Կրակոցների տակ ապրող Չինարին
«Երբ ազերիները կրակում են, բարձր երաժշտություն եմ միացնում, որ նրանք չլսեն կրակոցները, չվախենան»,-ասում է Չինարի գյուղի մանկապարտեզի տնօրեն Փառանձեմ Աղասյանը:
Չինարին Բերդի տարածաշրջանի ամենահեռավոր բնակավայրն է: Հնում այստեղ բնակատեղի է եղել, սակայն գյուղը համարվում է 113 տարեկան: Բերդ քաղաքից մինչեւ Չինարի 33 կմ է: Մինչեւ Բերդ ճանապարհը բարեկարգ է, ասֆալտապատ: Այստեղից սկսվում է «չարչարանց ուղին»:
Բերդ-Վերին Կարմիրաղբյուր 12 կմ ճանապարհը մեքենաները սովորաբար կես ժամում են հաղթահարում: Փոսերն այնքան մեծ են, այնքան խոր, որ «ճանապարհ» բառն անհարկի է թվում:
Ադրբեջանի հետ 28 կմ սահման ունեցող Չինարիում հայ-ադրբեջանական հակամարտության սկզբից մինչ օրս 10 ազատամարտիկ եւ 19 խաղաղ բնակիչ է զոհվել:
Վերջին զոհը գարնան առաջին օրը` մարտի 1-ին է եղել, երբ դիպուկահարի կրակոցից զոհվեց չինարեցի 29-ամյա պայմանագրային զինծառայող, երկու երեխաների հայր Սարգիս Ոսկանյանը:
Համայնքի 50-ամյա ղեկավար Սամվել Սողոյանն ասում է, որ Մոսկվայում եւ Կրասնոդարի երկրամասում բնակվող չինարեցիները Սարգիս Ոսկանյանի ընտանիքին օգնել են 4 հազար դոլարի չափով, Մոսկվայում բնակվող չինարեցիների համայնքի խորհրդի նախագահ Սարգիս Վանյանը համայնքապետին հավաստիացրել է, որ եւս 1.5 մլն դրամ օգնություն կցուցաբերեն զոհվածի ընտանիքին:
«2008 թ. հունիսի 18-ին 2 զոհ եւ մեկ վիրավոր ունեցանք: Նրանք խաղաղ բնակիչներ էին, դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ էին կատարում: Այդ դեպքից հետո գյուղում վախ առաջացավ, արտագաղթն աճեց, դպրոցից միանգամից 17 երեխա հեռացավ: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ 2008 թ. ողբերգական դեպքերից հետո տարեցտարի նվազում է գյուղի բնակչության, դպրոց եւ մանկապարտեզ հաճախող երեխաների թիվը: Իսկ գյուղի պաշտպանունակությունն ամրապնդվում է: Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մի քանի օր առաջ երրորդ անգամ այցելեց համայնք, հենակետերի ինժեներատեխնիկական ամրացման աշխատանքներ են արվել, որպեսզի բացառվեն ադրբեջանցիների կողմից գնդակոծությունները: Հրաման է տրված, եթե Չինարիի վրա կրակ է բացվում, առանց հրամանի սպասելու, իսկույն պետք է պատասխանել, ինչը նախկինում չէր արվում»,- վկայում է համայնքապետը:
Գյուղի վերեւի` վտանգավոր հատվածում է գտնվում 12-րդ դարում կառուցված Խորանաշատի վանքը: Եկեղեցական տոներին չինարեցիներն այստեղ մոմ են վառում, շրջակայքը մաքրում: Համայնքապետին հարցնում եմ` վտանգավո՞ր չէ գնալը:
«Իհարկե, վտանգ կա, սակայն չինարեցիները համարձակ մարդիկ են»,- պատասխանում է Սամվել Սողոյանը:
Համայնքը գյուղատնտեսական նշանակության 750 հա հող ունի, որից 70 տոկոսն ականապատված է կամ գտնվում է գնդակոծության գոտում:
Գյուղի վերին հատվածում գտնվող հողերն ընդհանրապես չեն մշակվում, կրակի տակ են, այնտեղ տեխնիկա չի կարող մտնել: Ներքեւի հատվածում գտնվող խաղողի այգիները ոռոգվում են գետի ջրով: Անցյալ տարի ԻՖԱԴ կազմակերպության ֆինանսավորմամբ Այգեձորի Ծիլի ծով ջրամբարից ջրագիծ կառուցվեց: Սակայն ոռոգման ներքին ցանցը շատ մաշված է:
Համայնքապետարանը այն նորոգելու համար ծրագիր է ներկայացրել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին: Չինարիի համայնքապետարանը ոռոգման ջրագծի ծրագիր է ներկայացրել Բերդի տարածաշրջանի ջուր օգտագործողների ընկերությանը (ՋՕՈՒ), որը միավորում է 8 համայնք:
Համայնքը ներդնելու է խողովակներ, կկառուցվի 1.5 կմ ոռոգման խողովակաշար, 50 հա հող ոռոգելի կդառնա: Չինարին գյուղտեխնիկայի խնդիր ունի: Խորհրդային ժամանակներից մնացած տեխնիկան քիչ է եւ հնամաշ:
Մինի տրակտորի պահանջ է զգացվում, որպեսզի խաղողի միջշարային տարածությունները մշակվեն: Առավել սուր է խմելու ջրի հիմնահարցը:
Նախկինում ջուր մղվել է 1972 թ. կառուցված պոմպակայաններից, որոնք 1991-ից մինչ օրս չեն շահագործվում: Բնակիչներն օգտվում են գյուղի տարածքում գտնվող 3-4 աղբյուրներից, ջուր կրում ձեռքով, ավտոմեքենաներով, էշերով:
Տարբեր ծրագրերով վերին թաղամասի աղբյուրից պլաստմասե խողովակներով ջրագիծ է կառուցվել, որը սնում է դպրոցը, մանկապարտեզը եւ բժշկական ամբուլատորիան: Այդ ջրագծից օգտվում են նաեւ հարակից տների բնակիչները: Համայնքապետն ասում է, որ ծրագրեր են ներկայացրել, հավանաբար մայիսից հնարավորություն կստեղծվի արտեզյան հորեր փորելու:
Չինարին Տավուշի մարզի 2 համայնքներից մեկն է, որտեղ աշխատավարձի նախկին պարտքեր կան: 2008 թ. հոկտեմբերի 20-ից համայնքը ղեկավարող Սամվել Սողոյանը փաստում է, որ պարտքերից 2009-ին 2.4 մլն դրամ մարվել է:
2010 թ. առաջին եռամսյակում պարտքերից վճարվել է եւս 300 հազար դրամ, ներկայումս աշխատավարձի եւ սոցվճարների պարտքը կազմում է 1.7 մլն դրամ:
Նախատեսված է այս տարի այն ամբողջությամբ փակել: 1287 բնակիչ ունեցող համայնքի 2010 թ. բյուջեն 17 մլն դրամ է, որից պետական լրավճարը` 11.9 մլն:
Չինարեցիների համար կարեւոր է համայնքային կենտրոնի հիմնանորոգումը, որը կատարվում է Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի 96 մլն դրամ ֆինանսավորմամբ:
Կենտրոնը պետք է շահագործման հանձնվեր ընթացիկ տարվա ապրիլին, սակայն համայնքապետարանը նաեւ ջեռուցման համակարգի կառուցման խնդիր է առաջադրել, ինչի պատճառով դրա շահագործումը որոշ ժամանակով կհետաձգվի:
Սահմանից 1.5 կմ հեռավորությամբ մանկապարտեզ է գործում, որը 25 սան ունի: Նախադպրոցական հաստատության աշխատանքը գնդակոծությունների պատճառով ընդմիջվել է, սակայն մանկապարտեզը չի փակվել: 2008 թ. հունիսյան զոհերից հետո մանկապարտեզի գոյությունը հարցականի տակ էր:
Համայնքապետն այս հարցում համառություն է ցուցաբերել, աշխատողներին 3 ամիս հարկադիր պարապուրդի համար վճարել է, մինչեւ ծնողները մանուկներին կրկին ուղարկել են: Կրթօջախի տնօրեն Փառանձեմ Աղասյանը ցույց է տալիս շենքի պատերին ադրբեջանական գնդակների հետքերը:
«Երբ ազերիները կրակում են, երեխաներին ապաստարան ծառայող այս սենյակում փակում եմ, բարձր երաժշտություն միացնում, որ նրանք չլսեն կրակոցները, չվախենան: Ամենից շատ ես եմ վախենում, սակայն` ոչ ինձ համար: Վախենում եմ, որովհետեւ պատասխանատու եմ: Մինչեւ որ բոլոր երեխաներին ողջ եւ առողջ տուն չեմ ճանապարհում, չեմ հանգստանում»,- ասում է Փ. Աղասյանը:
Մանկապարտեզին օգնողներ կան: Այս ընտրատարածքից ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը գույքով օգնել է մանկապարտեզին եւ դպրոցին, դրամական աջակցություն է ցուցաբերում զոհված եւ վիրավոր ազատամարտիկների ընտանիքներին:
Մեր այցելության օրը Չինարիի մանկապարտեզի սաների աչքերը ժպտացին, երբ տեսան Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի «Թրփանճեան» գյուղական համայքների զարգացման ծրագրի շահառուների բազում նվերները:
Չինարի ժամանած շահառուները մանկապարտեզին հանձնեցին փափուկ խաղալիքներ, գրենական պիտույքներ, սպիտակեղեն, սրբիչներ, աշխատողների անուններով ասեղնագործված խալաթներ եւ այլն:
Ծրագրի Տավուշի մարզային գրասենյակի ղեկավար Զորայր Կիրակոսյանը կարեւորեց այն հանգամանքը, որ ոչ թե ծրագիրը, այլ ծրագրի շահառուներն են նման աջակցություն ցուցաբերում:
Անցյալ տարի այս ծրագրի շահառուները նվերներ էին հանձնել տարածքի սահմանամերձ մեկ այլ գյուղի` Ներքին Կարմիրաղբյուրի բնակիչներին:
Ծրագրի շահառուները Չինարիի 11 հղիներին նորածնի փաթեթ հանձնեցին` մաղթելով, որ սահմանամերձ գյուղում ծնունդներ շատ լինեն:
152 աշակետ ունեցող Չինարիի միջնակարգ դպրոցին ծրագրի շահառուները նվիրեցին դպրոցական կահույք, վարագույրներ, սեղանի սփռոցներ, կրթօջախի հավաքարարներին էլ` ասեղնագործ խալաթներ:
Նվերներ էին նախատեսված նաեւ գյուղի սահմանապահների համար, որոնց հանձնվեցին ենթաօձիքներ եւ գնդակներ: Համայնքապետը եւ չինարեցիները երախտագիտությամբ ընդունեցին նվերները:
Չինարեցիները հյուրասեր, աշխատասեր մարդիկ են: Նրանք կանգնած են հայրենի հողի վրա, միայն թե կարողանան աշխատել:
«Գլխավոր խնդիրը աշխատանք չունենալն է, որի հետեւանքով գյուղից արտագաղթ կա: Հողատարածքների 70 տոկոսը կրակի տակ է, մնացած 30 տոկոսը չի բավարարում կարիքները հոգալուն»,- ասում է համայնքապետ Սաղոյանը:

“Whenever they shoot towards the fields, I put on some music and turn it up real loud; so they don’t hear the shots,”says Parandzem Aghasyan, Principal of the nursery in the village of Chinari.
The village of Chinari is the furthest settlement in the district of Berd, located in the eastern most part of Tavush Marz straddling the border with Azerbaijan. Head eat out of Chinari and the next stop, if you’re not shot, is Azerbaijan.
It’s considered a very early settlement but the village is officially registered as being only 113 years-old. Chinari is 33 kilometers from Berd as the crow flies. The road is in pretty good shape up till Berd, paved and all, but once you leave on the other side then starts what’s affectionately called the “road of pain”.
You can usually drive the 12 kilometers from Berd to Verin Karmiraghbyur in a half hour. But the road is so filled with potholes, and huge ones at that, that calling it a ‘road’ is being kind.
19 killed along border over the years
Chinari shares a 28 kilometer border with neighboring Azerbaijan.10 Armenian soldiers and 19 local residents have been killed since hostilities broke out along the border.
The last victim was struck down this past March 1. 29 year-old Sargis Voskanyan was serving as a conscript in the army when an Azeri sniper shot and killed this father of two.
Samvel Soghoyan, the 50 year-old village leader, told us that Chinari residents now living in Moscow and Krasnodar collected $4,000 to assist the family Sargis Voskanyan left behind. Sargis Vanyan, president of the Chinari patriotic council in Moscow has promised Mayor Soghoyan that another 1.5 million AMD in assistance is on the way.
Mayor Soghoyan informed us that two residents were killed and one injured on June 18, 2008. They were simple villagers working out in the fields.
“An atmosphere of fear took over after that incident and the exodus from the area grew. We lost 17 school pupils at once. Statistics show that ever since the tragic incident of 2008, the village population is decreasing and with it enrollment at the local elementary school and kindergarten. Security measures around the village have been beefed up. A few days ago RoA Defense Minister Seyran Ohanyan vested the area for the third time. Engineering work on the frontline outposts was improved in order to prevent shelling from the Azeri side. A directive was given that Armenian military detachments were to immediately return fire if Azerbaijani forces targeted Chinari. The Armenians were told that they didn’t have to wait for orders from headquarters as before,” he said.
