Թեդ Բողոսյանն ու նրա փչոցները Մոնթե Մելքոնյանի մասին
Արցախում իր նահատակությունից տասնյոթ տարի անց Հայաստանի նորագույն պատմության ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանը կրկին անգամ դարձել է անարգման թիրախ: Վերջերս Open Source-ի ռադիոյով վաստակավոր ռեժիսոր և վավերագրող Թեդ Բոգոսյանի հարցազրույցը լսեցի: Հարցազրույցի թեման Թեդի կյանքի կոչումն էր - ճշմարտության որոնումն ու մատուցումը:
Open Source-ի հաղորդավար Քրիստոֆեր Լայդոնը Թեդ Բոգոսյանին ներկայացրեց որպես ճշմարտախույզ (truth hound) և տվեց նրան առաջին հարցը՝ «Ի՞նչ է ճշմարտությունը» (տես՝ http://www.radioopensource.org/ted-bogosian-confessions-of-a-truth-hound/):
Այն ինչ լսեցի ի պատասխան՝ հարցազրույցի կեսին դեռ չհասած, ինձ ստիպեց ենթադրել, որ Թեդը սխալ է հասկացել Քրիսի հարցը՝ կարծելով, թե իրեն հարցրել է՝ «ի՞նչ է սուտը» կամ, տվյալ պարագայում, ինչպես մատուցել փչոցը որպես ճշմարտություն:
Որպես ճշմարտություն որոնող անձնավորություն՝ ես սկզբում բավականին ոգևորվեցի հանրաճանաչ հայից այլընտրանքային փորձառության մասին իմանալու հեռանկարով, մինչև որ չլսեցի նրա հետևյալ պնդումները.
«Հայկական ճանապարհորդությանե մեջ մի շատ հետաքրքիր դրվագ կա, որը հանվել է վերջնական մոնտաժի ժամանակ: Այդ դրվագն այն մասին է, թե ինչպես սկսեցի հնար գտնել իմ տարիքի ու համանման կրթական անցյալով մի երիտասարդի՝ Մոնթե Մելքոնյանի հետ հարցազրույց վարելու համար: Եվ Մոնթեն ծնվել էր գրեթե նույն տարում Կալիֆոռնիայի կենտրոնական հարթավայրում: Մինչ ես Դյուքում էի սովորում, նա Բերկլիում էր, իսկ երբ ես մագիստրատուրա ընդունվեցի, նա մագիստրատուրա էր հաճախում Բեյրութում: Նա յուրովի էր ընկալում Ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը և նա դարձավ ծայրահեղական ու անցավ ընդհատակ, սկսեց զբաղվել զենքի վաճառքով ու սկսեց զբաղվել թմրանյութերի վաճառքով ու հայկական ահաբեկչական շարժում հիմնեց: Եվ այսպես, մինչ ես «Հայկական ճանպարհորդությունե ֆիլմն էի պատրաստում, նա ֆրանսիական բանտում էր Եվրոպայում, Օռլի օդանավակայանում, թուրքական դեսպանատներում և այլ հաստատություններում տեղի ունեցած մի շարք պայթյուններ գլխավորելու և կազմակերպելու համար, որոնց հետևանքում բազմաթիվ անմեղ զոհեր եղան: Այսպիսով՝ գնացի Մոնթեի հետ բանտում տեսակցելու, ու շատ հետաքրքիր բան ստացվեց, քանի որ նա կարծում էր, թե եկել եմ իրեն սպանելու, որովհետև չգիտեր, թե ես ով եմ ու ոչ մի այցելուի չէր սպասում այդ օրը: Բայց ես եկել էի նրա հետ զրուցելու և հասկացա նրա մանիֆեստը: Եվ հասկացա, որ այն ինչ նա էր անում, նման էր նրան, ինչ ես էի անում, միայն թե այլ թատերաբեմում: Եվ այսպիսով՝ իմ պայքարը ուղղված էր լրատվական միջոցների դեմ՝ փորձելով նրանց այլ պատմություն մատուցել, իսկ նրա պայքարը ավելի ավանդական էր: Այսպիսով՝ այդ դրվագը դուրս մնաց ֆիլմի վերջնական տարբերակից, որովհետև չէի կարողանալու ֆիլմը ներկայացնել հեռուստատեսությամբ, եթե ընդգրկեի նաև այդ մանիֆեստը: Բայց հիշատակում եմ, քանի որ ուզում եմ ասել, որ այս տեսակ բաները ոչ միայն հայերի արյան մեջ են, այլև այն ժողովուրդների, որոնք ցանկանում են ասել ճշմարտությունը և պատրաստ են դիմել ամեն քայլի»: (ձայնային դրվագը՝ 09:16-11:36)
