Նախընտրական շոուները սկսված են
ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը երբեք այնքան անբովանդակ ելույթ չէր ունեցել, ինչպես սեպտեմբերի 9-ին կայացած Կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ: Միակ որոշակի միտքը, որ հնչեց նրա կողմից, այն էր, որ Կոնգրեսը սկսում է հանրահավաքների շարք եւ որ հաջորդ անգամ Ազատության հրապարակում հավաքվելու են սեպտեմբերի 23-ին: Այսինքն՝ միակ բանը, որ կոնկրետ անում է այսօր Կոնգրեսը, հանրահավաքների անցկացումն ավելի հաճախակի դարձնելն է:
Փաստացի ոչ ՀԱԿ-ը եւ ոչ էլ Տեր-Պետրոսյանն այսօր արտահերթ ընտրությունների համատեքստում հանրությանն ասելու բան այլեւս չունեն, ասելիքը սպառվել է գրեթե ամբողջությամբ: Եվ, ըստ էության, Կոնգրեսը թեւակոխել է մի շրջափուլ, երբ էականը ոչ այնքան արդյունքներն են դարձել, որքան իրենց հնարավորությունների, ներուժի եւ հանրային վստահության մակարդակի չափումը:
Վերջին շրջանի անհետեւողական եւ հակասական քայլերի ու հայտարարությունների արդյունքում այսօր Կոնգրեսը հայտնվել է բանկրոտի նախաշեմին եւ փաստացի այլընտրանք չունի, քան գրեթե բացահայտորեն խոստովանելը, որ իրենց հիմնական նպատակակետը ոչ թե արտահերթ ընտրություններն են, այլ 2012 թ. գարնանը կայանալիք հերթական խորհրդարանական ընտրությունները: Այս հարցում ՀԱԿ-ը չի կարող հույսը կապել նաեւ միջազգային հանրության աջակցության հետ: Վերջինս արդեն շաբաթներ շարունակ հասկացնում է, որ հերթական ընտրություններն այլընտրանք չունեն, եւ Կոնգրեսը եւս պետք է համակերպվի այդ հեռանկարի հետ:
Դրա ակնհայտ դրսեւորումներն էին նախ Վիքիլիկսի վերջին բացահայտումները Կոնգրեսի եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան գաղտնի շփումների, տերպետրոսյանական իրական նկրտումների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ` Հայաստանի հարցով մոնիթորինգի հանձնաժողովի կազմած բանաձեւի նախագիծը, որով ոչ միայն փակված է հայտարարվում մարտի 1-ի էջը, այլեւ ողջունվում է բանաձեւ մշակելու պահին արդեն գոյություն չունեցող քաղաքական երկխոսությունը Կոնգրեսի եւ իշխանության միջեւ: Հավելյալ ազդակներ էին նաեւ օգոստոսի 9-ի միջադեպի հետ կապված՝ ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի կալանավորումը եւ խափանման միջոցը չփոխելու հարցում իշխանության դրսեւորած համառությունն ու այդ հանգամանքը չնկատելու տալու՝ միջազգային կառույցների անթաքույց պահվածքը: Ըստ էության, ՀԱԿ-ն այսօր իր ամբիցիաների հետ միասին մնացել է մեն-մենակ:
Դրանով էր պայմանավորված Տեր-Պետրոսյանի այն նեղսրտած հայտարարությունը, թե` «եթե մնացյալ մտահոգ քաղաքական ուժերը եւս, երկրորդական խնդիրները մի կողմ թողած, առաջնորդվեին այս գիտակցությամբ, մենք վաղուց կունենայինք բոլորովին այլ երկիր»:
Որքան մոտենան գալիք հերթական ընտրությունները, ՀԱԿ-ն ստիպված է լինելու այնքան ավելի բացել խաղաքարտերը եւ հրաժարվել արտահերթ ընտրությունները որպես լեյտմոտիվ օգտագործելու մարտավարությունից: Հակառակ պարագայում քաղաքական սնանկությունը կդառնա անխուսափելի, ինչը Կոնգրեսի պարտությունը կկանխորոշի դեռ ընտրությունները չսկսած:
