Գերմանիայի համար Հայոց ցեղասպանությունը դեռեւս «անցյալի տխուր երեւույթ» է մնում»
Գերմանական «Շպիգել» հանդեսը ապրիլի 3-ի համարում հրապարակած «Անցյալի չարքերը» հոդվածում անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության խնդրին` զարմանք է հայտնել, որ «մինչ օրս Գերմանիան պաշտոնապես չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»: Որքանո՞վ է անկեղծ հեղինակավոր այս հանդեսի զարմանքը:
«Շպիգել»-ը, որը հրատարակվում է 3,5 մլն տպաքանակով, լուրջ հասարակական կարծիք է ստեղծում Գերմանիայում: 2005 թ. Հայոց ցեղասպանության 90-ամյակին, երբ Բունդեսթագը որոշում կայացրեց, Հայաստանում շատերը, այդ թվում այն ժամանակ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ու ՀՅԴ Բյուրոյի խոսնակ Կիրո Մանոյանը հայտարարեցին, որ այն շատ դրական ու հանգամանալից մեկնաբանված որոշում է: Չնայած դրան, գերմանահայերն ընդդիմացան այդ որոշման դեմ եւ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրին, քանի որ նրանում երկու կարեւոր բառ բացակայում էր` տարհանում եւ ցեղասպանություն բառերը, որոնք իրավաբանական նշանակություն ունեն:
«Շպիգել»-ը, իմ կարծիքով, չպետք է զարմանա, թեպետ Գերմանիան, Առաջին համաշխարհային պատերազմում Թուրքիայի դաշնակիցը լինելով, ամեն կերպ ջանացել է, որ գերմանացի ժողովուրդը չիմանա, թե ինչ է կատարվում Օսմանյան սուլթանությունում (Թուրքիան ոչ թե կայսերական երկիր էր այդ ժամանակ, ինչպես օգտագործում են թյուրիմացաբար, այլ` սուլթանական): Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում տեղակայված գերմանացի 15 հյուպատոսներ հայերին տարհանելու ու կոտորելու վերաբերյալ տեղեկություններ էին հավաքում ու ուղարկում Պոլիս` Գերմանիայի դեսպանատուն, որը հավաքված բոլոր տեղեկություններն ուղարկում էր Բեռլին: Այսինքն, Գերմանիայի իշխանությունները լավատեղյակ էին, թե այդ ժամանակ ինչ էր կատարվում Օսմանյան սուլթանությունում: Այդ նյութերն ամփոփվել են 52 հատորներում ու պահվում են Գերմանիայի Արտաքին գործերի նախարարության (ԱԳՆ) փաստագրության կենտրոնում:
Գերմանիան Թուրքիայի ամենալավ դաշնակիցն է եղել այդ տարիներին եւ այսօր էլ նրա ամենալավ բարեկամն ու ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցն է:
Բունդեսթագը 2005 թ. Թուրքիայի կառավարությանը կոչ արեց ընդունել սեփական «պատմական պատասխանատվությունը», սակայն ինքը մինչ օրս ձեռնպահ է մնում կատարվածը Ցեղասպանություն որակելուց: Ի՞նչ է փոխվել այս հարցում 2005 թ. ի վեր, եւ արդյո՞ք այն, որ Գերմանիան մինչ օրս չի ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը, կարելի է բացատրել Գերմանիայում հայկական լոբբիի ոչ բավարար աշխատանքով:
2005 թ. որոշումից հետո գործընթացը համենայնդեպս մեր օգտին չի եղել. Բունդեսթագի որոշումից հետո շատ գրքերում ու հրապարակումներում Հայոց ցեղասպանություն բառը դադարեցին գործածել` հետեւելով խորհրդարանի որոշմանը: Մինչ այդ հայկական ջարդերի մասին հիշատակելիս միշտ գործածում էին ցեղասպանություն բառը: Բացի այդ, այս տարվա փետրվարին` Ձախերի կուսակցության ֆրակցիայի ղեկավար դոկտոր Գիզին մի գրավոր հարցադրում ներկայացրեց Բունդեսթագին, որտեղ ամենակարեւորը հետեւյալն է` «Գերմանիայի Դաշնային հանրապետությունը հայերի 1915-16 թթ. կոտորածները, որը միանշանակ համահունչ է ՄԱԿ-ի 1948 թ. Կոնվենցիային, ընդունու՞մ է որպես ցեղասպանութուն»:
Հարցմանը պատասխանել է Գերմանիայի Դաշնության արտգործնախարարության պետքարտուղար տկն Քորնելիա Փիփերը, որն ըստ էության շրջանցել է հարցադրումը եւ հայ-թուրքական արձանագրությունների ոգուն համահունչ պատասխան տվել:
«Գերմանիայի Դաշնությունը ողջունում է բոլոր միջոցառումները, որոնք նպատակաուղղված են 1915-16 թթ. պատմական անցուդարձերի պարզաբանմանը: Այս անցուդարձի ուսումնասիրությունը եւ պարզաբանումները պիտի վերապահվեն միայն գիտնականներին: Գերմանիայի Դաշնությունն այն կարծիքին է, թե 1915-16 թթ. ողբերգական անցուդարձերն առաջին հերթին պիտի Թուրքիայի եւ Հայաստանի խնդիրը լինեն: Այս դիտանկյունից նայելով` Գերմանիայի Դաշնությունը մեծ հարգանք է ցուցաբերում Թուրքիայի եւ Հայաստանի նկատմամբ` իրենց խիզախ քայլի համար, որ ստանձնել են երկկողմ հարաբերությունները բարելավելու համար: Գերմանիայի Դաշնությունը քաջալերում է երկու կողմին, որպեսզի շարունակեն երկխոսությունը եւ ընթացքի մեջ գտնվող մերձեցումները, որը ներառում է նաեւ պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծում»,- հայտնել է նա:
Անձամբ ես այս պատասխանի եւ «Լեփսիուսի տան» 2010 թ. ծրագրի մեջ նմանություն եմ տեսնում: Գերմանիայի կառավարությունը կարողացել է ազդեցություն ունենալ մի քանի կազմակերպությունների վրա, որոնցից մեկն էլ «Լեփսիուսի տունն» է, եւ նրանք դա չեն թաքցնում: «Լեփսիուսի տունը» 2010 թ. տարեկան ծրագրում նշում է. «Լեփսիուսի տունն» իրականացնում է հատկապես Բունդեսթագի պատվերը` դոկտոր Յ. Լեփսիուսի ժառանգությունը կիրառել Թուրքիայի, Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ երկխոսության եւ հաշտության նպատակով»։
«Լեփսիուսի տունը» 2010 թ. տարեկան ծրագրում ընդգրկել է «Ուղեւորություն Ստամբուլ-2010» միջոցառումը «Կ.Պոլսի գրավման հանդիսության բազմաթիվ տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով` ի մեծարումն Սուլթան Մեհմեդ 2-րդի եւ 1453 թ. Կ. Պոլսո գրավման»։ Թեպետ 2010 թ. լրանում է Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակը, այդ մասին ծրագրում չկա որեւէ նշում։ Ըստ ծրագրի՝ 2010 թ. ապրիլի 24-ին միմիայն պիտի նշվեն «հայոց զոհերը», առանց պատասխանատուների եւ ոճրագործների մասին հիշատակելու։ 1453 թ. մայիսի 29-ը բոլոր քրիստոնյաների, հատկապես հույների ու հայերի տխրության օրն է, քանզի այդ թվականը մի յուրահատուկ, քրիստոնեական դրոշմ կրող բյուզանդական մշակույթի ավարտն է խորհրդանշում։ Կ. Պոլսի գրավումը միաժամանակ մատնանշում է ուղղափառ եկեղեցու գոյության ավարտը Փոքր Ասիայում։ Այս ծանուցումը գերմանահայերին, հույներին, ասորիներին եւ արամեալեզու քրիստոնյաներին նույնքան ալեկոծեց ու հուզեց, ինչպես Բունդեսթագի 2005 թ. ոչինչ չասող որոշումը, որտեղ ո՛չ ցեղասպանության եւ ո՛չ էլ տեղահանման մասին հիշատակություն չկա։
Նշեմ նաեւ, որ Գերմանիայում հայկական լոբբի գոյություն չունի, ընդհակառակը, կա թուրքական լոբբի: Ներկայումս շուրջ 3 մլն թուրքեր են բնակվում Գերմանիայում, նրանք անդամակցում են տարբեր կուսակցությունների, մեծ կշիռ ու դերակատարություն ունեն այդ երկրում եւ ամեն ինչ անում են, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը չեզոքացնեն: Արդեն 2-3 տարի գործում է «Թալեաթ փաշա» շարժումը, նրանք նպատակ ունեն վերսկսելու Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարությունը ու հասնել նրան, որ Թալեաթն արդարացվի: Պահանջում են Բեռլինում փողոց անվանակոչել Թալեաթի անունով, նրա հուշարձանը կանգնեցնելու թույլտվություն ստանալ եւ այլն: Իհարկե, դրա դեմ պայքարում է «Ցեղասպանության ճանաչման հանձնախումբը», որը դոկտոր Թեսսա Հոֆմանն է ղեկավարում:
Ավելացնեմ նաեւ, որ հայերը չեն կարող հակազդել թուրքական լոբբինգին, քանի որ նրանք 3 մլն են, մեծ աջակցություն են ստանում թուրքական պետությունից, այդ երկրի դեսպանատնից, հյուպատոսարաններից: Չմոռանանք նաեւ ահռելի թվով թրքամոլ գերմանացիների մասին, որոնք նրանց աջակցում են այդ հարցում: Հակառակ դրան, Գերմանիայում ավանդական հայկական համայնք չկա, փոքրաթիվ հայությունը Պարսկաստանից, Թուրքիայից եւ վերջին տարիներին Հայաստանից է եկել եւ լավ կազմակերպված համայնք չէ: Հայերը Գերմանիայում դեռեւս չունեն Ֆրանսիայի կամ Ամերիկայի համայնքի թվաքանակն ու կազմակերպվածությունը, հայկական համայնքը զուրկ է պետական աջակցությունից, «Ցեղասպանության ճանաչման հանձնախումբը» դիմել է դատարան` պահանջելով, որ դատապարտվեն բոլոր այն անձինք, ովքեր Հայոց ցեղասպանությունը կժխտեն կամ կմեղմացնեն, ինչպես Շվեյցարիայում եւ Բելգիայում է արվում:
Ի՞նչ հեռանկար կարող է ունենալ նման հայցապահանջը մի երկրում, որը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Եվրամիությունը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ եվրոպական մի շարք երկրներ: Կարծում եմ` նրանց որոշումները կիրառելի են նաեւ Գերմանիայում:
«Շպիգելի» հրապարակման մեջ կարծիք է հայտնվում, որ «հայկական աղետի մասին պատմող լուսա ու տեսանյութերի սակավությունը` համեմատած Հոլոքոստի ու հետագա մյուս բոլոր ցեղասպանությունների հետ, լրացուցիչ բարդացնում էին տեղի ունեցածի վերականգնումը»: Հրապարակման համահեղինակները, միաժամանակ հակասելով իրենց, հայտնում են, որ արխիվներում հարուստ վկայություններ կան, որոնք անգամ արխիվագետներին են անծանոթ: Իսկապե՞ս բավարար նյութեր չկան Հայոց ցեղասպանությունը փաստարկելու համար, հատկապես գերմանական արխիվներում:
Նախ` «աղետ» բառի մասին. մի քանի տարի առաջ մի խումբ թուրք պատմաբաններ ու մտավորականներ հայտարարեցին, որ ներողություն են խնդրում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին կատարված «աղետի» համար, եւ այն թարգմանվեց ու տարածվեց մի քանի լեզուներով: «Աղետ եւ եղեռն» բառը տարածում գտավ, հատկապես, երբ այն գործածեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման: Այսինքն` ամեն ջանք գործադրում են, որպեսզի խուսափեն ցեղասպանություն բառից եւ մի ուրիշ բառ են գտնում կատարվածը արտահայտելու համար, մինչդեռ իրավաբանական կարգավիճակը ցեղասպանությունն է: Գերմանիայիում էլ այսօր ջանում են Հայոց ցեղասպանությունը «անցյալի տխուր երեւույթ» անվանել, որի դեմ պայքարում ենք, եւ գերմանացիներն էլ, ի վերջո, հարկադրված կլինեն ճշմարտությունն ընդունել:
Երկու պետություն կար, որ Թուրքիայի հետ լավ հարաբերություններ ուներ պատերազմի ժամանակ եւ մեծ ներկայություն Թուրքիայում: Գերմանացի 2000 սպա եւ 20 հազար զինվոր կար Թուրքիայում, 15 քաղաքներում հյուպատոսություններ կային: Նրանք ամենից ավելի լավատեղյակ էին կատարվածին եւ, ինչպես նշեցի, ԱԳՆ-ում ավեի քան 52 հատոր նյութ կա, որոնք նրանց զեկույցներն են: Բացի դրանից, ամերիկացի ու գերմանացի միսիոներներն իրենց հուշագրություններում պատմել են այդ մասին, օրինակ` Արմին Թեոֆիլ Վեգները, Յոհաննես Լեփսիուսը, որոնք Թուրքիայի հայաջինջ քաղաքականության մասին պատմել են իրենց հուշագրություններում, լուսանկարել են կատարվածը եւ այլն:
Ցեղասպանության վերաբերյալ ամենամեծ արխիվը հենց Գերմանիայում է, այնտեղ ահռելի ուսումնասիրության նյութ կա: ԱԳՆ-ից բացի, նյութեր կան զինվորական արխիվում, միսիոներների արխիվներում եւ շատ անհատների մոտ, որոնք գրի են առել իրենց տեսածն ու լսածը: Երկու մեծ արխիվ կա նաեւ Ավստրիայում, եւ տեղի արխիվային նյութերից մի քանի անգամ հրատարակել է ավստրիացի, մասնագիտությամբ ռեժիսոր Արտյոմ Օհանջանյանը: Սակայն այս ուսումնասիրությունը անհատների գործ չէ, սա պետական աջակցություն պահանջող հարց է եւ անհրաժեշտ է, քանի որ արխիվային ամենաճիշտ նյութերը հենց Գերմանիայում են պահվում, նրանք են եղել Թուրքիայի դաշնակիցը: Թուրքիան էլ չի կարող անճշտություններ համարել դրանք, քանի որ գերմանացիներն իր դաշնակիցներն են եղել:
«Շպիգել»-ը իր հեղինակային հրապարակման հետ միաժամանակ հարցազրույց տպագրեց Հայաստանի նախագահի հետ, դրան հաջորդեց «Աղետ` մի ցեղասպանություն» վերնագրված 90 րոպե տեւողությամբ ֆիլմի ցուցադրումը, որին, ըստ մամուլի հրապարակումների, ներկա են գտնվել նաեւ գերմանացի քաղաքական գործիչներ: Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ աշխարհում ծավալվող հետաքրքրությունների շրջանակո՞ւմ պետք է դիտարկել այս ամենը, թե՞ կարելի է պատմության նկատմամբ գերմանական կառավարության մոտեցումների շրջադարձով բացատրել:
Գերմանիայում հայերի մասին քիչ է խոսվում. նախկինում էլ այս թեմայով ֆիլմեր ու ներկայացումներ ցուցադրվել են, զեկույցներ են հրապարակվել ու տարածվել: Գերմանիան շատ հակասական երկիր է, բայց այնուհանդերձ, գերմանալեզու գրքեր էլ են հրատարակվում Հայոց ցեղասպանության մասին, իհարկե, հաճախ դրանք լիարժեք ճշմարտությունը չեն արտացոլում: Ամեն տարի այդ թեմայով մի քանի ներկայացում է ցուցադրվում, եւ այս տարին էլ բացառություն չէր: Այս տարի արդեն երեք ներկայացում է բեմադրվել, որոնցից մեկի սցենարը Թեսսա Հոֆմանն է գրել, եւ միշտ էլ սրահները լեփ-լեցուն են լինում: Սակայն, հայկական կողմն ավելի ուժեղ կլինի, եթե իր պայքարը ծավալի մյուս ցեղասպանված ժողովուրդների հետ համատեղ: Գերմանիայում 150 հազար ասորի է բնակվում, արամեալեզու քրիստոնյաներ, հույներ, որոնք մեզ հետ մասնակցում են ցույցերին: Մեր կողքին են նաեւ Հայաստանից եկած եզդիները:
«Ցեղասպանության ճանաչման հանձնախումբը» իր պայքարը համատեղում է այդ ազգությունների հետ, քանի որ այս երեք քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանությունն ու տարհանումը Թուրքիայում կատարվել է հենց նույն ժամանակամիջոցում, նույն երկրում եւ նույն ոճրագործ պետության կողմից, եւ մեր պայքարը շատ արդյունավետ կլինի, եթե այս հարցում երեք ժողովուրդները համագործակցեն:

Germany Still Regards the Armenian Genocide as a “Tragic Chapter of History”
In an April 3, 2010 article entitled “Past Evils”, the German magazine “Spiegel” reflected on the events of 1915 and expressed amazement that to date Germany has not officially recognized what took place as “genocide”. How sincere is such amazement on the part of “Spiegel”?
