Վրացական իշխանությունները խստացրել են Չախալյանի բանտային պայմանները
«Միասնական Ջավախ» ժողովրդավարական դաշինքի առաջնորդ Վահագն Չախալյանի պաշտպան Ստեփան Ոսկանյանը 2011թ. սեպտեմբերի 12-ին այցելե է իր պաշտպանյալին:
Հիշեցնենք, որ Վահագն Չախալյանը դատապարտվելով 10 տարվա ազատազրկման, ներկայումս պահվում է Վրաստանի Ռուսթավի N6 խիստ ռեժիմի գաղութի 106 բանտախցում:
«Այցելության ընթացքում Վահագն Չախալյանն ինձ տեղյակ է պահել, որ վերջին շրջանում վրացական իշխանությունները ուժեղացրել են իր նկատմամբ բանտային ճնշումները, այդ թվում` նաև բանտային պայմանների էական խստացման միջոցով:
Մասնավորապես,
1. Առգրավվել են Վահագն Չախալյանին պատկանող բոլոր գրքերը, դրանք վերադարձնելու դիմումները մնում են անպատասխան:
2. Վահագն Չախալյանի բանտախցում նախկինի համեմատ ավելի հաճախակի են դարձել ջրի անջատումները (երբեմն օրերով), միաժամանակ, նրան արգելվել է բանտախցում պահել ջրի համար բաքեր: Դա էապես դժվարացնում է բանտախցում տարրական հիգիենայի պահպանման հնարավորությունը:
3. Վահագն Չախալյանը ժամանակ առ ժամանակ զրկվում է բանտային խանութից գնումներ կատարելու հնարավորությունից:
4. Նախկինի համեմատ սահմանափակվել է Վահագն Չախալյանի` հեռախոսից օգտվելու հնարավորությունը. նրան օրերով թույլ չի տրվում օգտվել հեռախոսից, իսկ երբ նրան այնուամենայնիվ նման հնարավորություն տրվում է, ապա խոսելաժամանակը էապես սահմանափակվում է: Խոսակցությունների ընթացքում հաճախակի անջատում են հեռախոսակապը` հոսանք չլինելու անհիմն պատճառաբանությամբ:
5. Էապես սահմանափակված է մերձավոր ազգականների հետ տեսակցելու Վահագն Չախալյանի իրավունքը: Վահագն Չախալյանի ձերբակալությունից հետո անցած երեք տարի երկու ամիս ժամանակաշրջանում նրան միայն մեկ անգամ՝ 15 րոպե տևողությամբ անձնական տեսակցություն են թույլատրել կնոջ և որդու հետ (վրացական օրենսդրությամբ նախատեսվում է, որ բանտարկյալը նման տեսակցության իրավունք ունի 3-ից 6 ամիսը մեկ՝ մինչև 24 ժամ տևողությամբ):
6. Արհեստականորեն ձգձվում է Վահագն Չախալյանին տեսակցելու համար հայ հոգևորականներին թույլտվության տրամադրումը:
7. Նախկինի համեմատ աճել են Վահագն Չախալյանին ահաբեկելու փորձերը, նրա նկատմամբ տարբեր սպառնալիքներ են հնչեցվում ինչպես խցակիցների, այնպես էլ բանտի պահակազորի կողմից:
Վերոնշյալ խախտումների մասին նամակով տեղյակ եմ պահել Վրաստանի հանրային պաշտպան Գիորգի Տուգուշիին ՝ խնդրելով անմիջապես ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ` Վահագն Չախալյանի նկատմամբ դրսևորվող խտրական վերաբերմունքը վերացնելու ուղղությամբ»,- տեղեկացնում է Ստեփան Ոսկանյանը:

Власти Грузии ужесточили условия пребывания в тюрьме Ваагна Чахаляна
Защитник лидера демократического союза “Единый Джавахк” Ваагна Чахаляна Степан Восканян 12 сентября посетил своего подзащитного. Напомним, что Ваагн Чахалян осужден к 10 годам лишения свободы и в настоящее время содержится в 106-ой камере колонии строго режима номер 6 города Рустави.
“Во время встречи Ваагн Чахалян сообщил, что в последнее время власти Грузии усилили оказываемое на него тюремное давление, в том числе посредством существенного ужесточения тюремных условий. В частности:
1. Конфискованы все принадлежащие Ваагну Чахаляну книги, а
заявления об их возвращении остаются без ответа.
2. В камере Ваагна Чахаляна участились отключения воды (иногда на несколько дней). Вместе с тем ему запрещено держать в камере баки для воды. Это существенно затрудняет возможность соблюдения в камере элементарных норм гигиены.
3. Время от времени Ваагн Чахалян лишается возможности делать покупки в тюремном магазине.
4. По сравнению с предыдущим периодом для Ваагна Чахаляна ограничили возможность пользования телефоном – ему днями не разрешается пользоваться телефоном, а когда такая возможность предоставляется, то существенно сокращается время разговора. В процессе разговора телефонная связь часто прерывается по необоснованной причине обесточивания.
5. Существенно ограничено право Ваагна Чахаляна на свидания с родными. За три года и два месяца, прошедшие со времени задержания Ваагна Чахаляна, ему лишь один раз было разрешено 15-минутное личное свидание с женой и сыном (по грузинскому законодательству, заключенный      имеет право на такое свидание каждые 3-6 месяцев продолжительностью 24 часа).
6. Искусственно затягивается предоставление разрешения армянским священнослужителям на встречу с Ваагном Чахаляном.
7. По сравнению с предыдущим периодом значительно участились попытки терроризировать Ваагна Чахаляна, различного рода угрозы звучат как со стороны сокамерников, так и со стороны тюремной охраны.
”О вышеупомянутых нарушениях я проинформировал в письме Общественному защитнику Грузии Георгию Тугуши, попросив незамедлительно принять соответствующие меры по устранению дискриминационного отношения к Ваагну Чахаляну”,- сообщает Степан Восканян.