Տատը օրը 2 դրամով լվանում է 1500 շիշ` թոռներին պահելու համար
Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղի անընդհատ ծխացող աղբանոցի անմիջական հարեւանությամբ արդեն 2 տարի ապրում են 3 անչափահաս երեխաներ իրենց տատի` Լաուրա Թադեւոսյանի հետ: Երեխաների մայրը` Կարմեն Ղահրամանյանը, 2009 թվականի դեկտեմբերին մահացել է այստեղ:
Մահվան պատճառը թոքերի տուբերկուլյոզն է եղել: Լաուրա Թադեւոսյանը պատմեց, որ գումար չեն ունեցել, որպեսզի աղջկան բժշկի տանեն: Իսկ երբ Կարմենի վիճակը ծանրացել է ու նրան տարել են հիվանդանոց, պարզվել է, որ փրկել այլեւս հնարավոր չէ:
Արագածոտնի մարզպետարանի երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Գայանե Դանիելյանի միջնորդությամբ Սասունիկի համայնքապետարանի հոգաբարձության մարմինը անչափահաս երեխաների տատին արդեն ճանաչել է խնամակալ:
Երբ այցելեցինք լքված տնակ, մեզ դիմավորեց Լաուրան: Նա ամբողջությամբ մրոտ էր, այտերը` ցրտից այտուցված: Հագի շորերը նույնպես կեղտոտ էին ու հնամաշ: Նա շատ գրագետ էր խոսում եւ առանց ավելորդ հուզումների պատմեց, որ իրենց կյանքը միշտ դժվար է եղել ու հիմա այս պայմաններին արդեն համակերպվել են:
Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում ունեցել են մեկ սենյականոց բնակարան: Այն վաճառել են ու տարբեր տեղերում վարձով ապրելուց հետո հայտնվել Սասունիկի աղբանոցում:
«Փեսաս Մասիս քաղաքից էր եւ ուզում էր, որ քաղաքին մոտ լինեինք: Մենք էլ բնակարանը վաճառեցինք, եկանք Երեւան` հույս ունենալով, որ բնակարան կգնենք, կապրենք: Գողություն կատարելու համար նա բռնվեց, մենք էլ տարբեր տեղերում ապրելուց հետո հայտնվեցինք այստեղ: Սկզբում Աշտարակում էինք ապրում, հետո ծանոթի միջոցով եկանք այստեղ,- պատմեց տիկին Լաուրան ու հավելեց:- Մարդու ձեռքին որ փող է ընկնում, միանգամից չգիտի, թե ոնց ծախսի: Բնակարանի գումարը փեսաս ու աղջիկս էին տնօրինում: Փողը ծախսվեց-գնաց, մենք էլ հայտնվեցինք փողոցում»:
Երկաթյա տնակը, որտեղ ապրում են երեխաները տատի հետ, ամբողջությամբ քայքայված է, տանիքը` պոկված: Երբ մտանք տնակ, տարածքը ծխի մեջ կորած էր, ամենուր մուր էր: Նույնիսկ անկողնու սավաններն էին սեւացած: Նրանք վառում էին աղբանոցից հավաքած պլաստմասե իրեր, կոշիկներ եւ փայտի կտորներ:
14- ամյա Արմանի դեմքը մրոտված էր: Մեզ տեսնելով` նա ամաչեց ու թաքնվեց տնակի անկյունում, վրան գցեց մի շորի կտոր, որ իրեն այդ վիճակով չլուսանկարենք: Տնակն ուներ 2 փոքր սենյակ, որտեղ դրված էր 2 երկաթե մահճակալ ու մի քանի աթոռ:
«Ահավոր պայմաններում ենք ապրում: Ամաչում եմ, որ դուք տեսնեք, թե ինչ պայմաններում ենք ապրում»,- ասաց Լաուրան: Արդեն 2 տարի է ընտանիքն ապում է առանց լույսի` մոմի լույսով են սենյակը լուսավորում:
Տիկին Լաուրան պատմեց, որ Հայաստանում հարազատներ չունեն, բոլորը Ռուսաստանում են: Լաուրայի որդին նույնպես Ռուսաստանում է ապրում եւ, մոր ասելով, «հնարավորության դեպքում փող է ուղարկում»:
Ընտանիքի եկամտի միակ աղբյուրը ապակյա շշեր լվանալուց գոյացած գումարն է: Լաուրայի ասելով` Աշտարակում լիմոնադի արտադրամաս կա, այնտեղից շշերը բերում են, ինքը հատը 2 դրամով լվանում է, գալիս տանում են:
«Հիմա ցուրտ է, չեմ հասցնում շատ շիշ լվանամ, օրը հազիվ 1500 հատ եմ կարողանում լվանալ: Որ երեխեքը տանն են լինում, ինձ օգնում են, մի քիչ շատ եմ լվանում ու շատ փող է լինում: Աղջիկ երեխա է, բայց ամբողջ օրը ջրերի մեջ է` շիշ է լվանում, որ փողը մի քիչ շատ լինի: Ուրիշ էլ ի՞նչ անեմ»,- ասաց Լաուրան:
Նա նշեց, որ երեխաները աղբանոցից գունավոր մետաղներ կամ պիտանի իրեր են հավաքում, հանձնում են ու մի քանի դրամ գումար էլ այդ եղանակով են աշխատում:
15 տարեկան Ռուզաննան, 14 տարեկան Արմանն ու 8 տարեկան Իսահակ Ղահրամանյանները հաճախում են Կարին գյուղի դպրոց: Տատի ասելով` երեխաները լավ են սովորում, ու ինքը ամեն ինչ անելու է, որ նրանք դպրոցից դուրս չմնան:
«Տղաս որ գումար ուղարկեց, մի քիչ շոր առա երեխեքին, որ կարողանան դպրոց գնալ: Բայց գումարը քիչ է, մեզ չի բավարարում: Շոր առնենք` ուտելիքն է քիչ լինում, առանց շոր էլ ո՞նց ապրենք»,- ավելացրեց Լաուրան:
Նշենք, որ ընտանիքը մինչ օրս նպաստ եւ թոշակ չի ստացել: Լաուրան գնացել է իրենց գրանցման վայր` Կապան, փաստաթղթեր է լրացրել, որ նպաստն ու կերակրողին կորցնելու երեխաների թոշակը Աշտարակից ստանան: Կապանում խոստացել են, որ մարտից նպաստն ու թոշակը կստանան:
Արագածոտնի մարզպետարանի երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Գայանե Դանիելյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ արդեն խոսել է Կապանի իր գործընկերոջ հետ եւ նպաստի ու թոշակի փաստաթղթերի ձեռքբերումն իրենց բաժնի ուշադրության կենտրոնում է:
«Արագածոտնի մարզպետը Լաուրային 20 հազար դրամ օգնություն է տվել: Բայց մեր մտահոգությունն այլ է: Պետք է միջոցներ ձեռնարկենք, որ այդ ընտանիքը դուրս գա այդ տնակից, քանի որ պայմանները շատ վատ են: Սասունիկի համայնքապետը վարձով տուն է գտել գյուղում, պատրաստվում ենք ընտանիքին տեղափոխել այդտեղ: Այս ընտանիք, իրոք, օգնության խիստ կարիք ունի»,- ասաց Գ. Դանիելյանը:

Living Rough in Sasunik: Grandmother Washes Soda Bottles to Survive
