Ժիրայր Սեֆիլյանի համար նոր խոչընդոտ` ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ճանապարհին
«Ամենակարևորն այն է, որ ես այստեղ եմ, այստեղ էլ մնալու եմ: Եվ այդ պատճառով արդեն 10-րդ տարին է, ես երկրից դուրս չեմ գալիս` իմանալով, որ դուրս գալուց հետո ինձ թույլ չեն տալու` հետ մտնեմ: Ես էլ, ոչինչ, կզրկվեմ գնալուց, իմ հարազատներին պարբերաբար տեսնելուց. նրանք կգան»,- այսօր կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ, ազատամարտիկ Ժիրայր Սեֆիլյանը` մեկնաբանելով իրեն ՀՀ քաղաքացիություն չտալու խնդիրը:
Նա նշեց, որ քաղաքացիություն ստանալու նրա դիմումները 2 անգամ մերժվել են Ռոբերտ Քոչարյանի և մի անգամ` Սերժ Սարգսյանի օրոք: Ըստ կարգի` նորից դիմելու իրավունք կա վերջին մերժումից մեկ տարի հետո միայն: Քանի որ Ժիրայր Սեֆիլյանի ստացած վերջին մերժումից արդեն մեկ տարի անցել է, օրեր առաջ նրա ներկայացուցիչը հետաքրքրվել է նորից դիմում ներկայացնելու հարցով, և պարզել, որ նոր խոչընդոտ է առաջացել, որի հետևանքով Ժիրայր Սեֆիլյանը չի կարողանա անգամ դիմում ներկայացնել:
«Երբ ես ազատվեցի բանտարկությունից, ազատության մեջ գտնվելուց օրեր անց նորից դիմել էի: Երբ մերժումը ստացանք ամիսներ անց, ես ստիպված եղա կացության վիճակս օրինականացնել` դիմելով 10 տարվա կացության (արտասահմանցիների համար այսպիսի կարգ կա Հայաստանում): Դա նույնպես մերժվեց շաբաթներ անց: Ստիպված եղա դիմելու մի տարի կացության կարգավիճակ ձգձգելու: Դա նույնպես մերժվեց: Եվ այսօր ես արդեն, ըստ էության, ապօրինաբար եմ գտնվում Հայաստանում: Իմիջիայլոց, դա նոր չէ` արդեն 8-9-րդ տարին է: Սակայն նորությունը այն է, որ նրանք այս անգամ ասում են, որ «Դուք կարող եք դիմում ներկայացնել, երբ Ձեր կացության կարգավիճակը օրինական լինի»»,- ասաց Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Նա հավելեց, որ առաջիկա օրերին իր փաստաբաններին խնդրելու է պարզել, թե ինչ լուծում կարելի է գտնել նման իրավիճակում: Ժիրայր Սեֆիլյանն ասաց, որ իրեն քաղաքացիություն չտալը քաղաքական դրդապատճառներ ունի և ոչ միայն:
«Ես նաև կուզեի սա չանձնավորել. սա իմ անձնական խնդիրը չէ, սա նաև շատ լուրջ ազգային խնդիր է, որ ցույց է տալիս, որ մենք ինչքան հեռացել ենք մեր ազգի իղձերից, երազներից և այլն»,- ասաց Ժիրայր Սեֆիլյանը` հավելելով, որ ինքը Հայաստանում է մնալու մինչև այսօրվա իշխանությունների հեռանալը:
Նա նշեց, որ չի պատրաստվում իրեն քաղաքացիություն չտրամադրելու հարցով դիմել Եվրադատարան կամ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող որևէ այլ կառույց:

Jirayr Sefilyan: "Politics is the reason why they keep denying me citizenship"
Jirayr Sefilyan reflected today on repeated failed attempts to receive RoA citizenship and stated that former President Kocharyan refused him twice and current President Sargsyan refused him once. Mr. Sefilyan, by law, had to wait one year after his last refusal before applying for citizenship once again.
That one year recently expired and Mr. Sefilyan’s lawyer went to inquire about reapplying for citizenship. It now appears that another impediment has surfaced that will not even allow Mr. Sefilyan from filing citizenship application papers.
“I applied a few days after being released from jail. Several months passed until I received the refusal and by that time I had to legally register as a resident in Armenia and applied for a special status 10 year passport granted to foreign citizens. I was refused this document as well. I was forced to apply for a one year extension of my residency status and this too was denied. Thus, from a legal standpoint, I reside in Armenia illegally. This has been the case for the past 8-9 years. To my amazement, the authorities now tell me that I can apply for citizenship when my residency status has been rectified,” said Mr. Sefilyan.
The Karabakh war veteran and member of the Sardarapat Initiative said that politics were why he hasn’t been granted Armenian citizenship and that the manipulations by the government merely show just how far we have strayed from our national ideals of uniting the Armenian people on what remains of the Armenian homeland.
"The main thing right now is that I am here and will stay here. It's no wonder that I haven't left for the past ten years. They'd never let me back in if I did leave," Sefilyan said at today's press conference.
Mr. Sefilyan said that he wasn’t preparing to take his case to the European Court if his citizenship issue wasn’t resolved by the Armenian authorities.