“Spiegel”, with a circulation of 3.5 million, is a major player when it comes to shaping public opinion in Germany. On the occasion of the 90th anniversary of the Armenian Genocide, when the German Bundestag adopted a resolution, many in Armenia, including Vardan Oskanian, the RoA Foreign Minister at the time, and Giro Manoyan, spokesman for the ARF Bureau, declared that it was a positive step and thoroughly elucidated resolution. Despite this, the German-Armenian community voiced their protest over the resolution because it left out two important words – eviction and genocide. These terms carry legal significance.
In my opinion, “Spiegel” shouldn’t be surprised that Germany, despite being an ally of Turkey during World War I, has made every effort to keep the German people in the dark regarding what took place in the Ottoman Sultanate. (At the time, Turkey was a ‘sultanate’ and not an empire, as is the common misperception and incorrect appellation employed). Throughout the length and breadth of Turkey there were over 15 German consulates that were collecting information on the eviction and massacres of Armenians and sending the facts back to Berlin. In other words, the German authorities were fully aware as to what was taking place in the Ottoman Sultanate. These materials were compiled into fifty-two volumes and are kept within the document center at the German Foreign Affairs Ministry’s
Germany proved to be Turkey’s most stalwart ally during those years. Today, Germany remains a good friend of Turkey and a NATO ally.
In 2005, the Bundestag called on Turkey to assume its “historical responsibility”. To date however, Germany itself has failed to describe what took place as ‘genocide’. What, if anything, has changed in this regard since 2005? Can we say that Germany’s failure to recognize the Armenian Genocide is the result of inadequate efforts by the German-Armenian lobby?
The process after the 2005 decree has not been in our favor. Many books and publications stopped using the term ‘genocide’, following the example of the German parliament. Up until then, the term ‘genocide’ had been widely used when commemorating the Armenian massacres. In addition, in February of this year, Gregor Gysi, a key politician of the socialist political party “The Left” (Die Linke), presented a written query to the Bundestag that specifically asked, ‘if the Federal Republic of Germany recognizes the 1915-1916 massacres of Armenians, events that fully correspond to the 1948 United Nations Genocide Convention, as in fact ‘genocide’?
Cornelia Pieper, Germany's Minister of State at the Federal Foreign Office, offered an answer that, in keeping with the spirit of the Armenian-Turkish Protocols, evaded the meat of the original question.
“The German Federation welcomes all initiatives designed to clarify the historical events of 1915-1916. An examination and clarification of these events can only be left to experts. The German Federation believes that the tragic events of 1915-1916 are first and foremost a problem for Turkey and Armenia. Seen from this perspective, the German Federation highly praises both Turkey and Armenia for taking the courageous steps towards normalizing relations. The German Federation encourages both parties to continue the dialogue and proves of rapprochement now underway, that also includes the creation of committee of historians.
Personally, I see a similarity between this answer and the “Lepsius House” 2010 program. The German government has been able to influence several organizations, including “Lepsius House”. They don’t hide this fact. In its 2010 annual program, it is noted that, “The Lepsius House is specifically carried out the request of the Bundestag, to have the legacy of Dr. Johannes Lepsius serve the aim of dialogue and reconciliation between Turkey, Armenia and Germany.”
Included in the 2010 program of Lepsius House is an event entitled “Journey to Stambul-2010”, an opportunity to participate in the commemorations marking the capture of Constantinople by Mehmed II in 1453. Even though 2010 marks the 95th anniversary of the Armenian Genocide, there is no such notation in the program. According to the program, on April 24, 2010, only the “Armenian victims” will be remembered without any mention of those responsible and the criminals. May 29, 1453, is a day of sadness for all Christians, especially Greeks and Armenians, because that day signifies the end of a unique Christian-stamped Byzantine culture. The capture of Constantinople also marks the end of the Orthodox Church’s existence in Asia Minor. This announcement irritated and incensed German-Armenians, Greeks, Assyrians and Aramaic-speaking Christians just as much as the meaningless Bundestag resolution of 2005 in which no reference was made to genocide and eviction.