Ավելի քան մեկ տասնամյակ նվիրած լինելով Մոնթե Մելքոնյանի կարճ ու փշոտ ուղու ուսումնասիրությանը՝ ինձ համար հատկապես տխրեցնող է նման անպատասխանատու և փառազրկող հայտարարություններ ճշմարտություն որոնողից լսելը:
Այս հայտարարությունները ի ցույց են դնում հետազոտական աշխատանքի ծանծաղություն, ընդհանրացումներ և հայոց նորագույն պատմության քմահաճ աղավաղման փորձ:
Կուզեի տեսնել գեթ մեկ վկայություն, որ կհաստատեր Թեդ Բոգոսյանի պնդումները, թե Մոնթե Մելքոնյանը զբաղվել է թմրանյութերի ու զինամթերքի վաճառքով, ահաբեկչական կազմակերպություն հիմնել, մտահղացել ու գլխավորել Օռլի օդանավակայանի ահաբեկչական գրոհը:
Սրանք այն երեք հիմնական խնդիրներն են, որոնց դեմ Մելքոնյանը մշտապես պայքարել է իր ողջ էությամբ՝ վտանգի ենթարկելով սեփական կյանքը: Օռլիի գործողությունն էր, որ արագացրեց ԱՍԱԼԱ-յի պառակտումը:
Առավել հստակության համար ստորև առանձնացրել եմ Թեդ Բոգոսյանի արած յուրաքանչյուր կասկածելի պնդումը: Սկսենք ամենաանմեղ անճշտություններից.
Թեդ Բոգոսյան՝ պնդում թիվ 1. «Եվ Մոնթեն ծնվել էր գրեթե նույն տարում…»:
Թեդ Բոգոսյանը ծնվել է 1951 թ., իսկ Մոնթե Մելքոնյանը՝ 1957:
Թեդ Բոգոսյան՝ պնդում թիվ 2. «...իսկ երբ ես մագիստրատուրա ընդունվեցի, նա [Մոնթե Մելքոնյանը] մագիստրատուրա էր հաճախում Բեյրութում»:
Մոնթե Մելքոնյանը ընդունվել է Օքսֆորդի մագիստրատուրան, սակայն վերջ է դրել իր գիտական կարիերային՝ նախընտրելով մեկնել Բեյրութ քաղաքացիական պատերազմի երկրորդ փուլի սկզբում և մասնակցել քաղաքի հայկական Բուրջ Համուդ թաղամասի ինքնապաշտպանությանը:
Թեդ Բոգոսյան՝ պնդում թիվ 3. «...[Մոնթե Մելքոնյանը] սկսեց զբաղվել զենքի վաճառքով ու սկսեց զբաղվել թմրանյութերի վաճառքով»:
Թե՛ ինձ, թե ՛ այլ հետազոտողներին հարցազրույց տված, ինչպես նաև սեփական նախաձեռնությամբ շարադրված՝ Մոնթեին ճանաչող մարդկանց բոլոր պատմությունները մատնանշում են, որ Մոնթեն բացարձակապես դեմ է եղել թմրանյութերին՝ լինի դա օգտագործման, թե վաճառքի համար:
Իմ ուսումնասիրությունների ընթացքում ինձ չի հանդիպել որևիցե վկայություն, որ փաստեր զենքի կամ թմրանյութի վաճառքում նրա ներգրավվածությունը:
Ըստ նրա զինակիցներից մեկի՝ մի անգամ Մոնթեն, երբ Մարտունու պաշտպանական շրջանի հրամանատար էր, մերժել է ոմն սպայի՝ ռազմական պաշտոնում նշանակման վերաբերյալ այն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանական բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանի խնդրանքը միայն այն պատճառով, որ նա հաշիշ էր ծխում:
Նա իր ենթակայության տակ գտնվող զինվորներին անգամ ալկոհոլի օգտագործումն էր խստորեն արգելում, ինչը չլսված բան էր այլ զորամիավորումներում:
Եվ, ամենակարևորը, Մոնթեն բավական ազդեցիկ թշնամիներ ձեռք բերեց այն բանից հետո, երբ սեփական նախաձեռնությամբ հսկայական շահույթ բերող կանեփի դաշտեր այրեց՝ այդպիսով փորձելով վերջ դնել տեղական թմրաբիզնեսին:
Այս արարքին, սակայն, հետևեցին իր դեմ կատարված մի շարք մահափորձեր:
Կարելի է կարծել, որ Մոնթեն կարող էր օգտագործել թմրանյութերի վաճառքից գոյացող հասույթը իր հրամանատարության տակ գտնվող թերսնված ու թերզինված մարտիկներին սնելու ու զինելու նպատակով:
Բոլոր վկայությունները ցույց են տալիս, որ նա չի գնացել այդ կարգի որևիցե փոխզիջման:
Թեդ Բոգոսյան՝ պնդում թիվ 4. «...[Մոնթե Մելքոնյանը] հայկական ահաբեկչական շարժում հիմնեց»:
Սա բացարձակապես ստահոդ պնդում է: Թեդ Բոգոսյանի ակնարկած ԱՍԱԼԱ-ն հիմնադրվել է 1975 թ. Բեյրութում Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի առաջին փուլում Հակոբ Հակոբյան կեղծանվամբ ներկայացաղ Հարություն Թաքոշյանի կողմից: Իսկ Մոնթեն առաջին անգամ Բեյրութ դրանից երեք տարի հետո է ժամանել:
ԱՍԱԼԱ-յին Մոնթեն անդամակցել է 1980 թ., երբ ծառայում էր Բուրջ Համուդի զինված խմբավորումներում, որոնք իրականացնում էին Բեյրութի հայկական թաղամասի ինքնապաշտպանությունը քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ:
Հետագայում, ըստ ԱՍԱԼԱ-յի համակիրների և հակառակորդների վկայությունների, Մոնթեն առանցքային դեր է խաղացել 1983 թ. կազմակերպության արյունալի պառակտման գործում, ինչը շուտվանից արդեն հասունացել էր Հակոբ Հակոբյանի բռնակալությունը հանդուրժողների և պայքարի նրա նախընտրած մեթոդներին ընդդիմացողների միջև:
Ներքին հակամարտության պատճառներից էին անմեղ զոհերի խնդիրն ու բոլոր այն գործողությունները, որոնք շեղում էին հանրության ուշադրությունը այն խնդիրներից, որոնց իրազեկությունն ապահովելուն էլ ուղղված էր իրենց պայքարը:
Թեդ Բոգոսյան՝ պնդում թիվ 5. «...նա [Մոնթե Մելքոնյանը] ֆրանսիական բանտում էր Եվրոպայում, Օռլի օդանավակայանում, թուրքական դեսպանատներում և այլ հաստատություններում տեղի ունեցած մի շարք պայթյուններ գլխավորելու համար, որոնց հետևանքում բազմաթիվ անմեղ զոհեր եղան»:
Ծայրաստիճան ընդհանրացում: Մոնթե Մելքոնյանը ձերբակալվել է Փարիզում 1985 թ. նոյեմբերի 28-ին կեղծ անձնագիր և անօրինական ատրճանակ կրելու մեղադրանքով:
Նրան դատապարտեցին վեց տարվա ազատազրկման, սակայն երեք ու կես տարի անց Մոնթե Մելքոնյանն ազատ արձակվեց:
Օռլիի օդանավակայանի գործողությունը, որը տեղի է ունեցել 1983 թ. հուլիսի 15-ին և իրոք վիրավորել անմեղ մարդկանց ու խլել անմեղ կյանքեր, կազմակերպվել էր այն ժամանակ արդեն Մոնթե Մելքոնյանի ոխերիմ թշնամի Հակոբ Հակոբյանի կողմից, իսկ կյանքի կոչվել էր նրա համակիրների կողմից:
Օռլիի գրոհի գործով դատապարտվել է միայն երեք անձ՝ Վարաջան Գարբիջյան (այլընտրանքային հեգում՝ Վարուժան Կարապետյան, ցմահ բանտարկություն, ազատ է արձակվել 17-րդ տարում), Սոներ Նայիր (15 տարի), Օհանես Սեմերջի (10 տարի):
Օռլիի գրոհի պատրաստմանը զուգահեռ ներքին արնահոսություն էր տեղի ունենում ԱՍԱԼԱ-յի ներսում Հակոբյանի ղեկավարման, պայքարի նրա որդեգրած մեթոդների և, մասնավորապես, Օռլիի վերահաս գրոհի պատճառով անդամների միջև խորացող խռովությունների արդյունքում:
Մոնթեն ընդդիմության թևում էր: Չնայած Օռլիի գրոհը կանխելուն ուղղված նրա գործադրած ջանքերին՝ այն ի կատար ածվեց և ԱՍԱԼԱ-յի վերջնական պառակտման գործում հանդես եկավ որպես կատալիզատոր:
Ո՞վ գիտի, ղարաբաղյան պատերազմում Հայաստանը կարող էր գրանցել իր հերթական պարտությունը, եթե Մելքոնյանը գլխավորած լիներ Օռլիի օդանավակայանի գրոհն ու դատապարտվեր ցմահ բանտարկության:
Մելքոնյանը երկու անգամ է ձերբակալվել: Նրա դատական գործում չի եղել որևիցե վկայություն կամ ենթադրություն, որ հաստատեր Բոգոսյանի պնդումներն այն մասին, որ նա մասնակցել է այդ գրոհին որևիցե կարգավիճակով կամ զբաղվել է զինամթերքի ու թմրանյութերի վաճառքով:
Ֆրանսիական իշխանությունների, ինչպես նաև Մոնթե Մելքոնյանի թշնամիների համար դա անգին վկայություն կլիներ, սակայն չկար այդպիսի փաստաթուղթ:
Ի պաշտպանություն իմ պնդումների առաջարկում եմ հետաքրքրվող անձանց ընթերցել «Պայքարելու իրավունքը», «Մոնթե Մելքոնյանի կյանքը և մահը», «Իրականություն», «Ինքնաքննադատություն» և մի շարք այլ գրքեր:
Թեդ Բոգոսյան՝ պնդում թիվ 6. «Այսպիսով՝ գնացի Մոնթեի հետ բանտում տեսակցելու, ու շատ հետաքրքիր բան ստացվեց, քանի որ նա կարծում էր, թե եկել եմ իրեն սպանելու...»
Լավ, եկեք իրար ճիշտ հասկանանք: Մոնթեն կարծել է, թե Բոգոսյանը եկել է իրեն սպանելու համա՞ր:
Ուրեմն, Բոգոսյանի ասելով, Մոնթեն վախեցել է, որ ամերիկահայ ռեժիսորը պիտի մտնի նախկինում որպես համակենտրոնացման ճամբար ծառայած խիստ ռեժիմի բանտ, որտեղ զինված բանտապահները հետևում են նրա յուրաքանչյուր շարժմանը, և սպանի իրեն:
Չէ՞ որ յուրաքանչյուր այցելուի ոտից գլուխ ստուգում են, մինչև ներս թողնելը: Թեդ Բոգոսյանի նկարագրությունից այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, կարծես Մոնթեն գտնվում էր Հարավային Ֆրանսիայի հանգստավայրերից մեկում:
Հնարավորինս ստույգ փաստարկներ ներկայացրած լինելով՝ պատրաստ եմ լսել Բոգոսյանի արտահայտած պնդումները հաստատող ցանկացած վկայություն:
Այլապես, ինչպես ընկերներիցս մեկը նշեց, հարցազրույցում «Թեդը խոսում է Թեդի մասին և ոչ թե՝ ճշմարտության»:
Ես ողջունում եմ ցանկացած փաստ, քանի որ այն կհարստացնի մեր գիտելիքն այն մասին, թե ով է իրականում եղել Մոնթեն:
Ըստ այդմ՝ Բոգոսյանին առաջարկում եմ կատարել համապատասխան շտկումներ՝ սեփական հիշողությունները փոխարինելով վկայություններով և փաստերով:
Այլապես Թեդ Բոգոսյանը պետք է հրապարակավ ներողություն խնդրի:
Արա Մանուկյանը մարդու իրավունքների պաշտպան է, ով ներկայացնում է «Շահան Նաթալի» ընտանեկան հիմնադրությունը Արցախում եւ Հայաստանում, ինչպես նաեւ Վաշինգտոնում գործող Policy Forum Armenia-ի (PFA) անդամ է:

17 years following his martyrdom in Artsakh, Armenian national hero Monte Melkonian is once again a victim of defamation. I came across a very interesting interview on Radio Open Source with an Armenian decorated filmmaker and documentarian Ted Bogosian. The subject of the interview was Ted's vocation - seeking the truth and telling it.
