Սառեցված Արձանագրությունները ...
Հայ-թուրքական հիմնախնդիրների ուղղությամբ երկու իրադարձությունների մասին նախորդ շաբաթ շատ թանաք հոսեց: Դրանցից և ոչ մեկը նշանակալից չէր, սակայն այդպիսի հնչեղություն ստացան միջազգային մամուլի կողմից լայնորեն լուսաբանվելու պատճառով:
Ապրիլի 22-ին, ուղիղ մեկ տարի անց այն ճանապարհային քարտեզի հրապարակումից հետո, որն իբր կոչված էր կարգավորելու հայ-թուրքական հարաբերությունները, և վեց ամիս անց երկու երկրների կողմից տխրահռչակ Արձանագրությունները մեծ հանդիսավորությամբ ստորագրելուց հետո, նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց դրանց կասեցման մասին:
Իրականում այս հայտարարության մեջ ոչ մի նոր բան չկար: Արդեն ամիսներ առաջ պարզ էր, որ թուրք ղեկավարները երբեք էլ մտադրություն չեն ունեցել վավերացնել Արձանագրությունները: Նրանք պարզապես ձգտել են շահարկել դրանք՝ Հայաստանից լրացուցիչ զիջումներ կորզելու նպատակով:
Թուրքերը շարունակ հայտարարել են, որ թուրքական խորհրդարանը չի վավերացնի Արձանագրությունները, քանի դեռ Ղարաբաղը չի վերադարձվել Ադրբեջանին:
Ժամանակ առ ժամանակ, Թուրքիան նորանոր անհեթեթ պահանջներ էր ներկայացնում, ինչպիսիք էին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման չեղյալ համարելը և այլ երկրների խորհրդարաններից Ցեղասպանության բանաձևերի դուրս հանելը:
Քանի որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել էր, որ առաջինը չի վավերացնի Արձանագրությունները, ապա համաձայնագրերը ամիսներ ի վեր արդեն սառեցված էին, եթե չասենք, որ դրանք մեռելածին էին:
Չնայած ոմանք նախագահ Սարգսյանի որոշումը կարող են համարել համարձակ քայլ, սակայն ավելի նախընտրելի կլիներ, եթե նա հետ կանչեր իր երկրի ստորագրությունն Արձանագրությունների տակից, քանզի դրանք արդեն տապալված են:
Նախագահը շատ հանգիստ կարող էր դրանց տապալման մեղքը բարդել Թուրքիայի ոչ կառուցողական կեցվածքի վրա: Անցյալ շաբաթվա իր հրապարակային ուղերձում Սերժ Սարգսյանն ընդունեց, որ հարգելով Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների խնդրանքը` ամբողջովին չի հրաժարվել Արձանագրություններից, այլ որոշել է կասեցնել դրանք:
Այժմ, երբ առաջինը Հայաստանը թարթեց, Թուրքիան նրան է մեղադրում Արձանագրությունների տապալման համար: Այսպիսով, Հայաստանը օգնեց Թուրքիային ճողոպրելու միջազգային հզոր ճնշումից, որին նա ենթարկվում էր վերջին ամիսների ընթացքում Արձանագրությունների վավերացումը ձախողելու համար:
Ընդ որում, քանի դեռ Արձանագրություններն ամբողջովին մերժված չեն, Թուրքիան շարունակելու է դրանք շահարկել` ճարպկորեն պնդելով, որ շարունակում է կողմնակից լինել դրանց վավերացմանը՝ «ճիշտ» պայմանների տակ, և որպես օգտակար գործիք կիրառել երրորդ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության նախաձեռնությունները հաղթահարելու համար: Դժբախտաբար, Թուրքիան Արձանագրությունները շահարկող միակ երկիրը չէ:
Նախագահ Օբաման` Արձանագրություններից չհրաժարվելու համար Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելուց հետո, իր ամենամյա ուղերձում կրկին խույս տվեց «Հայոց ցեղասպանություն» տերմինից` որպես պատրվակ օգտագործելով գոյություն չունեցող «հայ-թուրքական երկխոսությունը»:
Ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ ևս Նախագահ Օբաման Հայոց ցեղասպանությունը փոխարինեց «Մեծ եղեռն» տերմինով և կիրառեց այն նույն էվֆեմիզմներն ու խայտառակ բառախաղերը, որոնց համար մեղադրել էր նախագահ Ջորջ Բուշին` սենատոր և նախագահական թեկնածու եղած ժամանակ:
Ամերիկահայերի ճնշող մեծամասնությունը, որոնք պաշտպանել էին Օբամայի թեկնածությունը և վստահել նրան, այժմ խորապես հիասթափված և խաբված են զգում իրենց:
Նա իր ընտրարշավը ծավալեց փոփոխություն բերելու խոստումով, սակայն որդեգրեց իր նախորդների միևնույն անբարոյական կեցվածքը, որքան էլ որ պնդի, թե չի փոխել իր տեսակետը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Անցյալ տարվա իմ հոդվածում գրել էի, երբ նախագահ Օբաման առաջին անգամ խախտեց Հայոց ցեղասպանության մասին իր նախընտրական խոստումը, ամերիկահայերն այլևս կարիք չունեն նրան աղաչելու, որ ճանաչի Ցեղասպանությունը:
Երեսուն տարի առաջ նախագահ Ռեյգանը Նախագահական հռչակագիր է հրապարակել՝ նշելով Հայոց ցեղասպանությունը, ուստի ամերիկահայերը հատուկ նոր օգուտ չեն ստանա, եթե նախագահ Օբաման կրկնի նմանատիպ հայտարարություն:
Այնուամենայնիվ, դրժելով իր խոստումը նախագահ Օբաման առաջին հերթին կորցրեց իր հեղինակությունն ու վստահելիությունը ամերիկացի ժողովրդի և միջազգային հանրային կարծիքի առաջ:
Ուղղակի զարմանալի է, որ Միացյալ Նահանգների նախագահը կարող է հանդես գալ մի այնպիսի ուղերձով, որով կվանի հենց այն մարդկանց, որոնց նա ձգտում է գոհացնել:
Պատկերացրեք, թե բողոքի ինչ ալիք կբարձրանար, եթե նախագահ Օբաման հանկարծ Հոլոքոստն անվաներ կոտորած կամ ողբերգական դեպք: Սակայն, Ապրիլի 24-ի իր ուղերձում Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ ճիշտ այդպիսի քայլի է դիմել՝ էվֆեմիզմների մի ամբողջ շարք կիրառելով. «Մռայլ անցյալ», «պատմության մութ դրվագներ», «ցավալի պատմություն», «1915 թվականի ահավոր իրադարձություններ», «կործանարար էջեր», «20-րդ դարի ամենամեծ ոճրագործություններից մեկը», «կոտորած» և «սարսափելի իրադարձություններ»:
Նախագահ Օբամայի օգնականները իրենց ժամանակն ավելի օգտավետ կարող էին անցկացնել, եթե հոմանիշների բառարաններ թերթելու փոխարեն պատմության գրքեր կարդային:
Նախագահ Օբամայի` այս տարվա ապրիլքսանչորսյան ուղերձում միակ թարմ գաղափարը հետևյալ համառոտ նախադասությունն էր. «Ես ողջունում եմ այն թուրքերին, որոնք 1915 թվականին փրկել են հայերին»:
Սա գովելի միտք է, որը ցավոք իմաստազրկվեց, քանզի բացակայում է հենց այն, ինչից կամ ումից փրկել էին այդ հայերին: Մենք բոլորս հուսով ենք, որ Ապրիլի 24-ի հաջորդ հանդիսավոր ոգեկոչումը չի ստվերվի ոչ Արձանագրություններով (սառեցված կամ հալված), ոչ էլ նախագահ Օբամայի վիրավորական ուղերձով:

Two developments on Armenian-Turkish issues spilled a lot of ink last week. Neither one was significant, but assumed significance because of extensive international media coverage.
