«Ես դեռեւս սպասում եմ առողջապահության նախարարի հետ հանդիպմանը»
Ատամնաբուժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ջեկ Սարոյանն արդեն 40 տարի ատամնաբույժ է աշխատում Սան Ֆրանցիսկոյում, միաժամանակ դասավանդում է տեղի Խաղաղօվկիանոսյան համալսարանի Ատամնաբուժական դպրոցում: Ատամնաբուժություն մասնագիտության հետ ծանոթությունը սկսվել է 15 տարեկանից` ատամնաբույժի օգնական քրոջ եւ դեղագործ քեռու շնորհիվ: Դպրոցն ավարտելուց հետո ուսանել է Բերքլիի, այնուհետեւ Սան Ֆրանցիսկոյի համալսարաններում: Երկու տարի որպես ռազմական ատամնաբույժ է աշխատել, այնուհետեւ մասնագիտական գործունեությունը շարունակել է Սան Ֆրանցիսկոյում` պրակտիկ գործունեությունը համատեղելով դասախոսական աշխատանքի հետ: Վերջին տարիներին նա հանրային առողջապահություն է դասավանդում նաեւ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում: Ջեկ Սարոյանը նախնյաց երկիր սկսել է այցելել 1983 թ.-ից: Ինչպես ինքն է ներկայացնում, շատ հետաքրքրված էր, թե իր մասնագիտական ոլորտը զարգացման ինչ աստիճանի վրա է գտնվում Խորհրդային Հայաստանում եւ անկախացումից հետո:
Հայաստանի անկախացումից հետո ատամնաբույժ Ջեկ Սարոյանին հնարավորություն է ընձեռվել Հայաստան գալ իբրեւ Կալիֆոռնիայի հայ ատամնաբուժական ընկերակցության անդամ եւ անվճար ատամնաբուժական ծառայություն մատուցել երեխաներին: Աշխատել է Հայաստանի բոլոր մարզերում` քաղաքային ու գյուղական համայնքներում, Արցախի երկու քաղաքներում` Շուշիում ու Ստեփանակերտում: 1999 թ.-ից մինչեւ 2005 թ. ընկած ժամանակամիջոցում 5 անգամ անվճար ատամնաբուժական ծառայություն է մատուցել հայ երեխաներին:
«Եղել եմ մեծ ու փոքր քաղաքներում, գյուղերում եւ գիտեմ վիճակն ամենուր: Երեխաների խնդիրներն այս ոլորտում շատ մեծ են. ատամնաբուժական սպասարկումը շատ ցածր մակարդակի վրա է, մինչեւ 6 տարեկան երեխաների սպասարկումն անվճար է: Ավելի տարիքովները պետք է վճարեն, բայց մարդիկ սովոր չեն (նաեւ` ֆինանսական դժվարությունների պատճառով) վճարելու ատամի բուժման համար: Հասկացա, որ Հայաստանը կարիք ունի ատամնաբուժական մի այնպիսի համակարգի, որը կանխարգելի ատամնափուտի հիվանդությունները»,- ասաց պրն Սարոյանը:
Լինելով Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի առողջապահական ֆակուլտետի գիտությունների եւ հետազոտությունների կենտրոնի դասախոս` պրոֆեսոր Ջ. Սարոյանին 2008 թ. հնարավորություն է ընձեռվել Հայաստանի երեխաների ատամնաբուժական առողջության վերաբերյալ հետազոտություն կատարել դպրոցներում: Հետազոտվել է հանրապետության բոլոր մարզերից եւ Երեւանի 2 դպրոցներից ընդգրկված շուրջ 500 երեխա` 5-7 եւ 12-14 տարիքային խմբերում: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նշված տարիքային խմբի երեխաները միջինը ունեն 8 փչացած, կոտրված կամ կորցրած ատամ, մինչդեռ ժամանակակից բժշկության մեջ ընդունված միջին ցուցանիշը 5-7 տարեկան երեխաների համար 3-4 ատամն է համարվում: Ոչ միայն հարցված երեխաները, բժիշկները նույնպես հաստատել են, որ նշված տարիքային խմբի երեխաներն ամենից շատ ատամնացավից են դժգոհում:
Հայ երեխաների ատամնաբուժական առողջության վերաբերյալ ուսումնասիրության արդյունքները պրոֆեսոր Սարոյանը ներկայացրել է անցյալ տարվա նոյեմբերին Երեւանում հրավիրված առողջապահական խնդիրներին նվիրված համաժողովում: Միաժամանակ ներկայացրել է խնդիրը լուծելու իր առաջարկը` ֆտորացնել կերակրի աղը, որը կիսով չափ կկանխի ատամնաբուժական հիվանդությունները:
Ատամնաբույժը նշեց, որ աղի ֆտորացումը Ամերիկայում չի կիրառվում, եւ այնտեղ շատ քչերը գիտեն այդ մասին, Ամերիկայում 200 մլն մարդ ֆտորացված ջուր է խմում: Սակայն այս մեթոդը լայնորեն կիրառվում է շուրջ 25 երկրներում` Ֆրանսիա, Շվեյցարիա, Գերմանիա, Չեխիա, Ռումինիա, Հարավային Ամերիկա եւ այլն, որոնք արդեն 55 տարի ջրի կամ աղի ֆտորացման եղանակով կանխել են ատամնափուտը կամ կարիեսը:
Ֆտորացված աղի կիրառումը, պրոֆեսորի ասելով, կանխարգելում է ատամի հիվանդությունները` նպաստելով բերանի խոռոչի առողջացմանը եւ էմալի ամրացման շնորհիվ ինքնին 50-60%-ով նվազեցնում է ատամների հիվանդությունները: «Դա նշանակում է կիսով չափ պակաս այցելություն ատամնաբույժին, կիսով չափ պակաս փչացած ատամներ եւ կիսով չափ պակաս ֆիզիկական ու հոգեկան տառապանք, բայց, միեւնույն է, ատամնաբույժի կարիք կունենաք»,- նշեց երկարամյա փորձառություն ունեցող մասնագետը: Ատամնափուտը կանխելու նպատակով աղի բաղադրությունը փոխելը պրոֆեսորի առաջարկած ծրագրի երեք բաղադրիչներից միայն մեկն է: «Մենք պետք է վերապատրաստենք նաեւ ուսուցիչներին, որպեսզի երեխաներին սովորեցնեն ճիշտ մաքրել ատամները, ծնողներին սովորեցնենք ավելի առողջ սնունդ տալ երեխաներին եւ ավելի քիչ քաղցրավենիք: Ատամներն ավելի լավ մաքրելով, ավելի լավ սննդակարգով, քաղցրավենիքի նվազեցումով կարելի է 60-80%-ով կրճատել ատամների փչանալը»,- ասաց նա:
Պրոֆեսորը հայտնեց, որ համաժողովին ներկա էին բոլոր նրանք, ովքեր շահագրգիռ են այս հարցում` Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, որի անդամ է Հայաստանը, Յունիսեֆը, բժշկական համալսարանի ատամնաբուժական բաժնի մասնագետները, աղի կոմբինատի ղեկավարներ եւ այլք: «Նրանք լսեցին իմ զեկույցը եւ ասացին, որ Հայաստանը պատրաստ չէ այս ծրագրին»,- հայտնեց պրն Սարոյանը:
Առողջապահության նախարարը ներկա չի եղել համաժողովին, սակայն փոխնախարար Թաթուլ Հակոբյանը հայտնել է, որ այն այդ ոլորտում կատարված առաջին հետազոտությունն է Հայաստանում: Համաժողովից հետո Ջեկ Սարոյանը հանդիպել է նաեւ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Վերջինս ներկայացված ծրագրային առաջարկի վերաբերյալ գրություն է ուղարկել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
«Ես ինձ հետ ԱՄՆ-ից բերել էի մի մարդու, որն այդ տեխնոլոգիայի մասնագետն է, եւ նա զեկույց է գրել, թե ինչպես կարելի է կիրառել սարքավորումը, որ ֆտորը ներմուծվի աղի մեջ: Մենք առաջիկա 8-9 տարիներին այս ծրագիրը կիրառության մեջ կարող ենք դնել, որ 700 հազար դոլար արժե: Ես կարողացա գտնել մի բարերարի, որը պատրաստ է ֆինանսավորել այս ծրագիրը 8-9 տարվա ընթացքում»,- հայտնեց նա:
2007 թ. Ժնեւում տեղի ունեցած կոնֆերանսին, որը նվիրված էր բերանի խոռոչի առողջությանը, Ջեկ Սարոյանի գործուն աջակցությամբ մասնակցել են նաեւ առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչները, քանի որ Հայաստանը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության անդամ է: Կոնֆերանսում ասվեց, որ եթե պետությունները չեն կարող հասնել ջրի ֆտորացմանը, գոնե աղի ֆտորացմանը կարող են հասնել: «Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչները լսեցին եւ տեսան այդ ամենը, քանի որ այն գրված ու դրված էր նրանց առջեւ: Սակայն, երբ երկու տարի առաջ ուսումնասիրեցինք ու հետազոտության արդյունքները ներկայացրինք նոյեմբերին Երեւանում կայացած համաժողովի ժամանակ, մեզ ասացին, որ դեռեւս պատրաստ չենք այս ծրագրին, գուցե դա պետք չէ մեզ` մեր ջուրը, մեր հողն ու օդը պարունակում են իրենց մեջ այն ամենը, ինչի կարիքն ունենք»,- պատմեց պրն Սարոյանը:
«Իսկ Ձեր հետազոտության արդյունքնե՞րը»,- հարցրինք պրոֆեսորին:
«Նրանք արհամարհեցին իմ հետազոտությունը»,- եղավ պատասխանը:
Ջեկ Սարոյանին զարմացրել է այն հանգամանքը, որ երբ Յունիսեֆը 12 տարի առաջ եկավ Հայաստան եւ աղի յոդացման ծրագիրն առաջարկեց իբրեւ զոբի դեմ պայքարի միջոց, Կառավարությունը չընդդիմացավ դրան: Առեւտրի նախարարությունը կարգավորեց հարցը` նրանք աղ արտադրողներին առաջարկեցին կիրառել դա, եւ Յունիսեֆի յոդացման ծրագիրը կիրառություն ստացավ: Այդ ժամանակ նախատեսված էր նաեւ աղի ֆտորացումը, սակայն այն չիրականացավ:
Ատամնաբուժության պրոֆեսորը որոշել է ավելի խորացնել իր հետազոտությունը, քանի որ «այստեղ շատ են մարդիկ, որոնք կասկածամտորեն են վերաբերվում հարցին»: Իր առաջարկած ծրագրի համար լրացուցիչ հիմնավորումներ ունենալու համար որոշել է 3-5 տարեկան երեխաների օրգանիզմում հաշվարկել ֆտորի իոնների քանակը, ջրի լաբորատոր հետազոտություն կատարել մարզերում, որպեսզի պարզի ֆտորի իոնների քանակը ջրում: Պրոֆեսորն ինքն այդ հետազոտութան անհրաժեշտությունը չի տեսնում. նրա ասելով` այն երկրները, որտեղ կիրառվում է այս մեթոդը, նման հետազոտություն չեն կատարել:
Նոր հետազոտություն իրականացնելու համար 2009 թ. նոյեմբերի վերջին առողջապահության նախարարության պաշտոնյաների հետ հանդիպումից հետո նա ծրագրել է իրականացման ժամկետները: Պայմանավորվածության համաձայն` այն պետք է սկսվեր մայիսի 11-ին: Նախարարությունը պատրաստակամություն է հայտնել նրան տրամադրել լաբորատորիա, որտեղ հրավիրված մասնագետը պետք է լաբորատոր քննություն իրականացներ, մեքենա եւ մի բուժքույր, որը պետք է անալիզներ վերցներ երեխաներից: «Սակայն, երբ անցյալ շաբաթ Հայաստան եկա, նախարարությունում ասացին, որ դեռեւս քննարկում են այս հարցը եւ վերջնական որոշում չեն կայացրել»,- հայտնեց պրն Սարոյանը: Նա հարկադրված զանգահարել եւ հետաձգել է գործընկերների ժամանումը, չնայած նրան, որ արդեն վճարել էին հյուրանոցի ու ինքնաթիռի տոմսի համար: Պրոֆեսորը նշում է, որ վերջին 3-4 ամիսներին նախարարությունում գիտեին այս ծրագրի մասին, սակայն ոչինչ չէին նախապատրաստել:
«Ես դեռեւս սպասում եմ առողջապահության նախարարի հետ հանդիպմանը, շատ հիասթափված եմ, որովհետեւ նրանք հավաստիացրին, որ այդ ամենը կլինի եւ գիտեին, որ ես պետք է բժիշկներ բերեմ ինձ հետ: Մենք 8 օրում կարող էինք ավարտել մեր հետազոտությունը: Նրանք երկուսն էլ մասնագիտացած են հանրային առողջապահության ոլորտում, եւ ես նրանց հետ 4 տարի համագործակցել եմ այս ծրագիրն իրականացնելու համար: Քանի որ ես ինքս մասնագետ չեմ, նաեւ մասնագետ եմ հրավիրել ԱՄՆ-ից եւ ենթադրվում էր, որ նա անցյալ շաբաթ պետք է այստեղ լիներ»,- ասում է պրոֆեսորը:
Ջ. Սարոյանը մի քանի անգամ փորձել է հանդիպել առողջապահության նախարարին` հարցը կարգավորելու համար, բայց ապարդյուն:
Առողջապահության նախարարության միջազգային կապերի բաժնի պետ Նարինե Բեգլարյանը, որի միջոցով է քննարկման ներկայացվել հետազոտություն իրականացնելու առաջարկը, ի վերջո զանգահարել է ու հայտնել. «Ես չեմ այն մարդը, ով կարող է Ձեզ օգնել, մեկ ուրիշին դիմեք»: Ջ. Սարոյանը մայիսի 4-ին հանդիպել է փոխնախարար Թաթուլ Հակոբյանին, վերջինս խոստացել է խնդիրը ներկայացնել նախարարին եւ հաջորդ օրը տեղեկացնել արդյունքների մասին: «Սակայն նա այդպես էլ չզանգեց ինձ, եւ մենք որոշեցինք չեղյալ հայտարարել կամ հետաձգել աշխատանքները, քանի որ առանց հստակ կոնցեպցիայի չես կարող մտնել դպրոցներ ու հետազոտել երեխաներին»: Պրոֆեսորը հուսով է, որ նախարարը ցանկություն կունենա հանդիպելու իր հրավիրած բժիշկներից մեկին, որը ժամանել է Լոնդոնից, կամ` այս ընթացքում արդեն որոշած կլինի, թե ինչ պետք է անեն իրենք:
«Ամեն անգամ հարկադրված եմ ավելի երկար մնալ Հայաստանում այս ծրագրի համար, բայց չէի ցանկանա կյանքիս մնացած ժամանակահատվածում միայն այս ծրագրով զբաղվել»,- ասում է Ջեկ Սարոյանը:

"I am still waiting for a meeting with the Minister of Health"
Jack Saroian, a Doctor of Dentistry, has been practicing dentistry in San Francisco for the past forty years. He also teaches at the Faculty of Dentistry at Pacific Ocean University. His first familiarity with dentistry began at the age of fifteen through his sister who was a dental technician and pharmacist at the time. After graduating from high school, he studied at Berkeley and later at San Francisco University. Upon graduating, he served for two years as a military dentist and then continued his professional training in San Francisco, while also teaching. For the past few years he has also taught public health classes at the American University in Yerevan. Mr. Saroian started to visit Armenia back in 1983. He says that he was interested to see the level of the development in the field of dentistry back in Soviet Armenia and today.
After the independence of Armenia, Jack Saroian was granted the opportunity, as a member of the California Armenian Dental Association, to travel to Armenia and offer free dental services to children. He was worked in all of Armenia's regions, both urban and rural, and in the towns of Shushi and Stepanakert in Artsakh. He has toured Armenia five times between 1999 and 2005, dispensing free dental care to Armenia's children.
"I've been to large and small towns, to the villages, so I know the prevailing situation. The problems of kids when it comes to dental hygiene and care are tremendous. Dentistry, as a profession, is at a very low level. Dental services are provided free to children up till the age of six. Older kids have to pay, but people aren't accustomed to paying for dental care. Then, too, there are financial restrictions. I realize that what is needed in Armenia is a preventative dental care system to avert dental disease before it occurs," Mr. Saroian said.
Professor Saroian, in his capacity as a lecturer at the Science and Research Center at the American University's Faculty of Health, he got a chance to study the dental health of pupils at various Armenian schools. Some five hundred pupils, aged 5-7 and 12-14, from all the regions and two Yerevan schools, participated in the study. Results showed that, on average, the kids in the target age groups had on average eight rotten, broken or missing teeth. This compares with an international standard of 3-4 such teeth for kids aged 5-7. Interviewed pupils and dentists alike agreed that a majority of the children in the age groups specified complain of tooth aches.
Professor Saroian presented his findings at a conference devoted to adolescent dental health that took place in Yerevan last November. He also proposed that table salt contain fluoride, a measure that would at least partially prevent the onset of dental diseases.
Mr. Saroian noted that salt is not fluoridized in America and that not many are aware that some two million Americans drink fluoridized water. However, this method is widely practiced in about twenty five countries, including France, Switzerland and Germany. He says that by using fluoridized salt and water, tooth decay has been prevented for the past fifty five years.