Open Source host Christopher Lydon introduced Ted Bogosian as a truth hound and put the 'what is truth' question to him (see: http://www.radioopensource.org/ted-bogosian-confessions-of-a-truth-hound/). What I heard in response less than halfway through the interview led me to think that Ted may have misheard Christopher, thinking he had been asked 'what is a lie' or, for that matter, how to present a lie as truth.
As someone committed to truth seeking, I was at first thrilled to learn about an alternative experience from a prominent Armenian until I heard the following statements made by him:
"In Armenian Journey there is a very important sequence which didn’t make the cut. And that is that I started to pursue an interview with a young man of my age and background named Monte Melkonian. And Monte was born in about the same year, in the central valley of California. And while I was at Duke, he was at Berkley, and when I went to graduate school, he went to graduate school in Beirut. And he was pursuing the truth about the Genocide in his own way and he became radicalized and he went underground and started selling arms and started selling drugs and started an Armenian terrorist movement. And so while I was making Armenian Journey, he was in jail in France, for having masterminded several bombings in Europe, at Orly Airport and at Turkish embassies and other businesses, where many innocent people were killed. And so, I went to see Monte in prison, and it was quite a moment, because he thought that I was there to kill him since he didn’t know who I was and wasn’t expecting a visitor that day. But I came to start corresponding with him and came to understand his manifesto, and I realized that what he was doing was similar to what I was doing except in a different theater. And so, my battle was against the media to try to tell the story one way, and his battle was more traditional. So, that didn’t make the cut because I wouldn’t have been able to get the film on television had I presented that manifesto. But I mention it because I want to say that I think this sort of thing is in the blood not only of Armenians but of people who want to tell the truth and, that is, they’re willing to go there no matter where it leads." (The audio fragment is at 09:16-11:36).
Having devoted over a decade of my life researching Monte Melkonian's brief and thorny path, it was especially saddening for me to hear such irresponsible and defaming statements coming out of a fellow truth seeker's mouth.
These statements manifest shoddiness of research, sweeping generalizations and a self-indulgent distortion of recent Armenian history.
I would like to see one single piece of evidence that supports Mr. Ted Bogosian’s claim that Monte Melkonian was a drug dealer, arms dealer and a founder of a terrorist movement, who masterminded the Orly operation.
These are the three major things against which Melkonian had been struggling with all his essence, endangering his life in the process. It was the Orly operation that catalyzed the split of Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA).
To be more specific, below I have singled out each of Ted Bogosian's inaccurate claims. Let's start from the most innocent inaccuracies.
Ted Bogosian's claim #1: “And Monte was born in about the same year.”
Ted Bogosian was born in 1951, whereas Monte Melkonian was born in 1957.
Ted Bogosian's claim #2: “…and when I went to graduate school, he [Monte Melkonian] went to graduate school in Beirut.”
Monte Melkonian was admitted to a graduate school at Oxford, but chose to give up his academic career in favor of a trip to Beirut at the onset of the second phase of the civil war and joined the defense of Bourj Hammoud, the Armenian quarter of the city.
Ted Bogosian’s claim #3: “…and [Monte Melkonian] started selling arms and started selling drugs…”
All the accounts of people who knew him, whether interviewed by me or other researchers, including those who spoke up at their own initiative, indicate that Monte was adamantly opposed to drugs, be it for use or for sale.
Throughout my research, I haven't come across any evidence of Monte being involved in arms or drug dealing. According to one of Monte's brothers-in-arms, once Monte, already a Commander of Martuni Defense Region, refused Samvel Babayan, Commander of the Nagorno-Karabakh Defense Army, to promote an officer only because he smoked marijuana.
