Ռոբերտ Ֆալետա. «Երեք ամիս անց չեմ կարող ասել` ինչ կլինի, բայց եթե իրավիճակը չփոխվի, կրճատումներ անելու ենք»
Նոյեմբերի առաջին շաբաթներին աշխատողների հետ իր հանդիպումների ժամանակ «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալետան հայտարարել էր, որ միջազգային տնտեսական անկումն անխուսափելիորեն իր արձագանքները կունենա ընկերության գործունեության վրա:
Ֆալետան նշել էր, որ «Դինո»-ի արտադրանքի (ոսկու, պղնձի, ցինկի) գները զգալիորեն եւ արագ իջել են վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում: Չնայած «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի» ընկերության սեփականատեր կանադական «Դենդի Փրեշզ Մեթլզի» (Dandee Precious Metals) կողմից միլիոնավոր դոլարների ներդրմանը 2006 թվականին` ընկերության ձեռքբերման օրից սկսած, առ այսօր կոմբինատը շահույթ չի ունեցել:
«Իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ, անցյալ տարի հունվար-սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում 5,001 տոննա ցինկի եւ պղնձի խտանյութի արտահանումից մենք ստացանք ընդհանուր առմամբ 23,473,000 դոլար: Այս տարի նույն ժամանակահատվածում մենք բարձրացրել ենք խտանյութի արտադրողականությունը, այն է` 7,548 տոննա, սակայն կտրուկ գնանկման հետեւանքով մեր հասույթը կազմեց 12,728,000 դոլար` գրեթե երկու անգամ պակաս, ընդ որում` խտանյութի արտադրությունը 50% բարձրացնելու դեպքում»,- ասաց Ֆալետան` ավելացնելով, որ ինքը հանքարդյունաբերությունում է աշխատում ավելի քան 30 տարի եւ «այս տարիների ընթացքում երբեւիցե ականատես չի եղել նման կտրուկ եւ արագ գնանկման»:
Իսկ արդեն նոյեմբերի 8-ին` միջազգային ճգնաժամի հետեւանքով ձեռնարկությունում սպասվող կրճատումների (աշխատակիցների 60%-ին) ու 40%-ով աշխատավարձի նվազեցման մասին գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալետայի հայտարարությունից հետո, աշխատակիցները սկսեցին անժամկետ գործադուլ: Հանքագործների միասնական ու ծայրահեղ պայքարը` գործադուլը, թերեւս, իր նպատակին հասավ: Հիշեցնենք, որ հնգօրյա գործադուլը դադարեցվեց միայն ՀՀ վարչապետի որոշմամբ կառավարության անդամների` էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Համբարձումյանի` Սյունիք կատարած այցից հետո: Կառավարության անդամների հետ համաձայնության գալով` ընկերության սեփականատերերը խոստացել էին նվազեցնել կրճատվողների թիվն ու հնարավորինս ամեն ինչ անել, որպեսզի սոցիալապես չտուժեն կապանցիները:
Մեկնաբանելով կառավարության անդամների հանդիպումը` ձեռնարկության սեփականատեր կանադական «Dandee Precious Metals»-ի գործադիր տնօրեն Ջոնաթան Գուդմանն ասել էր. «Մեր տնօրինության թիմը կօգտագործի կառավարության հետ հանդիպումները` ունկնդրելու եւ որոշելու, թե ինչ ողջամիտ միջոցներ կարող են ձեռնարկվել` մեղմացնելու այս ծանր ժամանակների ազդեցությունն աշխատողների եւ համայնքի վրա»:
ՀՀ կառավարության անդամների հետ հանդիպմանը ընկերության նախագահ Ջերեմի Կուպերը ներկայացրեց վիճակագրական տվյալներ աշխարհի մյուս հանքերի իրավիճակի մասին. վերջին 5 ամիսներին մոտ 43 հանք (17 ցինկի հանքերը ներառյալ) կամ փակվել են, կամ նվազեցրել են գործունեության ծավալները, կամ էլ անորոշ ժամկետով հետաձգել են իրենց գործունեությունը:
