Դաստակերտը հացառատ քաղաք չէ
Քաղաք - Խոշոր բնակավայր, որի բնակիչներն զբաղվում են գլխավորապես արդյունաբերության եւ առեւտրի մեջ, ինչպես նաեւ սպասարկման, կառավարման, գիտության եւ մշակույթի ոլորտներում: Քաղաքը սովորաբար մշակութային եւ վարչական կենտրոն է շրջակա տարածքի համար: Բնակավայրը քաղաքի կարգին դասելու համար անհրաժեշտ է հաշվի առնել բնակչության թիվը եւ կատարելիք ֆունկցիաները:
Դաստակերտ - Քաղաքատիպ ավան Հայկական ՍՍՀ Սիսիանի շրջանում, Այրի լեռան ստորոտին, նույնանուն գետի ակունքի մոտ, շրջկենտրոնից 17 կմ հարավ: Դաստակերտի մոտ գտնվող պղնձամոլիբդենային հանքավայրի բազայի վրա ավանում գործում է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի մասնաճյուղը` իր հարստացուցիչ ֆաբրիկայով: (ՀՍՍՀ հանրագիտարան)
Եվ որտեղիգց հաց լինի, եթե վարելահող չկա: Մարզի եղած-չեղած հողերը վաղուց բաժանել են գյուղական համայնքներին: Դաստակերտին բաժին են հասել քաղաքի կարգավիճակն ու բյուջեի լրավճարները: Դաստակերտ քաղաքում 317 մարդ է ապրում: Մեծամասնությունը Ադրբեջանից է փախել: Այս 317 մարդիկ միասին վերցրած` ունեն 3 անձնական օգտագործման ավտոմեքենա: Բայց քաղաք է վերջապես, հանաք բան չկարծեք` անվտանգ երթեւեկության համար ճանապարհային երթեւեկության մոտ 10 նշան է տեղադրված: Ժամանակ առ ժամանակ բյուջեից փող է հատկացվում նոր նշաններ տեղադրելու համար: Վերջերս իշխանություններն առաջարկեցին լուսացույց տեղադրել: Քաղաքապետ Նաիրի Ֆիլոսյանը հրաժարվեց: Ասում է` այդ նշաններն ու լուսացույցը դնելու տեղ չկա... Քաղաքի բնակչության միայն 8%-ն է աշխատում` փոստում, քաղաքապետարանում, մեկ էլ` դպրոցում: Քաղաքում բուժօգնության կետ կա: Դպրոց է հաճախում 44 երեխա: Տարեկան ծնվում է 2-3 երեխա: Ծննդկաններին քաղաք Դաստակերտից տանում են Սիսիանի ծննդատուն: Մի քանի տարի առաջ կանանցից մեկին չհասցրին ծննդատուն տանել. երեխան ծնվեց կամրջին` Դաստակերտի մատույցներում:
Խորհրդային տարիներին (1968-ին) քաղաքում 4000 մարդ էր ապրում: 1975-ին կոմբինատի փակումից հետո Դաստակերտին հիշատակ մնաց միայն իր կարգավիճակը` քաղաք: Իրենց պատգամավորին` Ալեքսանդր Սարգսյանին, քաղաքի բնակիչները տեսել են միայն մեկ անգամ` 2008-ի նախընտրական հանդիպման ժամանակ: Դեռ պատգամավորության թեկնածու էր: Քաղաքի բնակիչներն իրենց «ընտրյալին» եւս մեկ անգամ տեսնելու սին պատրանքներ չունեն...

Bread is Scarce in Dastakerd
The town is a large community where residents mainly engage in industry and commerce, as well as in the service sector (government, sciences, cultural). The town serves as a regional administrative and cultural hub. To categorize a community as a town/city one must take the population into account and the functions it performs. The urban district of Dastakerd is located in the Sisian region of the Armenian SSR, at the base of Mt. Ayri and the source of the river with the same name;
17 kilometers south of the regional center. On the copper and molybdenum ore reserves in the vicinity of Dastakert, the Enrichment Plant of the Kajaran Copper-Molybdenum Combine operates. (Soviet Armenian Encyclopedia)
Where can there be bread without arable land to till? Whatever such lands there were in the region have since been divided up amongst the rural communities. Dastakert has been officially registered as an urban community and gets budgetary supplements. 317 residents live in Dastakert. Most are refugees from Azerbaijan. There are three working automobiles to be found amongst all 317 residents. But it’s a city nevertheless and, all joking aside, there are ten traffic signs posted in Dastakert. Occasionally, funds from the budget are allocated for new traffic signs. Recently, town authorities have proposed that a traffic light be installed. Mayor Nayiri Filosyan rejected the notion. He argues there’s no place to install the signs and traffic light. Only 8% of the town’s residents have jobs; mostly in the post office, the municipality and the school. There is no health clinic in the town. 44 pupils attend the local school. 2-3 children are born in Dastakerd on a yearly basis. Expecting mothers are taken to the maternity ward in Sisian. A few years back, they didn’t get an expecting mother to the maternity ward on time and the woman gave birth on the bridge just outside Dastakerd.
In 1968, during the Soviet heyday, there were 4,000 residents in Dastakerd. After the plant shut its doors in 1975, all that remained from the town’s boom period was its status as an urban community. Residents say they have only seen their MP, Aleksandr Sargsyan, only once and that was just before the last round of elections in 2008. Mr. Sargsyan was just a candidate then campaigning for votes. Residents harbor no illusions that they’ll ever see him again. German Avagyan