ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի երկրորդ փոխնախագահ
«Ժառանգություն» կուսակցությունը մեծապես կարեւորում եւ անկեղծորեն գնահատում է ԵԽԽՎ-ի եւ նրա Մոնիթորինգային հանձնաժողովի գործունեությունը` ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների գերակայության հաստատմանը: Մենք նաեւ քաջ գիտակցում ենք, որ ինչքան էլ հետեւողական պայքար ծավալեն Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունն ու նրա բաղկացուցիչ մաս կազմող ժողովրդավարական ընդդիմությունը, առանց Եվրոպայի խորհրդի եւ նրա Խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական աջակցության ու ջանքերի Հայաստանում կյանքի կոչվող ժողովրդավարական բարեփոխումներն անգամ առկա աննշան ծավալներով տեղի չեն ունենա:
Այդուհանդերձ` «Ժառանգությունը» նաեւ մշտապես պահանջել է, որ Հայաստանը գնահատվի ԵԽԽՎ մեր գործընկերների կողմից եվրոպական ամենաբարձր չափանիշներով: Միայն այդպես է հնարավոր հաղթահարել Հայաստանի ժողովրդավարական իրական բարեփոխումների փոխարեն դրանց իմիտացիան հրամցնելու որեւէ ուժի ցանկացած փորձ:
Օրերս հայաստանյան հանրությունը տեղեկացավ ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտի եւ Աքսել Ֆիշերի պատրաստած` «Ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը Հայաստանում» զեկույցի նախագծի մասին, որն ընդունման է ներկայացվելու ԵԽԽՎ-ի կողմից:
Կիսելով զեկույցում մատնանշված շատ հիմնախնդիրների վերաբերյալ համազեկուցողների մտահոգությունները, ինչպեսեւ շատ շեշտադրումներ` կապված առաջիկայում Հայաստանում ազատ ու արդար ընտրություններ անցկացնելու, հետայսու 2008թ. մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձություններ թույլ չտալու եւ ՀՀ-ում ներքաղաքական լարվածության մեղմացմանն ուղղված գործընթացների մեջ բոլոր հիմնական քաղաքական ուժերին ներգրավելու անհրաժեշտության հետ, «Ժառանգությունն», այդուհանդերձ, իր մտահոգությունն է հայտնում զեկույցում տեղ գտած որոշ անընդունելի եւ վտանգավոր դրույթների առնչությամբ, որոնք ստվերում են զեկույցի ամբողջ ոգին եւ գլխավոր գործառույթը: Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում Ձեզ ներկայացնել մեր որոշ նկատառումները:
1.Զեկույցում ողջունվում է 2008թ. մարտի 1-ի սպանությունների բացահայտման ուղղությամբ ՀՀ նախագահի կողմից գործողությունների «նորովի խթանումը» եւ նշվում, որ այս գործով վերջնական կամ առնվազն միջանկյալ զեկույցը պետք է հրապարակվի մինչեւ 2011թ. ավարտը: Մինչդեռ մենք շարունակում ենք մեծ թերահավատությամբ վերաբերվել գործող իշխանությունների կողմից մարտի 1-ի սպանությունների բացահայտման հեռանկարին, քանի դեռ Սերժ Սարգսյանը որեւէ քայլ չի կատարել Փաստահավաք խմբի վերականգնման համար, որը կազմավորվել էր իշխող կոալիցիայի, խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ընդդիմության կողմից նշանակված փորձագետների ներգրավմամբ եւ որը, ի տարբերություն իրավապահ մարմինների, իրական ու արդյունավետ գործունեություն էր ծավալել նշված իրադարձությունների բացահայտման ուղղությամբ: Էլ չենք խոսում միջազգային փորձագետների ներգրավման անհրաժեշտության մասին, ինչը մշտապես բարձրաձայնվել է ընդդիմության, մասնավորապես` «Ժառանգության» կողմից: Բացի դրանից, մեզ համար անընդունելի է զեկույցի 11-րդ կետն ամբողջությամբ, ըստ որի ԵԽԽՎ-ին առաջարկվում է հայտարարել, որ վերջին համաներման, 2008թ. մարտի 1-ի սպանությունների բացահայտմանն ուղղված գործողությունների «նորովի խթանման եւ ընդդիմության ու իշխող կոալիցիայի միջեւ երկխոսության սկզբնավորման» արդյունքում «2008թ. մարտյան իրադարձությունների էջը կարող է ի վերջո փակված համարվել»: Տարրական տրամաբանությունն իսկ հուշում է, որ այդ էջը կարող է փակվել ոչ թե թվարկված գործընթացների արդյունքում, այլ երբ բացահայտված կլինեն 10 սպանությունների կատարողներն ու հրահանգ տվողները:
2.Տարակուսանք ենք հայտնում նաեւ Ընտրական նոր օրենսգրքի վերաբերյալ համազեկուցողների դրական գնահատականի կապակցությամբ. մի օրենսգիրք, որը ԵԽԽՎ 1609, 1677 բանաձեւերի խախտմամբ ձեւավորվել եւ ընդունվել է առանց խորհրդարանական ընդդիմության ներգրավման, վերջինի առանցքային առաջարկների լիովին անտեսմամբ: Ավելին` համազեկուցողների ներկայացրած տարբերակում հայաստանյան բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ է արվում զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից կամ հայտարարություններից, որոնք կարող են սասանել հանրային վստահությունը ընտրական գործընթացի եւ դրա արդյունքների հանդեպ: Եվ սա այն դեպքում, երբ Ընտրական օրենսգրքի արդեն սկսված կիրարկման պրակտիկան ցույց է տալիս, որ իշխանություններն ընտրել են ընտրությունների օրինականությունը վտանգելու ճանապարհը. ընտրական գործընթացի թափանցիկությունն արդեն իսկ ստվերված է, իսկ դրա հանդեպ հանրային վստահությունը` սասանված թեկուզ այն պատճառով, որ վերջերս ձեւավորված Կենտրոնական եւ տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում ընդգրկվել են խորհրդարանական բոլոր կուսակցությունների նախկին կամ նոր ներկայացուցիչներ` բացառությամբ ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության:
