Հայաստանում Ոստիկանության կաշառակերությունը ցուցադրելու առաքելությամբ
Մինչ այժմ հազարավոր մարդիկ են դիտել մի սփյուռքահայի կողմից նկարահանված հանպատրաստից հոլովակը, որում հայ ոստիկանը կանգնեցնում է նրան և դրամատիկ հանդիպում է տեղի ունենում:
Մի քանի ամիս առաջ ոստիկանը արագությունը գերազանցելու կեղծ մեղադրանքով կանգնեցրել է Դրոյի (որը ներկայանում է իր առաջին անունով` ելնելով այս զեկույցի նպատակներից) մեքենան, որից հետո նրան անհանգստացրել և ոտքով հարվածներ են հասցրել: Այդ դեպքից հետո նա ասում է, որ մեքենա վարելիս իր հետ վերցնում է տեսախցիկ, որպեսզի պաշտպանի իրեն ոստիկաններից, ովքեր կարծում են, որ կարող են կաշառել իրեն: Նկարահանելու նրա նպատակը նաև այն էր, որ ինքը ցանկանում էր ցույց տալ տեղի հայերին, որ նրանք ևսկարող են դուրս գալ ոստիկանության դեմ և պահանջել, որ հարգվեն իրենց իրավունքները:
Կաշառակերությունը Հայաստանում էական խնդիր է: Ըստ «Թրանսփերենսի Ինթրնեյշնլ» կազմակերպության զեկույցի` 180 երկիր ընդգրկող ցուցակում Հայաստանը զբաղեցնում է 109-րդ տեղը:
Սեդա Մուրադյանի` 2007թ. Global Integrity Report-ում տպագրված հոդվածում ասվում է. «Մասնագետները մեղադրում են պետության, որ այն հակված է կաշառակերության, որը արմատացել է խորհրդային ժամանակաշրջանում և տարածվել է անկախ Հայաստանում: Ոստիկանության ոչ թափանցիկ աշխատանքն էլ իր դերն է խաղում»:
«Ճանապարհատրանսպորտային ոլորտում կաշառակերությունը պայմանավորված է թափանցիկության բացակայությամբ.... Կան բազում պատճառներ. օրենքները ներառում են խտրական դրույթներ, մարդու իրավունքների խախտումներ, որոնք էլ կաշառակերության հիմք են»,- ասում է Է.Հովհաննիսյանը: «Օրենքները պարունակում են երկիմաստ կամ ոչ պարզ սահմանումներ, որոնք ավտոտեսուչներին հնարավորություն են տալիս ըստ իրենց հայեցողության մեկնաբանել օրենքները, որը հանգեցնում է կոռուպցիոն ռիսկի և շահերի կոնֆլիկտի»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակից Աննա Սաղաբալյանը 2005թ. իր մի հաղորդման մեջ բացահայտում է, որ հայ ավտոտեսուչին կաշառելը հասարակ և պարբերաբար կրկնվող երևույթ է: «Ճանապարհային կանոնների ենթադրյալ կամ ապացուցված խախտումների պատճառով օրինական պատժից խուսափելու համար նախատեսվաած կաշառքը 1000 դրամ է: Փողոցները և մայրուղիները հսկող ոստիկանները, ենթադրվում է, որ պարտավորված են այդ գումարի մեծ մասը փոխանցել իրենց վերադասներին: Անօրինական վճարումների մեկ այլ միջոց է Տեխսպասարկումը, որը ամեն տարի պետք է անցնեն նախատեսված 250 000 մեքենաները, որոնք գրանցված են Հայաստանում»:
Ինչպես հայտնում է «Ազատ Եվրոպա», «Ազատություն» ռադիոկայանը, վերջերս նախագահ Սերժ սարգսյանը պահանջեց, որ կառավարությունն ավելի ակտիվ պայքարի կաշառակերության դեմ, երբ կաշառակերությանն առնչվող դատական գործերը Հայաստանում աճեցին 40 %-ով:
Ծնված լինելով Իրանում և մեծանալով ԱՄՆ-ում` Դրոն անցյալ տարի տեղափոխվեց Հայաստան, որովհետև զգում է, որ սա է իր երկիրը: «Այժմ ես պատճառ չեմ տեսնում օտար երկրում ապրելու համար, երբ մենք ունենք անկախ պետություն, և հատկապես եթե հնարավորություն ունես աշխատանք գտնել այստեղ, ունենալ հաջողակ բիզնես կամ ապրել նախկինում կատարած ներդրումների կամ էլ թոշակի հաշվին»,- ասում է նա իր ինտերնետային հարցազրույցի ժամանակ:
Նա որոշ ժամանակ անց պատասխանեց ստորև նշված մի քանի հարցերին:
ՀԱՐՑ. Ի՞նչը դրդեց Ձեզ նկարահանել երկու ոստիկաններին, ովքեր Ձեզ կանգնեցրել էին:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Հայաստանի ճանապարհային ոստիկանության բաժանմունքը հաճախ է մեքենաները կեղծ կամ առանց պատճառի կանգնեցնում` արագ կաշառք ստանալու նպատակով: Հայ վարորդները, որոնց մեծամասնությունը ոչ գիտեն իրենց իրավունքները և ոչ էլ երթևեկության կանոնները, քանի որ իրենց վարորդական իրավունքները գնել են անօրինական ճանապարհով և ոչ թե թեսթ հանձնելով, հակված են կաշառք տալու: Չնայած կեղծ մեղադրանքով վարորդներին կանգնեցնելու իրավիճակը վերջին մի քանի տարիներում փոքր-ինչ բարելավվել է` հին սովորույթները դեռ առկա են ներկայիս ոստիկանական ուժերում:
ՀԱՐՑ. Ինչի՞ համար նրանք Ձեզ կանգնեցրին և Ձեր կարծիքով ի՞նչ պատճառով նրանք Ձեզ կանգնեցրին:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Կարծում եմ` նրանք կազմել էին իմ բնութագիրը` ելնելով այն փաստից, որ ես ունեմ նոր բեռնատար մեքենա և նոր պետհամարանիշ` ենթադրելով, որ ես նաև ունեմ գումար իրենց տալու համար իմ իրավունքները և ազնվությունը պահանջելու փոխարեն:
ՀԱՐՑ. Ինչպիս՞ն են ոստիկանական ուժերը Հայաստանում: Ո՞րն է Ձեր ընդհանուր կարծիքը նրանց մասին:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Ես պետք է ընդունեմ, որ անցած երկու տարիների ընթացքում, ճանապարհային ոստիկանության աշխատանքի մակարդակը բավականին բարելավվել է Հայաստանում, և դա պարզ նկատվում է Երևանում կազմակերպված և օրենքի տառը պահպանող երթևեկության շնորհիվ: Ես չէի համարձակվի վարել Երևանում մի քանի տարի առաջ, և դուք էլ հազվադեպ կտեսնեիք կին վարորդների այդ ժամանակ, քանի որ երթևեկությունը քաոսային էր և անօրեն: Այսօր իրավիճակը շատ է տարբերվում և իրականում առաջին անգամ Հայաստանում մեքենաները ստիպված են կանգնել խաչմերուկը հատող հետիոտներին ճանապարհ տալու համար:
Ինչևէ, դեռ շատ աշխատանք է մնացել անելու, որ ոստիկանական ուժերի մեծամասնությունը սկսի աշխատել ճիշտ ու քաղաքակիրթ ձևով:
Նաև գոյություն ունի ևս մի մեծ խնդիր կապված Հայաստանում ներկայումս գործող ճանապարհային օրենքների հետ, որոնք ոստիկանությանը հնարավորություն են տալիս կիրառել օրենքը գումար վաստակելու համար, մինչդեռ դրանք պետք է կարևոր լինեն անվտանգ և կանոններով երթևեկելու համար:
Օրինակ` Հայաստանում վերջերս ընդունված ամենածիծաղելի օրենքը այն է, որն արգելում է մեքենաներում ծխելը, մինչդեռ, իհարկե, թույլատրվում է ծխել ռեստորաններում, գրասենյակներում, որոշ հիվանդանոցներում, և նույնիսկ չկա ոչ մի օրենք անչափահասների ծխելու դեմ: Ըստ էության, այս նոր օրենքն էլ ավելի շատ ոստիկանների համար փող աշխատելու միջոց է` վարորդներին տուգանելով կամ պարզապես կաշառք վերցնելով, քան առողջապահական և անվտանգության նպատակներին ծառայելու միջոց:
ՀԱՐՑ. Երբևիցե վախեցե՞լ եք, երբ մեքենա վարելիս այդ բանն եք արել: Կար մի պահ, երբ Դուք դուրս եկաք մեքենայից, (ինչը վստահ եմ` գիտեք, որ ԱՄՆ ում չեք կարող անել, երբ ոստիկանը կանգնեցնում է Ձեզ): Ինչո՞ւ հանկարծ այդպիսի բան արեցիք, և ինչպե՞ս էիք Ձեզ զգում:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Ես սովորաբար դուրս եմ գալիս մեքենայից, որպեսզի ոստիկանական մեքենայում պատահարի նկարահանումը դիտեմ: Ես չեմ վախենում, որ նրանք ինձ կարող են ձերբակալել կամ իմ նկատմամբ ֆիզիկական ուժ կիրառել: Միակ բանը, որից ես վախենում և զգուշանում եմ, այն է, որ նրանք կարող է խելագարվեն և զենք պարզեն:
ՀԱՐՑ. Հայաստանում սա Ձեր առաջի՞ն ընդհարումն էր ոստիկանության հետ:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Ես անընդհատ եկել եմ Հայաստան սկսած 2000 թվականից և իմ առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ օդանավակայանից մեքենայով` որպես ուղևոր, դուրս գալու ժամանակ, երբ նրանք մեզ կանգնեցրին առանց որևէ պատճառի: Օդանավակայանը ոստիկանների նախընտրելի վայրն էր` վարորդներին ուղևորների հետ կանգնեցնելու համար, քանի որ եթե մարդիկ ժամանում են օդանավով, նշանակում է` փող ունեն:
Նույնիսկ այդ ժամանակ որպես ուղևոր` ես միշտ ժամանակից շուտ զգուշացնում էի իմ վարորդներին, որ թույլ չեմ տա նրանց կաշառք տալ և սովորաբար վիճում էի ոստիկանության հետ, մինչև մեզ թույլ էին տալիս գնալ: Մի քանի տարի առաջ տուգանք գրելը համարյա չլսված բան էր. դու կամ կաշառք էիր տալիս կամ էլ վիճում էիր մինչև իրավիճակից ելք գտնելը:
ՀԱՐՑ. Ինչու՞ եք կարծում, որ հոլովակը դիտելը կարևոր է ուրիշների համար` ներառյալ սփյուռքահայերի:
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Սա հատկապես կարևոր է սփյուռքահայերի համար, ովքեր կայցելեն Հայաստան` մի կողմ թողնելով այն հասկացությունը, որ «Երբ Հռոմում ես, պետք է վարվել այնպես, ինչպես հռոմեացիները»: Սփյուռքահայերը, ովքեր գալիս են Հայաստան, ունեն եզակի հնարավորություն` օգնելու բարելավել այս պետությունը` նրանից պահանջելով նույն վերաբերմունքը և իրավունքները, որ իրենք ունեն արևմտյան երկրներում: Ամենալավ ճանապարհը, որով մենք կարող ենք բարելավել այս երկիրը, այն է, որ օգնենք նրան համապատասխանել այն չափանիշներին, որոնց մենք սովոր ենք Ամերիկայում և Եվրոպայում:

Interview: On a Mission to Expose Police Corruption in Armenia
By now thousands have watched the impromptu video shot by a Diasporan Armenian when Armenian Police stopped him and the dramatic encounter that followed.
After being falsely pulled over for speeding a few months ago and being harassed and kicked in the legs by a police officer, Dro, who is going by his first name for the purposes of this report, has been carrying a video camera with him when driving in order to protect himself from police officers who think they can bribe him, he said. His intention of filming was also to show local Armenians that they can stand up to police and demand their rights.
While corruption in Armenia is a significant problem, with Transparency International’s 2009 Global Corruption Report ranking the landlocked region 109 out of 180 countries on its list, road traffic and driver license corruption falls under that cloud.
A 2007 Global Integrity Report written by journalist Seda Muradyan explored this issue. “Experts blame the country’s penchant for corruption, rooted in Soviet times, which expanded into independent Armenia,” the report said. “The non-transparent work of the police also plays a role.”
