Ճանապարհային քարտեզ դեպի անհայտություն կամ հետաձգման նոր մարտավարություն. Ցեղասպանության ճանաչում 2015 թվականի՞ն
Հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման գործընթացում մատնվելով փակուղային վիճակի, մեծ պետություններն իրենց հեղինակությունը փրկելու համար հուսահատորեն ուղիներ են փնտրում այս երկընտրանքից դուրս գալու համար: Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները չափազանց շատ ժամանակ ու ջանքեր են ներդրել և չեն կարող հեռանալ բանակցված ու ստորագրված, սակայն չվավերացված «դարի գործարքից»: Սույն հոդվածը գրելու պահին, Հայաստանի նախագահն ու Թուրքիայի վարչապետը ԱՄՆ-ի նախագահ Օբամայի կողմից հրավիրվել էին Վաշինգտոն` Արձանագրությունները փրկելու կամ գոնե հաշտեցման գործընթացում առաջընթացի պատրանք ստեղծելու վերջին ջանքեր գործադրելու համար: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կամ Արցախի հակամարտության կարգավորման հարցի բարելավման ամենափոքր նշանը կամ անգամ խոստումը հնարավորություն կտա նախագահ Օբամային քողարկել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ տված իր խախտած խոստումը: Շուտով պարզ կդառնա, թե Սպիտակ տան ճնշումը Հայաստանի և Թուրքիայի վրա կհանգեցնի որևէ դրական արդյունքի, ինչպիսին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի մասնակի բացումն է` նախքան Արձանագրությունների վավերացումը: Ադրբեջանի նախագահին միտումնավոր դուրս թողեցին Վաշինգտոնի գագաթնաժողովից, որպեսզի չխոչընդոտի Միացյալ Նահանգների միջնորդական ջանքերին: Թուրքական կողմի համառության դեպքում Հայաստանի նախագահին այլ բան չի մնում անել, բացի Արձանագրություններից իր երկրի ստորագրությունը հետ վերցնելը` մեղադրելով Թուրքիային նախապայմաններ առաջադրելու և Արցախն Ադրբեջանին հանձնելու պահանջի համար: Փակուղուց դուրս գալու համար, Կարնեգիի միջազգային խաղաղության հաստատության ավագ գիտաշխատող Թոմաս դը Վաալը ապրիլի 9-ին, Վաշինգտոնի գագաթնաժողովից անմիջապես առաջ հրապարակել է «Քաղաքականության ամփոփագիր»: «Հայաստան և Թուրքիա. Կամրջում» զեկույցում նա առաջարկում է «բարի կամքի» հինգ դրսևորումներ, որոնք Թուրքիան պետք է կատարի Հայաստանի հետ հաշտեցման գործընթացն ուժի մեջ պահելու համար. ·    Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացում ոչ առևտրային ճանապարհորդների համար, ·    Հայաստան-Թուրքիա սահմանին հարակից Թուրքիայի տարածքի մասնակի բացում, որտեղ գտնվում է միջնադարյան հայկական Անի քաղաքը: Հայ զբոսաշրջիկներին դա հնարավորություն կտա այցելել այս հինավուրց վայրերը: ·    Թուրքական նախաձեռնություն`ամբողջովին բացելու և թվայնացնելու Օսմանյան արխիվները, որտեղ պահպանվում են 1915 - 1921թթ. իրադարձությունների վերաբերյալ օսմանյան պաշտոնական փաստաթղթերը, ·    Թուրքական կառավարության նախաձեռնություն` հրավիրելու սփյուռքահայերին այցելել Անատոլիայի հինավուրց հայկական ժառանգության վայրերը, ·    Ստամբուլի և Երևանի միջև Turkish Airlines-ի համար ավիաուղիի բացումը: Դը Վաալը առաջարկում է, որ Հայաստանն էլ իր հերթին խոստանա «վերջ դնել Նախիջևանի մեկուսացմանը, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացման դեպքում»: Վերոնշյալ պարզունակ գաղափարներն առաջարկելուց հետո, դը Վաալն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին և փորձում երկարաժամկետ լուծում մշակել ամերիկահայերի լոբբիստական ամենամյա ջանքերի դեմ, որոնք «խեղում են» Միացյալ Նահանգները: Կոնգրեսում այս հարցի շուրջ հայերի և թուրքերի միջև առճակատումը նա անվանում է "կեղտոտ քաղաքական սակարկություններ»: Ըստ դը Վաալի, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նախագահ Օբամայի խախտած խոստումը և Ցեղասպանության փոխարեն նրա կողմից «Մեծ եղեռն» բառակապակցության օգտագործումը «արժանի ձևակերպում» է: Ահա թե ինչ է առաջարկում դը Վաալը. «Այս ամենամյա հոգեվարքից ազատվելու համար, կարծում եմ, որ հայ-թուրքական հարցը պետք է վերաձևակերպել ավելի երկարաժամկետ հեռանկարում: Հինգ տարի անց` 2015 թվականին Հայոց հոլոքոստի մոտալուտ հարյուրամյակը, և Թուրքիայում «Հայկական հարցի» վերաբերյալ աճող բանավեճերը խթան են հանդիսանում նման մոտեցման համար: 2015 թվականին, թուրքերին դուր կգա, թե`ոչ, սակայն աշխարհը կնշի հայկական ողբերգության տարելիցը: 2010 թվականի Ապրիլի 24-ի իր ուղերձում նախագահը կարող է ասել, որ հարյուրամյա ոգեկոչմանը մնացել է հինգ տարի, և եթե նա դեռ պաշտոնում է, խոստանում է մասնակցել այս միջոցառումներին (հնարավոր է անգամ Երևանում), սակայն միաժամանակ խոստանում է մի փոքր դադար տալ թուրքերին` հույսեր կապելով Թուրքիայի ներսում տեղի ունեցող քննարկումների հետ: Օբաման կարող է ասել. «Մենք հուսով ենք այս ողբերգական տարեթիվը նշել մեր թուրք ընկերների հետ և ոչ թե`առանց նրանց", և ձգտել դառնալ հայ-թուրքական հաշտեցման խթանող»: Դը Վաալի առաջարկը, պարզապես ծուղակ է Հայոց ցեղասպանության հարցը հինգ տարի ևս թաղելու համար, մինչ այդ շունչ քաշելու ժամանակ շահել` տապալված Արձանագրությունները վավերացնելու համար: Նախքան նախագահ Օբամայի որևէ նոր խոստմանը հավատ ընծայելը, նա պետք է կատարի իր արդեն տված և խախտած խոստումը: Բացի այդ, ինչ երաշխիքներ կան, որ Նախագահը կվերընտրվի երկրորդ անգամ կամ էլ ընտրվելու դեպքում կկատարի իր խոստումը: Հարութ Սասունյան «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Թարգմ.՝ Ռ.Ավագյանի

Roadmap to Nowhere or New Delay Tactic: Genocide Recognition in 2015?
