«2012-ին «փայլուն» ընտրություններ ենք ունենալու»
«Եթե քաղաքացիական օրենսգրքում նախատեսված փոփոխությունները կատարվեն, ապա 2012 թվականի մենք ունենալու ենք «փայլուն» ընտրություններ, ոչ մի խախտում «չի լինելու», որովհետեւ խախտում արձանագրող էլ չի լինելու, ինչպես հիմա հեռուստաընկերությունները չեն արձանագրում, որեւ մեկը հեռուստատեսությամբ տեսա՞վ 10-րդ ընտրատարածքի խախտումները, 2012-ին տպագիր լրատվամիջոցներում էլ չենք տեսնելու այդ ամենը»,- լրատվամիջոցներին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ իր կարծիքը հայտնեց փորձագետ Մեսրոպ Հարությունյանը:
Իսկ Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը օրենսդրական նախպաձեռնությունները ռեգրեսիվ գնահատեց, քանի որ, ըստ նրա, դրանք կվատացնեն լրատվական դաշտը: ««Զանգվածային լրատվական միջոցների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախաձեռնությունը չեն բարելավի վիճակը, որովհետեւ իրավունքների առումով դա ոչինչ չի տալիս, իսկ սահմանափակումներ կան»,- նշեց Աշոտ Մելիքյանը: Նա կարծում է, որ հատկապես հեռուստաընկերությունները աստիճանաբար վերածվում են քաղաքական համակարգի մի մասը:
«Ամեն մի հեռարձակող արդեն գիտի իր անելիքները, գիտի` ինչ կարելի է լուսաբանել, ինչը` ոչ: Բանը նրան է հասել, որ մեկ հրամանով բոլոր հեռուստաալիքները կարող են բոյկոտել ոչ ցանկալի քաղաքական գործչի կամ հասարակական կազմակերպության ղեկավարների ասուլիսը: Հեռարձակման ոլոտն ամբողջությամբ գտնվում է վերահսկողության տակ»,- ասաց Աշոտ Մելիքյանը:

Pending Legislative "Reforms" Will Further Restrict Media Freedom in Armenia
Mesrop Harutyunyan, while speaking about pending legislative reforms regarding news outlets in Armenia, sarcastically stated that the upcoming elections in 2012 would take place ‘quite normally’ since there won’t be any media left to monitor the voting. "If the pending changes to the Armenian Civil Code are adopted, then we’ll have ‘first-rate’ elections in 2012 and there won’t be any violations because there’ll be no news outlets to register such violations...just like Armenia’s TV stations today don’t cover election fraud. I ask you, did anyone see anything on TV regarding the violations that took place in the District 10 parliamentary by-election?" he asked rhetorically.
Meanwhile, Ashot Melikyan, President of the Freedom of Speech Defense Committee, labelled the pending changes as ‘regressive’ since they would seriously damage news gathering and reportage in Armenia. "These bills will not lead to an improvement in the mass media field. Rather than freeing up the media, these changes will only further impose restrictions," stated Mr. Melikyan, arguing that TV in Armenia is gradually being transformed into an arm of the political system. "Every broadcaster already knows what his or her job is; what can and cannot be covered. The situation has reached the point where all it takes is a directive from above for TV stations to black-out any news regarding a given political figure or activist organization seen as ‘undesirable’. The airwaves in Armenia are now under near total monitoring," he stated.