Արարատյան դաշտավայրում այս տարի ծիրան չի լինի
Վերջին օրերի ցուրտ եղանակը մեծ վնասներ է հասցրել հատկապես Արարատյան դաշտավայրի գյուղացիական տնտեսություններին: Քանի որ այս տարի ձմեռը մեղմ էր, ծառերը ժամանակից շուտ ծաղկեցին, ինչի արդյունքում ցրտահարվել են հատկապես ծիրանի ու սալորի այգիները: Արմավիրի մարզպետարանից «Հետքին» հայտնեցին, որ ցրտահարվել են մարզի ծիրանի բոլոր այգիները` մոտ 3360 հա, ինչպես նաեւ մոտ 350 հա սալորի այգիներ:
Այդ մասին տեղյակ են պահել կառավարությանը, եւ այժմ մարզպետարանից սպասում են համապատասխան արձագանքի, որպեսզի վնասի չափը պարզելու համար միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծվի:
Արարատի մարզպետարանի գյուղվարչության պետ Տիգրան Վիրաբյանն էլ ասաց, որ իրենց մարզում նույնպես ծիրան չկա: Այստեղ էլ ցրտահարվել է մոտ 3 700 հա ծիրանի այգի: Գյուղվարչության պետը հավաստիացրեց, որ իրենց մարզում մշտապես եղել են հանձնաժողովներ, եւ հիմա համայնքներում փորձում են առանձին ուսումնասիրություններ կատարել` բնության հասցրած վնասի իրական պատկերը ստանալու համար: «Պատկերն ամբողջական կլինի 2-3 օրից: Սպասենք, եղանակները կարգավորվեն, նոր պարզ կլինի»,- ասում է Տ. Վիրաբյանը:
Գյուղացիներին այժմ սպասելուց բացի այլ բան չի մնում: Թեեւ դրանից էլ օգուտ չկա, քանի որ բնական աղետներ հասցրած վնասների դեպքում Կառավարությունը ոչ մի բանով չի օգնում նրանց:

Cold Snap Caused Severe Damage to Fruit Trees in Ararat and Armavir
The recent cold snap has damaged farm crops in the Ararat valley, particularly plum and apricot trees that had blossomed due to the preceding warm weather.
The Armavir Regional Authority told Hetq that the region’s entire apricot crop of some 3,360 hectares had been damaged as well as 350 hectares of plum fields. Armavir authorities say they have contacted the state government in Yerevan and are awaiting the creation of an inter-departmental unit to assess the damage sustained.
Tigran Virabyan, from the Ararat Regional Authority’s Agricultural Department told Hetq that 3,700 hectares of apricot fields had been damaged by the freeze as well. Mr. Virabyan said that local inspection units are out in the field to get a better picture of total losses and that a final report will be filed in 2-3 days. "Let’s wait till the weather gets back to normal and see where we stand," he said.