«Մարտունին դարձել է Սիցիլիա»
Արդեն մեկ ամիս է Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում հանցագործությունները հաջորդում են մեկը մյուսին, բայց հանցագործներն անպատիժ են մնում: Դրությունն այնքան է լարվել, որ սովորական քաղաքացիները պատրաստվում են ստորագրահավաք կազմակերպել եւ դիմել հանրապետության նախագահին եւ գլխավոր դատախազին` պարզելու, թե ինչու ոչ ոք չի պատժվում:
«Մինչեւ արյուն չթափվի, ոստիկանները մատը մատին չեն տա»,- դժգոհում են մարտունեցիները: Ամեն ինչ սկսվեց Մարտունու քաղաքապետարանի ավագանու անդամ Տիգրան Մանուկյանի հորը` Ծատուր Մանուկյանին պատկանող խանութի պայթյունից: 2009 թվականի դեկտեմբերի 27-ին, առավոտյան ժամը 5-ին տեղի ունեցած պայթյունից հիմնովին քանդվել է «Արեւ-1» ՍՊԸ-ին պատկանող երկհարկանի մթերային խանութը: Պայթյունն այնքան ուժեղ է եղել, որ երկհարկանի խանութը վերածվել է քարերի կույտի: Փշրվել են մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա գտնվող բնակելի շենքերի պատուհանները: Քանդվել է նաեւ խանութի հարեւանությամբ գտնվող, Ծ. Մանուկյանին պատկանող հացի փռի տանիքը: Բարեբախտաբար, մարդկային զոհեր չեն եղել: Զոհերի բացակայությունը զուտ պատահականություն է, քանի որ պայթյունից 3 րոպե առաջ խանութի կողքով անցել են հացի փռի 3 աշխատակիցները: Մարտունեցիների ասելով` պայթյունը կապված է Մարտունու քաղաքապետ Բագրատ Հարությունյանի հետ եւ ուղղված է նրա դեմ, քանի որ Ծատուր Մանուկյանը քաղաքապետի ընկերն է եւ ամեն հարցով աջակցում է նրան: Ծ. Մանուկյանը հերքում է, թե իր խանութի պայթյունը դիտավորություն է եղել: Ըստ նրա` պայթյունի պատճառը գազի արտահոսքն է: «Քանի որ խանութից ոչ մի հետք չի մնացել` լրիվ քանդվել է, 2 վարկած ունեմ: Մեկն այն է, որ խանութում գազի վառարան էր դրված ու դրանից է, մյուսն էլ` խանութի ներսում շաուրմայի պատրաստման համար նախատեսված հեղուկ գազի բալոնից է արտահոսք եղել: Ամենահավանականը բալոնով գազի արտահոսքն է»,-«Հետքի» հետ զրույցում ասաց Ծ. Մանուկյանը: «ՀայՌուսգազարդի» Մարտունու գազամատակարարման, գազիֆիկացման մասնաճյուղի գլխավոր ինժեներ, գրասենյակի պետի տեղակալ Արամ Սարգսյանը հայտնեց, որ ուսումնասիրություններից պարզվել է, որ պայթյունը գազից չի առաջացել: «Համենայնդեպս, պայթյունը բնական գազից չի եղել: Բացի այդ, խանութը ինքնակամ է գազիֆիկացված եղել, եւ այդ օբյեկտը մեզ մոտ որպես բաժանորդ գրանցված չէ: Այնտեղ գազի արտահոսք չի եղել: Պայթյունից հետո հրդեհ չի եղել: Գազի փականները փակ վիճակում են եղել: Վառարանի փականը նույնպես փակ է եղել: Չնայած իրենք ինքնակամ են գազիֆիկացրել տարածքը, բայց անվտանգության նորմերը պահպանված էին»,- ասաց Արամ Սարգսյանը: «ՀայՌուսգազարդի» բրիգադը տարածք ժամանել է բնակիչների կանչով, քանի որ պայթյունի ձայնից բոլորը խուճապահար են եղել եւ կարծել են, թե շենքերում է գազը փայթել: Դեպքի վայր ժամանած բրիգադը տեղում է հայտնաբերել, որ խանութն է հիմնովին պայթել: Նշենք, որ «ՀայՌուսգազարդի» աշխատակիցները տարածքում գազի հոտ չեն զգացել, մինչդեռ Ծ. Մանուկյանը պնդում է, որ ուժեղ գազի հոտ էր տարածվել: «Փորձագետներ ենք հրավիրել, դեռեւս վերջնական եզրակացությունը պատրաստ չէ, բայց փորձագետներն ասում են, որ պայթյունը միանշանակ բալոնի գազից է եղել: Այստեղ դիտավորություն լինել չէր կարող: Միայն մեր անփութության արդյունքն