Համազեկուցողներն առաջարկում են ԵԽԽՎ-ին ողջունել այն սերտ ու կառուցողական համագործակցությունը, որն առկա է ԵԽԽՎ-ի եւ Հայաստանի իշխանությունների միջեւ եւ անգամ հայտարարել, որ դա կարող է ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի ընթացակարգի շրջանակներում համագործակցության զարգացման օրինակ դիտվել: Մեր ձեւակերպմամբ հավելենք, որ ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի կողմից Հայաստանի ընդդիմադիր ուժերի տեսակետների անտեսումը կարող է լինել հրաշալի օրինակ, թե ինչպես ՉՊԵՏՔ Է տեղի ունենա ԵԽԽՎ-որեւէ երկրի ընդդիմություն հարաբերությունը: Հուսով ենք, որ ի հեճուկս Մոնիթորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողների կողմից ձեւավորված` ընդդիմության անտեսման այս տխուր ավանդույթի, ԵԽԽՎ-ն հաշվի կառնի այս դիտարկումները եւ անհրաժեշտ շտկումներ ու փոփոխություններ կմտցնի Հայաստանին վերաբերող բանաձեւի վերջնական տարբերակում:

Second Vice-Chairperson
The Heritage Party has always highly appreciated the activities of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and its Monitoring Committee in supporting democracy and human rights inArmenia. We also do realize that no matter how hardArmenia’s civil society and democratic opposition work no democratic reforms would be carried out inArmeniawithout the consistent support of the Council of Europe and its Parliamentary Assembly.
However, the Heritage Party has always encouraged our PACE colleagues to apply the highest European standards towardsArmenia: this is the only way to overcome attempts of imitation instead of genuine reforms.
Recently, the Armenian public learned about the draft resolution called “The Functioning of Democratic Institutions inArmenia,” prepared by PACE Monitoring Committee co-rapporteurs John Prescott and Axel Fischer, to be adopted by the PACE.
While sharing many of the co-rapporteurs’ concerns as well as the priorities set for the democratic development of Armenia, such as the conduct of genuinely free and fair elections, preventing the March 2008 events from happening in the future, and the necessity to include all the political forces in the process aimed at alleviating the political tension, the Heritage Party, however, expresses its concerns over several unacceptable and dangerous provisions contained in the draft which cast a shadow upon the entire spirit and the main goal of the document. In this respect, we would like to draw your attention to the following observations:
- The draft resolution welcomes the “renewed impetus” given by the President of Armenia in investigating the 1 March 2008 deaths and calls for publication of a final―or at least an interim―report before the end of 2011. We still do not believe that the incumbent authorities are going to investigate the March 2008 deaths unless Serzh Sargsyan restores the Fact-finding Group, formed from the experts appointed by the ruling coalition, parliamentary and extra-parliamentary opposition and which, unlike the law-enforcement agencies, had worked effectively, leaving aside the need for engaging international experts in the process, something that has continually been demanded by the opposition, including the Heritage Party. Besides, Provision 11 of the draft, which says that “the Assembly considers that the outcome of the latest general amnesty, the renewed impetus to investigate the 10 deaths during the March 2008 events, and the resulting start of a constructive dialogue between the opposition and the ruling coalition meant that the chapter on the March 2008 events can finally be considered closed” is entirely unacceptable to us. Basic logic dictates that this page can be closed only after those responsible for the 10 deaths are revealed and not as a result of the above-mentioned activities.
- We voice our concern over the co-rapporteurs’ positive assessment of the new election code: the code was drafted in violation of PACE Resolutions 1609 and 1677 and adopted without taking into consideration the key proposals of the parliamentary opposition. What’s more, the Assembly calls upon all political forces “to actively contribute to a democratic election process and to refrain from any action or statements that could undermine the public trust in the election process and its outcome.” The recent application of the Election Code has already demonstrated that the authorities have chosen the way of jeopardizing the legitimacy of the elections: the transparency of the process is endangered and the public trust undermined by the mere fact that former or new members of all parliamentary political parties except the opposition Heritage party were included in the Central Electoral Commission and the district electoral commissions.
The co-rapporteurs call on the Assembly to “welcome the close and constructive cooperation between the Assembly and the Armenian authorities” that can be considered to be “an example for the development of cooperation in the framework of the Monitoring Procedure of the Assembly.” We would like to add that the ignoring of the Armenian opposition forces’ opinions by the PACE Monitoring Committee may serve as a perfect example of how the relations between the PACE and the opposition of any country SHOULD NOT be. We hope that that the Assembly will change this negative tradition of ignoring the opposition by the PACE co-rapporteurs and, by taking into account these observations, would make necessary changes in the final version of the resolution onArmenia.