Շոկի մեջ են ընկել` լսելով Ս. Տեր-Պողոսյանի մանկապղծության մասին
Ախթալայում գործող «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիա»-ի նախագահ, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերոբ (Գորիոն) Տեր-Պողոսյանի վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում վերջերս սկանդալային բացահայտումներ եղան:
Նա մեղադրվում է մանկապղծության մեջ եւ արդեն կալանավորված է: Տեղեկություններ կան, որ այդ բացահայտումներից հետո Ս. Տեր-Պողոսյանը հեռացվել է Երեւանի «Ռոտարի» մայր ակումբից, որի նախագահն է եղել 1999-2000 թթ., իսկ անդամը' դրանից շատ ավելի վաղ: Ի պատասխան այս կապակցությամբ մեկնաբանություն ակնկալող մեր հարցի' հիշյալ ակումբի այժմյան նախագահ Արմեն Ստեփանյանն ասաց.
- Նա մեր շարքերից չի հեռացվել, 3 տարի առաջ ինքը դուրս եկավ ակումբից: Ասաց, որ Ախթալայում գործերը շատ են, Երեւան շատ չի կարող գալ, ժամանակը չի հերիքում: Դրա համար էլ դուրս եկավ ակումբից: Սերոբն ինքը հին ռոտարացի է, եւ Սերոբից ոչ մեկը ոչ մի վատ բան չէր սպասում: Նա շատ նորմալ մարդ է եղել, բավական բարեգործական ծրագրեր էր կատարում, մենք ոչ մի վատ բան չենք տեսել Սերոբից: Այս ամբողջ պատմությունից, որ կա, ինչպես ցանկացած քաղաքացի, այնպես էլ մենք զարմացած ենք եւ սպասում ենք, տեսնենք' ինչ կլինի: Իհարկե, այդ ամենը մեզ համար անակնկալ էր, որովհետեւ մեր կողքին ընկեր է եղել, որին ճանաչել ենք կամ թվացել է, որ ճանաչել ենք: Սակայն մինչեւ դատարանի դատավճիռ չլինի, ես նույնիսկ համոզված չեմ, որ դա իրականություն է, այնքան սխալներ կամ զրպարտություններ են լինում, դեռ չգիտենք: Մենք շոկի մեջ ընկանք, որ լսեցինք այդ նորությունը: Կլինի դատավճիռը, դրանից հետո միգուցե կարտահայտենք մեր դիրքորոշումը:
Ըստ ակումբի նախագահի` «նման մարդ, եթե վատ իմաստով ասենք, կարող է ցանկացած տեղում լինել, եւ կապ չունի, որ նա «Ռոտարի» ակումբի անդամ է եղել»: Սա չժխտելով հանդերձ, այնուամենայնիվ, նշենք, որ ամեն մարդ չի կարող դառնալ «Ռոտարի» ակումբի անդամ: Գործում է հրավիրյալ անդամագրման կարգ. եթե տվյալ անձը ակումբի հիմնադիր անդամներից չէ, նա պարտադիր պետք է հրավիրված լինի «Ռոտարի» ակումբի անդամներից որեւէ մեկի կողմից: Պարտադիր է նաեւ, որ ակումբի անդամներից որեւէ մեկը դեմ չլինի նրա անդամագրմանը: Եթե ակումբի անդամներից որեւէ մեկը ոչ թե փաստ, այլ նույնիսկ իր կասկածներն է արտահայտում, ապա տվյալ անձը ակումբ չի ընդունվում: Հրավիրվածին մինչ ակումբ ընդունելը բծախնդրորեն ուսումնասիրում են, նրա մասին հանգամանալից տեղեկություններ հավաքում' գրեթե այնպես, ինչպես ԱԱԾ-ն որեւէ մեկին աշխատանքի ընդունելուց առաջ:

Обвинение в педофилии Сероба Тер-Погосяна стало шоком для членов клуба “Ротари”
В последнее время в СМИ появились скандальные разоблачительные статьи о председателе корпорации "Metal Prince LTD", генеральном директор Ахталинского горнообогатительного комбината Серобе (Горионе) Тер-Погосяне. Он обвиняется в педофилии и в настоящее время находится под арестом. Есть сведения о том, что сразу после этих разоблачений Сероб Тер-Погосян был исключен из ереванского клуба "Ротари", председателем которого был в 1999-2000 гг.
Нынешний глава клуба Армен Степанян в ответ на нашу просьбу прокомментировать произошедшее сказал: "Мы не исключали его из клуба, он сам ушел три года назад, сказал, что в Ахтале работы много, поэтому не может часто приезжать в Ереван.Сероб давно состоял в клубе "Ротари", и никто ничего плохого от него не ожидал. Он был нормальным человеком, часто осуществлял благотворительные программы. Для нас, как и для любого человека, это стало полной неожиданностью, и мы ждем, чем все это закончится. Он был для нас другом, которого мы хорошо знали или думали, что хорошо знаем. Но пока суд не вынесет приговор, я не смогу считать, что все на самом деле так и было. Ведь случаются ошибки, клевета, мы пока ничего не знаем. Эта новость ввергла нас в шок. Когда будет вынесен приговор суда, тогда мы и выскажем нашу позицию".
По словам председателя клуба, "подобные личности, если говорить в негативном плане, могут оказаться в любом месте, поэтому не имеет значения, что он был членом клуба "Ротари". Не споря с этой мыслью, тем не менее отметим, что не каждый может стать членом клуба "Ротари".
Действует особый порядок вступления в этот клуб. Если данное лицо не является основателем клуба, то оно в обязательно порядке должно быть приглашено кем-то из членов клуба. Обязательным условием является и то, чтобы ни один член клуба не был против вступления в их ряды данной личности. Если кто-то высказывает даже малейшее подозрение, то этого человека в клуб не принимают. До того, как принять приглашенного в свои ряды, члены клуба тщательно его изучают, собирают о нем подробную информацию. То есть вступление в клуб "Ротари" очень напоминает прием на работу в Службу национальной безопасности.