«Ոչխարաբուծության աղետալի հետևանքները»
Այս թեմայով քննարկում է տեղի ունեցել մայիսի 11-ին Գրողների միության Կլոր սրահում: Մասնակիցները դիմում են գրել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին: «Վերջին շրջանում պաշտոնական մակարդակով բարձրաձայնվում է Հայաստանում ոչխարաբուծությունը վերստին զարգացնելու անհրաժեշտության մասին:
Գյուղնախարարը ասուլիսներից մեկում տեղեկացրեց, որ մշակված է ծրագիր, համաձայն որի առաջիկայում մանր եղջերավորի գլխաքանակը կհասցվի մինչև 1,5 միլիոնի («Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ, 27.01.2010): Նրա իսկ վկայությամբ, արտասահմանյան ներդրողներ են հայտնվել, արդեն ներկրվել է 12 հազար գլուխ ոչխար:
Խնդրի կապակցությամբ ՀԳՄ կազմակերպված քննարկման մասնակիցներս կտրականապես դեմ ենք նշված ոլորտում տարվող քաղաքականությանը, քանի որ դա հղի է աղետաբեր հետևանքներով:
Մեր համոզումն է` ոչխարաբուծությունը, վնասաբեր ճյուղ լինելուց զատ, էապես խոչընդոտում է խոշոր եղջերավոր անասնապահության, ինչպես նաև մեղվաբուծության զարգացմանը, հիմնավոր պատճառ է հողերի էրոզացման, աղբյուրների ցամաքելու, գետերի սակավաջրության, վայրի կենդանական ու բուսական աշխարհի աղքատացման...
Աշխարհում ամենուրեք առկա է ոչխարի գլխաքանակի կրճատում, զարգացած կաթնամսային անասնապահություն ունեցող պետություններից ոչ մեկում մանրը էական քանակ չի կազմել և չի կազմում (Շվեյցարիա` 200, Շվեդիա`180, Բելգիա`100, Հոլանդիա` 10 հազար...), մինչդեռ մենք, եվրոպական, ամերիկյան առաջավոր փորձը թողած, հետևում ենք ասիական հետամնաց երկրներին, որտեղ հակառակ պատկերն է (Իրան` 48,1, Պակիստան` 53, Թուրքիա` 53,5 միլիոն...):
Ճիշտ է, ոչխարաբուծությունը առաջնային ճյուղ է, օրինակ, Ավստրալիայում (պահում են բրդի, ոչ թե մսի կամ կաթի համար), բայց այնտեղ պարտադիր է արգելափակոցային, հերթափոխային արածեցումը, իսկ մեզ մոտ ոչխարի հոտ ու ֆերմա կա անգամ Խոսրովի անտառում:
Մերձավոր ու Միջին Արևելքում, Մոնղոլիայում, Միջին Ասիայում, Եթովպիայում և այլուր հսկայածավալ անապատների առկայությունը, Հունաստանի ու Իսպանիայի լեռնային հողատեսքերի համատարած էրոզացված լինելը պայմանավորված է մանր եղջերավոր անասունի հոծ քանակությամբ:
Երևույթը վտանգալից չափերով առկա է նաև Հայաստանում, քանզի ժամանակին նույնպիսի կոպիտ սխալ թույլ տվեցին խորհրդահայ ղեկավարները, երբ 1934-ից սկսած զարգացրին ոչխարաբուծությունը` 1970-ականներին գլխաքանակը հասցնելով 2,5 միլիոնի:
Հայաստանի Հանրապետությունում մանր եղջերավոր անասունի թույլատրելի, անվնաս չափը, մեր համոզմամբ, 300-350 հազար գլուխն է (քննարկման մասնակիցներից գյուղնախարարության ներկայացուցչի կարծիքով` 1,0-1,1 միլիոնը), այն էլ` կարգավորված արածեցման պարագայում:
Հակափաստարկը, թե «ոչխարաբուծության զարգացումը սոցիալական խնդիր է լուծում», հիմնավոր չէ, քանզի 2007-ին արտադրվել է 210 հազար լիտր ավելի կաթ, քան 1990-ին և դա` շնորհիվ մանր եղջերավոր անասունի գլխաքանակի կրճատման, ինչը հնարավորություն տվեց առկա կերաբաժինը տրամադրել խոշորին:
Ուղին, որով պիտի ընթանա անասնապահության ոլորտը, ՀՀ կառավարության աջակցությամբ բարձր մթերայնություն ապահովող տավարաբուծությանը զարկ տալն է` շարունակելով ներկրել բարձր մթերատու ցեղեր:
Այդ դեպքում հաստատապես կդառնանք պարենի առումով ինքնաբավ երկիր, լերկացող լեռնալանջերը տասնամյակներ անց կշտկեն ուսերը, աչքներս կշոյի կանաչը, ցամաքած աղբյուրներից ջուր կբխի, կշատանա վայրի կենդանին... Միով բանիվ, ինչպես ժողովուրդն է ասում, «և գաթան լրիվ կմնա և ժողովուրդը կուշտ կլինի»:
Անթույլատրելի համարելով ՀՀ-ում մանր եղջերավոր անասունի գլխաքանակի մեծացումը և մտահոգված վերջին զարգացումներով, ինչպես նաև ելնելով ՄԱԿ-ի հաստատած «Բնության պաշտպանության համաշխարհային խարտիայի» դրույթներից, որն անդամ պետություններին պարտավորեցնում է պահպանել մոլորակը և նրա բնական հարստությունները` դիմում ենք Ձեզ` կցելով ՀԳՄ Կլոր սրահում կազմակերպված քննարկման զեկույցը»:

The Catastrophic Consequences of Sheep Rearing
This was the topic of a discussion on 11 May in the Round Hall of the Writers’ Union. Participants wrote a letter to President Serzh Sargsyan and Prime Minister Tigran Sargsyan. Excerpts from the text of that letter are presented below.
Recently, there has been a lot of talk about the necessity to encourage sheep rearing in Armenia. The Minister of Agriculture, in one of his press conferences, spoke of a program which plans to increase the number of heads of small livestock up to 1.5 million (Hayastani Hanrapetutyun daily, 27.01.2010). According to the Minister, foreign importers have already brought 12,000 sheep into the country.
We, the participants of this discussion at the Writers’ Union of Armenia, are categorically against the policies in this area because they could have catastrophic consequences.
We are convinced that, besides being a harmful practice, sheep rearing is an obstacle to the rearing of large livestock as well as the development of apiculture and is a leading cause of soil erosion, desertification and the decline in wild flora and fauna.
The numbers of small livestock in all countries are being reduced. In those countries where meat and dairy produce is well developed, the numbers of small livestock are insignificant (Switzerland – 200,000, Sweden – 180,000, Belgium – 100,000, the Netherlands – 10,000), while we are ignoring the experience of leading countries in Europe and the Americas and are following the backward Asian countries, where there are large numbers of small livestock (Iran - 48.1 million, Pakistan – 53 million, Turkey – 53.5 million).
While it is true that sheep rearing is a leading practice in countries like Australia (where sheep are reared for wool, not meat), in those cases there are mandatory provisions like reservations and rotating pastures, while in Armenia, sheep farms exist everywhere, including the Khosrov forest.
The huge expanses of desert in the Middle East, Mongolia, Central Asia, Ethiopia and other countries as well as the eroded soil on the mountains of Greece and Spain are all a consequence of mass sheep rearing in those areas.
The argument that “sheep rearing tackles social issues” is baseless, given that the production of milk in 2007 exceeded that in 1990 by 210,000 liters, which was made possible by a reduction in sheep rearing and a diversion of resources to raising large livestock.
Considering the development of sheep rearing and an increase in the number of sheep in Armenia unacceptable and concerned with the latest developments as well as taking into consideration the United Nations World Charter for Nature, which compels countries to preserve nature and their natural wealth, we attach the report of our discussion at the Writers’ Union of Armenia and appeal to you to review the policies in this area.