Հայաստանին կոչ արվեց իրականացնել 2008թ. մարտին տեղի ունեցած բռնության դեպքերի քննություն
Հայաստանին կոչ արվեց իրականացնել 2008թ. մարտին տեղի ունեցած բռնության դեպքերի քննություն և երաշխավորել խոսքի ազատությունն ու հավաքների ազատության իրավունքը
Հայաստանի Համընդհանուր պարբերական դիտարկում
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիա (FIDH)
Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ
Երևան, Ժնև, մայիսի 19, 2010 - Ժնևում տեղի ունեցած Հայաստանի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման կապակցությամբ մեր կազմակերպությունները՝ Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան (FIDH), Հայաստանում իր անդամ կազմակերպությունը՝ Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը և Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն, ողջունում են ՀՀ իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ կարևոր առաջարկությունները և կոչ են անում Հայաստանին շուտափույտ կերպով իրականացնել դրանք։
«Այնուամենայնիվ մենք ցավով նշում ենք, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում որոշ թերություններ արձանագրելու և դրանք ուղղելու պատրաստակամություն դրսևորելու փոխարեն, ՀՀ իշխանությունները գտնում են, որ պատվիրակների կողմից արված առաջարկությունների կեսն արդեն իրականացվել են», - նշեց Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի /FIDH/ նախագահ Սուեր Բելասենը։
Մեր կազմակերպությունները ողջունում են այն փաստը, որ մի շարք երկրներ դատապարտեցին 2008թ. մարտի 1-ին և 2-ին տեղի ունեցած բռնությունները և կոչ արեցին, որ Հայաստանը իրականացնի դեպքերի լիարժեք քննություն և պատասխանատվության ենթարկի մեղավոր անձանց։ 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո ընդդիմության կողմից Ազատության հրապարակում 9 օր շարունակ ցույցեր էին կազմակերպվել։ Մարտի 1-ին և 2-ին իշխանությունները բռնի ձևով ցրեցին ցույցը և անհիմն կերպով ուժ կիրառեցին, որի արդյունքում 10 մարդ մահացավ և ավելի քան 130 մարդ վիրավորվեց։ Մեր կազմակերպությունները ցավով նշում են, որ ՀՀ պատվիրակությունը այս դեպքերի առնչությամբ քննություն իրականացնելու կամք դրսևորելու փոխարեն միայն պնդեց, որ ոստիկանության կողմից կիրառված բռնության ապացույցներ չկան և համարեց, որ այս առաջարկությունն արդեն իրագործվել է։
Արդարադատության համակարգի անկախության բացակայությունը նույնպես քննադատության է արժանացել մի շարք երկրների կողմից։ Գերմանիան և Հունգարիան առաջարկեցին, որ Հայաստանը հրավիրի Դատավորների և փաստաբանների անկախության հարցերով հատուկ զեկուցողին։
Հայաստանի դիտարկման մյուս առաջնային հարցը՝ քաղաքացիների, լրագրողների և իրավապաշտպանների խոսքի ազատությունն է և հավաքների ազատության իրավունքը։ Բազմաթիվ պատվիրակություններ իրենց մտահոգությունը արտահայտեցին խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքի շարունակվող սահմանափակումների վերաբերյալ՝ 2008թ. մարտին «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելուց հետո։ Հայաստանին նաև բազմիցս կոչ արվեց հստակ չափանիշ սահմանել հեռարձակման լիցենզիաների տրամադրման վերաբերյալ։ «Մելտեքս ՍՊԸ-ն և Մեսրոպ Մովսիսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գտել է, որ տեղի է ունեցել 10-րդ հոդվածի խախտում՝ հեռարձակման լիցենզիաների տրամադրումը անօրինական մերժելու համար։ Բացի այդ, դատապարտվեց նաև 2008թ. ի վեր լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության կողմից բռնության կիրառումը։
Մի շարք երկրներ նաև մտահոգված էին իրավապաշտպանների աշխատանքային պայմաններով։ ԱՄՆ-ն շեշտեց, որ քաղաքացիական հասարակության ակտիվ գործիչները պետք է կարողանան աշխատել առանց խոչընդոտների։ Նորվեգիան ընդգծեց, որ նրանց դեմ ուղղված հարձակումները պետք է քննության ենթարկվեն, և մեղավոր անձինք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
Լուրջ մտահոգություններ արտահայտվեցին գենդերային խտրականության արմատացած դրսևորումների վերաբերյալ, մասնավորապես կանանց նկատմամբ ընտանեկան բռնությունների, որոշումների կայացման գործընթացներում կանանց մասնակցության, և կանանց նկատմամբ խտրականության մասին օրենսդրության բացակայության վերաբերյալ։ Թրաֆիքինգի վտանգի տակ գտնվող կանանց պաշտպանության, ինչպես նաև տուժողների աջակցության և ապաստանի տրամադրման հարցերը նույնպես հատուկ ուշադրության առժանացան։
