Մի «բռնաբարության» պատմություն
Նախ բացատրեմ, թե ինչո՞ւ եմ բռնաբարել բառը չակերտների մեջ դրել: Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, եւ միայն դրա ավարտից հետո պարզ կլինի, թե իրականում սեպտեմբերի 1-ին ինչ է կատարվել Նոյեմբերյան քաղաքի ծայրամասում, «30 թվականների աղբյուր» կոչվող տեղանքում: Լրատվամիջոցներով տարածված լուրը, թե Նոյեմբերյանի քաղաքապետ Վանուշ Ամիրաղյանի որդին` Սերգեյ Ամիրաղյանը մասնակից է 17-ամյա աղջկա բռնաբարության, հանրապետությունում մեծ արձագանք գտավ: Իսկ փոքր Նոյեմբերյան քաղաքում յուրաքանչյուրն էր այդ մասին խոսում, նոյեմբերյանցիներն իրար հետ քննարկում էին այդ թեման: Քաղաքում նույնիսկ կեղծ լուր էր տարածվել, որ քաղաքապետին այդ կապակցությամբ «գործից հանել են»:
Նոյեմբերյանի ոստիկանության քննչական բաժինը սեպտեմբերի 2-ին 17-ամյա Լ.Ն.-ի բռնաբարության դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քր.օր.-ի 138 (Բռնաբարություն) հոդվածի հատկանիշներով: Քրեական գործը հարուցվել է աղջկա հայտարարության հիման վրա: Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ: Այդ գործով, որպես վկաներ, ներգրավված են Նոյեմբերյան քաղաքի բնակիչ 17-ամյա երեք երիտասարդ, որոնցից մեկը Նոյեմբերյանի քաղաքապետ Վանուշ Ամիրաղյանի որդին է, մյուսը` Նոյեմբերյանի ոստիկանության մայորի որդին: Նրանք ընկերներ են: Նոյեմբերյանի ոստիկանության քննչական բաժանմունքի պետ Գագիկ Նասիբյանն ասել է, որ բռնության ակնհայտ հետքեր չկան եւ պետք է սպասել փորձաքննությունների ավարտին:
Սեպտեմբերի 7-ին Նոյեմբերյանի ոստիկանությունից տեղեկացա, որ աղջիկը գրավոր հայտարարություն է տվել այն մասին, որ իրեն չեն բռնաբարել: Նոյեմբերյանում զանազան տեղեկություններ են շրջանառվում աղջկա վարքի մասին: Դեռեւս 3 տարի առաջ աղջկա դասղեկը զգուշացրել է նրա մորը ` «աղջկադ փեշերը հավաքիր»:
Դեպքի օրը` սեպտեմբերի 1-ին Նոյեմբերյան քաղաքին գրեթե կից Կողբ գյուղի 17-ամյա բնակչուհին եղել է Նոյեմբերյանում, մի տղայի գանգատվել, որ չափահաս մի նոյեմբերյանցի փորձում է իր հետ կապ հաստատել եւ այդ կապակցությամբ տղայից պաշտպանություն է խնդրել:
Այնուհետեւ աղջիկը գործում որպես վկա ներգրաված 3 տղաների հետ նստել է «BMW» ավտոմեքենան: Ուշ գիշերին, առավոտյան կողմ տղաները նրան իջեցրել են Կողբ գյուղի կանգառում, սակայն նա տուն չի գնացել: Դրանից հետո ժամեր շարունակ, թե որտեղ եւ ում հետ է նա անցկացրել, գիտի նախաքննական մարմինը:
Քննչական բաժնի պետ Գագիկ Նասիբյանն ասում է, որ այդ գործով լրագրողները շատ են հետաքրքրվում, նույնիսկ «BBC»-ից են զանգում, տեղեկություններ հարցնում հանգամանքների վերաբերյալ»: Սակայն Գ. Նասիբյանը, ով 29 տարվա քննիչ է, ելնելով նախաքննության գաղտնիությունից, հրաժարվում է տեղեկություններ տրամադրել: Նա տեղեկացրեց միայն, որ գործի քննությունը հանձնել են այլ մարզի, հավանաբար Գեղարքունիքի մարզի ոստիկանություն: «Դուք օբյեկտի՞վ չեք քննել, որ ձեզնից վերցրել են»,-հարցին պատասխանեց.