է»,- պնդում է «Արեւ-1» ՍՊԸ-ի սեփականատերը: Ծ. Մանուկյանը դեպքից օրեր առաջ «Յունիբանկից» 30 մլն դրամ վարկ էր վերցրել, այդ գումարով խանութի համար ապրանքներ էր գնել ու հիմա մեծ վնասներ է կրել: Մարտունիի մեր լավատեղյակ աղբյուրները պնդում են, որ խանութի պայթյունից օրեր առաջ քաղաքում թռուցիկներ են տարածվել, որտեղ հայհոյանքներ են գրված եղել ինչպես քաղաքապետի, այնպես էլ նրա թիմակիցների, այդ թվում Ծ. Մանուկյանի ու նրա` ավագանու անդամ որդու հասցեին: Խոսակցություններ են տարածվել, որ պայթյունի օրը նաեւ կրակոցներ են հնչել հացի փռի տարածքում: «Պայթյունից առաջ ոչ մի թռուցիկ չի եղել: Թռուցիկները տարածվել են հիմնականում նախագահական ընտրություններից առաջ: Բագրատին են հայհոյել, հիվանդանոցի տնօրեն Սեդրակին ու էլի մի քանի իրենց համախոհների: Դրանք ուղղված էին հիմնականում հանրապետականների դեմ, որոնք կանգնել էին Սերժ Սարգսյանի կողքին: Իմ, առավել եւս տղայիս անունը թռուցիկներում չեն եղել: Իմ տղան հարգված մարդ է: Նա ավագանու ընտրությունների ժամանակ շատ ավելի ձայն է հավաքել, քան Բագրատը քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ: Քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ էլ ես եմ կանգնել Բագրատի կողքին»,- ասաց Ծատուր Մանուկյանը: Այնուամենայնիվ, նա հաստատեց, որ քաղաքում նման խոսակցություններ տարածվել են: «Պայթյունից մեկ օր հետո միլպետն էլ ինձ զանգեց, ասում է, թե իբր իրեն ասել են, որ մեր տանը ռազբորկա է եղել, հետո էլ կրակոցներ են հնչել: Ես էլ ասացի` որ ասում էին, գայիք տեսնեիք, կարող է նման բան կար: Կրակոց չի եղել, սուտ բանի համար ոստիկանները ո՞նց կգային: Սա չարամտություն է»,- ինքն իր հարցին պատասխանում է Ծ. Մանուկյանը:
«Մարտունիում վանդալիզմ է սկսվել»,- ասում է քաղաքապետը
Խանութի պայթյունից 4 օր անց` դեկտեմբերի լույս 31-ի գիշերը, անհայտ անձինք Մարտունու գերեզմանոցից հանել եւ կինոյի տան դիմաց էին գցել Բագրատ Հարությունյանի եղբոր՝ գնդապետ Հարություն Հարությունյանի կիսանդրին: Դեպքից մոտ 2 օր առաջ քաղաքում թռուցիկներ էին փակցվել հետեւյալ բովանդակությամբ. «Եթե չքանդես քաղաքապետարանի մոտ՝ Շահումյան փողոցի ապօրինի շինությունը, կհայտնվես եղբորդ վիճակում»: Սրբապղծության դեպքն ավելի լարեց մթնոլորտը Մարտունիում: «Պարզ ասեմ` ստեղ քաղաքականություն է: Իհարկե, սա շուտափույթ ձեւով կպարզվի, որովհետեւ նույն ձեռագիրն է, նույն մարդիկ են, ինչ նախագահական ընտրությունների ժամանակ էին թռուցիկներ տարածում: Իմ կարծիքով` քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ մարդիկ կային, որ ուզում էին քաղաքապետ դառնալ, բավականին ծախսեր արեցին ու չանցան: Իրենք էլ իրենց ռեժիսորն ունեն ու որոշեցին հեղինակազրկել գործող քաղաքապետին, որովհետեւ նա, իր բոլոր թերություններով հանդերձ, Մարտունին բարեկարգեց»,- եզրակացնում է Ծատուր Մանուկյանը: Նրա խոսքերով` Մարտունիում կատարվող դեպքերի ետեւում կանգնած են այն մարդիկ, որոնք նպատակ ունեն առաջիկա ընտրություններին դառնալ քաղաքապետ: «Ես չեմ ուզում կոնկրետ անուններ տալ, որովհետեւ դա իմ լիազորությունը չէ: Ոստիկանությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը պետությունից աշխատավարձ են ստանում ու պարտավոր են պարզել, թե ինչ է կատարվում: Կարծում եմ` երկար է տեւում բացահայտման պրոցեսը, բայց դա իրենց խնդիրն է: Շատ վատ է, որ քաղաքապետ ընտրվելու համար պարտադիր պետք է փողեր ծախսեն: Մարդիկ, որոնք փողեր են ծախսել ու չեն անցել, ուրիշ ծրագրի են անցնում: Կաշառք տալը, ընտրությունների ժամանակ փողեր ծախսելն էլ հանգեցնում է սրան»,- նշեց զրուցակիցս: Ըստ Ծ. Մանուկյանի` հանցագործների շրջանակը նեղացել է եւ նրանց գտնելն այնքան էլ դժվար չէ: «Այդ դեպքում ինչո՞ւ ոստիկանները չեն գտնում կատարողներին»,- հարցրինք նրան: «Այ, պետք է հարցնես դատախազին, միլպետին, թե ինչի չեն գտնում: Այսքան բան կա, ի՞նչն է ձեզ խանգարում, որ հանցագործներին գտնեք»,- պատասխանեց նա: Մեզ հետ զրույցում Մարտունու քաղաքապետ Բագրատ Հարությունյանն էլ ասաց, թե Շահումյան փողոցում կատարվող շինարարությունը պարզապես պատրվակ է եւ այս գործողությունների հետ որեւէ կապ չունի: «Շահումյան փողոցի կառույցը պարզապես շահարկվում է ու դա են պատճառ բռնում, որ ժողովրդի ուշադրությունը շեղեն, թե իբր դա է պատճառը: Ոչ ավելորդ որոշումներ ենք կայացրել, ոչ էլ ուրիշի տունն ենք քանդել: Այդ շինությունը հաստատված է գլխավոր հատակագծով, իսկ գլխավոր հատակագիծը հաստատում է Կառավարությունը: Մինչեւ գլխավոր հատակագծի հաստատումը, նախկին քաղաքապետի որոշումներով հողը հատկացվել էր քաղաքացիներին, որոնք առեւտրի նպատակով պետք է շարժական տնակներ դնեին այնտեղ, իսկ մենք արգելեցինք, որովհետեւ քաղաքապետարանի կողքին տնակ դնելը շատ սխալ է»,- նշեց քաղաքապետը: Այդ տարածքի համար մրցույթ է հայտարարվել, եւ հաղթել է 14 մարդ: Նա նույնպես Մարտունու վերջին դեպքերը կապեց քաղաքականության հետ, քանի որ լարվածություն նկատվել է դեռեւս նախագահական ընտրություններից առաջ: «Այդ դեպքերի հետ կապված` գիտեմ այնքան, ինչքան որ դուք: Այսօր քաղաքական պայքար է գնում, պաշտոնի կռիվ է: Իմ կարծիքով` հենց դա է պատճառը: Եղբորս արձանը պղծելով` կպել են իմ ցավոտ տեղին, որ հրաժարվեմ, թողնեմ պաշտոնս: Ես լավ եմ աշխատում, ու ինչ-որ մի թեկնածու, որը չի կարողանում ինձ հաղթել, սկսում է կպնել իմ ցավոտ տեղին, որ ես թողնեմ- գնամ, ինքը գա նստի: Ես նրանց ծրագրերի մասին չգիտեմ: Ինձ ժողովուրդն է ընտրել, ո՞նց հրաժարվեմ»,- ասում է Բ. Հարությունյանը: Նա նշեց, որ նախագահական ընտրությունների ժամանակ էլ ամենավերջին հայհոյանքներով թռուցիկներ են փակցվել` «Սերժ Սարգսյանին չընտրեք» տողերով: Բ. Հարությունյանի փոխանցմամբ` ոչ միայն իր, այլեւ այլ աշխատողների անուններով են սպառնալից ու հայհոյախառն թռուցիկներ փակցվել: Բ. Հարությունյանը անհամբերությամբ սպասում է, թե երբ են ոստիկանները բացահայտելու կատարված հանցագործությունները, թեեւ կարծում է, որ ոստիկանությունն այնքան էլ օպերատիվ չի աշխատում: Նա նախագահական ընտրությունների ժամանակ տարածված թռուցիկների ու վերջին ամիսների ընթացքում կատարվող իրադարձությունների միջեւ կապ է տեսնում եւ կարծում է, որ նույն ձեռագիրն է: «Եթե այսօր մեր պապական թշնամին` թուրքերը, իրենց տարածքում գտնվող հայկական գերեզմանն են ոչնչացնում, ամբողջ աշխարհին այդ հարցը բարձրացնում ենք, թե վանդալիզմ է: Այսօր Մարտունիում վանդալիզմ է սկսվել: Նախանձություն կա մեր ժողովրդի մեջ»,- ավելացրեց քաղաքապետը: Հերթը հասավ հիվանդանոցի տնօրենին Տեսնելով, որ ոստիկանությունը հանցագործներին պատժելու ուղղությամբ ոչինչ չի ձեռնարկում, օգտվելով իրավիճակից` հունվարի 20-ի լույս 21-ի գիշերը անհայտ անձինք այրել են