Այս անցումային շրջանը, սակայն, ոչ այքան կարեւոր է ՀԱԿ-հասարակություն, որքան ներկոնգրեսական հարաբերությունների տեսանկյունից: Այս կառույցում բավարար թվով էնտուզիաստներ, ռոմանտիկներ ու պարզապես ֆանատիկոսներ կան, որոնք անկեղծորեն հավատում են, որ ՀԱԿ-ը ոչ միայն կարողանալու է իշխանությանն արտահերթ ընտրություններ պարտադրել, այլեւ որ հաղթանակն արդեն ապահովված ու գրպաններում դրված է: Այս շրջանակները լուրջ որակ են կազմում եւ, ըստ էության, հանդիսանում են Կոնգրեսի շարժիչ ուժը, էներգիայի աղբյուրը:
Ավելի իրատեսների եւ հատկապես Տեր-Պետրոսյանի համար առաջնային խնդիր է ոչ այնքան իր ընտրազանգվածին նախապատրաստել հերթական ընտրություններին, ինչը նա կարող է անել հռետորաբանության մանիպուլյատիվ մեթոդների կիրառմամբ, որքան հենց այս շրջանակներին: Հանրահավաքների ինտենսիվացման գործընթացի մեկնարկը հենց նրանց պահանջմունքների ու ակնկալիքների բավարարմանն է ուղղված: Հետագա ողջ ժամանակահատվածը եւ այդ հանրահավաքները Տեր-Պետրոսյանը, թերեւս, կօգտագործի՝ ցույց տալու, որ հանրությունը վճռական գործողությունների անցնելու մոտիվացիա չունի, այսինքն, չնայած գործադրած ջանքերին` հնարավոր չի լինում իշխանափոխության համար կրիտիկական զանգված դուրս բերել փողոց:
Բայց մյուս կողմից՝ այդ հանրահավաքները հանրային տրամադրությունները «տաք» պահելու եւ այդ վիճակը մինչեւ հերթական ընտրություններ պահպանելու խնդիր կարող են լուծել, ինչն անհրաժեշտ է ԱԺ-ում գոնե որակական փոքրամասնություն կազմելու համար: Այլ կերպ ասած` հանրահավաքների շարք սկսելը եւ ոչ թե արտահերթ ընտրությունները, այլ նախագահի հրաժարականի պահանջը դառնում են Կոնգրեսի` հերթական ընտրություններին նախապատրաստվելու հիմնական մարտավարական զենքերը:
Այսպիսի մարտավարությունը իշխանությանը պահելու է չափազանց զգուշավոր վիճակում եւ մշտապես հուշելու է, որ ռեպրեսիվ մեթոդների վրա հույս դնելը ոչ միայն այլեւս անհեռանկարային է, այլեւ իշխանությունը կորցնելու տեսանկյունից նույնիսկ վտանգավոր: Երեք տարիների ընթացքում լեգիտիմության ճգնաժամը հազիվ հաղթահարող, շախմատային խաղի կողմնակից Սերժ Սարգսյանի՝ ընտրությունների համար հին ու բարի «ավանդույթներին» ապավինելը հավասարազոր կարող է լինել քաղաքական ինքնասպանության: Եվ դա գործող նախագահին լուրջ խնդիր է առաջադրում` գտնելու այլընտրանքային, ավելի քաղաքակիրթ լուծումներ, ճանապարհներ, որը հնարավոր է միայն բազմաքայլ կոմբինացիաների ու չափազանց նուրբ մարտավարության շնորհիվ:
Մի կողմից նա պետք է Կոնգրեսին եւ հանրությանը համոզի, որ իշխանությունը բավարար չափով ուժեղ է ու ինքնավստահ` ընտրություններում հաղթելու համար, մյուս կողմից՝ զսպելու իր թիկունքն ապահովող այն ուժերի ախորժակը, որոնք նախկինում փաստացի ապահովում էին իշխանության անփոփոխելիությունը: Այսինքն՝ նա ստիպված է լինելու կամա թե ակամա դուրս գալ քրեաօլիգարխիկ շրջանակների հավակնությունների դեմ` մի կողմից նրանց վերահսկողության տակ պահելու, մյուս կողմից՝ քաղաքական գործընթացների եւ, մասնավորապես, ընտրությունների վրա բանեցվող ազդեցությունը նվազեցնելու ոչ դյուրին խնդիրը լուծելու համար: Գործոններ, որոնք ցանկացած իշխանության պահում են կախվածության մեջ:
Գագիկ Ծառուկյանի եւ Գագիկ Բեգլարյանի դեմ 2010-ի վերջին սկսված քարոզչական-քաղաքական արշավը, ապա նաեւ իր աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանին փաստացի պաշտոնանկ անելը պետք է հենց այս ծիրի մեջ դիտարկել: Մյուս կողմից՝ Սերժ Սարգսյանը ցանկանում է սեփական քաղաքական թիմը ստեղծել եւ վերջապես ձերբազատվել կառավարման մեթոդների ու կադրային այն «ժառանգությունից», որոնք ստացել է Ռոբերտ Քոչարյանից եւ որոնք կերպարանավորում են ներկայիս իշխանությանը: Նա հույսը դրել է ավելի հեռանկարային, «ուսյալ» երիտասարդների վրա եւ կամաց-կամաց փորձում է նրանց համար քաղաքական դաշտում ինքնադրսեւորվելու ավելի լայն հնարավորություններ ստեղծել:
Այսինքն՝ երկարաժամկետ կտրվածքով Սերժ Սարգսյանը փորձելու է այս շրջանակներին խորհրդարան բերելու միջոցով զգալիորեն թարմացնել իր քաղաքական թիմը, նրանց միջոցով կառավարման նոր մշակույթ ձեւավորել, որոնք արդեն 2013 թ. գուցե կկարողանան լրջագույն ազդեցություն թողնել նախագահական ընտրությունների ժամանակ եւ փոխել այն խեղաթյուրված ընտրական համակարգը, որ ձեւավորվել է քրեականների ու օլիգարխիայի անմիջական ներգործությամբ: Իսկ կարճաժամկետ կտրվածքով այս քաղաքականությունը հնարավորություն կտա նոր դեմքերով ներկայացնել իշխանությունը հանրությանը եւ դրա միջոցով համոզել, որ հնարավոր է իշխանության որակական փոփոխություն ապահովել:
Դրան են միտված նաեւ վերջին շրջանում արձանագրվող աղմկահարույց կոռուպցիոն բացահայտումները, որոնք ոչ այնքան արագ են տեղի ունենում, որ ներիշխանական տագնապ ու խուճապային տրամադրություններ առաջացնեն, ոչ էլ այնքան դանդաղ, որ հանրությունը չտեսնի դրանց միջեւ ներքին տրամաբանական կապը եւ գործընթացի շարունակականությունը: Այսինքն՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, կադրային փոփոխությունները լինելու են իշխանության հիմնական զենքերը ոչ միայն ՀԱԿ-ի «այլ լեզվով խոսելու» մարտավարության դեմ, այլեւ հաղթանակի գրավականը ընտրական շրջանում: Դրանք միտված են լինելու ազդելու ընտրազանգածի ենթագիտակցության վրա, նախագահի եւ նրա թիմի հետեւողականության, ձեռնարկումների, ինչ-որ բան փոխելու նկատմամբ հավատ ներշնչելու:
Չի կարելի բացառել նաեւ, որ ընտրություններին ընդառաջ իշխանությունը հանկարծ որոշի գործընթացներ ծավալել այն բոլոր ոլորտներում, որոնք գտնվում են հասարակության ուշադրության ու քննադատության ներքո: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է բանակում տիրող իրավիճակին, առաջին անհրաժեշտության որոշ ապրանքատեսակների գների իջեցմանը, հասարակության առանձին շերտերի, մասնավորապես պետական եւ հանրային ծառայողների աշխատավարձերի բարձրացմանը եւ այլն: Գուցե հենց այս տրամաբանությամբ զինդատախազությունը սկսեց ավելի նախաձեռնող ու հրապարակային գործել բանակում տեղի ունեցող վերջին երկու հանցագործությունների բացահայտման հարցում:
Իշխանության այս նոր մարտավարությունը, սակայն, ավելի շատ իմիտացիոն բնույթ ունի: Այն ուղղված է հանրային գիտակցության և վարքագծի փոփոխությանը և բացառապես նախընտրական, քարոզչական տրամաբանություն ունի: Քաղաքականության «երիտասարդացման», նոր դեմքերով հանդես գալու ձգտումը պարզապես արտաքին, դիմագծի փոփոխության նշանակություն ունի, որը ոչ մի կերպ չի արտահայտվում ներքին-բովանդակային, մշակութային կողմի վրա:
Խնդիրն այն է, որ քաղաքական մեծամասնությունը հենվում է «բազեական» ու նմանատիպ այլ ինկուբատորային «արտադրանքի» վրա, որն ամբողջությամբ իր վրա է կրում քաղաքական ներկայիս անտիմշակույթի բոլոր բնութագրիչները: Սա նորօրյա կոմսոմոլների այն շերտն է, որի համար գաղափարականացվածությունից ու սկզբունքայնությունից ավելի էական են կարիերիզմը, կուսակցական լիդերների նկատմամբ հավատարմությունը և այն ցուցադրելու անհագ ցանկությունը: Եվ հասկանալի է, որ նման կոնտիգենտը ոչ թե չորացնելու է առկա ճահիճը, այլ ընդամենը փոխելու է գարշահոտը:
Օլիգարխներից ձերբազատվելն էլ հարաբերական բնույթ ունի: Որովհետև խնդիր է դրված ոչ թե գործարարության համար խաղի հավասար կանոններ հաստատել և հավասար մատչելիություն ապահովել, այլ պարզապես մեծացնել նրանց կախվածությունը իշխանությունից' առանց քաղաքական լուրջ դերակատարման:
Նրանք կշարունակեն լինել իշխանության ֆինանսական հենարանը, նրանիցից շատերը գուցե կկորցնեն իրավական անձեռնմխելիության երաշխիքները, բայց կհայտնվեն իշխանության' ավելի պարտավորեցնող երաշխավորությունների դաշտում, որն իհարկե, ավելի խոցելի ու անկանխատեսելի կդարձնի խոշոր բիզնեսը: Որ այս շրջանակները շարունակելու են կուլիսային մակարդակով հզոր ազդեցություն ունենալ քաղաքական կյանքի վրա, ապացուցվում է նաև այն իրողւթյամբ, որ իշխանությունը չգնաց գործարար պատգամավորների համար ԱԺ մուտք գործելու հնարավորությունները վերջնականապես չեզոքացնելու ճանապարհով: Եվ նրանք այսօր էլ կարող են պատգամավորական մանդատ ձեռք բերել այնպես, ինչպես նախկինում:
Կոռուպցիոն բաահայտումների և «խոշոր շնաձկների» մի քանի որսերն, իհարկե, տպավորիչ են: Սակայն դրանք ավելի շատ ներքին զտումների, ռեսուրսների ինվենտարիզացիա են հիշեցնում, որովհետև տարօրինակ կերպով զոհերի կարգավիճակում հայտնվում են խաղի ընդունված կանոններից ինքնակամ դուրս գործելու համարձակություն ունեցած անհատները:
Իշխանությունը պարզապես մեկ կրակոցով երկու նապաստակ է որսում. մի կողմից ուժերի ու ռեսուրսների, վստահելի շրջանակների հստակեցման ներքին խնդիր է լուծում, մյուս կողմից այդ ամենը մատուցում հանրային սպասելիքներին համապատասխան:
Սակայն որ ընտրված մեթոդն իսկապես աշխատող է, գոնե կարճաժամկետ, առաջիկա խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների կտրվածքով, և շատ ավելի պրոֆեսիանալ կերպով է արվում, քան քաղաքական մյուս շրջանակները, ակնհայտ է:
Ամեն դեպքում այս միտումները թույլ են տալիս ենթադրել, որ առաջիկայում շատ հետաքրքրական զարգացումներ են սպասվում:

Предвыборные шоу начались
У лидера Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна никогда не было столь бессодержательного выступления, как на митинге АНК 9 сентября. Единственная конкретная мысль, прозвучавшая из уст Тер-Петросяна, состояла в том, что конгресс начинает серию митингов и что следующий митинг состоится на площади Свободы 23 сентября.