«Բոլոր այն պաշտոնյաները, ում հետ մենք հանդիպել ենք, քաջ գիտակցում են այն ծանր իրավիճակը, որում հայտնվել է հանքարդյունաբերությունը, եւ նրանք մեզ հետ միասին կփորձեն ելք գտնել` մեղմացնելու նախատեսված կրճատումների հետևանքով ստեղծված իրադրությունը»,- հանդիպումներից հետո հայտարարեց Կուպերը:
Նոյեմբերի 17-ին Երևանում կայացած հանդիպումների ընթացքում նախ համաձայնություն ձեռք բերվեց «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի»-ի ղեկավարների եւ Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսիյանի միջեւ: Իսկ արդեն նոյեմբերի 18-ին կնքված երկկողմանի հուշագիր-համաձայնագրով «Դինո Գոլդը Մայնիգ Քամփնի»-ն համաձայնում է պահպանել աշխատողների ներկայիս թիվը երեք ամսով` սկսած հուշագիր-համաձայնագրի կնքման պահից:
Այն աշխատակիցները, ովքեր վերջին մի քանի շաբաթներին արդեն ստացել են կրճատման ծանուցագրերը, հետ կկանչվեն աշխատանքի: Նաեւ համաձայնություն է ձեռք բերվել աշխատողների մի մասին օրենքով սահմանված կարգով ուղարկել հարկադիր պարապուրդի: Ի դեպ, հարկադիր պարապուրդի ուղարկվածները կաշխատեն փոխարինաբար: Այսինքն` եթե նույն մասնագիտությամբ մեկ աշխատակից ուղարկվել է մեկ ամիս հարկադիր պարապուրդի, իսկ նրա գործընկերը աշխատում է, հաջորդ ամիս աշխատողին է տրվելու հարկադիր պարապուրդ: Այս մասին աշխատակիցներին ասաց գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալետան` նշելով, որ կառավարությունը նույնպես կատարել է խոստումն ու ավելացրած արժեքի հարկը (մոտ 800 մլն դրամ) փոխանցել է ձեռնարկությանը: Գլխավոր տնօրենը պատասխանեց նաև աշխատակիցների հարցերին: Աշխատողների մեծ մասին հետաքրքրում էր այն հարցը, որ հարկադիր պարապուրդի դեպքում նրանց վճարվելու է աշխատավարձի 2/3-րդը:
«Հնարավո՞ր է դրանով եւ վարկ փակել, եւ վարձավճարները տալ, եւ գոյատևել»,-հարցրին տնօրենին: Տնօրենն ասաց, որ հասկանում է մարդկանց ու այնպես կանի, որ հարկադիր պարապուրդի ուղարկվածները, ովքեր կվարձատրվեն աշխատավարձի 2/3-րդի չափով, 45 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ չստանան:
Հավաքվածներին դիմեց նաև ձեռնարկության արհեստակցական միության նախագահ Սուրիկ Թումանյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց ընկերության սեփականատերերին եւ տնօրինությանը: Սուրիկ Թումանյանի խոսքը զայրույթ ու տարակուսանք առաջացրեց աշխատակիցների մոտ, ու վերջիններս նույնիսկ ընդվզեցին: Մանավանդ, որ մինչ այդ Ռոբերտ Ֆալետան հայտարարել էր, թե գործադուլն անօրինական էր, ու ովքեր այդ օրերին աշխատանքի չեկան, չեն վարձատրվելու:
Աշխատելու պատրաստակամություն հայտնածները, ովքեր, սակայն, աշխատելու հնարավորություն չունեցան, կվարձատրվեն բացակա օրերի համար: Նշենք, որ այդ օրերին ստեղծվել էր գործադուլային կոմիտե, Սուրիկ Թումանյանն ու անգամ Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանն ասել էին, որ գործադուլն օրինական է, ու մինչև վերջ պայքարելու են օրենքի սահմաններում: Ըստ Սուրիկ Թումանյանի` «Աշխատանքային օրենսգրքով» առնվազն յոթ օր առաջ պետք է ձեռնարկության տնօրինությունը տեղեկացվի գործադուլի մասին: «Բայց գործադուլը նախատեսված չէր. ինքնաբուխ էր, ու նախազգուշական գործադուլը սկսվեց տնօրենի` կրճատումների ու աշխատավարձի նվազեցման հայտարարությունից հետո: Ինչպե՞ս կարելի է հանք մտնող բանվորին հերթափոխից 5-10 րոպե առաջ ասել, որ ինքը այլեւս չի աշխատելու, ես Աստաված էլ դառնայի, չէի կարա ամբոխին պահել»,- ասում է Ս. Թումանյանը` հավելելով, որ եթե այդ տրամաբանությամբ մտածենք, պրն Ֆալետան էլ է խախտել ՀՀ Աշխատանքային օրենսգիրքը` նախապես կրճատումների մասին չտեղեկացնելով արհկոմին ու զբաղվածության կենտրոնին:
Իսկ հնարավո՞ր է, արդյոք, որ գործալքության պատճառով ձեռնարկության տնօրենը ազատի որոշ մարդկանց: Սա արհկոմի նախագահը բացառում է:
Թե ի՞նչ է տալու առաջիկա 3 ամիսը ձեռնարկությանը կամ կառավարությանը, դժվար է ասել: Վերլուծաբանների կարծիքով` միջազգային ճգնաժամը դեռ շարունակվելու է մինչեւ եկող տարվա վերջը: Ձեռնարկության աշխատակիցներից մեկի հարցին պատասխանելով` Ռ. Ֆալետան նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն ցանկանում, որ ձմռանը մարդիկ անգործ մնան ու տանը նստեն: «Մենք էլ մարդ ենք, ուստի ընդառաջեցինք: Երեք ամիս անց չեմ կարող ասել` ինչ կլինի, բայց եթե իրավիճակը չփոխվի, կրճատումներ անելու ենք»,- ասաց տնօրենը:
Հ.Գ. Այն աշխատակիցներին, ում ձեռնարկության տնօրինությունը ծանուցել էր դեկտեմբերի 13-ից կրճատվելու մասին, նրանց ծանուցագրերը հետ են վերցվել ու բաժանվել նորերը: Վերջին ծանուցագրերով` 148 աշխատակցի տեղեկացվում է, որ նրանք անորոշ ժամկետով մեկնում են հարկադիր պարապուրդի:

Robert Falletta – “I can’t say what will happen three months hence, but if the situation doesn’t change there will be layoffs.”
During the first weeks of November, during a meeting with workers, the General Manager of Deno Gold Mining Company, CJSC (DGMC) Robert Falletta, declared that the drop in world metal prices would have unavoidable consequences on the company’s operations.
Mr. Falletta noted that the prices for the company’s product (gold, copper, zinc) had drastically and quickly dropped during the last few months. Despite the millions of dollars of investments made by DGMC’s parent company Dundee Precious Metals Inc. in 2006, the company had not realized a profit from the first day it had been acquired.
“The situation continues to worsen. During January – September of last year we obtained $23,473,000 from the exportation of 5,001 tons of zinc and copper concentrate. During the same period this year we doubled the production of concentrate to 7,548 tons but due to the sharp price drop our revenues were only $12,728,000, or almost twice as less even though our production of concentrate rose by 50%.” Mr. Falletta stated and added that during his more than thirty years in the mining business “he had never witnessed such a sharp and rapid fall in prices”.
By November 8th, after the announcement by GM Falletta regarding the expected cutbacks (60% layoffs and wage cuts of 40%) as a result of the world economic crisis, workers at the company began an open-ended strike. This extreme and united move by the miners seemed to be effective. Their five day walk-out only ended when the Prime Minister of Armenia sent a ministerial delegation to Syunik comprised of Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan, Minister of Economics Nerses Yeritsyan and Labor and Social Affairs Minister Arsen Hambardzumyan. According to an agreement ironed out with the government representatives, the company’s owners promised to decrease the number of layoffs and take all measures possible so that residents of Kaplan wouldn’t suffer socially.
