Գյուղական վարկեր եւ խորտակվող ճակատագրեր
Ոտքս դեռ Բաբայանների տան շեմքին չէի դրել, երեքամյա Դավիթը շնչակտուր վրա տվեց. «Կամոն եկավ, «խալին» պատից պոկեց, տարավ...»: Կրկնեց մի քանի անգամ` հավանաբար հույս ունենալով, որ մխիթարական խոսք կլսի անծանոթ հյուրից: Վերջապես պապը` Սամվել Բաբայանը, վերծանեց թոռան խոսքը. «Մեկին փող ենք պարտք, պարտքատերը եկավ , պատից հանեց գորգը, տարավ` ասելով, որ երբ պարտքը վճարենք, ապրանքը հետ կտա»:
Բաբայանների պարտքը, սակայն, մի գորգի առգրավումով չի ավարտվում: 2008 թվականին նրանց ընտանիքը, գրավ դնելով Սյունիքի մարզի Վերիշեն գյուղում գտնվող սեփական առանձնատունը, տնտեսությունն ընդլայնելու համար «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկից 2 մլն դրամ գյուղատնտեսական վարկ է վերցնում: Սամվել Բաբայանի խոսքով` վերցրած գումարով Տեղ գյուղից Մելիք անունով մեկից ձեռք են բերում 220 գլուխ ոչխար: Ըստ վարկառուի` գնված ոչխարներից ստացված միակ եկամուտը 60 գառն էր, որովհետեւ մնացած անասունները մի քանի ամսվա մեջ վարակվում են բրուցելյոզ հիվանդությամբ եւ հարկադիր սպանդի ենթարկվում, որի մասին, ըստ Ս. Բաբայանի, տեղյակ են պահում նաեւ գյուղի անասնաբույժին: Եվ մինչ Բաբայանների ընտանիքը փորձում էր տարբեր միջոցներով տեղեկանալ, թե մինչեւ առուվաճառքի կազմակերպումը անասուններն արդյո՞ք վարակված էին, վարկատուի եւ վարկառուի միջեւ կնքված վարկի ստացման պայմանագով նախատեսված առաջին վճարման ժամկետն անցնում է: Բաբայանները երկար ժամանակ չեն վճարում ոչ միայն պայմանագրով նախատեսված մայր գումարի մի մասը, այլեւ տոկոսները: Իսկ 2009 թ. վարկառուի կողմից պայմանագրի պահանջները խախտելու համար վարկատուն` բանկի Գորիսի մասնաճյուղը, ձեռք է բերում գրավ դրված արժեքների վրա բռնագանձումներ տարածելու իրավունք եւ հայց ներկայացնում դատարան: Մայիսին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է բռնագանձել գրավադրման առարկան` Վերիշեն գյուղում գտնվող Բաբայանների առանձնատունը: ԴԱՀԿ-ի Սյունիքի մարզային բաժնի հարկադիր կատարող Գագիկ Օհանյանի խոսքով` այդ վճռով Բաբայանների պարտքը կազմում է 1 մլն 752 հազար դրամ: Դատարանի վճռից հետո, ինչպես եւ մինչ այդ, շարունակվում են բանակցությունները վարկատուի եւ վարկառուի միջեւ: Սամվել Բաբայանի կնոջ` Նվարդի խոսքով` այդ ընթացքում վաճառում են տնտեսության մյուս անասունները, վարկային նոր միջոցներ ձեռք բերում այլ վարկառու կազմակերպություններից, ինչպես նաեւ անհատներից` վարկի տոկոսները մարելու համար: Տիկին Նվարդը նաեւ նշում է, որ թե «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկի Գորիսի մասնաճյուղի վարկային գործակալները, թե ԴԱՀԿ-ի աշխատակիցները որոշակի ժամանակ են տրամադրել պարտքը մարելու համար, սակայն այն ամբողջովին մարել չեն կարողացել, եւ առանձնատունը դրվել է աճուրդի: Բաբայանները, սակայն, հույս հունեն, որ կարող են տունը «փրկել», թեպետ ընտանիքում միայն հայրն է աշխատում մասնավոր մի ֆերմայում: Թե որքանո՞վ արդյունավետ են օգտագործել Բաբայանները վարկը, թերեւս այլ խոսակցության թեմա է, մանավանդ, որ «Սննդի անվտանգության եւ անասնաբուժական տեսչության Սյունիքի մարզային կենտրոնի» տնօրեն Էդգար Թոխսանցը ժխտեց 220 գլուխ անասունի վարակվելու փաստը: Խնդիրն այն է, որ վարկառու կազմակերպությունը որեւէ ռիսկային գործոն հաշվի չի առնում, մասնավորապես գյուղատնտեսական վարկեր տրամադրելու ընթացքում, մանավանդ, որ գյուղատնտեսությունն ինքնին ռիսկային ոլորտ է: «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկի