Կոչ են անում ՀՀ իրավապահ մարմիններին և Փաստաբանների պալատին` օգնել լրագրողին
Լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցությունն իր խորը մտահոգությունն է հայտնում Մերձդնեստրում հայազգի լրագրող Էռնեստ Վարդանյանի դեմ իրականացվող քաղաքական հաշվեհարդարի կապակցությամբ:
Մերձդնեստրի ազգային անվտանգության նախարարության տարածած տեսանյութը, որում Վարդանյանը խոստովանել է, թե իբր ինքը համագործակցել է Մոլդովայի իշխանությունների հետ, ըստ էության նրա նկատմամբ կիրառված բռնության և շանտաժի արդյունք է, ինչի մասին լրագրողը նախապես տեղեկացրել էր իր ապրիլյան հայտարարության մեջ:
Լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցությունը, դատապարտելով հայազգի լրագրողին անազատության մեջ պահելու իրողությունը, միաժամանակ կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին օգտագործել իրենց հնարավորությունները` մեղմելու Էռնեստ Վարդանյանի դեմ սանձազերծված ճնշումները, իսկ Հայաստանի փաստաբանների պալատին հորդորում է միջոցներ ձեռնարկել հայ լրագրողին անհրաժեշտ փաստաբանական աջակցություն ցույց տալու համար:

A Call on RoA Law-enforcement Bodies and Armenia’s Chamber of Advocates to Help the Journalist
The All Armenian Media Association expresses deep concern over the political vengeance against Armenian journalist of Near Dnester, Ernest Vardanyan.
The video disseminated by the Ministry of National Security of Near Dnester, in which Vardanyan supposedly confessed that he had collaborated with the authorities of Moldova, is apparently the result of assaults and threats. The journalist had previously provided information about this in his announcement in April.
The All Armenian Media Association condemns the imprisonment of the Armenian journalist and calls on the law-enforcement bodies of the Republic of Armenia to take advantage of their opportunities to extenuate the pressures against Ernest Vardanyan. The association also calls on Armenia’s Chamber of Advocates to take measures in order to show necessary legal support to the Armenian journalist.