Մարտունի քաղաքի հիվանդանոցի տնօրեն Սեդրակ Սահակյանի «Վոլգա» մակնիշի ծառայողական ավտոմեքենան: Դեպքը տեղի է ունեցել հենց հիվանդանոցի բակում: «Հանրապետությունում էլ կարեւոր լուր չկա՞»,- այսպես պատասխանեց Սեդրակ Սահակյանը, երբ դեպքից մի քանի օր անց նրանից հետաքրքրվում էինք, թե ինչ պատճառով է այրվել ավտոմեքենան: Մարտունու գլխավոր բժիշկը նշեց, որ ինքը Երեւանում է եղել, երբ իմացել է, որ ավտոմեքենան այրվել է ու պատճառների մասին կոնկրետ ոչինչ ասել չի կարող: «Ես բժիշկ եմ, իրավաբան ու դետեկտիվ չեմ: Այդ հարցով զբաղվում են հրդեհային ծառայությունն ու ոստիկանությունը»,- ասաց Ս. Սահակյանը: Այնուամենայնիվ, հիվանդանոցի տնօրենն իր ավտոմեքենայի այրվելը ինչ-որ չափով կապում է Մարտունու քաղաքապետ Բագրատ Հարությունյանին առնչվող իրադարձությունների հետ: «Ինչ-որ տեղ նաեւ այդ դեպքերի հետ եմ կապում ինձ հետ կատարվածը: Կապում եմ երկրում, կներեք` նաեւ լրագրողներիդ մասնակցությամբ, ստեղծված իրավիճակի հետ: Որովհետեւ մեր երկիրը հալի չի գա այնքան ժամանակ, մինչեւ իրար չլսենք: Բոլորն իշխանություն են ուզում, բոլորը պաշտոն են ուզում: Քաղաքում շատ դեպքեր են եղել` դեռ ընտրություններից սկսած: Համայնքապետի թեկնածուների դեմ թռուցիկներ էին գրում, կպցնում պատերին, ու ոչ մեկը ոչ մի բան չէր անում: Հիմա էլ դրա շարունակությունն է»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Սեդրակ Սահակյանը: Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» փոխանցեցին, որ դեկտեմբերի 27-ին Մարտունու քաղաքի մթերային խանութի պայթյունի կապակցությամբ քրեական գործ չի հարուցվել: Նյութեր են նախապատրաստվում, ընթանում է հետաքննություն: Քաղաքապետի եղբոր կիսանդրին կոտրելու կապակցությամբ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 265-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով («Դիակը կամ թաղման վայրերն անարգանքի ենթարկելը»): Նախաքննությունը շարունակվում է: Ինչ վերաբերում է հիվանդանոցի տնօրենի ավտոմեքենան այրելու դեպքին, ապա քրեական գործ չի հարուցվել: Ոստիկանությունից տեղեկացնում են, որ նյութեր են նախապատրաստվում, ընթանում է հետաքննություն:
Մարտունեցիները բացահայտումների են սպասում
«Մարտունին դարձել է Սիցիլիա»: Այսպես «Հետքի» հետ զրույցը սկսեց Մարտունու քաղաքապետարանի հարեւանությամբ հավաքված տղամարդկանցից մեկը: Ինչպես նա, այնպես էլ շատերը վախենում էին իրենց անունները հրապարակել` ասելով, թե քաղաքում մաֆիոզները շատացել են, ու իրենք վախենում են: Իսկ այն մարդիկ, ովքեր «անվախ» էին ձեւանում, խուսափում էին ազգանուններն ասել: «Ազատամարտիկի հետ նման ձեւով չպետք է վարվեին: Նա հայրենասեր մարդ էր: Դրանով շան տղություն են արել, լավ բան չեն արել: Սա մաֆիա է, ուրիշ ոչինչ»,- ասաց որպես Յուրիկ ներկայացած մարտունեցին: «Բոլոր տեղերն էլ դա է, խի Երեւանում էդպես չէ՞»,- համաքաղաքացու խոսքը լրացրեց Կորյունը: Միակ համարձակը Վարազդատ Պապոյանն էր, ով խիզախություն ունեցավ ազգանունն էլ ասել` հիմնավորելով, թե ժողովուրդը նման բաներից արդեն չի վախենում, քանի որ «վախի դարն» անցել է: «Ազատամարտիկի արձան պղծելը կեղտոտ քայլ է: Դա գազանություն է: Որ իմանայի ով է արել` քարով կտայի ճակատին, թող սատկեր գնար, ինձ էլ գնդակահարեին»,- ասաց Վարազդատ պապը:

Martuni Crime Wave: Are Political Recriminations to Blame?
