա համար միջոցներ չգտնվեցին: «Մենք սովորաբար չենք մերժում ոչ մի առաջարկ, եթե նույնիսկ ֆինանսական հետաքրքրվածությունը մինիմում է, որովհետեւ ուրիշ ձեւ չունենք աշխարհին ներկայանալու, որովհետեւ «Շողակն»-ի յուրաքանչյուր երաժիշտ իր վրա զգում է այս մշակույթը պահելու, փոխանցելու, հնարավոր ճանապարհներ բացելու հսկայական պատասխանատվություն»:
Ազգային երգը մերկացնում է մարդուն
«Այսօր աշխարհը կամաց-կամաց սթափվում է: Բայց դա էլ մեկ ուրիշ ցավալի խնդրի առջեւ է մեզ կանգնեցնում: Ամբողջ աշխարհը ձգտում է դեպի քեզ, ուզում է քո երկրի երաժշտությունը լսել, բայց քո հայրենակիցը չի ուզում քեզ լսել: Մեր հայրենակիցներին հիմա ինչքան էլ տաս, չի կարող կուլ տալ այդ մաքուր սնունդը: Իր քիմքը արդեն այլանդակված է, երաժշտական երանգները զգալու անկարողությունը նրանց այլանդակել է: Ժողովրդական երգը անկեղծություն է պահանջում, իսկ այսօր ո՞վ է ուզում անկեղծանալ: Անկեղծանան ինչո՞վ կանգնեն մեր առջեւ, իրենց ողջ տգիտությա՞մբ, մերկությա՞մբ: Ժողովրդական երգը մարդուն իջեցնում է այնպիսի խորքեր, որտեղ չի երեւում, թե դու որ կուսակցության անդամ ես, թե քո ծնողներն ովքեր են, ինչ են արել, փոխարենը դու պիտի քո մեղքերով հանդերձ տկլոր կանգնես: Այ, հենց դա է կատաղեցնում մարդկանց, հենց դրա համար չեն ուզում անկեղծանալ»:
«Մենք աշխարհին ինչո՞վ պիտի զարմացնենք, մեր սիմֆոնիկ նվագախմբո՞վ: Եթե ես սիմֆոնիկ երաժշտություն ուզենամ լսել, կգնամ Վիեննայի սիմֆոնիկ նվագախմբին կլսեմ, հաճույք կստանամ: Թուրքը տարեկան երեսուն-քառասուն ֆոլք-անսամբլ է ուղարկում աշխարհով մեկ համերգներ տալու: Ամբողջ հայկական անատոլիական մշակույթը նվագում են, իրենց սիրել են տալիս: Եւ երբ դրսում ասում ես` թուրքը էս ա, էն ա, ասում են` դե լա~վ , էնքան մաքուր, սիրուն երաժշտություն ունեն, ո՞նց կարող է տենց բան լինի...Դե արի, ասա աշխարհին, թե թուրքը ինչ է արել ու ինչու է մեր ավանդական ազգայինը ներկայացնում որպես իրենը: Թուրքերը ամբողջ աշխարհի էթնիկ մշակութային բեմերը գրավել են: Իսկ մենք անվերադարձ կորցրել ենք մեր մշակութային արժեքները: Եւ եթե այս աշխարհում կանգնելու եւ բերաններս բացելու մի բան ունենք, դա Կոմիտասի շնորհքն է, եւ ուրանալ այդ ամենի առաջ եւ կիսագրագետներին թողնել, որ եթերից ասեն` ես հիմա Կոմիտաս եմ մշակում...տո դու ո՞վ ես, որ Կոմիտաս ես մշակում: Մեր ազգային երգը տարբերվում է խոսքի մեկնաբանությամբ, նրա մեջ երեւում է ազգիդ ամբողջ կյանքն ու պատմությունը, ողջ դիմագիծը: Եթե ազգդ պատմություն չունի, իր խոսքը զարգացած չէ, ապա հնարավոր չէ երաժշտական նախադասություն արագ կազմել: Հնարավոր չէ, որ դատարկ տեղը հայ կինը մի օրորոցային հորինի, որովհետեւ ամեն բառի ու նոտայի մեջ խորը իմաստ է դրված: Մեր երաժշտական մտածողությունը շատ զարգացած է, տրամաբանական է, որովհետեւ մենք դեպքերին, իրադարձություններին, բնության երեւույթներին տրամաբանությամբ ենք մեկնաբանություն տվել: Դա ակնհայտորեն երեւում է երգերից: Նախաքրիստոնեական, նախապատմական, քրիստոնեական մեր գոյության բոլոր շերտերը դրվել են իրար վրա, դրվել, շարվել եւ հիմա թողնել այդ ամենը, համարել, որ հին է, ժամանակակից չէ եւ ոտաբոբիկ գնալ գցվել ուրիշ ժողովուրդների գի՞րկը, ուզենալ ավելի ժամանակակի՞ց լինել: Աշխարհի երաժշտության օրրանը պետք է այստեղ լիներ: Մենք աշխարհի քաղաքակրթության մեջ մեր բաժինն ենք դրել: Բարձրարժեք մշակույթը մի տարում, տասը կամ հարյուր տարում չի ստեղծվում, այլ դարերի ու հազարամյակների պատմական շերտերում: Եվ որքան խորն են պատմական շերտերը, այդքան ավելի խորն ու հարուստ է դառնում ազգային երաժշտությունը: Մենք մի բան ավելի ուտելու, մի բան ավելի հագնելու համար ընդունում ենք դրանց նվիրատվությունները ու փոխարենը զիջում մեր արժեքները: Մենք` ավանդական մշակույթ կրողներս, այս երկրում անելիք չունենք, մի ճեղք չկա, որի մեջ կարելի է խցկվել, բոլոր ճանապարհները փակ են»:

“The bearers of traditional culture are not needed in this country. There’s no crack to squeeze into, all roads are closed”
Shoghaken Ensemble soloist Hasmik Harutyunyan was born in Yerevan into a family of emigrants from Moush in Western Armenia. It was a family in which folk song and dance were both desirable and mandatory, and at the same time a kind of nourishment, or sustenance. Everyone in the family had his own song.
