ԵԱՀԿ-ն աջակցում է Հայաստանում հրդեհների դեմ պայքարի բարելավմանը
ԵԱՀԿ աջակցությամբ այսօր Երևանում կազմակերպված կլոր սեղանի քննարկման թեման էր բնական հրդեհների ռիսկի գնահատումը և հրդեհների կառավարման ազգային քաղաքականության մշակումն ու իրականացումը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցում էին հրդեհների կառավարման հետ առնչվող պետական հաստատությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային հանրության մոտ հարյուր ներկայացուցիչ:
«Հրդեհների դեմ պայքարելու ազգային կարողությունների հզորացումը կօգնի մեր տարածաշրջանը դարձնել առավել ապահով», - ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի տնտեսական-բնապահպանական ծրագրերի ղեկավար Ուիլյամ Հենլոնը:
Մասնակիցները քննարկեցին Հայաստանում անտառային և բնական այլ հրդեհների հետ կապված տարբեր խնդիրներ, ոլորտում ձեռքբերումները, արտակարգ իրավիճակներում արձագանքման կարողությունների զարգացման ու օրենսդրության, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային համագործակցության հետ կապված հարցեր:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հայաստանի փրկարար ծառայության տնօրեն Սերգեյ Ազարյանը հավելեց. «Մեծածավալ անտառային հրդեհները կարող են ոչնչացնել հազարավոր հա անտառներ, այգիներ, խոտածածկ տարածքներ և համակողմանի ու հետևողական պայքար չկազմակերպելու դեպքում կարող են հանգեցնել էկոլոգիական աղետի: Հենց դա է պատճառը, որ քննարկվող հարցը իր հրատապությամբ Հայաստանի համար ունի ռազմավարական նշանակություն»:
Քննարկմանը նախորդել է Սյունիքում` Հայաստանի հարավային մարզում երկօրյա վերապատրաստման դասընթաց և գործնական վարժություն, որի շրջանակներում տեղական մոտ հիսուն հրշեջ խումբ ծանոթացան միջազգային լավագույն փորձին և անտառային հրդեհների կառավարման ժամանակակից մեթոդներին: Դասընթացը վարում էր «Հրդեհների մոնիտորինգի գլոբալ կենտրոնի» տնoրեն, պրոֆեսոր Յոհան Գեորգ Գոլդեմերը և «Անտառային հրդեհների տարածաշրջանային ցանցի» երկու ներկայացուցիչ Մակեդոնիայի հարավսլավական հանրապետությունից և Թուրքիայից:
«Տարածաշրջանում կլիմայական փոփոխությունները կբարձրացնեն անտառային հրդեհների վտանգը Հարավային Կովկասում. տևական երաշտները կմեծացնեն բարձր ինտենսիվությամբ հրդեհների ռիսկը` բնապահպանական և տնտեսական վնասի, և երկրորդային այնպիսի աղետների սպառնալիքով, ինչպիսիք են սողանքները, էրոզիան և հողի բերրիության անկումը»,- ասաց պրոֆեսոր Գոլդեմերը, ով վերջին տարիներին վերլուծել է անտառային հրդեհները Հայաստանում և հարևան երկրներում:
Նա հավելեց, որ չվերահսկվող գյուղատնտեսական այրումները հանդիսանում են անտառային հրդեհների հիմնական պատճառը, և կարելի է կանխել դրանք, եթե իշխանություններն աշխատեն ֆերմերների հետ` անհարկի այրումներից խուսափելու համար:
Այս միջոցառումը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ծրագրի մաս է` իրականացվող Շրջակա միջավայրի և անվտանգության (ENVSEC) նախաձեռնության աջակցության շրջանակներում, որը վեց կազմակերպությունների` ԵԱՀԿ, ՄԱԶԾ, ՄԱԿԷԾ (UNEP), ՄԱԿԵՏՀց (UNECE), ՏԲԿ և ՆԱՏՕ գործընկերություն է: Ծրագրի շրջանակում անցյալ տարի նման դասընթաց է կազմակերպվել նաև Վրաստանում:

OSCE helps to fight wildfires in Armenia
Assessing the risk of wildfires and developing and implementing national fire management policies was the focus of an OSCE-supported roundtable meeting in Yerevan today.
The event, organized by the OSCE Office inYerevan, the United Nations Development Programme and the Armenian Ministry of Emergency Situations, brings together some 100 representatives from all state institutions involved in fire management, local self-government bodies, civil society and the international community.
“Strengthening the national capacity to fight fires will help make our region safer,” said William Hanlon, the Economic and Environmental Officer at the OSCE Office inYerevan.
Participants discussed issues affecting forest and wildland fires inArmenia, achievements in forest and fire protection, development of emergency response capabilities and legislation, and regional and international co-operation.
Sergey Azaryan, the Director of the Armenian Rescue Service of Armenia’s Emergency Situations Ministry added: “Vast forest fires can destroy thousands hectares of forests, orchards and grasslands and the failure to organize a comprehensive and consistent fight may result in ecological disaster. That is why the topic of the discussion is urgent and of strategic importance toArmenia.”
The discussion follows a two-day training course and practical exercise held in Syunik, a southern province of Armenia, where around 50 local fire brigade representatives learned about international best practices and modern techniques for forest fire management. The training course was conducted by Johann Georg Goldammer, the Director of the Global Fire Monitoring Centre, and two representatives of the Regional Forest Fire Network from theformer Yugoslav Republic of MacedoniaandTurkey.
“Climate change in the region will increase the threat of forest fires in the South Caucasus: extended droughts will heighten the risk of high-intensity fires resulting in environmental and economic damage, and lead to secondary disasters, such as landslides, erosion and loss of soil fertility,” said Goldammer, who has analyzed forest fires in Armenia and  neighbouring countries in recent years.
He added that lack of adequate supervision of fires for agricultural purposes was the main cause of forest fires and this could be reduced if the authorities worked with farmers to avoid unnecessary burning.
This event is part of a regional project for theSouth Caucasuswhich is supported by the Environment and Security (ENVSEC) initiative, which is a partnership of six organizations – the OSCE, UNDP, UNEP, UNECE, REC and NATO as an associate partner. A similar training course was organized under this project inGeorgialast year.