«Պատերազմի ժամանակ իշխանության հետ վեճերն անընդունելի են»
Այսօր «Արցախ» ակումբում Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը պատասխանել է «Հետք»-ի եւ մյուս լրատվամիջոցների հարցերին.
Եթե պատերազմ սկսվի, դուք կոչ կանե՞ք ժողովրդին մասնակցել պատերազմին, թե՞ կշարունակեք ձեր պահանջները ներկայացնել իշխանություններին:
Մենք պատասխանատու ուժ ենք, մեզ համար առաջնային ազգային շահերն են, մենք ինքներս էլ կլծվենք պատերազմական ջանքերին: Նման դեպքում ինչ հանցագործ էլ լինի ռեժիմի ղեկավարը, վեճերը պատերազմի ընթացքում անընդունելի են, բայց բնականաբար, պատերազմից հետո այդ հարցերը կդրվեն:
Հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծումը դուրս կգա Մինսկի խմբի վերահսկողությունից:
Սա կարելի է համարել հավանական սցենարներից մեկը. իսկապես ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը փոխվում է հօգուտ Ադրբեջանի, եւ ռազմական լուծման հնարավորության հետ կապված` լարվածությունն աճում է, եւ բացառել դա ոչ մի դեպքում չի կարելի: Սա նորից համարում եմ այս ռեժիմի գործունեության հետեւանքը:
Դուք մշտապես նշում եք, որ ժողովրդի մեծամասնությունը աջակցում է Կոնգրեսին, սակայն թիվ 10 ընտրատարածքի ընտրություններին մասնակցությունը հակառակն է ցույց տալիս:
Իմ կարծիքով` լրիվ հակառակն է. եկեք վերլուծենք: Պաշտոնապես 24 տոկոս մասնակցութուն է գրանցվել ընտրություններում: Մեր ակտիվիստները, որոնք դռնեդուռ այցելել են բոլոր տները, հայտնաբերել են, որ այդ ընտրատարածքի բնակչության 30-40 տոկոսը բացակայում է Հայաստանից: Եթե հաշվարկենք Հայաստանում առկա բնակչության թվով, ապա 35 տոկոս մասնակցություն է գրանցվել: Մի վիճակում, երբ ապօրինաբար ընտրությունները տեղափոխվել էին հունվարի 10-ին, որպեսզի ընտրարշավի վերջին 15 օրերը ընկնեին տոնական օրերի վրա, մի վիճակում, երբ մամուլը չէր գործում, երբ հեռուստաընկերությունները բոյկոտել էին ընտրությունների լուսաբանումը, այդ վիճակում եթե ապահովվել է 35 տոկոսանոց մասնակցություն, ես դա համարում եմ հրաշք:
Բայց Ձեր ասելով` այդ 35 տոկոսի կեսին բերել էր հաղթող թեկնածուն:
Կապ չունի, մենք խոսում ենք մասնակցության մասին, չէ՞: Եթե միայն Փաշինյանին ընտրողներին հաշվենք, դարձյալ համարում եմ, որ դա բարձր մասնակցություն է` հաշվի առնելով այն ահաբեկման մթնոլորտը, որ ստեղծվել էր ընտրությունների շուրջ: Մենք ունենք ակտիվիստներ, որոնք պատրաստ են կյանքը տալ հանուն ժողովրդավարության հաստատման, սակայն համակիրներ ունենք, որոնք իրենց խոհանոցից դուրս չեն գա, եթե տեսնեն, որ իրենց բակում կամ ընտրական տեղամասում պրոբլեմ կա:
Հավանակա՞ն եք համարում Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձը քաղաքականություն:
Հավանական չեմ համարում, որովհետեւ այդ մարդու վրա այնքան հանցագործություն կա, եւ նրա նկատմամբ այնքան ատելություն կա, որ դա հնարավոր չէ:
Ո՞վ է Հայ ազգային կոնգեսի 2-րդ դեմքը:
Կոնգրեսում բոլորը զինվորներ են` սկսած Լեւոն Տեր-Պետրոսյանից, վերջացրած թռուցիկ փակցնող երիտասարդից: Մենք գտնվում ենք բռնապետության մեջ, որտեղ իշխանությունը պատերազմում է ժողովրդի եւ ընդդիմության դեմ: Այդ պատերազմում մենք բոլորս պետք է զինվոր լինենք:
Մինչեւ ե՞րբ է ՀԱԿ-ը մի կողմ քաշված մնալու, եւ ո՞վ պետք է պայքարի` ձախողված հայ-թուրքական գործընթացի կասեցման դեմ:
Նախ` կարծես թե ինքնաբերաբար կասեցվում է: Առաջացել էր մի իրավիճակ, որտեղ միջազգային հանրությանը պետք է ցուցադրեին, որ ազգայնական ուժերը դուրս են եկել հայ-թուրքական արձանագրությունների դեմ, եւ հենց այդ բեմականացումը նրանք իրագործեցին: Կոնգրեսը մի կողմ քաշված չէ, Կոնգրեսը կատարում է ընդդիմության իր առաքելությունը, այն է` այս ռեժիմի բոլոր արատները բացել, քննադատել բոլոր ուղղություններով:
Դաշտն ազատ թողնելով` արդյոք Կոնգրեսը չտվե՞ց Դաշնակցությանը կեղծ ընդդիմություն դառնալու հնարավորություն, որի արդյունքում Արմեն Ռուստամյանն այժմ ԵԽԽՎ-ում փոխարինում է Զարուհի Փոստանջյանին` որպես ընդդիմադիր պատգամավոր:
Այդ մի հանցագործության մեջ պետք չէ մեղադրել Կոնգրեսին: Մենք ստեղծել ենք հնարավորություն` ալտերնատիվ ընդդիմադիր դաշտի ակտիվացման եւ նրանց որակների եւ իրական նպատակների բացահայտման համար: Դաշնակցությունը դուրս չի՞ եկել կոալիցիայից եւ իրեն հայտարարել ընդդիմություն: Էդ է՞լ ենք մենք արել:

HAK's Zurabyan - "In this war, we must all be soldiers"
If war breaks out, will you call on the people to participate or will you continue to make demands of the government?
We are a responsible force and national interests are of paramount importance. We will participate in the war effort. In such an event, regardless of what criminal is heading the government, all arguments are unacceptable. Naturally, after the war, our issues will be placed back on the table.
Do you see the possibility that a settlement to the Karabakh conflict will exit the jurisdiction of the OSCE Minsk Group?
This can be considered a possible scenario. The military-political balance is tilting in the favour of Azerbaijan and tensions leading to a military resolution are rising. Again, I view this as a consequence of the present government’s actions.
You always assert that a majority of the people support HAK (Armenian National Congress). Didn’t voter participation in the District 10 parliamentary by-election prove the opposite?
Actually, just the opposite is true if we analyze the situation. Officially, 24% of the electorate voted. Our campaign workers went house to house in the district and found that some 30-40% of residents weren’t in Armenia. Taking the country’s population into account, this means a 35% turnout. They illegally scheduled the election for January 10, so that the last fifteen days of the campaign would clash with the holiday season. Then we have the situation where the press was absent and Armenian TV boycotted election developments. Against this backdrop, I would say that a 35% turnout was a miracle.
Do you think it likely that former RoA President Robert Kocharyan will return to active politics?
No, I don’t see that as likely. He’s committed so many crimes and there’s too much hate directed against him.
Who is the number two person in HAK?
Everyone in HAK is a soldier, starting from Levon Ter-Petrosyan down to the person distributing leaflets. We find ourselves in the middle of a dictatorship, in which the regime is waging war against the people and political opposition. In this war, we all must be soldiers.
How long will HAK remain on the sidelines regarding the Turkish-Armenian Protocols? Who must fight to put an end to this process that is now faltering?
You said it yourself. The process is grinding to a halt on its own. A situation had been created when it was necessary to show international public opinion that the nationalist forces had come out against the Protocols. This is exactly what they did. HAK has never remained on the sidelines. HAK continues to carry out its mission as opposition force. That is, to expose all the defects of this regime and to criticize it on all fronts.