Ռումինահայերը մոռանում են հայերենը
Կիրակի էր: Տեղական ժամանակով ուղիղ ժամը 10-ին Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստի կենտրոնական փողոցներից մեկում լսվում էր պատարագի ձայնը: Գլխաշորերը կապած տարեց մի քանի կին, իսկ նրանց ետեւից` մի քանի երիտասարդներ, քայլում էին ձայնի ուղղությամբ: Նրանք շտապում էին Սուրբ Հրեշտակապետաց հայկական եկեղեցի:
Ներսում Տեր հայրը պատարագ էր մատուցում, որին ներկա էր 10 մարդ: Փորձեցի նրանց հետ զրուցել: Չէի հասկանում, թե իմ արտասանած «Ես Հայաստանից եմ եկել» բառերից հետո կանայք հուզված ինչ էին ասում ռումիներեն: Նրանցից մեկը միայն մեծ դժվարությամբ կարողացավ բացատրել, որ ինքը նույնպես հայ է: Պարզվեց` պատարագի բոլոր մասնակիցները հայեր են, բայց հայերեն չեն խոսում: Կինը, որ մեծ դժվարությամբ ասաց` «ես հայ եմ», իմանալով, որ Հայաստանից եմ եկել, արտասվեց ու անմիջապես դուրս եկավ տաճարից:
Եկեղեցու բակում հավաքվել էին մի քանի հայ երիտասարդներ եւ զրուցում էին: Նրանց հիմնական հավաքատեղին եկեղեցին է: Հավաքվում են, քննարկում Հայաստանում կատարվող իրադարձություններն ու իրենց հուզող թեմաները: Ռումինիայում ներկայումս ապրում է մոտ 2000 հայ: Նրանց թիվը գնալով նվազում է, քանի որ հայ երիտասարդները տեղափոխվում են Արեւմտյան Եվրոպա:
Բուխարեստի հայկական եկեղեցին ազդեցիկ տեսք ունի: Նրա կառուցման պատմությունն էլ բավականին հետաքրքիր է: 1910 թվականի գարնանը ճարտարապետ Դիմիտրիե Մայմարոլուն եկել է Հայաստան:
3 ամսվա ընթացքում ուսումնասիրել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եկեղեցու ճարտարապետությունն ու քանդակները: Թորոս Թորամանյանի խորհրդով ճարտարապետը պատրաստել է Բուխարեստի Սուրբ Հրեշտակապետաց սրբավայրի նախագիծը, որը Էջմիածնի Մայր Աթոռի ճիշտ կրկնօրինակն է` փոքրացված, ու այդպես էլ կառուցվում է եկեղեցին: Հայկական եկեղեցու տարածքը մի փոքրիկ հայկական թաղամաս է հիշեցնում` հագեցած մշակութային օջախներով:
Այդ տարածքում են գտնվում Միսաքյան-Քեսիմյան 7-ամյա վարժարանի շենքը, Տուտյան մշակույթի տունը, Շահիմ գերդաստանի հիշատակի աղբյուրը, ազգային հերոս Անդրանիկ Օզանյանի կիսանդրին, Եղեռնի 90-ամյակին նվիրված խաչքարը եւ այլն:
Ռումինիայում տպագրվում է 2 հայկական ամսագիր` ռումիներեն «ARARAT»-ը եւ «Նոր կյանք» երկլեզու` հայերեն-ռումիներեն ամսագիրը: Երկուսն էլ ֆինանսավորվում են Ռումինիայի Կառավարության կողմից:
Եկեղեցու բակում է գտնվում Տուտյան մշակույթի տունը, որտեղ տեղավորված են գրադարանն ու արժեքավոր ցուցանմուշներով թանգարանը:
Գրադարանը հիմնադրվել է 1927 թ.: Սկզբում այն գործել է հայկական դպրոցի շենքում: 1942 թ. կառուցվել է առանձին շենք, եւ այնտեղ են տեղափոխվել բոլոր գրքերն ու ցուցանմուշները: Ավելի ուշ կառուցվել է մշակույթի տունը:
Տուտյան մշակույթի տան պատասխանատու Արշալույս Պարոնյանը «Հետքին» պատմեց, որ Ռումինիայում Կոմունիստական կուսակցության իշխանության տարիներին մի շարք հայկական գրքեր ու ձեռագրեր ոչնչացվել են: 1963 թ. դադարեցվել է մշակույթի տան գործունեությունը:
Հայկական գրքերը պահպանելու համար դրանք տեղափոխվել են տարբեր վայրեր: Մշակույթի տունը վերաբացվել է 1987 թվականին:
Ա. Պարոնյանը թանգարանի պատասխանատուի պաշտոնը ստանձնել է 2002 թ. մարտից, 1.5 տարի է ստանձնել է նաեւ գրադարանի պատասխանատվությունը: Այժմ բոլոր իրերը գրանցվել են, համարակալվել, քանի որ մինչ այդ ոչ մի ցուցանմուշ գրանցված չի եղել:
Տիկին Պարոնյանի ասելով` հնատիպ գրքերի մեծ հավաքածուն երկար տարիներ շենքի ներքնահարկում էր մնացել:
Խոնավությունից ու բազմաթիվ տեղափոխություններից հետո դրանց մի մասը վնասվել է: «Կոնկրետ չեմ կարող ասել, թե քանի գիրք է վնասվել, որովհետեւ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ունեն: Արդեն 1000 հնատիպ գիրք գրանցել ենք: Դրանք հիմնականում 1512-1850 թվականների տպագրության գրքեր են: Գիրք գրանցելը մեզ համար դժվար էր այն առումով, որ գրքերի մեծ մասին վերաբերող հիշատակարաններն ու տիտղոսաթերթերը պահպանված չէին, ու չգիտեինք` երբ եւ որտեղ է գիրքը տպագրվել»,- ասում է Ա. Պարոնյանը:
Գրադարանը պայմանագիր է կնքել ռումինական «Մետրոպոլիտան» գրադարանի հետ, որ թվայնացվեն հնատիպ եւ արժեքավոր հայկական գրքերը:
Ինչպե՞ս են Ռումինիայում ապրում հայերը
Ռումինահայերի համար ծանր են եղել հատկապես կոմունիստական իշխա-նության տարիները: 1948 թ. երկրում մեծ արտագաղթ է սկսվել, ու Ռումինիան լքել են նաեւ հայերը:
«Ռումինիայի հայ գաղութը, որը համարվում է հնագույններից մեկն ու հետք թողածը, ցավոք, այսօր շատ քիչ հայեր են մնացել: Ասում եմ` ցավոք, որովհետեւ նրանք Հայաստան չեն վերադարձել, այլ գնացել են ուրիշ երկրներ»,- պատմում է Ա. Պարոնյանը:
Նրա ներկայացմամբ` մոտ 2-3 հազար հայ է մնացել, որոնց գերակշիռ մասը տարեցներ են: Դա է պատճառը, որ պատարագի ժամանակ քիչ մարդ է գալիս հայկական եկեղեցի: Հայերը պարտադիր եկեղեցի են գալիս Ծննդյան, Սուրբ Զատկի տոներին, ինչպես նաեւ ապրիլի 24-ին` Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը:
Երիտասարդները շատ քիչ են, շատերը գնացել են Արեւմուտք: Ռումինիայի շրջաններում հատուկենտ հայեր են մնացել, նրանք հիմնականում կենտրոնացել են Բուխարեստում:
Արշալույս Պարոնյանը հավաստիացնում է, որ ռումինացիները հայերին շատ են սիրում, քանի որ հայ համայնքը շատ օրինապաշտ է, եւ երբեւէ որեւէ հայ քրեական պատմությունների մեջ չի հայտնվել: Հատկապես վերջին մի քանի տարիներին ռումինահայերի շրջանում մեծացել է խառնամուսնությունների թիվը: Թեեւ Ռումինիայում հայերին չեն ճնշում ինքնությունը պահպանելու համար, սակայն հայոց լեզուն աստիճանաբար մոռացվում է: Տարեցները քիչ թե շատ խոսում են հայերեն, բայց երիտասարդները գրեթե չգիտեն հայերեն:
Լեզուն փրկելու համար մշակույթի տանը մի քանի խմբակներ են բացել ու հայերեն պարապմունքներ են անցկացնում:
Ռումինիայում հիմնականում Հայաստանից եկածներն են լեզուն պահպանում: Հայ մշակույթի տան պատասխանատուն իրավիճակը ողբերգական չի համարում, բայցեւ չի թաքցնում, որ Ռումինիայում հայոց լեզուն կորցնելու վտանգ կա:
«Մուսուլմանական երկրներում շատ ավելի լավ են պահպանել հայերենը: Որտեղ վտանգ կա, մարդիկ կենտրոնանում են, պաշտպանական բնազդ է առաջանում եւ սկսում են պահպանել: Այստեղ իրենց վտանգից շատ հեռու են զգացել, ոչ մեկը հայերին նեղություն չի տվել, ու քիչ-քիչ լեզուն մոռացվում է»,- ասում է Արշալույս Պարոնյանը:
Նշենք, որ հայկական գրադարանը, ըստ Հովսեփ Տուտյանի կտակի, պատկանում է հայկական եկեղեցուն եւ ֆինանսավորվում է Թեմական խորհրդի կողմից: Եկեղեցին էլ ֆինանսավորում է ստանում պետությունից ու դրա մի մասն ուղղում մշակույթի տան կարիքներին:
«Հայոց միությունն էլ է պետության կողմից ֆինանսավորվում: Բայց գումարներն էլի չեն հերիքում մեզ: Ուզում եմ թանգարանը եւ գրադարանը վերափոխել, բայց գումարները քիչ են: Չնայած որոշակի ֆինանսական հատկացում տրվում է գրքերի վերանորոգման, որոշակի ծրագրերի համար, բայց գումարները մեր ցանկացածի չափ չեն»,- ասում է Ա. Պարոնյանը:
Նրա խոսքով` եթե գումարներ լինեն, կբարեկարգեն գրադարանը, որովհետեւ գրքերի ցուցադրությունը լիարժեք չէ: «Վերանորոգման աշխատանքների համար որոշակի գումար արդեն հայթայթել ենք, բայց պետք է փոխվեն նաեւ պահարանները: 60 տարի առաջ կառուցված պահարանի վրա չես կարող գիրքը երկար պահել: Գիրքը վերանորոգում ենք ու արդեն ետ է գալիս ուրիշ հիվանդությամբ»,- ավելացրեց մշակույթի տան պատասխանատուն:
2000 թ. Բուխարեստում հիմնադրվել է «Արարատ» տպագրատունը, որտեղ հիմնականում տպագրվում է ռումիներեն գրականություն: Տիկին Պարոնյանի ասելով` դա ինչ- որ առումով լավ է, որովհետեւ ռումինացիները շատ են հետաքրքրվում հայերով:
«Ռումիներենով տպագրվող գրականությունը օտարներին հնարավորություն է տալիս, որ մեր ժողովրդի քաղաքակրթությանը ծանոթանան: Այստեղի հայերն այդ առումով խնդիր չունեն, որովհետեւ նրանք էլ ռումիներեն են կարդում»,- նշեց Ա. Պարոնյանը:
Անդրադառնալով ռումինահայերի սոցիալ-կենցաղային պայմաններին` Ա. Պարոնյանը նշեց, որ Ռումինիայում չկա մի հայ, որ աշխատանք չունենա, վատ ապրի ու ստիպված լինեն նրան օգնել:
«Կան ծերեր, որոնց եկեղեցին օգնում է, բայց ոչ թե նրա համար, որ չեն կարողանում ապրել: Այստեղ մարդիկ կարողանում են թոշակով ապրել: Հատկապես, որ մեծ զեղչեր ու արտոնություններ են տրվում թոշակառուներին»,- ներկայացնում է տիկին Պարոնյանը: Թոշակառուների համար անվճար է քաղաքային տրանսպորտը, տարեկան 6 անգամ կարող են 50 տոկոս զեղչով օգտվել նավից, գնացքից ու միջքաղաքային ավտոբուսից:
Եթե սահմանված որոշակի գումարից ցածր է մեկ շնչին ընկնող գումարը, ապա տրվում են նաեւ ջեռուցման եւ դեղորայքից օգտվելու զեղչեր: Ռումինիայում լավ է աշխատում բժշկական ապահովագրության համակարգը:
Եթե ապահովագրվել է ընտանիքի անդամներից մեկը, իսկ մնացածները գործազուրկ են կամ եկամուտ չունեն, ապա այդ ապահովագրությունը տարածվում է նաեւ ընտանիքի անդամների վրա:

The Armenians of Romania: Community with a Proud Past is Dwindling
It was a Sunday, exactly 10 in the morning. From one of the streets in Bucharest, the Rumanian capital, one could hear the lilting strains of a church liturgy being performed.
A few older women wearing head coverings walked towards the music. In tow were a few youngsters. They hastened to their destination Hreshdagabedats Mayr Yegeghetsi –“the Holy Archangel Armenian Church. Strada Armenească ("Armenian Street")
Ten people were in the church as the priest said mass. I tried to speak to a few of them. I couldn’t make out what the women were saying in their emotional Rumanian response after I told them I had come from Armenia. Only one of them could manage to say, in halting Armenian that she too was of the same race. I later found out that while all the people in the church that Sunday were Armenian, none could speak the language. The woman, who with great difficulty answered “Yes Hye em”, began to weep and quickly left the church.
Only 2,000 Armenians remain
Outside, in the church yard, a few youngsters were talking. Their main spot to meet is the church. Today, there are about 2,000 Armenians left in Rumania. Their numbers are decreasing since the young people leave for Western Europe.
The Armenian Church in Bucharest is quite imposing and the history of its construction is interesting as well. In the spring of 1910 the architect Dimitri Maimarolu came to Armenia.
