Հնամենի Կիրանցի դժվարին ներկան
340 բնակիչ ունեցող Կիրանցը 16 զոհ է տվել հայ-ադրբեջանական հակամարտության տարիներին: Նրանց գերակշիռ մեծամասնությունը զոհվել է սահմանին, թեժ մարտերի ժամանակ:
Գյուղը շարունակում է տուժել չկարգավորված հակամարտությունից: 240 հա վարելահողերի միայն 20%-ն է մշակվում, մնացած հողերը ականապատված են կամ գտնվում են ադրբեջանցի զինվորների նշանառության տակ: 1996 թ.-ից սահմանամերձ համայնքը ղեկավարող Հմայակ Նազարյանի խոսքերով` ընդամենը 30 հա աշնանացան է արվել: Համայնքը հայտ է ներկայացրել գյուղնախարարություն որպես օգնություն տրվող եգիպտացորենի սերմացու ստանալու համար: Այդ կերպ կմշակվի 10 հա եգիպտացորեն:
Սակայն գյուղացիները հիասթափված են հողագործությունից եւ դրա համար լուրջ պատճառներ ունեն: «4 տարի առաջ 4 հա ցորեն էի մշակել: Վրաստանից որակյալ, խոշորահատիկ սերմացու էի բերել, դրա մի հատիկը տեղականի երկու չափն էր: Հնձի ժամանակ կոմբայն չճարվեց, ամբողջ բերքը մնաց դաշտում»,- ասում է Կիրանցի բնակիչ Սերժիկ Սիմոնյանը:
2008 թ. այդ ընտրատարածքի պատգամավոր Միքայել Վարդանյանը գյուղին հացահատիկահավաք կոմբայն է նվիրել: Սակայն գյուղում վար անելու տրակտորներ չկան: Թրթուրավոր երկու տրակտորն էլ անսարք են եւ վարի համար հարեւան համայնքներից են տրակտոր բերում: Այդ դեպքում նաեւ տեղափոխման ծախսն է գումարվում: Գյուղացիները դժգոհ են վարի բարձր գներից, որը մեկ հա-ի համար 40 հազար դրամ է:
Փոքր համայնքի բյուջեն էլ փոքր է` 5.3 մլն դրամ, որից 4.8 մլն-ը պետական լրավճար է: Գյուղապետարանը առանձին շենք չունի, տեղակայված է դպրոցի շենքի մի թեւում: Փետրվարի 3-ին Տավուշի մարզին Կառավարության հատկացրած 96 մլն դրամից 32 մլն դրամը նախատեսված է Կիրանցի համայնքային կենտրոնի կառուցման նպատակով: Գյուղի համար կարեւոր է ինքնահոս ոռոգման ջրատարի նորոգումը: Գյուղապետ Հ. Նազարյանի խոսքերով' Կիրանցը հնում այդ առվի երկարությամբ է կառուցվել: Կես դար առաջ կիսախողովակներ են տեղադրել, կառուցապատել: 10 տարի առաջ էլ գյուղապետարանն է ջրագծի գլխամասում նորոգման աշխատանքներ կատարել: Այս տարի Իջեւանի զբաղվածության կենտրոնի միջոցով, «Նպաստ աշխատանքի դիմաց» ծրագրով ջրագծում մաքրման աշխատանքներ կիրականացվեն: Սակայն Կունեն գետից սկիզբ առնող, 5 կմ երկարությամբ ջրագիծը, որն արդեն 5 տարի գտնվում է Իջեւանի ջուր օգտագործողների ընկերության (ՋՕԸ) հաշվեկշռում, հիմնանորոգման կարիք ունի: Այդ ջրատարով գյուղի տնամերձերի մեծ մասը` շուրջ 20 հա, ոռոգվում է:
Կիրանցը զբոսաշրջության մեծ, չիրացված պոտենցիալ ունի: Գյուղի անտառում եկեղեցիների եւ վանքերի մի աստղաբույլ կա` Կիրանց, Առաքելոց, Դեղձնուտ եւ Սամսոնի վանքեր, սուրբ Աստվածածին եկեղեցի: Դրանց պետք է հավելել 12-րդ դարի նշանավոր կամարակապ կամուրջը: Հնում այստեղ Կունեն գյուղաքաղաքն է եղել: «Հայաստանի ոչ մի տարածքում, նման փոքր հատվածում նշանավոր վանքերի ու եկեղեցիների այդքան քանակ չկա»,- ասում է Հ. Նազարյանը:
Դրանք գյուղից բավական հեռու են, անտառի մեջ, ինչը դժվարացնում է սրբավայրեր այցը: Վանքերի եւ եկեղեցիների ծածկերի վրա ծառեր են աճել, որոնք քայքայում են հուշարձանները: Հոգեւոր կոթողները գտնվում են մշակույթի նախարարության պատմության եւ մշակութային հուշարձանների պահպանության գործակալության հաշվեկշռում: 12-րդ դարի կամարակապ կամրջի մոտ կառուցվել է սեւքարեցի Աբրահամյան տոհմի անունով տաղավարը: Խնջույքների համար նախատեսված այդ «բեսեդկան» ամենեւին հարիր չէ պատմական միջավայրին:
2003-2004 թթ. կառուցվեց Ոսկեպար-Կիրանց շրջանցիկ ճանապարհը, հիմա միջպետական մայրուղին գյուղի միջով է ձգվում: Սա սահմանամերձ գյուղի, հետագայում տուրիզմի զարգացման համար շատ կարեւոր է: Վերջին 2 տարում սահմանամերձ համայնքում ընտանեկան նպաստառուների թիվը կիսով չափ նվազել է, դարձել 21: Սակայն դա չի նշանակում, որ կյանքն այստեղ բարելավվել է: Կիրանցում ընդամենը 200 խոշոր եղջերավոր անասուն կա, նույնքան էլ' մանր եղջերավոր:
Համայնքի ղեկավարը, համարելով հանդերձ, որ գյուղացին հուսահատվել է, ետ է վարժվել աշխատանքից, Կիրանցի զարգացումը անասնապահության եւ անասնատերերի կոոպերատիվի գործունեության հետ է կապում: Արոտների կառավարման ծրագրով ստեղծվելիք կոոպերատիվին պետությունը աջակցություն կցուցաբերի: Սակայն Հ. Նազարյանը դեռ չգիտի` սուղ բյուջե ունեցող համայնքն ի վիճակի՞ է այդ ծրագրում համապատասխան ներդրում կատարելու:

Трудные будни старинного Киранца
Из 40 жителей Киранца 16 погибли в годы армяно-азербайджанского конфликта. Их подавляющее большинство – в ходе упорных боев на границе.
Село и сегодня продолжает страдать от неурегулированности конфликта. Обрабатываются всего 20 процентов пахотной земли, площадь которой 240 гектаров. Остальные земли либо заминированы, либо находятся под прицелом азербайджанских солдат. По словам возглавляющего приграничную общину с 1996 г. Амаяка Назаряна, озимыми засеяно лишь 30 га. Община обратилась в Министерство сельского хозяйства с заявкой о получении в качестве помощи семян кукурузы, которой можно засеять 10 га земли. Однако крестьяне разочарованы в земледелии, и на это есть серьезные причины. "4 года назад на четырех гектарах посеяли пшеницу. Качественное зерно привезли из Грузии, но когда пришло время жатвы, комбайна не нашлось, и весь урожай остался на поле",- говорит житель Киранца Сержик Симонян.
В 2008 г. депутат Национального Собрания от этого района Микаел Варданян подарил селу зерноуборочный комбайн. Однако в селе нет тракторов для вспахивания земли. Технику приходится арендовать в соседних общинах, но за вспахивание одного гектара земли просят 40 тысяч драмов.
Бюджет маленькой общины составляет 5,3 млн драмов, из них 4,8 млн – государственные дотации. Сельская администрация размещается в школьном здании. 3 февраля правительство выделило Тавушской области деньги на строительство общинного центра. Для села важное значение имеет ремонт оросительной системы. В этом году в рамках программы "Пособие против работы", осуществляемой Центром занятости Иджевана, будут проведены работы по очистке водовода, посредством которого в селе орошается около 20 гектаров приусадебных участков.
Киранц имеет нереализованный потенциал для развития туризма. В окружающих село лесах имеются многочисленные храмы: монастыри Киранц, Аракелоц, Дехцамут, Самсон, церковь святой Богородицы. Прибавьте к этому знаменитый арочный мост 12-го века. В старину здесь был поселок Кунен. "Такого количества знаменитых монастырей и церквей на столь маленькой территории нет ни в одном районе Армении",- говорит Амаяк Назарян.
Церкви расположены довольно далеко от села, в лесу, что затрудняет их посещение. Духовные памятники находятся на балансе Агентства по охране памятников культуры и истории Министерства культуры РА.
В 2003-2004 гг. была построена обходная дорога Воскепат-Киранц, сейчас магистраль межгосударственного значения проходит через село. Это очень важно для дальнейшего развития туризма в приграничном Киранце. Последние два года число лиц, получающих семейные пособия, сократилось наполовину, но это не означает, что жизнь здесь наладилась.
Руководитель общины хоть и признает, что крестьяне отучились работать, отчаялись, однако развитие Киранца связывает с деятельностью животноводческих кооперативов. Кооперативам, которые должны быть созданы по программе управлениями пашнями, государство окажет помощь. Однако Амаяк Назарян пока не знает, сможет ли община, имеющая столь скудный бюджет, осуществить необходимые инвестиции в эту программу.