Ամբերդում զինվորին հուղարկավորեցին
Այսօր Արմավիրի մարզի Ամբերդ գյուղում կայացել է սեպտեմբերի 7-ին Ասկերանի մարտական հենակետերից մեկում սպանված, 19-ամյա Հայկ Մկրտչյանի հուղարկավորությունը: Հայկի հարազատները մեզ հետ զրույցում ասացին, որ մինչեւ վերջ պայքարելու են իրենց տղայի սպանության գործը բացահայտելու ուղղությամբ, քանի որ իրենք չեն հավատում պաշտոնական մեկնաբանություններին:
Երեկ հոգեհանգստի արարողությանը մասնակցել են նաեւ մոտ մեկ տասնյակ զինվորականներ՝ զինված ուժերի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով վարչության պետ Ա. Ալեքսանյանի գլխավորությամբ:
Այսօր հուղարկավորությանը նույնպես Հայկի զորամասից ներկայացուցիչներ եղել են: Իսկ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի անունից ծաղկեպսակ է ուղարկվել: Նախարարը նաեւ գումար է հատկացրել Հայկի հուղարկավորության ծախսերը հոգալու համար: Ֆինանսական օգնություն եւ ծաղկեպսակ ուղարկել է նաեւ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը:
Նշենք, որ ըստ պաշտոնական վարկածի՝ Հայկը զոհվել է վիճաբանության արդյունքում: Նրան հրազենային վնասվածքով սպանել է իր ծառայակից Լենդրուշ Նազլուխանյանը: Հարազատների ասելով՝ 19-ամյա տղայի մարմնից դիահերձման ժամանակ հանել են 14 հատ փամփուշտ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373 հոդվածի 3-րդ մասով (Զենքի, ռազմամթերքի եւ շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող առարկաների, նյութերի հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է մարդու մահ): Կատարվում է նախաքննություն:

В Амберде похоронили солдата
Сегодня в селе Амберд Армавирской области состоялись похороны 19-летнего Айка Мкртчяна, убитого 7 сентября на одном из боевых постов Аскерана. В беседе с нами родные Айка сказали, что будут до конца добиваться раскрытия его убийства, поскольку не верят официальным объяснениям.
Вчера на панихиде присутствовали около одного десятка военнослужащих во главе с начальником управления по работе с личным составом Вооруженных сил РА А.Алексаняном. А сегодня на похороны пришли представители воинской части, где служил Айк. От имени министра обороны РА Сейрана Оганяна был доставлен венок. Министр также выделил деньги на похороны. Финансовую помощь и венок прислал и губернатор Армавирской области Ашот Каграманян.
Отметим, что, согласно официальной версии, Айк погиб в результате спора, во время которого выстрелом из огнестрельного оружия его убил сослуживец Лендруш Назлуханян. По словам родных, в ходе вскрытия из тела 19-летнего парня было извлечено 14 пуль.
По данному факту в следственной службе Минобороны РА возбуждено уголовное дело по ч.3 ст.373 УК РА (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами и представляющими опасность для окружающих предметами и веществами, повлекшее смерть человека). Ведется предварительное следствие.