He had even banned his soldiers from using alcohol, which was common practice in other detachments.
More importantly, Monte earned himself highly influential enemies after burning lucrative cannabis fields in a noble attempt to shut down the local drug trade.
This deed was followed by a few attempts on his life. One might assume that Monte could use the proceeds from supposed drug sales to feed and equip the poorly armed fighters under his command. All evidence indicates that he had ignored any such compromise.
Ted Bogosian’s claim #4: “…he [Monte Melkonian] started a terrorist movement.”
This is an outright false statement. ASALA, to which Ted Bogosian refers, was founded in 1975 in Beirut, Lebanon during the first phase of the Lebanese Civil War by Harutiun Takoshian, alias Hagop Hagopian.
This was 3 years before Monte arrived in Lebanon for the first time. Monte was recruited by ASALA in 1980 after serving in an Armenian militia group in the Beirut suburb of Bourj Hammoud helping defend the Armenian population during the civil war.
Furthermore, based on the accounts of both supporters and opponents of ASALA, Monte played a pivotal role in the violent split of the organization in 1983 into those who supported the despotic leader Hagop Hagopian and those who disapproved his methods of struggle exactly because it took innocent lives, as well as distracted the attention from the cause the attacks were supposed to raise awareness of.
Ted Bogosian’s claim #5: “…he [Monte Melkonian] was in jail in France, for having masterminded several bombings in Europe, at Orly Airport and at Turkish embassies and other businesses, where many innocent people were killed.”
A sweeping generalization. Monte Melkonian was arrested for possession of a falsified passport and an illegal handgun in Paris on November 28, 1985.
He was sentenced to six years but served only three and a half. The Orly airport attack, which took place on July 15, 1983, and did kill and wound many innocent people, was masterminded by his already archenemy Hagop Hagopian and carried out by the latter's supporters in Paris.
The only people tried for the Orly airport attack were Varadjian Garbidjian (also spelled as Varoujan Garabedian life sentence, released 17 years later), Soner Nayir (15 years), Ohannes Semerci (10 years).
Parallel to the preparation of the Orly operation, inner turmoil was in progress within ASALA due to the widening gap between the members of the organization over the despotic leadership of Hagopian, the methods of struggle and, specifically, the implementation of the Orly attack.
Monte was in the opposition wing. But despite his efforts to cancel the the Orly operation, it was implemented, accelerating the final split of ASALA.
Who knows, the Karabagh war could have been a lost cause, had Monte Melkonian been the mastermind of the Orly airport attack and therefore gotten a life sentence?
Melkonian was arrested twice. In his court documents there was neither evidence, nor allegations supporting Mr. Bogosian’s announcement regarding his participation in the attack in any form, as well as arms and/or drug dealing.
It would have been convenient for the French authorities and to Monte’s enemies to find such evidence, but there was none.
To support my claim, I suggest that interested individuals read The Right to Struggle, My Brother’s Road, Reality, A Self Criticism and a dozen other books.
Ted Bogosian's claim #6: “I went to see Monte in prison, and it was quite a moment, because he thought that I was there to kill him…”
Okay, let me try to get this straight. Monte thought that Mr. Bogosian came to the prison to kill him?
So, Mr. Bogosian is saying that Monte thought an Armenian-American filmmaker was going to walk into a high security prison, formerly a concentration camp, armed guards watching his every move, and kill him?
What about checking for weapons before entering the highly guarded visiting room? Ted Bogosian makes it sound like Monte was in a health spa in the South of France.
I provided my arguments as accurately as I could and am willing to embrace supporting evidence that proves Mr. Bogosian's claims.
Otherwise, as a friend of mine put it, Mr. Bogosian's interview is more like "Ted talking about Ted - not the truth." I welcome facts, as they will enrich our knowledge about who Monte really was.
With that said, I invite Ted Bogosian to set the record straight by exchanging his recollections with evidence and facts. Otherwise a public apology from Ted Bogosian is in order.
Ara Manoogian is a human rights activist representing the Shahan Natalie Family Foundation in Artsakh and Armenia, as well as a member of the Washington-based Policy Forum Armenia (PFA)