Residents of the town of Martuni, in Gegharkunik Province, are fearful and angry. During the past month, crimes have followed one another like clockwork but none of the perpetrators have been caught. The situation has riled local inhabitants to the point where they are preparing to collect signatures and send the petition off to the president and chief justice, demanding that the lawbreakers be found and prosecuted.
Town folk are quick to point out that “unless blood is spilt” the cops are good for nothing. It all started with an explosion at the store of Tzatur Manukyan, father of senior Martuni City Council member Tigran Manukyan. On December 27, 2009, at around 5:00 am, an explosion completely demolished the two-story produce store belonging to “Arev-1” Ltd. So powerful was the blast, that the store was reduced to a pile of rubble. Even windows of buildings in the neighborhood were shattered. A bread-baking oven, also belonging to Taztur Manukyan, located in the vicinity was destroyed as well. It was merely a stroke of good luck that no one was injured by the explosion. Just three minutes before the explosion, three workers at the bakery had strolled by the store.
Blast destroys store belonging to mayor’s friend
Locals claim that the explosion had political overtones and was directed at Martuni Mayor Bagrat Harutyunyan. It turns out that Tzatur Manukyan is a close friend and confidant of the mayor. Mr. Manukyan denies that the explosion was a premeditated act of violence and insists that a gas leak is to blame. “Since the store was totally destroyed and nothing remained intact, I have two theories. The first is that a gas heater had been placed in the store and the other possibility is that gas escaped from a tank used to cook “shawruma” sandwiches. “Most probably it was the gas from the tank,” he told Hetq. Aram Sargsyan, Chief Engineer with Martuni’s “HayRusGazArd”, says that tests show that the explosion wasn’t gas related. “In any event, the blast wasn’t from natural gas. Furthermore, the store wasn’t a customer of our utility; it wasn’t tied in to our supply. There was no gas leak there. And there was no fire after the explosion. All the gas valves were in the locked position. The valve on the gas heater was also shut,” Mr. Sargsyan said. “We’ve brought in experts who are still conducting an inspection. While they haven’t published any final results, that say that the blast was definitely from the gas tank. This wasn’t a premeditated act,” asserts the owner of “Arev-1”.
Burial bust of mayor’s brother desecrated
Four days later, in the wee hours of December 31, the bust of Colonel Harutyun Harutyunyan, Mayor Bagrat Harutyunyan’s brother, was removed from the Martuni cemetery and dumped opposite the cinema house. The perpetrators remain unidentified. Two days before the cemetery incident, leaflets had been posted in Martuni that read, “If you don’t demolish the illegal structure located on Shahumyan Avenue next to the Mayor’s Office, you will wind up like your brother.” The defilement of the grave belonging to the mayor’s brother really got the town on edge. “This is politics, pure and simple. Of course, the case will be solved because the modus operandi is the same. It’s the same group of individuals that were distributing leaflets during the presidential elections. The way I see it, there were some people who spent a lot of money to get elected mayor of Martuni but failed. Now they are trying to defame the mayor because, despite his shortcomings, he has really cleaned up the town,” Mr. Manukyan said. He says that all the recent crimes taking place in Martuni can be attributed to those individuals who want to become mayor during the next round of elections.
