««Բարգավաճ Հայաստանի» դիրքորոշումը միանշանակ եղել է հստակ` ցանկացած փոխզիջում մենք պատրաստ ենք քննարկել այն դեպքում, երբ հստակ կլինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կունենա իր ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու հնարավորություն»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա երկու անգամ նշեց, որ ԲՀԿ-ի այս դիրքորոշումը չի հակասում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` սիրիական «Al Watan» թերթին տված հարցազրույցում արտահայտած դիրքորոշմանը:
«Այդ հարցազրույցում Հանրապետության նախագահը հստակ ասում է, որ առաջին հերթին պետք է լուծվի հակամարտության դրդապատճառը, իսկ դրդապատճառը ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է, այսինքն` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման խնդիրն է, որից հետո, այո, հնարավոր կլինի քննարկել ցանկացած փոխզիջում: Հասկանալի է, որ լուծումը ենթադրում է փոխզիջում, միակողմանի զիջում չի լինելու»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով` այժմ վաղ է որեւէ փոխզիջում քննարկելը, մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի խնդիրը ամբողջական լուծում չի ստացել:

Prosperous Armenia Party (PAP) MP Naira Zohrabyan told Hetq today that the party was fully behind President Serzh Sargsyan’s recent statement in Syria that Armenia would be willing to make territorial concessions in Karabakh if the people of the NKR were afforded the right to exercise self-determination."The position of Prosperous Armenia has always been clear. We are always open to discuss concessions in Karabakh once the status of the NKR has been determined, when the people of the NKR will be afforded avenues to exercise self-determination," said the MP.
MP Zohrabyan said that this position of the PAP was not in conflict with President Sargsyan’s position given in an interview to "Al-Watan", a Syrian newspaper the other day.
The PAP MP said that President Sargsyan made it clear in Syria that the underlying causes of the Karabakh conflict must be resolved and this necessitates self-determination for the people of the NKR.
"Afterwards, MP Zohrabyan said, discussions as to concessions can be discussed. Naturally, any resolution entails concessions on both sides. There can be no unilateral concessions," she said