The ashoughagan (troubadour) genre was reserved for the parents; the children sang folk songs especially for children. “It didn’t even cross my mind that there were homes where there was no singing or dancing, where family members didn’t gather and sing and dance for hours. Later, when I grew up and went to my friend’s houses and saw that no one was singing or dancing, I was astonished,” Hasmik told. Harutyunyan never thought about becoming a singer, especially, that she would be paid for singing. As the “pride” of her school, she came to believe that she could accomplish anything she wanted. And one day, while walking with friends past the Arno Babajanyan Music College, as a “matter of pride,” stated that she would be a student at the college. “Of course, everybody laughed, because they knew I was studying at a mathematics school, and they knew that besides solving problems, I couldn’t do anything else. But later I decided I would become a student at the music college. My family went into shock, as our family members were all expected to study at Yerevan State University. I was accepted into the college, and I studied there. But, I didn’t really feel it was my place, as the methods they were using to teach singing seemed strange to me. There, they were artificially changing the way they opened their mouths, and were imitating people in strange ways, causing me to laugh out loud at what they were doing. I was also lucky that my Mshetsi ancestors ended up in Aparan, as I picked up the Aparantsi “stubbornness,” which didn’t allow me to stray, to ruin my voice. I always sang how I wanted to sing.”
Rebirth of the Armenian lullaby
Even after graduating from the music college, Hasmik wasn’t thinking about becoming a singer. At home, she was taking care of her brother’s children. She sang lullabies for them. “There came a time when they starting demanding new songs, and I was ashamed that I didn’t know any more songs to sing for them. I began looking for songs, checking different sources. I sang the songs I had found, and by singing them near the cradle, I understood how they should be sung. But I didn’t have the opportunity to sing these songs on stage. Also, there was no place where I could go to learn these songs. We have a huge, fantastic inheritance in all genres of folk music, especially lullabies. The thing is that they’re not all gathered in one place, where one can go, pick up a book, and learn our lullabies. And there was nowhere I could go and have someone teach me these songs. You have to search for them, to dig, to excavate. This has become my life’s work. And I’ve searched a lot, collected old recordings, and wherever I go, I ask people what was sung for them.” Hasmik says that people often don’t understand that what was being sung for them were lullabies, because in Armenian lullabies the mothers sang about their lives, their homeland, when all of a sudden a line would appear saying ‘rock, rock…’ This was because the purpose of the lullaby was to pass on this knowledge, and to build a bridge from generation to generation. “The lullaby creates a bridge between the generations, between the mother and child. In lullabies, the people speak, and who can be more knowledgeable, wise, than the people? And from what can that bridge be created now, with television becoming nothing more than a trash bin?” the singer indignantly asked. So began the singer’s journey into the world of lullabies. Hasmik considers the lullaby the purest, cleanest folk genre. In her words, people are so culturally stained, or corrupted, that they can’t understand or accept the pure, clean music of the lullaby. “This generation is separated from its roots and the connection between the earth and the universe. In the lullaby, they say ‘what the mother has brought you,’ not ‘whose girl are you, how many rings to you have, what kind of car you drive?’ On the other hand, the meaning of the lullaby is asking what kind of inner world the mother has given to the child. Now that is purity.” In Hasmik’s performance of lullabies, one finds the mother’s entire love and tenderness, even though she couldn’t sing the songs for her own children. “Due to marrying late, I didn’t have children, but I have a wonderful husband, and consider myself quite happy. He is a foreign-born Armenian, and when they ask him what keeps him in Armenia, he answers, ‘tolma, tuti oghi (mulberry vodka), and Hasmik’s voice,’” the singer laughingly noted.
