«Ընտրյալները». Հրանտ Գրիգորյան
«Հետքը» սկսում է ներկայացնել ԱԺ պատգամավորներին: Կներկայացնենք ինչպես նրանց օրինաստեղծ, այնպես էլ բիզնես գործունեությունը, ընտրողների հետ նրանց աշխատանքը:
Ուղիղ մեկ ամիս շարունակ Հետքի թղթակից Նատաշա Հարությունյանը փորձում է հարցազրույց անցկացնել ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Գրիգորյանի հետ: Հ. Գրիգորյանը երբեք ելույթ չի ունեցել ԱԺ ամբիոնից, Հետքի թղթակցին մի անգամ ասաց, որ ինքը հարցազրույցներ էլ չի տալիս: Ըստ երեւույթին, պատգամավորներից շատերը այդպես էլ չեն հասկացել, թե որն է իրենց դերը: ԱԺ-ում սենյակ ու աթոռ ունենալը նրանց երազանքի գագաթնակետն է եւ բիզնեսի երաշխիքը»: Մենք ներկայացնելու ենք նրանց այնպես, ինչպես կան: (Որպեսզի խուսափենք ենթադրություններից եւ չճշտված տեղեկություններ հրապարակելուց, պատգամավորներին խնդրում ենք հանդիպել մեր լրագրողներին): «Հետքի» նախորդ հրապարակումներում անդրադարձել էինք Կառավարության 2008 թ. սեպտեմբերի 4-ի N1065-Ն որոշմանը, որով հաստատվել է «Պաշտոնատար անձանց գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերում ներառվող` հրապարակման ենթակա տվյալները զանգվածային լրատվության միջոցներին տրամադրելու» կարգը: Նշենք, որ Կառավարությունը նոր որոշմամբ ուժը կորցրած ճանաչեց 2002 թ. ապրիլի 1-ի «ՀՀ իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների ու նրանց` օրենքով սահմանված փոխկապակցված անձանց գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերում ներառվող տեղեկությունների վերաբերյալ հրապարակման ենթակա տեղեկանքների ձեւերը եւ դրանց կարգը հաստատելու մասին» N304 որոշումը: Նշել էինք, որ նոր որոշման համաձայն` այս տարվա հունվարի 1-ից այլեւս ԶԼՄ-ներին չեն տրամադրվում պաշտոնյային փոխկապակցված անձի, ասենք` ամուսնու կամ տիկնոջ հայտարարագրերից տեղեկանքներ: Չեն տրամադրվում նաեւ տարվա ընթացքում ձեռք բերված շենք-շինությունների, հողամասերի չափերը: Բացի այդ, նախկինում ամեն անգամ հայտարարագրից տրամադրում էին պաշտոնյայի ունեցվածքի մասին տեղեկություններ: Այժմ տրամադրվում են տեղեկություններ միայն դրամական եկամուտների ու տարվա ընթացքում ձեռք բերված կամ օտարված շարժական եւ անշարժ գույքի մասին: Պետեկամուտների կոմիտեից (ՊԵԿ) «Հետքին» պատասխանել էին, որ ի տարբերություն «ՀՀ իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրման մասին» ՀՀ օրենքի, որի նպատակը Հայաստանի Հանրապետության իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրման համակարգի ներդրման միջոցով կոռուպցիայի եւ չարաշահումների դեմ պայքարի գործուն մեխանիզմների ստեղծումն էր, ինչպես նաեւ հայտարարագիր ներկայացնողների գույքի եւ եկամուտների առաջացման նկատմամբ հասարակության վստահության ապահովումը, «Ֆիզիկական անձանց գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրման մասին» ՀՀ օրենքը (այսուհետ` օրենք), բացի վերը նշված նպատակից, հետապնդում է նաեւ հարկման նպատակ: Հայտարարագիր են ներկայացնում ոչ միայն պաշտոնատար անձինք, այլ նաեւ որոշակի խումբ ֆիզիկական անձինք, այդ թվում` «Եկամտահարկի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն եկամտահարկի մասին հաշվարկ ներկայացնողները: Հաշվի առնելով, որ ավելանում է հայտարարագիր ներկայացնողների խումբը` ի թիվս ֆիզիկական անձանց, հայտարարագիրը ծառայելու է նաեւ հարկման նպատակով, իսկ հարկման համար անհրաժեշտ է ունենալ տվյալներ ոչ թե գույքի առկայության, այլ գույքի հետ կապված գործարքների վերաբերյալ: Օրենքով սահմանվել է հայտարարագրել տարվա ընթացքում ձեռքբերված կամ օտարված գույքը: Թեեւ ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածն արգելում է պատգամավորին զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ, սակայն ԱԺ պատգամավորների մեծ մասը շարունակում է բիզնեսով զբաղվել եւ այն չհայտարարագրել: «Հետք»
Էջմիածնում, ԱԺ-ում, Կառավարությունում բոլորը գիտեն, որ թիվ 20 ընտրատարածքից մեծամասնականով ընտրված ԱԺ պատգամավոր ՀՀԿ անդամ Հրանտ Գրիգորյանը բիզնես ունի եւ մեծ եկամուտներ է ստանում: Սակայն 2008 թվականի հայտարարագրից պարզվում է, որ նա տարվա ընթացքում որեւէ գործարք չի կատարել եւ որեւէ գույք չունենալով` կուտակել է 184 մլն 327 հազար 30 դրամ ֆինանսական եկամուտ:
Ըստ հայտարարագրի` պատգամավորը տարվա ընթացքում ձեռք չի բերել ոչ անշարժ, ոչ էլ շարժական գույք: Գույքի օտարում էլ տեղի չի ունեցել, սակայն եկամուտ է գոյացել: ԱԺ հաշվապահությունից «Հետքին» փոխանցեցին, որ ԱԺ-ի պատգամավորը ամսական ստանում է 300 հազար դրամ աշխատավարձ: Ստացվում է, որ Հրանտ Գրիգորյանը պետք է ունենար տարեկան 3 մլն 600 հազար դրամ եկամուտ, որն իր աշխատավարձն է: Փոխարենը, առանց ձեռնարկատիրությամբ «զբաղվելու», պատգամավորն ունի իր տարեկան աշխատավարձը մոտ 51 անգամ գերազանցող եկամուտ: Թեեւ հայտարարագրում նշված չէ, սակայն Հրանտ Գրիգորյանին է պատկանում «Էջմիածին ԲՈՒԱՏ» ընկերությունը, որը սպասարկում է Էջմիածնի տարածքի բոլոր գյուղերի տրանսպորտային երթուղիները, ինչպես նաեւ Երեւան-Էջմիածին երթուղին: Հ. Գրիգորյանին է պատկանում ԲՈՒԱՏ-ի հարեւանությամբ գտնվող ավտոգազալցակայանը, դիմացի մայթին գտնվող «Գոլդեն Սիթի» հյուրանոցային համալիրը, դրա հարեւանությամբ տեղակայված խանութն ու 2009 թվականի վերջերին կառուցված «Գոլդեն Սիթի» ռեստորանը (Արմավիրի մարզի Ծաղկունք գյուղի սկզբնամասում):
