Առանց պայքարի ընտրություններ
Արմավիրի մարզի Դաշտ գյուղում մայիսի 9-ին ավագանու անդամի ընտրություններ են: 5 տեղի համար պայքարում են 6 թեկնածուներ, որոնցից 4-ը գործող ավագանիներ են: Ի տարբերություն քաղաքների` գյուղերում առհասարակ այդքան էլ չեն կարեւորվում ավագանու ընտրությունները: Հաճախ նույնիսկ թեկնածուներ չեն լինում, եւ ավագանու տեղերը չեն լրանում: Պատճառներից մեկն այն է, որ գյուղերում բոլորը ծանոթ-բարեկամ են գյուղապետերին, եւ ոչ ոք ոք չի ցանկանում առանց վարձատրության ավագանի «աշխատել», առավել եւս` հակադրվել նրանց:
Դաշտի գյուղապետ Հրանտ Պետրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ավագանու ընտրություններում իրենց գյուղում մրցակցություն չկա, քանի որ ոչ մեկ չի ցանկանում «իր անցավ գլուխը դնել ցավի տակ»: Ըստ գյուղապետի` դեռեւս չենք հասել այն մակարդակի, որ գիտակցենք ավագանու դերի կարեւորությունը: Գյուղերում ավագանու անդամի ընտրությունները հետաքրքրություն չեն ներկայացնում նաեւ այն պատճառով, որ ավագանիներն աշխատում են հասարակական հիմունքներով եւ չեն վարձատրվում:
«Ո՞վ ժամանակ ունի առավոտից երեկո գա նստի գյուղապետարանում, մանավանդ, որ այդ աշխատանքի համար չեն վարձատրվում: Այ, եթե գյուղապետարանը միջոցներ ունենար ու վարձատրեր նրանց, հետաքրքրությունը կավելանար: Բայց այսօր մեր համայնքի բյուջեն շատ սուղ է: Գյուղի մշակույթի տան տնօրենը ստանում է ընդամենը 30 հազար դրամ աշխատավարձ»,- ավելացրեց համայնքապետը:
Հ. Պետրոսյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյոք Դաշտում կա՞ն ընդդիմադիր ավագանու անդամներ: «Նախ պետք է հասկանանք, թե ինչ բան է ընդդիմություն: Այսօր ով ինչ կարծիք ունի, կարող է ազատ արտահայտել, եթե այդպես վերցնենք մեկս մյուսին ընդդիմություն ենք»,- պատասխանեց գյուղապետը: Սակայն, ըստ գյուղապետի` դա չի խանգարում, որ Դաշտ գյուղի ավագանին ակտիվ աշխատի:

Not Many Seeking Council Seats in Dasht; The Job Doesn’t Pay
Elections for the city council will be held in the Armavir Marz village of Dasht on May 9. Six candidates, of whom four are serving members, are vying for the five open spots. It can be generally said that such elections aren’t a big deal in Armenia’s rural communities, as opposed to the cities. Sometimes, there aren’t even people willing to serve.
Since the council members are not paid and no one wants to risk offending their friends and neighbors, such jobs often go unfilled. Dasht Mayor Hrant Petrosyan told Hetq that there is no real election campaign for the council slots. No one wants the headache. The mayor says that it will take some time before residents realize the important role that can be played by local councils if people take an interest and get informed.
"Who has the time to sit in an office from morning till night, especially when you don’t get paid? It would be different if the municipality had the budget to pay people. Then you’d see an interest. Right now, we just can’t afford salaries. The director of the village’s cultural center only gets 30,000 AMD a month," complained the mayor.
We asked Mayor Petrosyan if there were any "opposition" candidates in the race.
"First, people must understand what the concept means. Today, anyone is free to express any opinion they have. In this sense, each of us is opposed to someone else," he said, adding that this doesn’t prevent the Dasht Council from effectively operating.