119 կրթաթոշակ` Ռուսաստանի Դաշնության բուհերում սովորելու համար
Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը մրցույթ է հայտարարել' 2011-2012 ուսումնական տարում Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում' բուհական /89 կրթաթոշակ/բակալավր, մագիստրոս/ և հետբուհական /30 կրթաթոշակ/ կրթություն ստանալու համար:
Մրցույթին կարող են մասնակցել հանրակրթական դպրոցների և բուհերի շրջանավարտները կամ ավարտական դասարանում կամ կուրսում սովորող ՀՀ քաղաքացիները, որոնք տիրապետում են ռուսերեն լեզվին:
Բուհական կրթաթոշակի համար դիմորդները պետք է հանձնեն քննություններ 2010 թվականի ՀՀ բուհեր ընդունելության առարկայական ծրագրերին և գիտելիքների գնահատման չափանիշներին համապատասխան՝ ըստ ընտրած մասնագիտության, ինչպես նաև անցնեն հարցազրույցի փուլ:
Հետբուհական կրթաթոշակի համար դիմորդները պետք է հանձնեն մասնագիտական քննություն ՀՀ ԿԳ նախարարի կողմից 2006թ. սեպտեմբերի 15-ին N 740-Ն հրամանով հաստատված «ՀՀ-ում ասպիրանտուրայի ընդունելության կարգ»-ի համաձայն և անցնեն հարցազրույցի փուլ:
Մրցույթը տեղի կունենա Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 միջնակարգ դպրոցում /Այգեստան 9, փող 4/ ս.թ. մայիսի 23-ից մինչև մայիսի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում: Բուհերի ցանկը և ռուսական կողմի հարցաթերթիկների ձևանմուշները տեղադրված են կայքում:

119 стипендий для обучения в вузах РФ
Министерство образования и науки Армении объявило конкурс на обучение в высших учебных заведениях Российской Федерации. Для бакалавриата предусмотрено 89, для магистратуры и поствузовской учебы - 30 стипендий.
В конкурсе могут принять участие владеющие русским языком граждане РА, которые окончили общеобразовательные школы и вузы, а также учащиеся выпускного класса школы и студенты выпускного курса.
Претенденты на получение вузовской стипендии должны сдать экзамены по выбранной специальности на основе предметных программ и критериев оценки знаний, действовавших при поступлении в вузы РА в 2010 г., а также пройти собеседование.
Желающие получить поствузовское образование должны сдать экзамен по специальности в соответствии с порядком поступления в аспирантуру, утвержденным приказом N740-Ն министра ОН РА от 15 сентября 2006 г., а также пройти собеседование.
Конкурс состоится с 23 по 31 мая в ереванской средней школе N20 им.Джона Киракосяна (Айгестан, 9, 4-я ул.).