Գյումրիում նորակառույց բնակարանները «կարգի» են բերվում
2009թ. դեկտեմբերի վերջին «Գլենդել Հիլզ» շինարարական կազմակերպությունը խոստացած 1056 բնակարանի փոխարեն շահագործման հանձնեց 0 բնակարան: Այն, ինչ կապալառու կազմակերպությունը դեկտեմբերի 23-ին ներկայացրել էր որպես հանձնվելիք բնակարանի ավարտուն տարբերակ, պարզապես «մերժվեց» երկրի նախագահի կողմից: Դա այն չէր, ինչ պետք է առաջարկվեր 21 տարի տնակներում համբերատար բնակարանի սպասող անօթեւաններին:
Դեկտեմբերի 23-ին նորակառույց թաղամաս նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցն ավարտվեց չնախատեսված խորհրդակցությամբ եւ բնակարանաշինության ծրագրի համար պատասխանատու մարմիններին տրված խիստ հանձնարարականներով:
Քաղաքաշինության նախարարության քաղաքաշինական պետական տեսչության պետի տեղակալ Արտաշես Սարգսյանը խոստովանում է, որ 7-8 ամսում 1000 բնակարան հանձնելու խոստումն առնվազն «տղայություն» է, եւ փորձառու շինարարը դժվար թե նման բեռի տակ մտներ:
«Եթե առիթ ունեցել եք հանդիպելու, ապա տեսած կլինեք, որ կազմակերպության ղեկավարները երիտասարդ տղաներ են: Դե ուզեցել են լավ բան անել, 8 ամսում հազար բնակարան հանձնել, բայց, իմ կարծիքով, որոշ բաներ ճիշտ չէին հաշվարկել, ամենակարեւորը` հաշվի չէին առել Գյումրու բնակլիմայական պայմանները,- կարծիք է հայտնում Արտաշես Սարգսյանը,- նախ` աշխատանքները սկսվել էին մայիս ամսին, եւ այդքան ծավալ հասցնելու համար 7ամիսը քիչ էր, հետո` ոչ փորձառու մարդիկ շատ էին ընդգրկված շինարարությունում, որովհետեւ հասցնելու խնդիր կար, հիմա բոլոր թերությունները շտկվում են, եւ մայիսից մեր անօթեւանները կարող են թեթեւ սրտով բնակարանամուտ տոնել»:
«Գլենդել Հիլզի» Գյումրու կառուցապատման աշխատանքները ղեկավարող Միքայել Ներսիսյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է, ոչ շինարար, նա ներկայումս էլ զբաղեցնում է այդ պաշտոնում: Իսկ ահա 2010 թ. հունվարից շինարարության ղեկավարը Գյումրիում փոխվել է:
Նորանշանակ ղեկավարը` Հովհաննես Աբրահամյանը, մասնագիտությամբ շինարար է, Արտաշես Սարգսյանի հավաստմամբ` բավական փորձառու: Պարոն Սարգսյանի փոխանցմամբ` փոխվել է նաեւ շինարարություն իրականացնող բրիգադների կազմը, աշխատելու են հրավիրել առավել բազմափորձ շինարարների: Ցավոք, գյումրեցի փորձառու մասնագետները կրկին չեն ընդգրկվել շինաշխատանքներում:
Այս պահին 700-ից 800 շինարար է աշխատում «Գլենդել Հիլզի» Գյումրիի մասնաճյուղում: Քաղաքաշինության նախարարի հանձնարարականով շինարարական աշխատանքները վերահսկող տեսչության պետի տեղակալ Արտաշես Սարգսյանի հավաստմամբ` այս պահին բնակարաններում ընթանում են սալիկապատման աշխատանքներ, վերացվում են ներքին հարդարման բոլոր թերությունները, որոնք նկատվել եւ արձանագրվել են դեկտեմբերին:
«Սանհանգույցն իր ամբողջ կահավորմամբ, սալիկապատված կհանձնվի բնակչին: Անպայման կլինի ջեռուցման համակարգ: Ես չգիտեմ` «Արիստո՞ն» կտեղադրեն, թե՞ «Բաքսի», բայց դրանցից մեկնումեկը կլինի,- ասում է Արտաշես Սարգսյանը,- քանի որ էն ժամանակ թաց ստյաժկի վրա էին լամինատը խփել, հիմա որ սկսել են բնակարանները տաքացնել, որ աշխատանքները շարունակեն, լամինատը ուռել է, դրանք բոլորը հանում են եւ նորն են տեղադրում: Այսինքն` ինչ ժողովուրդը խոսում էր թերությունների հետ կապված, դրանք ճիշտ էին եւ հիմա վերացվում են»:
Արտաշես Սարգսյանի հաշվարկներով` եթե բնակարանները անօթեւաններին տրամադրվեին այն տեսքով, ինչ տեսքով «Գլենդել Հիլզը» պատրաստվում էր հանձնել 2009 թ. դեկտեմբերին, ապա բնակիչն առնվազն 3000 դոլարի ծախս պիտի կատարեր:
2010 թ. հունվարի վերջին նորակառույց թաղամաս էին այցելել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը եւ փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը, Արտաշես Սարգսյանի փոխանցմամբ` դիտել իդեալական տեսքի բերած մի քանի բնակարաններ, հավանել եւ հանձնարարել կառուցապատողներին շարունակել նույն ոգով ու ոճով: Ի դեպ, հունվարի վերջին «Հայսեյսմշինը» եւս ստուգումներ էր սկսել թաղամասում: Նպատակը` ճշտել շենքերի հիմնասյուների ամրանաբետոնյա պարունակությունը:
Քանի որ նորակառույց թաղամասի ապագա բնակիչների անհանգստություններից մեկն էլ վերաբերում էր բնակարանների մակերեսին, «Հետքը» մի քանի հարցադրումներ էր ուղղել Քաղաքաշինության նախարարությանն ու ստացել դրանց պատասխանները: Անօթեւան ընտանիքների բնակարանային ապահովման խնդիրների լուծման նպատակով պետական աջակցությամբ իրականացվող բնակարանային շինարարության ծրագրերի շրջանակներում կառուցվող բազմաբնակարան շենքերի բնակմակերեսները հաստատվել են ՀՀ Կառավարության 2009 թ. նոյեմբերի 26-ի թիվ 1402-ն որոշման 2-րդ կետով:
Բազմաբնակարան շենքերի նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերում բնակարանների ընդհանուր մակերեսների նվազագույն եւ առավելագույն չափերն ըստ սենյակների քանակի, քաղաքաշինության նախարարության տրամադրած տվյալներով, ունի հետեւյալ տեսքը.
1 սենյականոց բնակարանը` 40-47 քմ
2 սենյականոց բնակարանը` 52-59 քմ
3 սենյականոց բնակարանը` 65-70 քմ
4 սենյականոց բնակարանը` 77-80 քմ
5 սենյականոց բնակարանը` 90-110 քմ
«Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ կողմից իրականացվող բնակարանային շինարարության ծրագրի շրջանակներում Գյումրի քաղաքի «Մուշ-2» թաղամասում կառուցված բազմաբնակարան շենքերի 1 սենյականոց բնակարանների մակերեսները 40, 42, 47 քմ է, 2 սենյականոց բնակարանները` 54 եւ 56 քմ, եւ 3-սենյականոց բնակարանները 66 եւ 67 քմ ընդհանուր մակերեսներով են, որոնցում ներառված է նաեւ խոհանոցը:
Նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այս բնակմակերեսները համապատասխանում են Գյումրիում մինչ այդ այլ ծրագրերով կառուցված բնակարանների մակերեսներին: Այստեղ տեղին է հիշել նույն պետբյուջեով 2003-2004 թթ. կառուցված բազմաբնակարանների մասին:
Այս շենքերում 2 սենյականոց բնակարանի բնակմակերեսը 72 քմ է, իսկ 3 սենյականոցը` 99 քմ: Ստացվում է, որ նույն պետբյուջեով կարելի է կառուցել նաեւ այլ ստանդարտներով բնակարաններ, առավել հարմարավետ, ընդարձակ, ապահովված ջեռուցման համակարգով եւ կահավորված սանհանգույցով:
Այնուհետեւ Քաղաքաշինության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Կառավարության 2009 թ. նոյեմբերի 26-ի թիվ 1402-ն որոշման 2-րդ կետի 3-րդ ենթակետի դրույթների համաձայն` կառուցված բնակարանների ընդհանուր մակերեսների տարբեր չափերի դեպքում ավելի մեծ մակերեսով բնակարանները հատկացվելու են ավելի մեծ կազմ ունեցող ընտանիքներին:
Հիշեցնենք, որ անօթեւաններին բնակարանները բաշխվում են վիճակահանության կարգով եւ, ասենք, 1 սենյականոցի վիճակահանության ժամանակ թղթի վրա գրված թիվ 10 շենք, բնակարան 14-ը չի արտացոլում բնակարանի քառակուսին: Այսինքն` անձով ավելի շատ ընտանիքին կարող է բաժին հասնել ոչ թե 47 քմ, այլ 40 քմ կամ 42 քմ բնակմակերեսով բնակարան:
Նախարարությունից ստացված պատասխանում նշված էր, որ հերթացուցակում կան 1000-ից ավելի 1 սենյականոց բնակարանի հավակնորդներ, որոնց ընտանիքները կազմված են 3 եւ ավելի անդամներից, ըստ այդմ` որոշվել է մինչեւ 3 անդամ ունեցող ընտանիքներին տրամադրել 40-42 քմ, իսկ 3 եւ ավելի անդամից կազմված ընտանիքներին` 47 քմ ընդհանուր մակերեսով բնակարաններ:
Քաղաքաշինության նախարարությունից «Հետք»-ի հարցադրումներին տրված պատասխան-նամակում նշված էր, որ «Գլենդել Հիլզ» կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատանքները վերահսկելու նպատակով ՀՀ քաղաքաշինության նախարարը եւ նախարարի տեղակալը բազմաթիվ շրջայցեր են իրականացրել, եւ ծագած խնդիրների լուծման նպատակով խորհրդակցություններ են կազմակերպվել: Եթե այդքան ինտենսիվ են եղել շրջայցերը, ինչպե՞ս է պատահել, որ վերահսկող կառույցը չի նկատել սառած գաջի վրա ներկ անող կամ դեռ չչորացած բետոնե հատակին լամինատ խփող շինարարին:

The Glendale Hills construction company had promised to hand over 1,056 newly erected apartments to the government by the end of December, 2009. Instead, not one apartment has yet to be transferred to government control. The units were earmarked for those left homeless by the 1988 Spitak earthquake.
It turns out that when Armenian President Serzh Sargsyan visited the construction site on December 23 to officially take possession of the apartments, he refused outright. The apartments just weren’t “suitable” for those who had waited for twenty-one years for a place to call their own.
After touring the site, President Sargsyan hastily convened a meeting and put the construction firm on notice. Artashes Sargsyan, Deputy Head of the Ministry of Urban Development’s National Urban Development Inspectorate, confesses that the promise made by the experienced construction company to hand over 1,000 apartments in just 7-8 months was folly at best and one made by guys “wet behind the ears”.
Glendale Hills took on more that it could chew
“If you had the occasion to meet with company management you’ll surely have noticed that they’re young guys. They might have wanted to do a good deed and build one thousand apartments in eight months, but they got in over their heads. I believe they messed up in their calculations. Most importantly, they failed to take Gyumri’s climatic conditions into account,” says Mr. Sargsyan. “First off, the work began in May and seven months to finish the job was not enough. On top of that, there were many inexperienced workers at the site since it was a rush job. Now, all the problems are being fixed and our homeless citizens can celebrate their house warming festivities come this May.”