On April 22, exactly a year after the release of the roadmap, ostensibly to normalize Armenia-Turkey relations, and six months after the infamous Protocols were signed by the two countries with great fanfare, Pres. Serzh Sargsyan announced their suspension.
There was actually nothing new in this announcement. It has been crystal clear for months that Turkey's leaders never intended to ratify the Protocols. They simply wanted to exploit them in order to extract further concessions from Armenia. Turks repeatedly announced that unless Armenia turned over Karabagh (Artsakh) to Azerbaijan, the Turkish Parliament would not ratify the Protocols. As time went by, Turkey added more inane demands, such as reversal of the Armenian Constitutional Court’s decision, and withdrawal of genocide resolutions from Parliaments of other countries. Since Armenia had repeatedly announced that it would not be the first to ratify the Protocols, the accords were already frozen for months, if not stillborn.
Even though some may view Pres. Sargsyan’s decision as a bold move, it would have been far more preferable for him to withdraw his country’s signature from the Protocols, since they were dead in the water anyway. He could have easily blamed their collapse on Turkey’s intransigence. He did acknowledge in his last week’s public announcement that he decided to suspend the Protocols, after Russia, France and the United States asked him not to abandon them completely.
Now that Armenia has blinked first, Turkey is blaming it for causing the collapse of the Protocols. Armenia has thus helped Turkey to wiggle its way out of the intense international pressure it was subjected to in recent months for its failure to ratify them.
Moreover, as long as the Protocols are not completely discarded, Turkey will continue to exploit them by cleverly claiming that it is still committed to their ratification under the "right" conditions, and will use them as a viable tool to defeat all initiatives by third countries on the Armenian Genocide.
Regrettably, Turkey is not the only country exploiting the Protocols. Pres. Obama, after pressuring Armenia not to reject the Protocols, dodged the term "Armenian Genocide" once again in his annual statement. He used as an excuse the non-existent "dialogue among Turks and Armenians."
Just as he had done last year, Pres. Obama substituted the term "Meds Yeghern" [Great Calamity] for the Armenian Genocide and used the same worn out euphemisms and shameful word games for which, as a Senator and presidential candidate, he had condemned Pres. George W. Bush.
The overwhelming majority of Armenian-Americans, who had supported Obama’s candidacy and trusted him, now feel disillusioned and deceived. He ran his campaign on the promise of change, only to adopt the same immoral position of his predecessors, even though he keeps saying that he has not changed his mind regarding his pledge to acknowledge the Armenian Genocide!
In a column I wrote last year after Pres. Obama first broke his campaign promise on the Armenian Genocide, I stated that Armenian-Americans do not need to beg him to acknowledge the Genocide. Thirty years ago, Pres. Reagan issued a Presidential Proclamation referring to the Armenian Genocide. Therefore, Armenian-Americans see no special advantage in a repeat statement by Pres. Obama. By not keeping his word, however, Pres. Obama succeeded in undermining his own reputation and credibility with the American people and world public opinion.
It is simply mind-boggling that the President of the United States would go out of his way to issue a statement that would alienate the very people he is trying to accommodate.
Just imagine what the outcry would be had Pres. Obama referred to the Holocaust as a massacre or a tragic event. Yet, this is exactly what he has done on the Armenian Genocide by using a series of euphemisms in his April 24 statement: "Dark past," "Dark moment in history," "painful history." "awful events of 1915," " a devastating chapter," "one of the worst atrocities of the 20th century," "murder," and "terrible events." Pres. Obama’s aides could have spent their time more usefully by reading a history book rather than a dictionary of synonyms.
The only new idea in Pres. Obama’s April 24, 2010 statement is the following brief sentence: "I salute the Turks who saved Armenians in 1915." This is a commendable notion which unfortunately becomes devoid of any meaning, in the absence of who or what exactly these Armenians were saved from!
We all hope that the solemn commemorations next April 24 would not be tarnished either by the Protocols (frozen or thawed) or by Pres. Obama’s offensive statement!