Faced with deadlock in ratifying the Armenia-Turkey Protocols, the major powers are desperately looking for a face-saving way out of the current dilemma. France, Russia and the United States have invested far too much time and effort to walk away from the negotiated and signed, but not ratified, "deal of the century."
At the time of writing this column, the President of Armenia and the Prime Minister of Turkey had been summoned to Washington by Pres. Obama for a last ditch effort to rescue the Protocols or at a minimum create an illusion of progress in the reconciliation process. The slightest gesture or even the promise of an improvement in Armenia-Turkey relations or the Artsakh (Karabagh) conflict would give Pres. Obama the required fig leaf to cover up his broken promise on the Armenian Genocide.
It will soon be clear if White House pressure on Armenia and Turkey would result in any positive movement, such as limited opening of the Armenia-Turkey border, before ratifying the Protocols. Azerbaijan’s President was deliberately left out of the Washington Summit in order to prevent him from undermining U.S. mediating efforts. In the event of Turkish recalcitrance, Armenia’s President would have no choice but to withdraw his country’s signature from the Protocols, blaming Turkey for putting preconditions and demanding that Artsakh be handed to Azerbaijan.
In an attempt to break the deadlock, Thomas de Waal, Senior Associate at the Carnegie Endowment for International Peace, issued a "Policy Brief" on April 9, just before the start of the Washington Summit. The report, "Armenia and Turkey: Bridging the Gap," suggests five "goodwill gestures" that Turkey needs to make in order to keep reconciliation with Armenia alive.
-- An opening of the Armenia-Turkey border for noncommercial travelers;
-- A limited opening of a zone next to the Armenia-Turkey border that contains the medieval Armenian city of Ani, now just inside Turkish territory. This would allow Armenian tourists to visit the ancient site.
-- A Turkish initiative to fully open and digitize the Ottoman archives containing the official Ottoman records of the events of 1915 to 1921.
-- A Turkish government initiative to invite diaspora Armenians to visit the ancient Armenian heritage sites of Anatolia.
-- The opening of a Turkish Airlines route between Istanbul and Yerevan.
In return, de Waal suggests that Armenia pledge "to end the isolation of Nakhichevan once the Turkish-Armenian border opens."
After offering the aforementioned simplistic ideas, de Waal turns to the Armenian Genocide recognition issue and tries to come up with a long-term solution to the perennial Armenian-American lobbying efforts which "hobble" the United States. He calls the confrontation in Congress on this issue between Armenians and Turks, "grubby political bargaining."
According to de Waal, Pres. Obama’s broken promise on the Armenian Genocide and his use of "Meds Yeghern" (Great Calamity) as a substitute for Genocide is "a dignified formula."
Here is what de Waal suggests:
“In order to move away from this annual agony, it makes sense to reframe the Armenian-Turkish issue within a longer perspective. The coming centenary of the Armenian holocaust in five years’ time in 2015 and the growing debate within Turkey on the ‘Armenian question’ gives impetus to this approach. In 2015 -- whether the Turks like it or not -- the world will mark the anniversary of the Armenian tragedy. The president could deliver a message on April 24, 2010, in which he notes that the centenary commemorations are now five years away and pledges that, if still in office, he will join in those events (perhaps even in Yerevan), but in which he also promises the Turks a little peace until then by affirming his faith in the internal debate in Turkey. Obama could say, ‘We hope to mark this tragic date with our Turkish friends, and not without them,’ and aspire to be a catalyst for Armenian–Turkish reconciliation.”
What de Waal is suggesting is simply a ploy to bury the Armenian Genocide issue for another 5 years, while creating a breathing space for the ratification of the defunct Protocols.
Before Pres. Obama could be trusted to keep any new promises, he needs to uphold the ones that he has already made and broken. Besides, what guarantees do we have that the President will be re-elected for a second term, and even if he is, that he will keep his pledge!