Фактически ни конгрессу, ни Тер-Петросяну больше нечего сказать обществу в контексте внеочередных выборов. АНК, по сути, вступил в этап, когда существенное значение имеют не столько результаты, сколько измерение его возможностей, потенциала и общественного доверия.
В результате непоследовательных и противоречивых шагов и заявлений последнего времени АНК сегодня оказался фактически в состоянии банкрота и ему не остается ничего другого, как открыто признать, что его основной целью являются не внеочередные, а предстоящие весной 2012 г. очередные парламентские выборы. В этом вопросе конгресс не может надеяться на поддержку международного сообщества, которое уже несколько недель дает понять, что очередные выборы не имеют альтернативы и что конгресс должен смириться с этой перспективой.
Очевидным проявлением такого подхода стали, во-первых, появившиеся в последние дни рассекреченные документы Викиликс о тайных контактах между представителями конгресса и посольства США в Армении, о реальных намерениях Тер-Петросяна, а также проект резолюции Мониторинговой комиссии по Армении ПАСЕ, в котором не только говорится о том, что страница событий 1 марта перевернута, но и приветствуется прерванный уже на момент составления резолюции политический диалог между АНК и властью. Дополнительными импульсами стали также проявление упорства со стороны властей, не желающих изменить меру пресечения активисту АНК Тиграну Аракеляну, арестованному в связи с инцидентом 9 августа, и откровенным желанием международных структур не замечать данное обстоятельство. По сути, АНК сегодня остался один на один со своими амбициями.
Именно этим было обусловлено преисполненное горечи заявление Тер-Петросяна о том, что “если бы и остальные выражающие обеспокоенность политические силы, оставив в стороне второстепенные проблемы, руководствовались этим подходом, то мы бы давно имели совсем другую страну”.
По мере приближения очередных выборов АНК придется все больше раскрывать свои карты и отказываться от тактики используемого в качестве лейтмотива требования о внеочередных выборах. В противном случае политическое банкроство станет неизбежным, что предопределит поражение конгресса еще до начала выборов.
Однако этот переходный период важен не столько в плане отношений АНК-общество, сколько в плане отношений внутри конгресса. В этой структуре достаточно энтузиастов, романтиков и просто фанатиков, которые искренне верят, что АНК сможет навязать власти внеочередные выборы, более того, что победа уже обеспечена. Эти круги создают серьезное качество и, по сути, являются для конгресса движущей силой и источником энергии.
Для реально мыслящих людей и особенно для Тер-Петросяна первоочередной задачей является подготовка ко внеочередным выборам не столько своего электората, что он может сделать путем использования манипулятивных методов ораторского искусства, сколько именно этих кругов. Начало этапа более интенсивного проведения митингов направлено как раз на удовлетворение их требований и ожиданий. Весь последующий период и эти митинги Тер-Петросян, видимо, использует с целью показать, что у общественности нет мотивации для перехода к решительным действиям, то есть несмотря на все усилия, не удается вывести на улицу необходимую для смены власти критическую массу.