Մեր տեղեկություններով` պատգամավորն իր ծննդավայր Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղում ունի մի քանի հեկտար վարելահող: Քանի որ Արշալույսի համայնքապետը պատգամավորի եղբայրն է, մեզ չհաջողվեց պարզել Հրանտ Գրիգորյանին պատկանող հողերի չափը: ՊԵԿ-ից հարցրել էինք, թե «որքանո՞վ է հավաստի պաշտոնյայի ներկայացրած հայտարարագիրը, արդյոք ստուգվու՞մ է դրա հավաստիությունը, եւ ո՞վ է ստուգում»: Հարցին պատասխանել էին, թե օրենքի պահանջների կատարման նկատմամբ հuկողությունն իրականացնում է հարկային մարմինը` «հսկողության վերաբերյալ օրենք ընդունելու դեպքում»: Այսինքն` այս պահին չկա մի պետական մարմին, ներառյալ հարկային մարմինը, որը կստուգի, թե ինչքան գույք կամ ֆինանսական միջոցներ է թաքցրել հայտարարագիր ներկայացնող քաղաքացին, առավել եւս` պաշտոնյան: Այս դեպքում իզուր է Կառավարությունը շտապել նոր օրենք ընդունել, քանի որ նոր հայտարարագրի ձեւն իրականում չի հետապնդում «հարկման նպատակ»:
Ընդհակառակը` հատկապես բարձրաստիճան պաշտոնյաներին հնարավորություն է տալիս խուսափել իր եկամուտներն ամբողջությամբ հայտարարագրել, մանավանդ, որ ստուգող մարմին էլ չկա: Արմավիրի մարզպետարանի մեր աղբյուրի փոխանցմամբ` Աժ պատգամավոր Հրանտ Գրիգորյանը հողատարածքներ ունի մարզի Արշալույս, Սամաղար, Հայթաղ, Ակնալիճ, Գեղակերտ համայնքներում: Նույն աղբյուրի տեղեկացմամբ` հողերի մեծ մասը ձեւակերպված է պատգամավորի եղբոր` Արշալույսի համայնքապետ Զարզանդ Գրիգորյանի անունով կամ ընդհանրապես անվանափոխված չէ, եւ թղթերում այդ հողերը նախկին սեփականատերերի անուններով են:
Օրինակ` Գեղակերտի համայնքապետ Սերյոժա Առաքելյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ պատգամավոր Հրանտ Գրիգորյանը իրենց գյուղում հողակտորներ չունի, բայց նրա եղբայրը` Զ. Գրիգորյանը, 1 հա 4000քմ հողատարածք ունի: Թե ինչո՞վ է զբաղված պատգամավորը խորհրդարանում, առեղծված է մնում. ոչ ինքը, ոչ նրա որեւէ գործընկեր չուզեցին խոսել այդ մասին: Հանդիպու՞մ է նա ընտրողների հետ` անհնար է պարզել, քանի որ մեր հացումներով թիվ 20 ընտրատարածքում չենք կարողացել գտնել մի ընտրողի, որն ինչ-որ խնդրով հանդիպեր պատգամավորին: Իսկ պետեկամուտների կոմիտեից այդպես էլ չենք կարողանում ստանալ մեր հարցերի պատասխանները` որքան հարկեր են վճարել պատգամավորին պատկանող ձեռնարկությունները:

Hetq is starting a series highlighting various members of the RoA National Assembly. This week we would like to bring to your attention MP Hrant Grigoryan who represents District 20 in Armavir Marz.
For the past month, Hetq reporter Natasha Harutyunyan has attempted to organize an interview with MP Hrant Grigoryan. He has never made a speech on the floor of parliament and once told a reporter that he doesn’t give interviews.
Apparently, many MP’s still don’t understand what their role in government is. Their main ambition seems to be to win a seat in the legislative body and thus safeguard their business interests. We will present them as they are. To avoid conjecture and unverified information, we ask MP’s to meet with our reporters.