Գորիսի մասնաճյուղի կառավարիչ Գագիկ Պետրոսյանի խոսքով, ով մեկ ամիս առաջ է նշանակվել այս պաշտոնում, նման փաստարկների մասին վարկատուի եւ վարկառուի միջեւ կնքվող պայմանագրում չի նշվում: Նա չհերքեց, որ տարածաշրջանի որոշ գյուղական բնակավայրերում իսկապես կան ժամկետանց գյուղատնտեսական վարկեր, որոնց մարման համար մասնաճյուղի վարկային գործակալները մշտապես բանակցում են վարկառուների հետ` խուսափելու համար դատական գործընթացների մեջ նրանց ներգրավելուց: Գորիսի տարածաշրջանում Բաբայանները միակը չեն, որ հայտնվել են վարկային «սարդոստայնում»: Դեռեւս ընթացքի մեջ է «Արդշինինվեստբանկի» Գորիսի մասնաճյուղի նախկին կառավարչի դեմ հարուցված քրեական գործի քննությունը, որի արդյունքում տուժել է մի քանի տասնյակ քաղաքացի: Վարկառուների միջոցները յուրացնելու համար անցած տարի դատապարտվել է «ՍԷՖ Ինթերնեյշնլ»-ի Գորիսի տարածքային բաժնի նախկին պետը: Խոսելով «ՍԷՖ Ինթերնեյշնլ»-ի` վարկառուների 32 մլն դրամ չվճարված վարկի մասին, կազմակերպության տարածքային գործառնությունների ղեկավար Ավետ Հարությունյանը նշում է, որ թեպետ այդ գործով արդեն դատապարտված մարդ կա, այնուամենայնիվ, քննությունը շարունակվում է, քանի որ 70 վարկառուի «ճակատագիրը» դեռեւս անհայտ է: Նա նաեւ նշեց, որ վարկառուները հաճախ են պայմանագրի վճարման ժամկետները խախտում, արդյունքում ժամկետանց վարկերը կազմում են 12 տոկոս, որն, ըստ նրա, նորմայից վեց անգամ ավելի է: Ակնհայտ է, որ պոտենցիալ վարկառուների զգալի մասը վարկային միջոցները տնօրինելու մասին բավարար գիտելիքներ չունի: Այս մասին վերջերս խոսվեց նաեւ Շվեյցարիայի Զարգացման եւ Համագործակցության գործակալության կողմից «Անասնապահության զարգացման ծրագիր Սյունիքի մարզում» նախագծի շրջանակներում իրականացվող «Ֆերմերների եկամուտների վերլուծության եւ վարկային խորհրդատվության ծրագրի եւ «Գյուղատնտեսության վարկավորումը Գորիսի տարածաշրջանում» ուղեցույցի ներկայացման ժամանակ: Նույն ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Գորիսի տարածաշրջանի 16 համայնքում վերապատրաստել մեկական խորհրդատու, ստեղծել ֆինանսական եւ խորհրդատվական ծառայություն: «ՍԷՖ Ինթերնեյշնլ»-ի տարածքային գործառնությունների ղեկավար Ավետ Հարությունյանի կարծիքով` սա արդյունավետ տարբերակ չէ: Այնուամենայնիվ, մասնավորապես համայնքների ղեկավարները, ովքեր շատ դեպքերում նաեւ երաշխավորում են վարկառուներին` վարկ ստանալու համար, համոզված են, որ այս նախաձեռնությունը կարող է նպաստել, որպեսզի մարդիկ, առանց հաշվի առնելու իրենց եկամուտները, ֆինանսական միջոցները ներդնելու կարողությունները, խուսափեն վարկային միջոցներ ստանալ` վտանգի տակ դնելով իրենց ունեցվածքը: Ա. Հարությունյանի խոսքով` առաջիկայում իրենք նախատեսում են համայնքների բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման վարկային միջոցներ տրամադրել համայնքային իշխանություններին, սակայն համոզված են, որ մինչ այդ իրազեկման լայնածավալ աշխատանքներ պիտի իրականացվեն, քանի որ վարկային միջոցներն արդյունավետ օգտագործելու` քաղաքացիների կարողությունները դեռեւս փոքր են:

Plans Underway in Syunik for Community Credit Consultants
Before I could even get my foot in the door of the Babayan house, three year-old Davit yelled out, “Kamo was here. He tore the rug from the wall and took off with it.” He repeated this a few times, probably hoping to hear some words of consolation from the unknown guest.