Mikayel Nersisyan, a lawyer by profession, was the managing foreman at the Glendale Hills construction site in Gyumri. He’s now back at the bar. Last month, a new foreman was brought in – Hovhannes Abrahamyan, a builder by trade. Mr. Sargsyan from the ministry says the new man is pretty experienced.
Mr. Sargsyan also says that the construction crews have changes as well and that more experienced workers have been employed at the job site. Sadly, experienced builders from the Gyumri area have not been hired.
At the moment, there are 700-800 workers at the Glendale Hills site in Gyumri.
Ministry claims all the problems will be “fixed”
Mr. Artashes Sargsyan, chosen by the Minister of Urban Development (MUD) to monitor work at the construction site, says that the apartments are being retiled and that all interior flaws registered back in December are being corrected.
“Showers, with all the amenities and tiled, will be provided. And, of course, heating. I can’t say if it will be an Ariston or Baksi heater, but it will be one or the other,” says Mr. Sargsyan. “Since they originally set down laminate on wet cement, it’s beginning to bubble up when they started to heat the apartments. Everything is being ripped up and new flooring installed. In short, the shortcomings being voiced by the people were indeed true. They’re all being taken care of.”
According to Mr. Sargsyan’s calculations, had the apartments been handed over to the homeless in their original state, back in December, the new residents would have had to spent $3,000 on average to repair the defects.
At the end of January, Prime Minister Tigran Sargsyan and Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan toured the newly constructed residential neighborhood, ostensibly, according to Mr. Sargsyan, to check out a few sample “spruced up” units and to then direct the builders to continue in the same vein. At the same time the “HaySeismShin” testing form had also started to conducts tests as to the structural durability of the buildings. The inspectors wanted to see just how much reinforced concrete had been poured in the support pillars.
Apartment size – will larger families get larger units?
Given that one of the concerns of potential new residents dealt with the actual living space of the apartments, Hetq made a few inquiries with the Ministry of Urban Development (MUD). It replied that the actual living space of the newly constructed apartments was formulated according to RoA Law 1402, passed on November 26, 2009. The minimum and maximum surface area of the multi-unit buildings, as defined in the preliminary planning documents, were based on the number of rooms in each unit as follows:
1 room apartment: 40 - 47 square meters
2 room apartment: 52 - 59 “ “
3 room apartment: 65 - 70 “ “
4 room apartment: 77 - 80 “ “
5 room apartment: 90 - 110 “ “
Apartments being constructed by Glendale Hills in Building #1 in the Moush-2 neighborhood of Gyumri include the following sizes: 1 room apartments – 40, 42, 47 square meters; 2 room apartments – 54 and 56; 3 room apartments – 66 and 67. Kitchen space is included in these figures.
MUD claims that these apartments sizes correspond to units built in Gyumri prior to the Glendale Hills project. Here, we should take a look back to the multi-unit buildings constructed in 2003-2004 with the same budget. In these buildings, 2 room units measured 72 square meters and 3 room units, 99 square meters.
It turns out that it is possible to build larger, heated units with showers with the same amount of money.
MUD also said that according to a provision in the same Government Law 1402, it stipulates that where there are different sized apartments, the larger ones should be allocated to those families with more members.
These newly constructed apartments are being allocated to the homeless based on a lottery system. And, according to the way the lottery is devised, larger families are not assured of getting the larger apartment, whether one, two, or however many rooms. The lottery ticket a person draws doesn’t specify how large the actual apartment is.
MUD responded by saying that there were more than 1,000 families, with three or more members, on the waiting list for a one room apartment. Thus, it was been decided to allocate the 40-42 square meter units to families of two or less and the 47 square meter units to families of three or more.
In its reply, the MUD points out that both Minister Vardanyan and the Deputy Minister have made several on-site inspections of the work being conducted at Gyumri and have organized consultative meetings to come up with solutions to existing problems.
If this is the case, why weren’t the faulty construction measures halted in the first place? Or didn’t the official inspectors notice that flooring was being installed on wet concrete and frozen plaster walls were being painted?
What good are inspectors who don’t know what to look for or close their eyes when they see something that isn’t right?