С другой стороны, эти митинги могут решить задачу сохранения «в тонусе» общественных настроений и обеспечения этого состояния до очередных выборов, что необходимо для формирования в НС хотя бы качественного меньшинства. Иными словами, основным тактическим оружием конгресса при подготовке к очередным выборам становятся начало серии митингов и требование не о проведении внеочередных выборов, а об отставке президента.
Такая тактика может заставить власти проявить чрезвычайную осторожность и постоянно подсказывать им, что возлагать надежды на репрессивные методы не только бесперспективно, но даже опасно с точки зрения утраты власти. Для Сержа Саргсяна, который за эти три года с трудом преодолел кризис легитимности и который является сторонником шахматной игры, опираться в вопросе выборов на старые добрые “традиции” может быть равносильно политическому самоубийству. И это ставит перед действующим президентом серьезную задачу: найти альтернативные, более цивилизованные решения, пути, что возможно только благодаря многошаговым комбинациям и очень тонкой тактике.
Саргсян с одной стороны должен убедить конгресс и общественность в том, что власть достаточно сильна и уверена в себе для победы на выборах, с другой – сдерживать аппетиты стоящих за его спиной тех сил, которые раньше фактически обеспечивали неизменность власти. То есть он, вольно или невольно, вынужден будет пойти против амбиций уголовно-олигархических кругов для того, чтобы с одной стороны держать их под контролем, с другой – решить нелегкую задачу уменьшения их влияния на политические процессы, в частности на выборы. Это факторы, которые держат в зависимости любую власть.
Именно в этом аспекте следует рассматривать начавшуюся в конце 2010 г. пропагандистко-политическую кампанию против Гагика Царукяна и Гагика Бегларяна, а затем и фактическое освобождение от должности руководителя президентской администрации Карена Карапетяна. С другой стороны Серж Саргсян хочет создать собственную политическую команду и избавиться наконец от тех методов управления и кадров, которые достались в наследство от Роберта Кочаряна и которые олицетворяют нынешнюю власть. Он возлагает надежды на более перспективную “образованную” молодежь и постепено пытается создать для нее более широкие возможности для самопроявления в политическом поле. То есть в долгосрочной перспективе Серж Саргсян попытается посредством приведения в парламент этих кругов значительно обновить свою политическую команду, сформировать с их помощью новую культуру управления, и уже с 2013 г. они, возможно, смогут пользоваться серьезным влиянием во время президентских выборов и изменить ту деформированную избирательную систему, которая была создана в результате непосредственного влияния криминальных элементов и олигархии.
А в краткосрочной перспективе эта политика даст возможность властям предстать перед обществом с новым лицом и благодаря этому убедить в возможности качественного изменения власти. Именно эту цель преследуют громкие коррупционные разоблачения последнего времени, которые происходят не слишком быстро, чтобы вызвать панические настроения во власти, и не слишком медленно, чтобы общественность не видела существующую между ними внутреннюю логическую связь. То есть борьба с коррупцией и кадровые изменения станут не только основным оружием властей против тактики АНК “говорить другим языком”, но и залогом победы в период выборов. Они будут направлены на то, чтобы воздействовать на подсознание электората, внушить доверие к последовательным шагам президента и его команды, к их стремлению осуществить перемены.
Нельзя также исключать, что в связи с выборами власть вдруг решит развернуть определенные процессы во всех тех сферах, которые находятся в центре внимания общества и под постоянным прицелом критики. Речь идет, в частности, о ситуации в армии, о снижении цен на некоторые товары первой необходимости, о повышении зарплаты отдельных слоев общества, в частности государственных и общественных служащих и т.д. Возможно, именно в рамках этой логики военная прокуратура в вопросе раскрытия совершенных в армии двух последних преступлений стала действовать более инициативно и гласно. В любом случае тенденции позволяют предположить, что в ближайшее время ожидаются интересные процессы.