Grandpa Samvel Babayan finally explained what the young boy was blabbering about. “We owe someone money. The creditor came and took the rug, saying that he’d bring it back once we paid the debt.” The debt owed by the Babayan family was paid off with just the rug. In 2008, the family put their home in the village of Verishen, Syunik Marz, up for collateral in exchange for a 2 million AMD loan from ACBA Credit Agricole Bank. They wanted the money to invest in the family business.
Babayan family loses house in bank seizure
Samvel Babayan says that they used the loan to purchase 220 head of sheep from a man named Melik in the village of Tegh. Mr. Babayan says that the only revenue they got were the sixty lambs born from the herd. In an unfortunate twist of fate, the rest of the herd was soon infected with brucellosis and had to be put down. He says the village veterinarian was informed about the incident. The Babayan family was caught in a bind. The first payment on the loan was due but the family was still trying to find out if the livestock were indeed infected before the actual sale took place. For a long time, the Babayan’s never paid off the loan principal or the interest. For violating the terms of the loan, ACBA’s Goris branch took the matter to the courts last year. In May, the court ordered that the house, put up as collateral by the Babayan’s, be seized. According to Gagik Ohanyan, an official with the Syunik Compulsory Enforcement Service (CES), the court established the debt owed by the family at 1.752 million AMD. All the while, the bank and the Babayan’s had entered into negotiations. Nvart, Samvel Babayan’s wife, says that they sold off the rest of their livestock and went to another credit agency for a loan in order to pay off the interest on the ACBA loan. The family also borrowed money from individual creditors. Mrs. Nvart notes that while credit officials with the bank’s Goris branch and CES personnel gave them a certain “grace period” to pay off the loan, the family just wasn’t able to pay it all off. As a result, their house was put on the auction block. The family held out hope that the house could still be saved even though only one member of the household was working. This was the father, who worked at a private farm.
Agricultural loans pose specific risks
The question of whether or not the Babayan’s used the loan money judiciously is perhaps another matter. We should remember, though, that Edgar Tokhsats, who heads the Syunik Foodstuff Safety and Veterinary Department, denied claims that the 200 heads of sheep had been infected by the disease. At the heart of the matter is the fact that the credit agency never took such a risk factor into account, even though one could argue that making loans in the agricultural sector carries an inherent risk. According to Gagik Petrosyan, who was selected to head ACBA’s Credit Department at the Goris branch one month ago, such evidence was never included in the loan contract. He didn’t deny the fact that there were many outstanding agricultural loans in the area where the deadline for payment had expired and that the bank had entered into negotiations with the loan recipients in order to avert taking the cases to court. The Babayan’s aren’t the only family in the region that have ended up in the clutches of the “credit web”. The criminal case involving the former head of Ardshininvest Bank’s Gyumri branch office is still under investigation. Due to the bank official’s actions, scores of local families suffered losses. There’s also the case involving the ex-head of “SEF International’s” Gyumri branch. The representative of this credit agency was found guilty last year of expropriating customer loan payments. Avert Harutyunyan, SEF’s Regional Director, said that while some people have been found guilty in the case involving the unpaid 32 million AMD loans, the investigation is continuing given that the fate of seventy debtors is still undecided. Mr. Harutyunyan added that loan recipients often violate the terms of their contracts and that unpaid loans constitute 12% of total loans made; six times the norm.
Syunik plans advisory agency for farmers
It thus becomes apparent that a large segment of potential loan applicants do not possess enough information before signing on the dotted line. The issue was raised by the Swiss Agency for Development and Cooperation, an official aid organization of Switzerland, during the preliminary stages of several agricultural programs being drafted by the Syunik Regional Administration. One of the projects, the “Farmers’ Revenue and Credit Advisory Program”, envisages the training of one consultant per sixteen regional communities and the creation of a financial/advisory agency. In the opinion of Mr. Harutyunyan from SEF, this isn’t an effective approach to address the credit issue. However, many local community government heads, who often sign as guarantors for loan applicants, believe that such measures might serve to educate villagers regarding the loan process and what they need to take into account before assuming such financial obligations. Mr. Harutyunyan says that in the near future SEF is planning to offer local government heads credit funds to make up their municipal budget deficits. In the meantime, he’s convinced that what’s needed is a broad-based informational campaign aimed at potential rural loan applicants, explaining both the risks and advantages of credit financing. Mr.Harutyunyan is sure such a campaign will be launched.