For the past two years Laura Tadevosyan has been raising her three young grandchildren next to a smoldering garbage dump in the village of Sasunik, Aragatzotn Marz.
This is where Carmen Ghahramanyan, the children’s mother, died in December, 2009.
The cause of death was tuberculosis of the lungs. Laura Tadevosyan says that the family didn’t have the money for a doctor. When they finally took her to the hospital, it was too late.
With the intervention of Gayaneh Danielyan, head of the Children’s Protection Division at the Aragatzotn Regional Authority, the grandmother has been officially recognized as the children’s legal guardian.
Family burns garbage to keep warm
When he visited the abandoned hut, Laura came out to greet us. The elderly woman was covered in soot and her cheeks were swollen from the cold. The clothes she wore were old and tattered. She spoke in a straightforward and lucid manner with us and said that the family had always encountered hardships and that they had now adjusted to their new situation.
The family owned a one room apartment in the town of Kapan, Syunik Marz. They used the money to rent and lived in different places until they wound up here, at the garbage dump.
“My son-in-law is from Masis and he wanted us close by. We sold the apartment and came to Yerevan with the hope of buying a place here to live. He got arrested for a robbery. We moved around for a while and then found ourselves here. We first lived in Ashtarak, but an acquaintance brought us here,” said Mrs.Tadevosyan. “When money falls into your hands, you get flustered and don’t know how to spend it all. It was my daughter and her husband that managed the house money. We spent it all and wound up on the street.”
She and the kids live in a metal “tnak” (hut) that is falling apart and the roof is missing in spots. When we stepped inside, the place was engulfed in smoke. Soot and grime was everywhere. Even the bed sheets were blackened by the soot. They had been burning garbage from the dump, plastic bottles, pieces of wood and shoes, to stay warm.
Grandma Laura – “I’m ashamed to show you how we live”
The face of 14 year-old Arman was a grimy mess. Upon spotting us, he shied away and cowered in a corner of the hut, throwing a rag over his head. He didn’t want to be photographed.
The hut consists of two small rooms with two metal beds and a few chairs.
“We live in a pretty awful state. I’m ashamed to even show you how we live,” Laura said. For the past two years the family has used candle to light the house.
Mrs. Tadevosyan said they have no relatives in Armenia. They’ve all moved to Russia. Her son also lives in Russia and she says he sends money when he can.
Washing bottles for food and clothes
Washing glass bottles is their only source of income. Laura said that there’s a soda plant in Ashtarak. They get the bottles from the plant and wash them for 2 drams a bottle. Workers from the plant then come and collect the bottles.
“I don’t wind up washing many bottles when it’s cold like this. At best, I can wash 1,500 a day. When the kids are home they help me out and I can wash more. The girl is just a child but she’s in water the whole day washing bottles for money. What else can I do?” Laura asks.
She says that the kids also make some extra cash by plucking out shards of semi-precious metal and other knick-knacks from the garbage.
The grandchildren, 15 year-old Rouzanna, 14 year-old Arman, and 8 year-old Isahak, go the Karin village school. Laura says the kids are good students and that she helps them out with their lessons. She doesn’t want them to fall behind in class.
Government promises to help
“The last time my son sent some money, I bought some clothes for the kids to wear to school. But it wasn’t enough. If I buy some clothes, there’s not anything left for food. But you need clothes to wear, right?” Laura said.
The family receives no assistance or pension money. Laura went to Kapan, where the family is officially registered, to fill out the required forms to receive assistance for the kids. Officials in Kapan promised her that, come March, they would forward the benefits to Ashtarak.
Gayaneh Danielyan, from the Aragatzotn Division of Children’s Protection, told us that she had spoken with her colleague in Kapan and that the matter would be taken care of.
“The Aragatzotn Regional Governor gave Laura 20,000 AMD in assistance. But we are concerned with something else. We have to find a way to get that family out of that house. It’s an awful mess. The mayor of Sasunik has found a rental in the village. We’re making preparations to move them in. This family really is in need of help,” said Mrs. Danielyan.