“Corruption in the road traffic field is conditioned by lack of transparency … there are numerous reasons … the laws include discriminatory provisions, violations of human rights; this also provides the basis for corruption risks,” Hovhanisian said. “The laws contain ambiguous or unclear definitions, which enable the inspectors to interpret the laws at their discretion, which results in the conflict of interests and corruption risks.”
A 2005 report by Anna Saghabalian on armtown.com revealed that bribing Armenia’s traffic police is a regular, ordinary custom.
“A typical kickback for avoiding legal punishment for an alleged or proven violation of traffic rules is 1000 drams (just over $2). Officers patrolling streets or highways are allegedly obliged transfer a large part of that money to their superiors. Another source of illegal payments is “technical inspections” which each of an estimated 250,000 cars registered in Armenia must undergo once a year.”
Recently, President Serge Sargsyan demanded a tougher crackdown on government on corruption, as corruption-related prosecutions saw a 40 percent surge in Armenia, reported Radio Free Europe/Radio Liberty.
Born in Iran and raised in America, Dro moved to Armenia one year ago because he feels that it is his country.
“I see no point of living in a foreign country now that we have an independent country and specially if one is able to find a job here, have a successful business or live on previous investments or retirement money,” he said in an email interview. He took some time out to answer a few questions below.
Q. What prompted you to video tape the two policemen who stopped you?
A. Armenia’s traffic police department has a horrific history of stopping cars for false or no reason in order to obtain a quick bribe. Armenia’s drivers who mostly either don’t know their rights nor the driving rules because they have illegally bought their licenses rather than passing tests, are quick to give bribes. Although the situation with falsely pulling over drivers has much improved in the last couple of years, old habits do still existent in today’s police force.
Q. Why did they stop you, and why do you think they stopped you?
A. I think they profiled me for having a new pickup truck and a new a license plate number, assuming I’ll have money to spare them instead of demanding my rights and honesty.
Q. What is the police force like in Armenia? What is your general opinion of them?
A. I have to admit that in the past year or two, the level of traffic police work has been much improved in Armenia and it’s clearly noticeable in the lawful and organized driving in Yerevan. I wouldn’t dare drive in Yerevan a few years ago and you’d rarely see women drivers back then, because driving was lawless and chaotic.
Today the situation is much different and in fact for the first time ever in Armenia, cars are now forced to stop for pedestrians crossing the intersection.
However, there is still a lot of work left in order to get most of the police force to work correctly and ethically.
There is also a big problem with some of the current traffic laws in Armenia which are intended for the police to apply the law in order to make money, instead of the law having an importance for safety or orderly driving.
For example the most ridiculous law recently passed in Armenia which forbids drivers from smoking in cars, while of course smoking is allowed in restaurants, offices, some hospitals and no laws exist against underage smoking. In essence this new law is there for the police to make more money by either writing a ticket or taking a bribe, rather than for any health or safety reasons.
Q. Were you ever afraid while you were doing it? There was one point where you got out of the car, which as I’m sure you know in the U.S. you can’t really do if a policeman/policewoman stops you - how come you did that and how did you feel?
A. I usually get out of the car in order to watch the video of the incident in the police car. I’m not afraid of being taken into custody or them using physical force. The only thing I fear and am careful of is that they don’t go crazy and draw a gun.
Q. Was this your first run-in with the police in Armenia?
A. I’ve been coming to Armenia since 2000 and on my first experience being in a car in Armenia as a passenger coming out of the airport, I remember being pulled over for no reason. The airport used to be a favorite place for the police to pull over drivers with passengers, because those who flew indicated that they had money.
Even back then as a passenger I would always warn my drivers ahead of time that I will not allow them to give a bribe and would usually do the arguing with the police until we were let go. Writing a ticket was almost unheard of a few years ago, you either paid a bribe or argued your way out.
Q. Why do you think it’s important for others (including the Diaspora) to see this?
A. It’s especially important for Diasporans who will be visiting Armenia to put aside the notion that “when in Rome do as the Romans do”. Diaspora Armenians that visit Armenia have a unique opportunity to help improve this country by demanding the same type of treatment and legal rights they have in Western countries, from Armenia. The best way we can improve this country is to help bring its standards up to the levels we’re used to in America or Europe.