Targeted businessman suspicious of police and prosecutor
“I would rather not give specific names because it isn’t my purview. The police and the national security service are paid salaries by the government and it’s their job to get to the bottom of what’s happening. It will probably take some time to come up with answers, but that’s their problem. It’s just wrong to have to spend money to get elected mayor. Individuals who spend money but don’t get elected devise other plans. Bribes and spending money during elections also leads to this,” Mr. Manukyan said. He says that the noose has tightened around the gang of culprits and that it should be easy to expose them. Why then, we asked, hadn’t the police made any arrests? “You’d have to talk to the prosecutor or the police chief for the answer. You should ask them what’s preventing them from identifying the perpetrators; what with all that’s going on,” Mr. Manukyan answered. During our conversation with Martuni Mayor Bagrat Harutyunyan, he said that the structure on Shahumyan Avenue was just a red herring and had no connection to the incidents taking place. “The Shahumyan building is just being used to misdirect public attention. That building is listed in the official town blueprints and the government is the one that certifies the blueprints. Before the building was registered in the blueprints, the former mayor allocated the land for public use and people could erect mobile commerce stalls on the site. We prohibited such usage since it’s unseemly to have little makeshift stalls right next to the mayor’s office,” Mayor Harutyunyan argued. The land was put up for bid and fourteen individuals won title. Mayor Harutyunyan also linked recent events with local politics. “There’s a political battle being waged today; a struggle for office. I believe this is the root cause. By defiling my brother’s statute they hit me in a soft spot, hoping that I would resign and leave. I’m doing a good job. Those that can’t beat me at the polls revert to hitting me where it hurts so that I will leave and they will replace me. I can’t say what else they will do. All I know is that the people elected me. So how can I just resign?” said the mayor. He also noted that during the 2008 presidential elections, campaign posters, employing the foulest of language, had been affixed throughout the town calling on people not to elect Serzh Sargsyan. He says that threatening and abuse posters also appeared directed at him and other workers. Mayor Harutyunyan said that he is waiting impatiently for the police to reveal who the culprits are but isn’t convinced that the cops are doing all they can. He believes that the presidential election leaflets and recent events are linked and part of the same scheme. “Vandalism is running amuck in Martuni. Our people are suffering from envy,” the mayor concluded.
Car of hospital director set ablaze
On the night of January 20, the official car belonging to Martuni Hospital Director Sedrak Sahakyan was set ablaze. The perpetrators were brazen enough to walk right up to the car that was parked in the hospital yard. A few days later, the police showed up to ask Director Sahakyan how it happened that his car caught fire. His sardonic response – Isn’t there more important news in the country? The hospital’s director, who also holds the rank of chief physician, says he was in Yerevan at the time and has nothing specific to add as to motive. “I’m a doctor, not a detective. It’s a problem for the fire inspector and police, no?” Director Sahakyan said.  Nevertheless, he sees some tenuous link between his car going up in smoke and the events related to Mayor Bagrat Harutyunyan.
Mayor also faults journalists for atmosphere of intolerance
“At some point, I connect those events with what happened to my car. It’s linked to the situation prevailing in the country and, excuse me for saying so, you journalists have had a hand in fostering that situation. This country will not get on its feet unless we start listening to one another. Everyone wants to attain power and some government position. There have been many examples of this mindset, starting with the elections. Leaflets were posted to the walls attacking the candidates and no one lifted a finger. What’s happening now is just a continuation of that,” said Director Sahakyan. The Police Press Office told Hetq that no criminal case had yet been initiated regarding the December 27 explosion at the produce store. An investigation into the matter is presently underway. A criminal case has been launched regarding the destruction of the bust of the mayor’s brother (RoA Criminal Code, Article 265, “Defilement of a corpse or burial site”). The preliminary investigation continues. No criminal charges have been brought in the case of Director Sahakyan’s car catching fire. All the police say is that an inquiry is underway.
Residents want answers but remain fearful of “mafiosi”
A Martuni resident we spoke to outside the mayor’s office said that “Martuni was looking more like Sicily every day”. He, and many others we met, were afraid to give their names, arguing that Mafiosi-types had increased in the town. Even those who boasted they feared no one avoided giving their last names. A man who gave his name as Yurik said, “They shouldn’t have acted like that towards a freedom-fighter. He was a patriot. What they did was childish and incorrect. Hey, it’s the mafia, nothing else.” The only soul brave enough to give his full name was Varazdat Papoyan, who said that the people were no longer afraid of such stuff, arguing that, “the century of fear had long since past.” “It was a cheap and rotten move to deface the statue of the freedom-fighter; an act of sheer barbarity. If I knew who did it, I’d take a rock and smash the guy’s skull in. Let them execute me for it. Drop dead and good riddance I say,” said grandpa Varazdat.