Evaluating the meeting with the government officials, Dundee Precious Metals CEO Jonathan Goodman stated, “Our management team will utilize these meetings with the government to pay heed and decide what common-sense methods can be carried out to soften the impact of these difficult times on the workers and community.”
At the meeting with Armenian government officials, Company President Jeremy Cooper presented a list of statistics regarding the condition that mines throughout the world were in according to which some 43 mines, including 17 zinc mines, had either shut down or reduced operations or had temporarily halted operations within the past five months.
“All the officials with whom we have met know full well the difficult situation facing the mining industry today and they, together with us, will attempt to find a way out, to mitigate the situation resulting from the planned for cutbacks.” Mr. Cooper declared after the meeting.
An agreement was first reached between the directors of Deno Gold and Armen Movsisyan, Minister of Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan at the meetings held in Yerevan on November 17th. According to the Memorandum signed the following day. Deno Gold agreed to maintain the number of workers presently employed for three months from the time of the signing.
In addition, those workers that had already received dismissal notifications during the previous weeks would be called back to their jobs. An agreement was also worked out to send some workers to mandatory leave according to the law on the books in Armenia. Parenthetically, those placed on mandatory leave would work in shifts; that’s to say in turns. General Manager Falletta informed workers of this, noting that the government also pledged to transfer some 800 million drams in overpaid Value Added Taxes to the company. The General Manager also responded to questions posed by the workers. Of main interest to the workers was the fact that they were to be paid 66% of regular wages while on mandatory leave.
The workers asked Mr. Falletta if such wage levels would be enough for them to pay off their debts, rents and generally survive. The GM responded by saying that he understood the concerns of the workers and would see that all those on mandatory leave and receiving a 2/3 wage wouldn’t be paid less than 45,000 drams per month.
Surik Tumanyan, President of the company’s trade union, also spoke to the assembled workers and publicly thanked the owners and management of the company. His words lead to uncertainty within the ranks of workers and raised their ire and they expressed their indignation, especially given the fact that GM Falletta had declared that their strike had been illegal and that those not showing up for work wouldn’t be paid.
Those showing up willing to work but not able to would be paid for the days absent. Let’s recall that a strike committee had been set up at the time and that Surik Tumanyan and even Edward Tumasyan, President of Armenia’s Trade Unions Confederation, had stated that the workers’ strike was legal and that they would struggle within the parameters of the law till the end. According to Surik Tumanyan the labor code stipulates that workers must inform the company management at least seven days in advance of a pending strike. “But this strike hadn’t been planned for, it was spontaneous and a warning strike was started only after the General Manager announcements regarding layoffs and wage cuts. How can you tell a worker that he no longer has a job 5-10 minutes before he’s about to go on his shift. Even if I were God I couldn’t have been able to control that crowd.” states Mr. Tumanyan, adding that if that is the logic we are to use then even Mr. Falletta has violated Armenia’s labor code by not previously informing the chairman of the trade union committee and local employment center about the pending cutbacks.
Is it possible that Deno Gold’s General Manager will dismiss some workers for not showing up on the job? The President of the Trade Unions Confederation rules this possibility out. It is difficult to predict what the next three months will hold in store for either the company or the government. In the view of analysts, the global economic crisis will continue till the end of next year. Responding to a question posed by an employee of the company, Mr. Falletta noted that the government of Armenia didn’t wish to see people unemployed during the winter months and sitting idly at home. The General Manager declared, “We are also human and met the government half way. I can’t say what will happen three months down the line but if the situation doesn’t change there will be layoffs.”
P.S. - Layoff notices handed to workers by management informing them that they’d be cut as of December 13th have been taken back and new notices distributed. These recent notices call for 148 employees to be placed on indefinite mandatory leave.