Միայն Վերին Արտաշատում 3500 տոննա խաղող մնացել է սառնարաններում
Արարատի մարզի Վերին Արտաշատ համայնքում չկա մի գյուղացի, որ գոհ լինի իր սոցիալ-կենցաղային վիճակից: Գրեթե բոլորը գրավ են դրել իրենց տներն ու հողամասերը` վարկի դիմաց: «Գյուղացու մասին բացարձակապես ոչ մեկը չի մտածում: Գյուղացին մի լքված, եթիմ երեխա է Կառավարության համար»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Արուս Շահոյանը:
Նա Վերին Արտաշատում 4900 մետր խաղողի այգի ունի: Այն մշակելու համար «Ֆինկա» եւ «Արեգակ» վարկային կազմակերպություններից վարկ է վերցրել:
2500 դոլար «Ֆինկա»-ի վարկն է, իսկ «Արեգակ»-ից վերցրած վարկից 1.8 մլն դրամ արդեն վճարել է, մնացել է 600 հազար դրամ: Նրա 4900 մետր խաղողի այգին դեռ գրավ է դրված:
««Ֆինկան» մեզ հետ պայմանագիր է կնքել դոլարով, բայց վերցնելուց դրամի կուրսով հաշվում են, նոր են վերցնում: Մեզանից դոլար չեն վերցնում, դրամ են ուզում, սակայն պայմանագիրը դոլարով է կնքված: Իրենք իրենց պայմաններն են թելադրում, իսկ գյուղացին ուզում է մի գործ դնի, որ կարողանա ապրի, ստիպված համակերպվում է ու վարկը վերցնում»,- ասաց Ա. Շահոյանը:
Նրանք չեն կարողանում խաղողն իրացնել եւ մարել վարկի գումարը: Արուս Շահոյանը խաղողը արկղերով պահում է սառնարանում` հուսալով, որ մի օր կկարողանա իրացնել: 500 արկղ խաղողից մինչ այժմ կարողացել է իրացնել ընդամենը 100-ը, 400 արկղ խաղող դեռ սառնարանում է:
Գյուղացիները պատմում են, որ այս տարի իրենք լավ բերք են ունեցել, սակայն մթերող գործարանները խաղողն ընդունել են միայն նրանցից, ում հետ պայմանագիր ունեին: Պայմանագիր չունեցողներն էլ սպասել են, որ վրացիները գան ու խաղողն արտահանեն, սակայն այդպես էլ չեն եկել:
«Միայն պայմանագիր ունեցողներն են կարողացել գործարաններին հանձնել: Մենք էլ պայմանագիր չունեինք, ուրեմն իրավունք էլ չունեինք գործարանին մոտ գնալ»,- պատմում է Արուս Շահոյանը:
Վերին արտաշատցիների հաշվարկով՝ խաղողը գործարաններին հանձնած գյուղացիները նույնիսկ վնասներ են կրել, քանի որ իրենց մշակած 1 կիլոգրամ խաղողի ինքնարժեքը 104 դրամ է, մինչդեռ գործարանները խաղողը մթերել են 80 դրամով եւ ավելի:
«Ամբողջ գյուղը թունաքիմիկատների պարտքեր ունի: Էլի թույն վաճառողները խիղճ ունեն, որ մեզ պարտքով տալիս են ու կարողանում ենք ժամանակին բուժումներն անել: Էլ չեմ ասում հողի վարձավճարների պարտքերի մասին: Հիմա էլ ասում են՝ եթե պարտքերը չվճարեք, գործը դատարան կուղարկենք: Գյուղացին որտեղի՞ց վճարի, նույնիսկ անհարմար ենք զգում, որ գնանք գյուղապետից մի տեղեկանք վերցնենք: Ինչի՞ պիտի անհարմար զգայինք, ինչի՞ պետք է մեր խաղողը նորմալ չվաճառվի, որ մենք էլ հող ու ջրի վարձերը նորմալ մուծենք ու չամաչենք»,- ավելացրեց Արուսը:
Նա մտավախություն ունի, որ չի կարողանա վարկի գումարը տալ, եւ վարկային կազմակերպությունը կվերցնի այգին: «Ֆինկան» տան գույքագրում է արել, ու տիկին Արուսը մտածում է, որ տան գույքից էլ կզրկվի:
«Մեր Կառավարությունը պետք է խելացի մտածի, պետք է ամեն միջոց ձեռնարկի, որ մեր խաղողը մթերվի, որովհետեւ մենք ապրում ենք միայն խաղողով, այլ եկամուտներ չունենք: Կամ էլ հող ու ջրի վարձերից մի քանի տարի ժողովրդին ազատեն կամ զիջումներ անեն: Թույներն էլ են թանկացել»,- ավելացրեց Ա. Շահոյանը:
Նրա խոսքերով` սառնարանային տնտեսություն ունեցողները 24 ժամ էլեկտրաէներգիա են օգտագործում եւ միայն վնասներ են կրում:
«Խաղողը պահելու համար ծծումբ ենք օգտագործում ու մեր առողջությունն ենք քայքայում: Արդեն մեր թոքերը շարքից դուրս են եկել, ծծումբն էլ լրիվ քաղցկեղի բուն է: Կարեւորն այն է, որ Կառավարությունն այս վիճակից դուրս գալու ելք գտնի, որովհետեւ գյուղացին խորտակված վիճակում է»,- ասում է Ա. Շահոյանը:
Արուսն աշխատում է Երեւանի շտապօգնությունում ու ամսական 35 հազար դրամ աշխատավարձ ստանում: Նա դժգոհեց, որ պետությունն իրեն ցածր աշխատավարձ է տալիս, իր խնամքի տակ ունի 2 հիվանդ թոշակառու, որոնց դեղերի արժեքը ամսական 100 հազար դրամից անցնում է: «Նրանք ստանում են ընդամենը 40 հազար դրամից մի փոքր ավել թոշակ: Այդ թոշակը նույնիսկ իրենց դեղերին չի հերիքում: Թոշակառու մարդ է, հորս աչքի վիրահատությունը չենք կարողանում անել, որովհետեւ հիվանդության կարգ չունի ու պետպատվերի տակ չի ընկնում: Յուրաքանչյուր աչքի վիրահատությունն արժե 220 հազար դրամ»,- պատմեց Արուսը:
Միշա Շահոյանն էլ ցույց էր տալիս փոքր սրվակով մի դեղ, որի համար 2000 դրամ է վճարում: «Բա ես իմ թոշակով կարա՞մ էս դեղն ամեն անգամ առնեմ, արդեն աչքերս էլ չեն տեսնում»,- ավելացրեց նա:
Միշա պապը պատմում էր, որ մինչեւ վերջերս տանը գազ են վառել, բայց հիմա արդեն փայտ են վառում: Կտրել են բակի բերքատու ծիրանի ծառերը, որովհետեւ գազի վարձավճարը չեն կարողանում տալ:
Վերին Արտաշատի համայնքապետ Աշոտ Ղազարյանը նշեց, որ գյուղի ընդհանուր սոցիալական վիճակն այնքան էլ վատ չէ եւ գյուղացիներն ապրում են նորմալ պայմաններում, պարզապես խաղողի իրացման հետ կապված խնդիրներ կան: Վերին Արտաշատում շուրջ 430 հա խաղողի այգի կա: «Եթե նախորդ տարիներին Վրաստանի հետ սահմանն անմիջական բաց էր, ու վրացիներն այստեղից խաղողն արտահանում էին, այս տարի նրանց պատճառաբանությամբ` Վրաստանի Կառավարությունը թույլ չի տալիս, որ դրսից խաղող ներկրեն: Այսօրվա դրությամբ մեծ խնդիր ունենք, քանի որ 3500 տոննայի չափով սառնարաններում խաղող է մնացել եւ հնարավոր է, որ արդեն փչանա»,- հայտնեց Ա. Ղազարյանը:
Համայնքապետը փաստում է, որ մթերումների օրվանից սկսած՝ դիմել է պատկան մարմիններին, սակայն խնդիրը մինչ օրս չի լուծվել:

Farmers can’t pay off loans when 3,500 tons of grapes remain in refrigerators
Everyone in the village of Verin Artashat, in Ararat Marz, is unhappy about their lot in life. Almost all have put their homes and land up as collateral for loans.
“There’s absolutely no one who cares about the villager. The government sees us as if we are lost children, to be neglected,” says Arous Shahoyan, who owns a 4,900 meter vineyard in the village.