We should also note that there is no Armenian lobby in Germany. On the contrary, there exists a Turkish lobby. Today, some three million Turks reside in Germany. They are members of various German political parties and enjoy a great deal of leverage in the country. They pull out all the stops to neutralize any effort to have the Armenian Genocide recognized. For the past 2-3 years the “Talat Pasha” movement has been operating. They want to reopen the trial of Soghomon Tehlirian and vindicate Talat. The movement is demanding that a Berlin street be renamed in Talat’s honor and that permission be granted to erect a statue of the Ottoman leader. Naturally, the Committee for Genocide Recognition, headed by Tessa Hoffman, is leading a struggle in opposition.
I should add that Armenians are not able to counter the Turkish lobby because of their large numbers and the fact that the Turkish government and the local Turkish embassy assist their efforts. We should also not forget the large number of Turkish-loving Germans that also help them in their efforts against Armenian issues. There is no traditional Armenian community in Germany to speak of. The small numbers of Armenians from Iran and Turkey, and in recent years, from Armenia are not well organized. Armenians in Germany don’t have the numbers or organization as the Armenian communities in France or the United States. The German-Armenian community receives no government assistance. The Committee for Genocide Recognition has petitioned the courts, demanding that all those who deny the Genocide or undermine its scope and severity be indicted, just as in the case of Switzerland and Belgium.
What are the prospects for this to occur in a country that doesn’t even recognize the Genocide?
The European Union, as well as several European nations, has recognized the Armenian Genocide. I believe that their decisions can also be put into practice in Germany.
An opinion is expressed in the Spiegel article, that the scarcity of visual and photographic materials regarding the “Armenian calamity”, in comparison with the Jewish Holocaust and subsequent genocides, make it that much more difficult to reconstruct what took place. The authors of the article then contradict themselves and state that there is a wealth of archival material on the subject that not even specialists are aware of. How is it that sufficient evidence of the Armenian Genocide does not exist in the German archives?
First, let’s talk about the word “calamity”. A few years ago a group of Turkish historians and intellectuals declared that they wanted to apologize for the “calamity’ that befell the Armenian people during WWI. The declaration was translated and circulated in several languages. The word “tragedy/calamity” found wide usage after it was uttered by President Barack Obama. In other words, they are making every effort to avoid using the word “genocide and are looking for a substitute term to express what took place. However, the legal terminology is ‘genocide’. In even Germany today, there are those who want to present the Armenian Genocide as a “tragic chapter of the past”. We, of course, oppose such attempts. In the end, even the Germans will be forced to accept the truth.
There were two nations with which Turkey had good relations during WWI and who had a large presence in Turkey. There were 2,000 German military officers and 20,000 soldiers in Turkey at the time. Germany had consuls in fifteen Turkish towns. In addition, there are the memoirs of German and American missionaries from the period, for example Armin Teofil Wegner and Johannes Lepsius, who wrote about and photographed what transpired.
The largest archive regarding the Genocide is in Germany and there is a vast amount of material to be researched. In addition to the Ministry of Foreign Affairs, there are the military archives, the archives of the missionaries and other personal eye-witness accounts. There are two major archives in Austria as well. Artyom Ohandjanian has published materials from these archives but this work cannot be undertaken by just one person. This requires government assistance and it is vital work because the most accurate materials are to be found in Germany. Turkey cannot dispel the accuracy of these archives since Berlin was its wartime ally.
In addition to the article, Spiegel also published an interview with RoA President Sargsyan in the same edition as the article we’ve been discussing. This was followed by the 90 minute film “Aghet - Ein Völkermord”, a documentary on the Armenian Genocide. The German press reported that many government officials were present at the screening. Should we view these developments in Germanys as part of the general heightened interest in the Armenian Genocide globally or rather should it be explained by a change in the approaches of the German government towards the past?
There is little discussion about Armenians in Germany. There have been films and events on the subject in the past as well. Reports have been published and distributed. Germany is a land of many contradictions. Nevertheless, German language books on the Armenian Genocide have been published as well, even though they do not present the full historical truth or reality. Every year there are presentations on the subject and this year will be no exception. Already, three such events have been staged. Tess Hoffman wrote the scripts for one of these and the halls are always packed with spectators. Armenians would strengthen their message if they reached out to other peoples who have been subjected to genocide and waged a joint struggle. There are 150,000 Assyrians living in Germany, Aramaic-speaking Christians and Greeks, that join in Armenian demonstrations. There are also Yezidis from Armenia who support us.
The Committee for Genocide Recognition carries out its activities jointly with these peoples since the genocide and eviction of these three Christian peoples in Turkey took place at the same time and in the same country and by the same criminal government. Our struggle would be much more productive if our three peoples coordinated their efforts on this matter.