Residents still make risky pilgrimage to 12th century monastery
The 12th century Khoranashat Monastery lies in the upper outskirts of the village in the most dangerous zone of all. We asked the village mayor if the trip to the monastery wasn’t risky.
“Sure it’s risky but Chinari residents are a brave lot. Nothing’s going to stop them for visiting the church,” replied Mr. Soghoyan.
The farm land in the upper reaches of the village lies fallow. It’s within shooting range from Azeri positions and farmers are hesitant to drive tractors and other equipment into the area. The vineyards in the lower portions are irrigated by river water. Last year, with financing from the International Fund for Agricultural Development (IFAD), a water pipeline was installed running from the Tzil Tzov Reservoir near the border. The internal irrigation system, however, is old and in need of repair.
Irrigation and drinking water problems getting solved
The municipality has submitted a draft proposal to the “Hayastan All Armenia Fund” to get the irrigation system fixed and has presented an irrigation water plan to the Berd Water Consumers’ Union, an organization that serves eight local communities. The village will supply the pipes and a 1.5 kilometer irrigation main will be installed. This will allow for the irrigation of 50 hectares.
Chinari also has a problem when it comes to farming equipment. What little exists dates to the Soviet era and its seen better days.
The village could really use a few mini-tractors to use up and down the rows in the vineyards.
Supplying drinking water is another pressing problem. Pumps built back in 1972 used to supply the community with drinking water, but they’ve been out of service since 1991. Residents get their water from the several springs in the vicinity. They haul out the water manually, by car and donkey.
As a result of a variety of programs, a plastic pipe was installed running down from the fountain in an upper neighborhood. Water is thus supplied to the school, kindergarten and health clinic. People living in the proximity of the pipe also draw water from it. Mayor Soghoyan said that the town has submitted a number of proposals to solve the water issue and that, with any luck, artesian wells will be drilled come this May.
Municipal debt finally getting paid off
Chinari is one of two communities in Tavush Marz that still has salary arrears to pay off. Mayor Soghoyan reported that 2.4 million AMD in debt was repaid in 2009 and that an additional 300,000 AMD was paid in the 1st quarter of 2010. This leaves a total salary and social benefits debt of 1.7 million AMD. The mayor says that they plan to pay off the balance this year.
The 2010 budget of Chinari, population 1,287, is 17 million AMD, of which 11.9 million comes in the form of government assistance.
Renovation of the community center is also a top priority for Chinari residents. Work is now underway with 96 million AMD in financing from the Armenian Social Investment Fund.
Work on the center was scheduled for completion this April but it has been pushed back since the mayor proposed that a heating system be installed as well.
The village kindergarten, 1.5 kilometers from the border, has 25 pupils. Over the years, it has often closed due to Azeri shelling, but only temporarily. Ever since the 2008 shelling incident, the continued operation of the kindergarten has been questionable.
Mayor Soghoyan displayed a streak of stubbornness dealing with the issue and gave paid leave to the three kindergarten employees until parents once again sent their little ones to the school. Principal Parandzem Aghasyan showed us Azeri bullet traces on the school’s walls.
Kindergarten walls pocket-marked by Azeri bullets
“When the Azeris open fire I gather the children in this one room for shelter. I close the door and turn up the music so that they won’t hear the shots and get afraid. I’m the one who gets afraid the most; but not for myself. I’m afraid for the little ones. I’m responsible for their safety. Until they all return home safe and sound, I don’t rest,” says Mrs. Aghasyan.
The kindergarten has its supporters. Hakob Hakobyan, the district MP, has helped with furnishings for the school and kindergarten and has financially assisted the families of fallen and injured soldiers.
On the day we visited Chinari, smiles broke out on the faces of the kindergarten children. Representatives of the Turpanjian Rural Development Program coordinated by the American University of Armenia had arrived in Chinari loaded down with presents including school supplies, sheets and towels, soft cuddly toys and smocks for the employees with their names embroidered on the front.
Zorayr Kirakosyan, who heads the Program’s Tavush office, noted that it was those involved in the Program who were offering the assistance and not the organization. Last year they did the same for Nerkin Karmiraghbyur, another area border village. The visiting guests presented eleven expecting village moms with a package chock full of essentials for newborns and wished that births in the border communities would increase.
The visitors also stopped off at Chinari High School where 152 students are enrolled and handed over various school supplies and furnishings.
Residents of Chinari are hospitable and industrious people who love their native land and merely want the opportunity to work and prosper.
“If there was adequate work for the villagers, the exodus out would slow to a trickle. 70% of the good farm land is under constant risk of Azeri fire. We can’t get by on the remaining 30%,” lamented Mayor Soghoyan.