Ուրանի ծրագրի վերաբերյալ խոստացված նոր քննարկում հունիսին
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը վստահեցնում է, որ հունիսի առաջին կեսերին Հայաստանում ուրանի ծրագիրը իրականացնող «Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ը պատրաստ է շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ միասին նորից քննարկում անցկացնել Կապանում: Այդ մասին խոսվում է էներգետիկայի և բնական պաշարների 07/ 24.1/ 833-10 համարով պատասխան նամակում, որը հասցեագրված է Կապանի «Հանուն էկոլոգիական անվտանգության ապահովման և դեմոկրատայի զարգացման» հասարակական կազմակերպությանը:
Հասարակությունն իր անհանգստությունը հայտնեց Սյունիքում ուրանի ծրագրի իրականացման վերաբերյալ և դիմեց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը` հանրաքվե անցկացնելու առաջարկով:
Նախարարության պատասխան նամակում նաև նշվում է, որ 2010 թ.-ին «Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ը ենթադրում է շարունակել երկրաբանական հետազոտությունները, որոնց ընթացքում կնմուշարկվեն ապարները, հետախուզաառուներ և հետախուզահորեր կանցկացվեն:
Նախարարությունը իր նամակում նաև հղում է անում «Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ին տրամադրած թիվ 88 լիցենզիային, որտեղ նշվում է, որ լիցենզիան տրվում է ուրանի պաշարների հետազոտության համար` օգտակար հանածոների մշակման նպատակով: Լիցենզիայի ժամկետը 2009 թ. օգոստոսի 5-ից մինչև 2014 թ. օգոստոսի 23-ն է:
Այս ծրագրի օրինականությունը, ինչպես ասվում է նամակում, պայմանավորված է ՀՀ Բնապահպանության նախարարության պետական բնապահպանական փորձաքննության թիվ ԲՖ-78 դրական եզրակացության առկայությամբ:
2009-ի ընթացքում «Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ը արդեն անցկացրել է վերցված նմուշների ռադոմետրիկ և լիտոերկրաքիմիական հետազոտություն:

Ministry of Energy and Natural Resources Promises New Discussions on Uranium Project in June
The Ministry of Energy and Natural Resources assures that “Armenian-Russian Mining Company” CJSC, the implementer of the uranium project in Armenia, is willing to hold new project discussions with stakeholders in Kapan in the first half of June. This is mentioned in letter of response № 07/ 24.1/ 833-10 issued by the Ministry of Energy and Natural Resources to Kapan based “For Ensuring Ecological Safety and Developing Democracy” NGO.
Public expressed anxiety with regard to the project implementation in Syunik and applied to the Ministry of Energy and Natural Resources with a proposal to hold a referendum. In its letter of response the Ministry says “Armenian-Russian Mining Company” CJSC plans to continue geological prospecting in 2010 when ores will be tested, exploration shafts and canals will be conducted.
In its letter the Ministry makes a reference to permit № 88 issued to “Armenian-Russian Mining Company” CJSC that says the permit is issued to explore uranium reserves with an aim to develop natural resources. The time period of this permit is from 5 August 2009 to 23 August 2014. Under the letter, the lawfulness of this project is conditioned by the presence of positive conclusion issued by the State Environmental Expert Committee of the Ministry of Nature Protection of RA numbered BF-78.