Միգրանտներ. հայերը Պեր Լաշեզ են գնում սննդամթերք ստանալու համար
«Վաղը երեւի լավ բաներ կտան, տոներ են»,- հերթի մեջ հայերենով կողքի կնոջն ասաց մի տարեց կին: Հերթը Փարիզի Պեր Լաշեզ գերեզմանատան առջեւ էր: Ամեն օր երեկոյան ժամերին Փարիզի քաղաքապետարանը այստեղ սնունդ է բաժանում չքավորներին: Նրանց մեծամասնությունը միգրանտներ են. գերակշռում են չեչենները, եզդիները, նաեւ հայերը:
Հերթի մեջ կանգնած` մտածում եմ, որ հիմա Հայաստանում այս մարդկանց ծանոթ-բարեկամները երեւի նախանձում են իրենց. Ֆրանսիա են եկել: Մինչդեռ ձմռան այս ցրտին, ամանորյա տոների շեմին, ո՞վ գիտի` քաղաքի ո՞ր ծայրից հասել են այստեղ սննդամթերք ստանալու համար: Անդրանիկի շիրիմը չի նրանց Պեր Լաշեզ բերել, այլ հացի խնդիրը: Հայաստանում այս նույն մարդիկ հազիվ թե գնային գերեզմանատուն` մի փայաբաժին սնունդ ստանալու համար: «Մեզ էս մյուս բաները պետք չեն, հայ ենք, հաց շատ ենք ուտում, հացն էլ թանկ է: Մենք հիմնականում հացի համար ենք գալիս»,- ասաց դստեր հետ հերթում կանգնած մեկ այլ կին, որը հասանելիքը ստանալուց հետո ուրիշների հետ փորձեց հացով փոխանակել իր ստացած կաթնեղենը:
«Չեք ցանկանու՞մ Հայաստան վերադառնալ»,- հարցրի կանգնածներին: «Մի մեշոկ փող ենք տվել-եկել, ու՞ր վերադառնանք: Սկզբում չէի հարմարվում, հիմա հարմարվել եմ: Փոքր երեխաս դպրոց է գնում, երկրորդը` լիցեյ: Մեծն էլ լեզուներ է սովորում: Ութ ամիս է էստեղ ենք: Մերժել են մի անգամ, հիմա նորից ենք դիմել, սպասում ենք»:
Զրուցակիցներիցս մեկին Ֆրանսիա էին բերել առողջական խնդիրները: Բարեկամներով մի կերպ հավաքել էին գումարը Հայաստանում վիրահատելու համար, բայց հայտնվել էր «մեկը» ու ասել, որ լավագույն լուծումը Ֆրանսիա գնալն է: Հավատացել էին, ետ տվել բարեկամների գումարները, վաճառել տունը եւ արդեն մեկ ամիս է Փարիզում են: «Մեզ ասացին` հենց հասնեք, հենց օդանավակայանից լավ ա լինելու, նորմալ ընդունելու են, գումար են տալու, ապահովելու են տնով: Բայց մեկ ամիս է դեռ բժշկական ստուգում էլ չենք անցել: Մի հյուրանոցից մյուս հյուրանոցն ենք տեղափոխվում:
Փոշմանել ենք, որ եկել ենք, բայց դե էլ ու՞ր գնանք, տունը ծախել ենք»: Ըստ Ֆրանսիայի Իմիգրացիայի նախարարության տվյալների` 2008-ին բնակության քարտ է ստացել (առաջին հայտ) 1143 հայաստանցի:
Նախորդ տարիների պատկերը հետեւյալն է. 2007` 898, 2006` 941, 2005` 1128, 2004` 825, 2003` 523: 2008 թ. 535 ՀՀ քաղաքացի ապաստան կամ պաշտպանություն է ստացել, այդ թիվը գերազանցում է 2007 եւ 2006 թվականների տվյալները: 2008 թ. 115 հայաստանցու շնորհվել է Ֆրանսիայի քաղաքացիություն: 2008 թ. 980 հայաստանցի կնքել է Ընդունման եւ ինտեգրման պայմանագիր, որը կնքվում է այն անձանց հետ, ովքեր ժամանակավոր կամ մշտապես լքել են իրենց երկիրը եւ ցանկություն ունեն ինտեգրվելու ֆրանսիական հասարակությանը:
Պայմանագիրը հնարավորություն է տալիս օգնություն եւ խորհրդատվություն ստանալ, ինչպես նաեւ մասնակցել լեզվի ուսուցման դասընթացների: Նույն աղբյուրի համաձայն` 2009 թ. առաջին եռամսյակի տվյալներով այդ պայմանագիրը կնքել է 943 հայաստանցի:
Գործում է նաեւ ետդարձի ծրագիր: Կամավոր ետ վերադարձի դեպքում տրվում է սոցիալական օգնություն, համապատասխան ծրագրի առկայության դեպքում նաեւ մինչեւ 7000 եվրո արժողությամբ վարկ` երկրում ձեռնարկատիրական փոքր գործունեություն ծավալելու համար: Ֆրանսիական իմիգրացիոն եւ ինտեգրացիոն գրասենյակի տվյալներով` 2008 թ. 34 մարդ վերադարձել է Հայաստան, ընթացքի մեջ է եղել եւս 72 գործ:
«Մեզ սոցիալական ծառայությունում ասացին, որ մեր նախագահն ասել է՝ էլ մարդ մի ընդունեք: Ասում են` դեկտեմբերի 10-ից էլ հայերին չեն ընդունում»,- Պեր Լաշեզում պատմեց մեկ այլ կին:
Նախագահի նման որոշման մասին շշնջում էին նաեւ «France terre d,asile» (Ֆրանսիա` ապաստանի երկիր) կազմակերպությունում, որտեղ էլ սովորաբար ապաստան են խնդրում երկիր նոր ժամանած միգրանտները: Մեր այցելության օրը «հանձնվում էին» երեք հայ ընտանիքներ: Ֆրանսիա էին եկել Հայաստանի գյուղերից մեկից:
«Հլը որ փոշմանել եմ, որ եկել եմ: Գոնե Հայաստանում գիտես, որ քո երկրում ես: Ստեղ լեզուն էլ չգիտես: Եղունգ ունես, գլուխդ քորիր»,- ասաց նրանցից մեկը:
Ապաստան խնդրելուն զուգահեռ պետք է ներկայացնես երկիրդ լքելու պատճառները: Հիմնական բարդությունը սա է: Ղարաբաղյան պատերազմին հաջորդած տարիներին միգրանտներից շատերը ներկայանում էին իբրեւ այս հակամարտության իրական զոհեր` կրոնական ու ազգային խնդիրներ, թուրք ամուսին եւ այլն:
«Ասում ես, թե Սումգայիթում ես ծնվել ու պասպորտդ պահում ես, ասում ես, որ կորցրել ես: Ծննդական ես մենակ ներկայացնում: Դե, Հայաստանում ծննդական սարքում են, էդ հեշտ ա: Թե չէ` Ադրբեջանի պասպորտ որտեղի՞ց սարքես»,-պատմեց մեկ այլ հայ:
Սակայն միգրանտներից շատերի ասելով` այսօր այս հնարքն այլեւս չի գործում: 2008 թ. մարտի 1-ի դեպքերից հետո, իրենց իսկ վկայությամբ, շատերը սկսեցին ապաստան խնդրել իբրեւ այդ իրադարձության զոհեր: Այսօր իրեն սպառել է նաեւ այդ վարկածը: «Հիմա չգիտենք, թե ինչ գրենք հանձնվելուց: Պատճառ չկա: Պատճառ ենք ման գալիս: Հետո հայերի նկատմամբ շատ են խստացրել: Ասում են` նախագահն ասել ա` ինչու՞ եք հայերին ընդունում, մեր երկրում ամեն ինչ նորմալ ա»,- դժգոհեց զրուցակիցներիցս մեկը: Դ
ժվար է կռահել, թե այս անգամ մինչեւ ուր կհասնի հայերի հնարամտությունը: Համենայնդեպս, ետդարձն անհնարին է շատերի համար, քանի որ վաճառված է տունը, ծախսվել են մեծ գումարներ: Ոմանք էլ վստահեցնում են, թե կմնան այնքան, մինչեւ կարողանան մի քիչ գումար վաստակել, որ ետ գնան Հայաստան ու տանիք ունենան իրենց գլխին: Այնուամենայնիվ, հայրենիքը լքելու համար շատերն են զղջում:
«Գոնե սահմանը բաց լիներ, հեշտությամբ կարողանայինք գալ-գնալ: Կգայինք-կտեսնեինք, որ լավ չի, ետ կգնայինք, էդքան փող չէինք ծախսի, որ ստիպված մնայինք էստեղ»:

Migrant Misery: Armenians Queue for Food Handouts Outside Père Lachaise Cemetery in Paris
“I expect they’ll give us good stuff tomorrow. It’s the holidays,” said a woman waiting in line to another, elderly lady. They were conversing in Armenian. People were waiting in line outside Père Lachaise Cemetery in Paris for their daily food hand-out, courtesy of the Parisian Municipality. A majority of those waiting are illegal migrants; mostly Chechens, Yezidis and Armenians.