He says that the application of fluoride in the salt supports the health of the oral cavity and the strengthening of tooth enamel, which, in turn, decreases dental disease by 50-60%. "This means cutting dental visits by half, 50% less cavities and 50% less physical and mental stress. Still, we need to get regular check-ups," he said. Changing the composition of the salt we eat to prevent tooth decay is just one of the components of his overall preventative plan. "We also have to retrain teachers in the schools, so that they can show the kids the right way to brush and care for their teeth. We have to instruct parents regarding providing their kids with healthy nutrition and less sweets. Tooth decay can be cut by 60-80% through better diet, better cleaning and less sweets," he said.
Professor Saroian said that all the interested parties in the field were present at the conference; representatives from the World Health Organization, to which Armenia belongs, UNICEF, specialist from the University's Department of Dentistry, managers from the salt production plant, and others. "They listened to my report and replied that Armenia wasn't ready for such a program," Mr. Saroian said.
The Minster of Health was not present at the conference, but Deputy Health Minister Tatul Hakobyan noted that this was the first study of its kind in Armenia. After the conference, Mr. Saroian met with Diaspora Minister Hranush Hakobyan and she later filed a brief about the proposals with RA President Serzh Sargsyan.
"I have brought back with me from the U.S. a person who is a specialist with the technology. In his report he explained how the equipment can be utilized to inject fluoride into the salt. We can have this program up and running in the next 8-9 years at a cost of $700,000. I was also able to locate a benefactor who is ready to finance the project over this period," wrote Minister Hakobyan.
With Jack Saroian's active assistance, representatives of Armenia's Health Ministry were able to attend a conference in Geneva in 2007 devoted to the health of the oral cavity, since Armenia is a member of the WHO. It was noted at the conference that if governments weren't able to fluoridize the water, the next best thing would be to fluoridize the salt.. "The ministry representatives heard and saw it all; it was taking place in front of them. But two years ago, when he presented the findings of our study, the ministry said it wasn't yet ready to implement such a scheme. They said that maybe Armenia didn't need it because the country's air, water and soil contained all which we need," Mr. Saroian said.
"They belittled my study," was his answer. He recounts that what truly amazed him was that Armenia did not oppose the program, presented twelve years ago by UNICEF, to iodize the salt as a way to fight against goitre. The ministry of commerce arranged the whole thing and directed salt manufacturers to implement the plan. At the time, salt was supposed to be fluoridized as well, but it never happened.
Professor Saropian decided to expand the study since, as he says, "there are many here who approach the issue with skepticism." To give further weight to his study and the ensuing proposals, Professor Saroian decided to examine the amount of fluoride ions in children aged 3-5. So he traveled the regions and laboratory tested the drinking water to see the amount of fluoride ions it contained. Her says that such tests are unnecessary in those countries where the water is fluoridated.
To conduct a new research study, Professor Saroian set down some implementation deadlines after meeting with official from the Ministry of Health in November 2009. According to the agreement reached, he was supposed to have started on May 11. The ministry said it was ready to place a laboratory at his disposal, as well as a car and a nurse, to take samples from the kids for analysis. "Last week, however, when I arrived in Armenia, they told me at the ministry that the issue was still being reviewed and that a final decision had yet to be reached," Mr. Saroian said. He was forced to call his colleagues to postpone their arrival to Armenia, even though they had paid for the flight and hotel. Professor Saroian say that the ministry has known about the project for the past 3-4 months but that no preparations were made.
"I am still waiting for a meeting with the Minister of Health. I am very disappointed since they assured me that the project would take place and they knew I was bringing other doctors with me. We could have completed the study in eight days. The other two doctors are specialists in public health and I have collaborated with them for four years to get this program off the ground. I am not a specialist, so I had to invite them from the States," said Mr. Saroian, adding that he's tried to meet with the Minister of Health to resolve the issue, but to no avail.
Narineh Beglaryan, who heads the Department of International Relations at the Ministry, who faciitatated a review of the proposal to carry out the study, finally called.
"I am not the person who can help you. Speak to someone else," she said
On May 4, Professor Saroian met with Deputy Health Minister Tatul Hakobyan, who promised to discuss the matter with the minister and to get back with the American-Armenian dentist the following day.
"The Deputy Minister never called. We've decided to put the whole thing on ice for a while or to call it off. You just can't go into schools and take samples from the kids without permission."
Professor Saroian hopes that the minister will at least wish to meet with one of the specialists who has flown in from London. Otherwise, they will have to decide their next move.
"Every time I come to Armenia, I am forced to spend more time here on this program. But I wouldn't want to spend the time I have left on this earth only on this one project," says Jack Saroian.