From “Akunk” to “Shoghaken”
In the 1980s, Hasmik sang for the Akunk Ensemble, founded by the well known singer and historian Hayrik Mouradian. Although gaining good experience, Hasmik again found it difficult to find her place in a group or choir setting. And she couldn’t establish herself as a solo performer. After the death of the group’s leader, Maro Mouradian, Akunk never again regained its footing. The singer and several musicians got together and formed the Shoghaken Ensemble, which was the beginning of her road to success. Starting in 2000, Shoghaken has appeared in some of the most famous concert halls and festivals. In 2001, Shoghaken recorded an album of traditional Armenian folk dances. Then, from the New York-based “Traditional Crossroads” label, which records pure ethnic music from around the world, Shoghaken received a commission to record the now well known “Armenia Anthology” CD. The CD helped open the door for Shoghaken, which was then invited to perform at Yo Yo Ma’s Silk Road Festival in Washington, DC, in 2002. The same year, Shoghaken recorded the folk music for Atom Egoyan’s film “Ararat.” The ensemble has had many concerts in Europe and the USA, including their 45-day tour of the USA, in 2004, which covered 11 states, and their tour in 2008, in the USA and Canada. Hasmik says that there was huge interest for authentic folk music across the country, yet little in Armenian communities. Also, in 2006, Shoghaken performed a solo concert at the renowned “Theater De La Ville” in Paris, France, the first ensemble from Armenia to appear at the hall. All commissions for Shoghaken’s recordings have come from outside Armenia, as in Armenia, financial means have until now been unavailable. “In general, we never refuse an offer, even if finances are little, as there is no other way to have our music reach the world. Each musician of Shoghaken feels the responsibility to preserve and pass this music on to others.”
Folk music “undresses” the individual
“Today the world is slowly waking up. But that places us directly in front of a troubling question. The entire world is drawn to you, wants to listen to your music, but your own countryman doesn’t want to listen to you. No matter how much you give your countryman, he can’t swallow that clean, pure nourishment. His tastes are already deformed, distorted; his ability to feel the musical hues and colors is ruined. The folk song demands honesty, openness, and who today wants to be open? If they open up, how can they stand in front of us, with their ignorance, their nakedness? The Armenian folk song sends the listener to such depths that your political party isn’t important, who your parents are, what you’ve done, instead you have to stand naked facing your sins. It’s just that that makes people furious, and for that reason they don’t want to open up, be honest in front of others,” Hasmik states.
Turkish ensembles presenting Armenian culture of Anatolia
“How are we going to amaze the world? With our symphony? If I want to listen to symphonic music, I’ll go to Vienna and enjoy their symphony. Every year, the Turks send 30-40 folk ensembles around the world to give concerts. They present the Armenian culture of Anatolia, and for that people like them. And if one happens to tell somebody what a Turk is, they answer, ‘oh, they play such nice music, how can they be bad people?’ So, go ahead and tell the world what the Turk did, and why they’re presenting our culture as their own. The Turks have seized the stages of the world where ethnic music is presented. And we have completely lost our cultural values," Hasmik argues. "If we stand in front of the world and open our mouths and say we have one thing, and that is the grace and talent of Komitas, and then allow the half-educated to go on television and say “I am doing arrangements of Komitas…’ Who are you, to say you are doing arrangements of Komitas? Our folk song differentiates in the way the musical sentence is formed, which is from our speech. In that, the entire life and history of our nation appears, our features, our appearance. If a nation has no history, his speech cannot be advanced, and it would be impossible to quickly form a musical sentence. It is impossible that the Armenian woman, when creating a lullaby, is doing this from emptiness, because in every note, every word, there is deep meaning. Our musical mentality is quite advanced, and logical, because we have logically given narrative to each happening, event, and phenomenon of nature. And this appears in the folk song. All of our layers as a people, pre-Christian, pre-historical, and Christian…how can we say ‘this is old, it isn’t modern,’ and leave all this, gift it to others, throw it right in their laps, so we can be more ‘modern?’ The cradle of world music should be right here. We have our part in world civilization. Culture of merit isn’t created in a year, in ten years, or in a hundred years, but in centuries, in millennia. And the deeper the historical layers, the deeper and richer the national music. For something extra to wear, or something more to eat, we are lowering our standards, our cultural values. We, the bearers of traditional culture, are not needed in this country; there’s no crack to squeeze into, all roads are closed," the Shoghaken soloist laments.