Père Lachaise is the largest cemetery in Paris proper and attracts hundreds of thousands of visitors annually, famous for the numerous celebrities of all stripes buried there. Waiting there in line with these people, I thought to myself that their relatives and friends back in Armenia would be a bit jealous. After all, they made it to France. But who knows from corners of the city that have travelled to get a bite to eat on this cold wintry holiday eve? It is not the tomb of General Andranik that has brought them here, but the need for sustenance. Back in Armenia, these people wouldn’t even think of visiting a cemetery to get some much needed nutrition. “We don’t need the rest of the stuff. We just eat a lot. Hey, we’re Armenians. And food is expensive here. Basically, we come here for the meals,” said another Armenian woman waiting in line with her daughter. After getting her share, the woman tried to switch her cheese for some bread that others hadn’t yet eaten.
Many regret leaving Armenia, but…
“Don’t you want to go back to Armenia?” I asked some of them. “Listen, we paid a heap of money to get here. Where can we go? In the beginning, I couldn’t adjust but now I’m getting by. My youngest goes to elementary school and the other to “Lycée. We arrived here eight months ago. They’ve already denied us residency status once, so we’ve reapplied. We are waiting for the answer.” One of the Armenians I was talking to had come to France for medical reasons. Friends and family had collected enough money for surgery in Armenia but then someone said the best treatment could be found in France. They took the person’s advice, returned the money they had collected, and sold their house. They have been here for one month. “They told us everything thing would be arranged; someone would come to take us from the airport. We were promised money and a place to stay. But it’s been a month now and we haven’t even seen a doctor for an examination. We move from one hotel to another. We regret the day we arrived. But what can we do? We sold the house in Armenia.” According to the French Ministry of Immigration, 1,143 Armenians received carte de résident (residency cards) in 2008 (Figures for earlier years are: 2007 - 898, 2006 - 941, 2005 - 1128, 2004 - 825, and 2003 – 523). In 2008, 535 RoA citizens received refugee status. This number surpasses that of 2007 and 2006.  In 2008, 980 Armenians signed contracts with the Office Français de l'Immigration et de l'Intégration. This contract is entered into with individuals who have either temporarily or permanently left their country of residence and wish to integrate into French society. (For a more detailed explanation of the various Residency Permits for Non-EU Citizens see:  Residency in France for EU and non-EU Citizens - Carte de Séjour French Residence Permit) This “Reception and Integration Contract” stipulates thatforeigners will receive tuition in civics and the French language. Before obtaining a 10-year residence permit, foreigners will have to satisfy the following three integration conditions: commit personally to abide by the principles governing the French Republic, demonstrate that they are indeed complying with them, and have an adequate knowledge of the French language. The Ministry states that in the first quarter of 2009, 943 Armenians entered into such contracts. There is also a return plan in operation. Those wishing to voluntarily return to their country of origin receive social benefits. In some cases the amount can reach 7,000 Euros to start up a small business upon their return. According to the Office of Immigration and Integration, 34 individuals returned to Armenia in 2008 and 72 more cases are now being processed. A woman in line at the cemetery told me, “They told us at social services that our president had directed them not to accept any more people. They say that after December 10 they will no longer accept Armenians.”
Asylum for Armenians no longer automatic
There have been rumors circulating about this presidential decision at the “France, Terre d’Asile” organization (France, Land of Asylum). Many newly-arrived migrants usually go there to request such status. On the day we visited, three Armenian families were filing applications. They had come from a village in Armenia. “Yeah, I curse the day I came here. At least in Armenia you know it’s your country. Here, you don’t even know the language. You have to make the best of it,” one of them said. When applying for asylum you have to have some pretty good reasons for leaving. It’s a major hurdle. During the years following the Artsakh War many claimed that they were facing a number of problems associated with the conflict – religious and national issues, that they were married to Turks, etc. “You tell them you were born in Sumgait but that you lost the old passport. It’s not a problem. You can show them a fake birth certificate made in Armenia. You can’t fake an Azerbaijani passport, now can you?” said another Armenian. Many now claim that this “trick” now longer works. After the events of March 1, 2008, many confess that they have declared themselves to be victims of what transpired. Even this ruse has been exhausted. “Now we don’t know what to write down as a reason for seeking asylum. We are searching high and low for something, anything, to jot down. The authorities here have really clamped down on Armenians. They say that the Armenian president has complained to the French, saying why are you accepting all these Armenians? Everything is normal in Armenia,” complained one of them. It is hard to say just how ingenious these and other Armenians will prove to be this time around. In any event, moving back is not an option for many of them. They’ve sold their homes and exhausted their savings. Some claim that they’ll tough it out in France just long enough to make some money; that they’ll return to Armenia with money in their pocket to have a roof over their head. Many I spoke to regret ever leaving Armenia. “At least if the border was open, it would be much easier to go back and forth. We’d come here, see that life ain’t all that grand, and then return. We wouldn’t have spent all that money so now that we’re forced to stay.”