Mrs. Shahoyan has been forced to take out loans from the “Finka” and “Aregak” credit agencies to make a go of his farm. He took out a $2,500 loan from “Finka” and has already paid back 1.8 million AMD on the “Aregak” loan. He has 600,000 left to pay on the latter.
Creditors demand AMD in payment
Her vineyard is still on the books as collateral. “We arranged the loan with “Finka” in dollars but they have demanded Armenian drams as payment. They check the rates each time. They demand drams even though the contract specified dollars. Hey, they make the rules as they go and the poor villager must comply,” said Mrs. Shahoyan.
But grape growers like Mrs. Shahoyan haven’t been able to sell their last harvest and thus can’t make the loan payments. Mrs. Shahoyan has stored his unsold grapes in boxes in a refrigerated case hoping for the day when he can sell them. Out of 500 crates of grapes, he has only been able to sell off 100.
Local farmers say they had a good crop last season but that the large firms only bought from those growers with whom they had contracts. Those with no contract waited for Georgian buyers but they never came.
Arous Shahoyan was one of the unlucky ones; he had no contract with the plants. “Since we didn’t have any contract, we couldn’t sell our grapes. We couldn’t even get a foot in the door of the factory,” he said.
Buyers pay less than crop is worth
Farmers from Verin Artashat argue that even those who did sell to the factories came out with a loss since they only got 80 drams for one kilo of grapes worth 104 drams.
“The whole village has debts for insecticides. At least those selling the insecticides had enough of a conscience to let us have the stuff on credit in order to use in a timely fashion. I won’t even tell you about the debts we owe for land rents. Now they tell us either pay up or we’ll take you to court. Where can the poor farmer get the money to pay? We’re even ashamed to go to the village mayor for help. Why must we be placed in such a bind? Why can’t we sell our grapes in order to pay off our loans?” added Mrs. Shahoyan.
She’s afraid that he won’t be able to make the loan payments and that the credit agency will seize his vineyard. “Finka” also made an inventory of the household goods and the woman is scared that they’ll repo them as well.
Farmers demand solution from government
“Our government must sit down and think this matter through intelligently. They must devise a plan for our grapes to be sold because we survive on our grape crop. We have no other income. At least they should grant us a few years leeway with the loan payments. Insecticides have also gone up in price,” Mrs. Shahoyan said.
The farmer adds that those with refrigeration units are running them 24 hours a day and the utility bills are skyrocketing. “We use sulphur to preserve the grapes and our health is being damaged. Our lungs are shot and you know that sulfur is a carcinogen. It’s essential that the government come up with a solution and fast because we farmers are swamped,” Mrs. Shahoyan said.
Mrs. Shahoyan works at the Yerevan Emergency Unit and receives a monthly salary of 35,000 AMD ($90). She complained to us about her pitifully low salary and the fact that she has to care for two ailing pensioners whose monthly prescriptions cost 100,000 AMD.
“They receive pensions just a bit above 40,000. That doesn’t even cover the medical bills. My father can’t even get a needed eye operation because he doesn’t have the proper paperwork to get on the government assisted medical waiting list. Each operation costs 220,000 AMD,” Mrs. Shahoyan said.
Who can afford this medicine?
During our conversation, her father, Misha Shahoyan, showed us a small drug vial that cost 2,000 AMD. “Can I afford such medicine on a regular basis given the pension I get? My sight is already on the wane,” said the elderly man.
He says that the family has stopped using gas and now burns wood to heat the home. The gas bill was too much for them. They pointed to the apricot trees in the garden that they chop down for fuel.
Ashot Ghazaryan, the Mayor of Verin Artashat, told us that the general welfare of the village wasn’t all that bad and that most residents lived comfortably, if not in luxury. He agreed that there was a problem selling the grape harvest. There are 430 vineyards in the village.
“In past years, the Georgians would come and buy up the grapes. The border was wide open. Now they tell us that the Georgian government has banned grape imports from outside. It’s a huge problem. We have 3,500 tons of grapes in refrigeration and it’s possible they’ll just go to waste,” said Mayor Ghazaryan.
The mayor assured us that he had contacted the proper authorities the day the grapes were harvested but that the problem remains unresolved.