Երեւանի ավագանու «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը 2010 թվականին պատրաստվում է քաղաքապետարանում առաջարկությամբ հանդես գալ, որը վերաբերում է աշակերտների համար միանման համազգեստ սահմանելուն: «Աշակերտը պետք է մտածի սովորելու մասին, ոչ թե ընկճվի, որ ինչ-որ մեկն ավելի լավ հագուստ է կրում, քան ինքը»,- ասում է խմբակցության ղեկավար Արման Վարդանյանը:
Որոշ դպրոցներում արդեն իսկ աշակերտները միանման համազգեստներ են կրում, սակայն Արման Վարդանյանի խոսքով` դրանք տարբեր դպրոցներում տարբեր գին ունեն: «Կարելի է մրցույթ հայտարարել, որտեղ դիզայներական ընկերությունը կներկայացնի ամառային-աշնանային համազգեստի տարբերակը, դրանից հետո կլինի մրցույթ, որտեղ մեկ ընկերություն կշահի եւ կկարի համազգեստներ: Եթե մի կազմակերպություն կարի բոլորի համար, այդպես ավելի մատչելի կարժենա համազգեստը»,- ասում է Երեւանի ավագանու «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը:
Երեւանի քաղաքապետին դուր է եկել այս առաջարկը: Հնարավոր է, որ եթե ոչ տարրական, ապա գոնե առաջին դասարանցիների համար համազգեստներ պատվիրեն Երեւան քաղաքի բյուջեից. «Սակայն եթե դա մատչելի լինի, ինչու ոչ, թող ծնողները գնեն, միեւնույնն է` տոնավաճառից գնված զգեստը անհամեմատ ավելի թանկ է լինելու, քան համազգեստը»,- նշում է Արման Վարդանյանը:

School Uniforms for Pupils in 2010?
Next year the Prosperous Armenia Party faction in the Yerevan City Council will propose that all children attending public schools be required to wear school uniforms. “Kids should be focused on learning and not be worried about whether others are better dressed,” stated Arman Vardanyan, head of the party’s municipal faction.
Mr. Vardanyan stated that while some schools have initiated a dress code for pupils, prices for the uniforms differ since the manufacturers aren’t the same. He suggested that designers come up with spring and fall uniforms and that the manufacturing should be put up for competitive bidding.
It seems Yerevan Mayor Beglaryan is in favor of the idea and sees the possibility of the Municipality shelling out the cash for the uniforms, at least for 1st graders, from the budget.