New financial disclosure law offers loopholes for officials
n past Hetq articles we touched upon Government Act N1065, adopted on September 4, 2008. It spells out the parameters of public disclosure of “Property and income of government officials” via the mass media. The new act superseded Government Act N304, adopted in 2002, dealing with the public disclosure of property and revenue of top heads of Armenian government bodies and their legal relatives. The new law does not require public disclosure of those legally related to government officials as of January 1, 2010. Also not subject to disclosure are the amounts of buildings, structures and real estate obtained during the year. In addition, prior to the new law, information was disclosed regarding the assets of officials after such notices. Presently, only information regarding an official’s cash income and purchased or sold fixed and moveable property is disclosed. The State Revenue Committee informed Hetq that contrary to the RoA Law on “The notice of property and revenue of top RoA government body officials”, created as a practical mechanism to fight against corruption and misuse of power, the RoA regarding “The declaration of property and revenues of natural person”, in addition to pursuing the above aims also pursues a taxation objective Not only government officials but a certain group of “natural persons” file declarations, including those that revenue reports according to the RoA Law on Revenues. Taking into account that the group filing declarations is getting larger, including “natural persons”, declarations are also serving a tax function. And for tax purposes it is necessary to have figures not about the existence of property but rather about property transactions. The law stipulates declaring property sales and purchases during the year. Hetq
MP’s continue to engage in business
Even though Article 65 of the RoA Constitution prohibits MP’s from holding any other public office, nor engage in any other paid occupation, except for scientific, educational and creative work, a majority continue to do so and do not declare revenues from these activities. Most people in Etchmiadzin, the National Assembly and in government know that MP Hrant Grigoryan, a member of the Armenian Republican Party, has a successful business. However, according to his 2008 financial declaration, he made no business transactions, had no properly, but had revenues of over 184 million AMD.
Mr. Grigoryan’s disclosure figure don’t add up
MP Grigoryan, according to the declaration, purchased no fixed or non-fixed assets during the year. Neither were there any sales. But he still had revenues flowing in. The National Assembly accounting office told Hetq that MP’s receive a 300,000 monthly salary. Thus, just based on his monthly salary, MP Grigoryan should have wound up with annual revenues of 3.6 million AMD. What he actually declared was 51 times as much as his stated salary. What isn’t noted in the disclosure is that MP Grigoryan is a member of the “Etchmiadzin Buat” company, a transportation provider in Etchmiadzin in addition to commuter transport between the town and Yerevan.
MP Grigoryan owns a gas station next to “Buat”, the Golden City Hotel across the street, a nearby store and the Golden City Restaurant, built in 2009 at the entrance to the village of Tzaghkunk, Armavir Marz. According to our information, MP Grigoryan also owns several hectares of farm land in his native village of Arshalyus, Armavir Marz. Given that the mayor of Arshalyus turns out to be the brother of MP Grigoryan, we couldn’t get any specifics on how much land the MP owns there.
Who’s auditing the auditors?
We asked the State Revenue Committee if anyone actually checks the veracity of financial declarations filed by officials. We were told that audits of declarations are carried out only when called for by the law. Thus, we can safely conclude, that there is no government agency, including the tax department that actually audits the financial disclosures of ordinary citizens, let alone those filed by officials. As a result, there is no way of verifying the amount of revenue and property being hidden. Given the situation, the government’s rush to pass a new law makes no sense, since the formulation of the new disclosure doesn’t really pursue a “tax objective”. On the contrary, it especially allows top officials the possibility of avoiding any full disclosure of revenues. Given that there is no oversight, such a conclusion becomes all the more probable. Our source within the Armavir Regional Authority reports that MP Hrant Grigoryan owns land in the communities of Arshalyus, Samaghar, Haytagh, Aknalij and Geghakert. The same source says that most of the property is registered in the name of MP Grigoryan’s brother, Zarzand Grigoryan, the mayor of Arshalyus. Some of the property deeds have simply remained in the names of the previous owners. For example, Geghakerd Mayor Seryozha Arakelyan told Hetq that MP Grigoryan didn’t own any property in the village, but that his brother Zarzand owns 1.4 hectares. The question remains – what is the MP up to in the National Assembly? Neither he nor any of his colleagues wished to speak to us on the issue. We don’t know whether MP Grigoryan ever goes out to meet with his constituents. When we paid a visit to Election District 20, we couldn’t find one voter who had actually met with the MP to lodge a complaint or petition. We are still waiting for The State Revenue Committee to tell us the amount of taxes paid by MP Grigoryan’s various businesses.