Հունվարի 25-30-ի տեղի կունենա Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի հերթական նստաշրջանը, որին մասնակցելու են նաեւ Հայաստանը ներկայացնող պատգամավորները: «Ժառանգություն» խմբացկության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը «Հետքին» ասաց, որ ինքը պատրաստվում է ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովին թարմ տեղեկատվություն հաղորդել հայաստանյան ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության եւ մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ:
«Ես արդեն հերթագրվել եմ ելույթների համար, երեկ կայացած ապօրինությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը եւս կներկայացնեմ ԵԽԽՎ-ին, ես նաեւ սպասում եմ, թե ինչպիսի դատավճիռ կլինի հունվարի 19-ին (Նիկոլ Փաշինյանի գործով` «Հետք»)»,- ասաց Ազգային ժողովի պատգամավորը:
Զարուհի Փոստանջյանը վերջերս մի բանաձեւի նախագիծ էր դրել շրջանառության մեջ, որի նպատակն է արգելել մոնիթորինգային եւ հետմոնիթորինգային վիճակում գտնվող երկրների պատվիրակների ընտրությունը ԵԽԽՎ բարձրաստիճան պաշտոններում: «Նստաշրջանից առաջ տեղի է ունենալու բյուրոյի նիստը, ես դիմում եմ պատրաստում բյուրոյին անդամակցողներին, որով պարզաբանումներ կտամ նրանց, դա կօգնի, որ այս բանաձեւի նախագիծն անցնի»,- նշեց Զարուհի Փոստանջյանը:
Հիշեցնենք, որ այս բանաձեւը հայ պատվիրակը շրջանառության մեջ է դրել հատկապես Թուրքիայի պատվիրակի` ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնում ընտրվելը խափանելու համար, քանի որ Թուրքիան գտնվում է հետմոնիթորինգային գործընթացներում:
Պատասխանելով «Հետք»-ի հարցին, տիկին Փոստանջյանն ասաց, թե չի բացառվում, որ այս բանաձեւը քննարկվի ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանում. «Ես խոսել եմ ԵԽԽՎ քարտուղարության մի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ, որն ասաց, թե չի բացառվում, որ այս նախագիծը կհասցնեն կյանքի կոչել»,- ասաց ԵԽԽՎ-ում Հայաստանը ներկայացնող պատգամավորը:
Նշենք, որ Հայաստանը ներկայացնող մյուս անդամները չեն միացել այս բանաձեւի նախագծին եւ այն շրջանառության մեջ է դրվել ԵԽԽՎ-ում այլ պետություններ ներկայացնող պատվիրակների ստորագրությունների շնորհիվ:

MP Postanjyan Gearing Up for Next PACE Session; Will Speak About State of Armenian Democracy
Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan has told "Hetq" that she is preparing materials to present at the next session of PACE, scheduled for January 25-30, regarding the state of democracy in Armenia. MP Postanjyan says she will present the dossier to the PACE Monitoring Committee.
"I have already scheduled a presentation at the session and will be provide evidence regarding violations that took place during yesterday’s parliamentary by-election," she stated and added that she was also waiting for the court’s verdict t in the case of Nikol Pashinyan expected on January 19.
MP Postanjyan also mentioned that she has recently circulated a draft bill that would prohibit delegation members from countries undergoing PACE monitoring to be elected to high positions in the organization. She submitted the resolution for review specifically to block a Turkish delegate from being selected as the PACE president.
She told "Hetq" that there was a good chance that the resolution would be reviewed during the upcoming session and that it would be adopted. Other members of the Armenian delegation failed to support the resolution and it was only included in the PACE agenda due to backing from delegates of other nations.