«Օբյեկտիվ ենք քննել, սակայն նկատի ունենալով, որ գործում ներգրվված են Նոյեմբերյանի քաղաքապետի եւ Նոյեմբերյանի ոստիկանության աշխատակցի որդիները, նպատակահարմար են գտել գործի նախաքննությունը շարունակել այլ մարզում»,-ասաց Նասիբյանը:
Քննչական բաժնի պետին հարցրի այն մասին, որ արդյոք գործի նախաքննությունը այլ մարզ տեղափոխելը կապված չէ՞ այն բանի հետ, որ այդ աղջիկը իր համագյուղացին է, ազգանվանակիցը, բարեկամը: «Չէ, նման բան չկա, համագյուղացի է, նույն ազգանունն ունի, սակայն բարեկամ չենք; Հնարավոր է, որ մեր հեռավոր պապերը, չգիտեմ որ պորտում բարեկամ են եղել, սակայն նա իմ բարեկամը չէ: Եվ դա գործը տեղափոխելու հետ ընդհանրապես կապ չունի»,-ասաց Գ. Նասիբյանը: Նա հրաժարվեց տեղեկություններ հայտնել կատարված դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքների մասին:

История одного “изнасилования”
Прежде всего объясню, почему слово “изнасилование” я взял в кавычки. Предварительное следствие по делу продолжается, и только по его завершении станет ясно, что на самом деле произошло 1 сентября на окраине города Ноемберяна, в месте под названием “Родник 30-х годов”. Распространенные СМИ сведения о том, что сын мэра Ноемберяна Вануша Амирагяна Сергей Амирагян участвовал в изнасиловании 17-летней девочки, вызвали широкий общественный резонанс. А в небольшом городе Ноемберяне эту тему обсуждали все. В городе даже пустили ложный слух о том, что в связи с этим мэра “сняли с работы”.
2 сентября следственный отдел полиции Ноемберяна возбудил уголовное дело в связи с изнасилованием 17-летней Л.Н. по признакам статьи 138 УК РА – “Изнасилование”. Уголовное дело было возбуждено на основании заявления девочки. Был назначен ряд экспертиз. В качестве свидетелей фигурируют трое 17-летних подростков, один из которых сын мэра Ноемберяна Вануша Амирагяна, другой – сын майора городской полиции. Они друзья. Начальник следственного отдела ноемберянской полиции Гагик Насибян сказал, что очевидных следов насилия нет и необходимо дождаться результатов экспертиз.
7 сентября в полиции Ноемберяна мне сообщили, что девочка подала письменное заявление о том, что ее не насиловали. В Ноемберяне много говорят о поведении девочки. Ее классная руководительница еще 3 года назад предупредила мать: “призовите дочь к порядку”.
1 сентября, в день, когда произошло это событие, 17-летняя жительница села Кохб, расположенного рядом с Ноемберяном, находилась в городе, где пожаловалась одному парню, что какой-то несовершеннолетний из Ноемберяна пытается завязать с ней отношения, в связи с чем попросила парня защитить ее. Затем вместе с тремя ребятами, фигурирующими в деле в качестве свидетелей, она села в автомобиль BMW. Ближе к утру мальчики высадили ее на остановке села Кохб, но она не отправилась домой. Орган предварительного следствия знает, где и с кем была девочка на протяжении нескольких часов.
По словам начальника следственного отдела Гагика Насибяна, журналисты много интересуются этим делом, звонили даже из ВВС, интересовались обстоятельствами произошедшего. Однако Насибян, исходя из тайны предварительного следствия, отказывается предоставлять информацию. Он лишь сообщил, что расследование будет прередано полиции другой области, по всей видимости, области Гегаркуник. На вопрос, чем это обусловалено, Гагик Насибян ответил: “Учитывая, что в деле фигурируют сыновья мэра Ноемберяна и сотрудника местной полиции, сочли целесообразным продолжить предварительное следствие в другой области”.
Мы также поинтересовались у начальника следственного отдела, обусловлена ли передача дела полиции другой области с тем обстоятельством, что девочка является его односельчанкой и даже, возможно, родственницей, поскольку фамилии одинаковы. “Ничего такого нет, мы не родственники, и это не связано с переводом дела”,- заверил Гагик Насибян. Вместе с тем он отказался сообщить сведения о результатах судмедэкспертизы.