Մեր կազմակերպությունները ողջունում են ներկայացված առաջարկությունները, կշարունակեն հետևել իրավիճակին և նպաստել բարեփոխումների իրականացմանը։ Այնուամենայնիվ, արդյունքների կարելի է հասնել միայն եթե Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն իրականացնի առաջարկությունները և գործադրի բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը իրավիճակը բարելավելու համար։

Universal Periodic Review of Armenia
Armenia urged to investigate March 2008 violence and to guarantee freedom of expression and assembly
International Federation for Human Rights (FIDH)
Civil Society Institute (CSI)
On the occasion of the Universal Periodic Review of Armenia, which took place in Geneva, FIDH, its Armenian member organisation Civil Society Institute and the Helsinki Committee of Armenia welcome the numerous important recommendations addressed to the authorities and call on Armenia to implement them rapidly.
“We nevertheless deeply regret that the Armenian authorities consider more than half of the recommendations made by the delegations as being already implemented instead of recognising certain shortcomings in their human rights record and pledging to remedy them,” noticed FIDH president Souhayr Belhassen.
Our organisations welcome the fact that a number of countries condemned the March 1 and 2, 2008 violence and recommended that Armenia fully investigates the events and brings perpetrators to justice. After the 2008 presidential elections, continuous demonstrations, lasting for nine days, were organised by the opposition in Freedom Square. On March 1 and 2, the authorities violently dispersed the demonstration and used unjustified force, which resulted in 10 deaths and more than 130 injuries. Our organisations regret that the Armenian delegation, instead of demonstrating their willingness to investigate fully those cases, merely affirmed that there was no evidence of violations committed by the police and considered these recommendations as already implemented.
The lack of independence of the judiciary was also criticised by a number of States. Germany and Hungary recommended that Armenia invites the Special Rapporteur on the independence of judges and lawyers.
The review of Armenia was further dominated by the issue of freedom of expression and assembly of citizens, journalists and human rights defenders. Many delegations expressed concerns about the ongoing limitations to the right of peaceful assembly following amendments to the Law on Meetings, Rallies and Demonstrations in March 2008. Armenia was also repeatedly urged to set up transparent criteria for broadcasting licenses. In the case of Meltex LTD and Mesrop Movsisyan v. Armenia the European Court of Human Rights had found a violation of Article 10 due to unlawful denial of a broadcasting license. Police violence against journalists since the 2008 elections was further denounced.
A number of countries were also concerned about the working conditions of human rights defenders. The US underlined that civil society activists should be able to work normally. Norway stressed that attacks against them should be investigated and perpetrators be brought to justice.
Serious concerns were expressed regarding the rooted practices of gender-based violence, particularly domestic violence against women, their misrepresentation in decision-making processes and the lack of specific legislation on discrimination against women. The relevance of strong protection for women at risk of being trafficked, as well as broad support and shelters for the victims was also emphasized.
Our organisations welcome the recommendations that were formulated and will continue monitoring the situation and promoting genuine reforms. However, the result of this exercise will only be achieved if the Republic of Armenia follows the recommendations closely and makes all necessary efforts to improve the situation on the ground.