For three months he studied the architecture and sculptures of the Etchmiadzin Cathedral. On the advice of Toros Toromanyan, the Rumanian architect built the Holy Archangel Church in Bucharest on an exact replica of the Etchmiadzin blueprint, only smaller. The church grounds remind one of a small Armenian enclave, replete with cultural annexes.
On the grounds you’ll find the 7th Grade Misakian-Kesimian School, the Dudian Cultural Center, a fountain I memory of the Shahim Family, a bust of General Antranik Ozanian and a stone-cross dedicated on the 90th anniversary of the 1915 Genocide.
There are two Armenian publications: “Ararat” (in Romanian) and “Nor Ghiank” (in Armenian), both subsidized by the government.
The Dudian Cultural Center in the church yard houses a library and museum with valuable artifacts. The library was founded in 1927 and was originally housed in the Armenian school. A separate building was constructed in 1942 and all the books and display items were relocated there. The cultural center was built later on.
Valuable library in need of funding
Arshaluys Baronian, who manages the Dudian House, told Hetq that many Armenian books and manuscripts were destroyed during the communist reign. In 1963, the cultural center was closed, falling victim to a “nationalist” bout of the local communist regime. All the books and materials were transferred elsewhere. The center was reopened in 1987.
Baronian assumed the job of managing the museum in 2002 and has been directing operations at the library for the past 18 months. None of the books had ever been catalogued. She says that job has finally been completed. Many of the old books had been warehoused in the basement for years.
Many have been damaged from moisture and frequent moving.”I can’t give an exact figure of the damaged books because the levels of needed repair differ. We’ve already catalogued 1,000 of the old texts. These were printed during the years 1512-1850. Cataloguing them proved to be a difficult tasks since many no longer had face pages and we couldn’t tell when or where they had been printed,” Baronian said.
The library has entered into an agreement with the Romanian Metropolitan Library to digitalize the oldest and most valuable Armenian books.
Communist rule forced many to flee
By 1940 there were about 40,000 Armenians in Romania. It was a rather heterogeneous, but very much alive community, with a long history and a rich heritage. The Second World War brought a new, communist regime to Romania. In 1945 some Armenians from Romania moved to Soviet Armenia.
“Tragically, there is little left of the Armenian community of Romania, regarded as one of the oldest with a rich cultural legacy. I say it’s tragic because Armenians never moved back to Armenia but to other countries throughout the world,” Baronian said.
She told us there were only 2,000-3,000 Armenian left in the country and that most were getting on in years. This is one of the reasons why so few go to church on Sundays. But they make a point to attend services on the major holidays, Christmas and Easter and for April 24th memorial services.
You won’t find many young Romanian-Armenians. Most have left for greener pastures in Western Europe. Only a few scattered Armenians remain in the outlying regions. The community, what’s left of it, is concentrated in Bucharest.
Arshaluys Baronian assured us that the Romanian people are very fond of Armenians since the community is quite law-abiding. You’ll never hear of an Armenian being arrested for a crime, she claimed.
Armenian language steadily losing ground
Mixed marriages are now the norm within the community. While there is no outright pressure on Armenians to conform to the majority culture, Armenian is gradually being spoken less and less. The seniors still can speak in the mother tongue but not the younger generations. In an attempt to stem the tide of assimilation, Armenian language classes are conducted at the cultural house.
In Romania, it’s mainly those from the RoA who maintain the Armenian language. Baronian doesn’t see the situation as catastrophic but confesses that the threat that Armenian will be forgotten all together is quite real.
“Armenian is preserved much better in Muslim countries. Where there are perceived external threats, people unite and an internal defense mechanism kicks in. Here, Armenians saw themselves as far removed from such threats. No one created problems for Armenians. Thus, the language is slowly dying out,” Baronian said.
The Armenian library, according to the will of Hovsep Dudian, belongs to the Armenian Church and is financed by the local Diocesan Council. The church receives financial assistance from the Romanian government and a certain portion of the funds is allocated towards cultural activities.
“The Armenian union is also financed by the government, but it’s not enough. I’d like to redesign the museum and the library, but I just don’t have the means. Even though funds are allocated for book restoration and for certain projects, we’re not getting the amount we’d like to,” says the center’s manager.
Baronian says that if the necessary funding comes through, the book displays will be improved to present the valuable texts correctly. “Some funding has been made available for refurnishing the library, but the display cases need changing. You can’t continue to store books on 60 year-old cases. We restore a book but then it eventually reverts back to its damaged state after sitting on those old shelves.”
Regarding the socio-economic situation of Armenian in Romania, Baronian said that you won’t find an Armenian without a job and in need of a handout.