Երեխաների 26 տոկոսն ապրում է աղքատության մեջ
Թվում է, թե Հայաստանում երեխաները պաշտպանված են, քանի որ հայ ընտանիքներում նրանք առաջնային դեր ունեն, սակայն ամեն րոպե խախտվում են երեխայի իրավունքները: Թեկուզ այն, որ երեխան առողջական խնդիրներ ունի, ու ծնողները հնարավորություն չունեն հոգալ բուժման ծախսերը:
«Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքով երեխա է համարվում 18 տարեկան չդարձած յուրաքանչյուր անձ, սակայն պետությունը պետպատվեր է սահմանել մինչեւ 7 տարեկան երեխաների բուժման համար, որից հետո ծնողը պետք է վճարի: Կամ մեկ այլ իրավունք, որը, կարելի է ասել, համատարած խախտվում է. երեխան ունի անհրաժեշտ կենսապայմաններ ունենալու իրավունք:
Ոչ բոլոր ծնողներն են կարողանում իրենց երեխաների համար անհրաժեշտ կենսապայմաններ ապահովել, իսկ օրենքով այդ պարտականությունը դրված է հենց նրանց վրա: Հայաստանի բնակչության 26.5 տոկոսը կազմում են երեխաները:
Երեխաների 26 տոկոսը աղքատության մեջ է ապրում, իսկ 3 տոկոսը ծայրահեղ աղքատ է: ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի` ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի սահմանմամբ` ծայրահեղ աղքատ են այն մարդիկ, ովքեր ամսական ծախսերի համար ունեն 17232 դրամ եւ ավելի պակաս գումար, իսկ աղքատները` 25188 դրամից պակաս:
Հիմնադրամի ուսումնասիրություններով` մանկական աղքատության ամենաբարձր ցուցանիշը Շիրակի մարզում է` 7 տոկոս, իսկ ամենացածրը` Վայոց Ձորում, որտեղ երեխաների 1 տոկոսը ծայրահեղ աղքատ է: Երեւանում ծայրահեղ աղքատ է համարվում երեխաների 3 տոկոսը, իսկ աղքատ` 21 տոկոսը:
Երեխայի աղքատ լինելու ռիսկն ավելի բարձր է, եթե նա ապրում է բազմազավակ ընտանիքում, ծնողներն ունեն միջնակարգ կամ ավելի ցածր կրթություն, կանանց կողմից ղեկավարվող ընտանիքներում կամ այն ընտանիքներում, որտեղ կան հաշմանդամ երեխաներ, ընտանիքի չափահաս անդամները գործազուրկ են եւ այլն:
Երեխաների վրա ծայրահեղ աղքատության հետեւանքները մեղմացնելու նպատակով ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը կոչ է անում քննարկել սոցիալական պաշտպանության ծախսերը առավել նպատակաուղղված հատկացնելու մոդելներ գտնելու հարցը:
Օրինակ` Կառավարությանն առաջարկում է երեխային հատկացնել ամենամսյա նպաստ` 5 000 դրամի չափով, ինչի արդյունքում մանկական աղքատությունը 26 տոկոսից կնվազի մինչեւ 10 տոկոս: Նրանց հաշվարկով` 0-4 տարեկան բոլոր երեխաներին այս նպաստի հատկացումը տարեկան կարժենա մոտ 30 մլն դոլար կամ Հայաստանի 2010 թ. պետբյուջեի մոտ 1 տոկոսը: Երեխային նպաստ հատկացնելու պրակտիկան հաջողությամբ կիրառվում է նաեւ Արեւմտյան Եվրոպայում:
Մարզերում երեխաներն առավել անպաշտպան են
«Հետք» շաբաթաթերթի նախորդ համարում անդրադարձել էինք Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղում ապրող Նինա Բաբախանյանի 9 հոգանոց ընտանիքի խնդրին: Նրանց տունը փլվել էր ստորգետնյա ջրերի բարձրացման հետեւանքով, եւ այժմ նրանք ապրում են վագոն-տնակներում:
Ընտանիքում 5 անչափահաս երեխաներ կան, որոնք կիսասոված օր են անցկացնում: Երբ այցելեցինք նրանց, մեզ մոտեցավ 9-ամյա Լիլիթն ու արցունքն աչքերին խնդրեց, որ իրենց տուն հատկացնենք: Աղջիկը առողջական խնդիրներ ունի, խոնավությունից անընդհատ հազում է:
Բժիշկներն ախտորոշել են «խրոնիկ բրոնխիտ», սակայն կանոնավոր բուժում նա չի ստացել: Երեխայի շարունակական հազը բժիշկների մոտ նույնիսկ տուբերկուլյոզ հիվանդության կասկածներ է առաջացրել:
Լիլիթին ուղարկել են բուժզննման, բարեբախտաբար կասկածները չեն հաստատվել: Սակայն, այդ հիվանդության առաջացման համար կան բոլոր «բարենպաստ» պայմանները` խոնավություն, թերսնում եւ այլն:
Լիլիթն այժմ դեղորայքով «բուժվում» է տանը, քանի որ ամբուլատորիայի տնօրեն Էռնեստ Բալոյանի ասելով` «իրենք պրոֆիլակտիկ ստուգումից բացի այլ բան չեն կարող անել»:
Ահա սա է եղել պետության հոգածությունը երեխայի նկատմամբ: Իսկ նրա ծնողը հնարավորություն չունի հոգ տանել երեխայի առողջության համար, քանի որ չի աշխատում, իսկ ընտանեկան նպաստի գումարով հազիվ կարողանում է կես ամսվա հացի խնդիրը լուծել:
Լիլիթը երազում է ապրել Երեւանում, քանի որ այնտեղ կարող է գոնե բակ իջնել, խաղալ ընկերների հետ, իսկ Սիփանիկում նույնիսկ չոր տարածք չկա, որ երեխաները խաղան: Ստորգետնյա ջրերը ողողել են ամբողջ գյուղը:
Լիլիթի ընտանիքը տարիներ առաջ ապրել է Երեւանում, սակայն հանգամանքների բերումով վաճառել են իրենց բնակարանն ու հայտնվել գյուղում: Աղջնակը մեզ ցույց տվեց իր ունեցած ընդամենը 3 փափուկ խաղալիքներն ու այն տոպրակը, որի մեջ իր հագուստներն էին լցված:
Այդ ամենը նրան նվիրել են հարեւանները: Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Լիլիթն ու նրա փոքր եղբայրը` Ֆելիքսը, նոր հագուստ չեն հագել: Երեխաները բավարարվել են միայն ուրիշների տվածով: Աղջիկը երկար չկարողացավ շփվել մեզ հետ: Անընդհատ հազում էր ու արտասվում: Ֆելիքսն էլ այդ պայմաններում ձեռք է բերել երիկամների նիֆրիտ հիվանդություն:
Արարատի մարզպետարանի երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Գագիկ Պողոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ մարզում երեխաների իրավունքների խախտումները հիմնականում սոցիալական բնույթ ունեն, սակայն նրանց թիվը մեծ չէ:
«Մարզը գյուղատնտեսական է, մարդիկ հողամասեր ունեն եւ եթե աշխատանք էլ չունեն, իրենց հողամասի եկամտով կարողանում են երեխաներին ապահովել: Լեռնային գյուղերի համեմատ` Արարատյան դաշտավայրի բնակիչն ավելի բարվոք վիճակում է»,- ասաց Գ. Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում մարզի սոցիալական խնդիրներ ունեցող եւ ծնողազուրկ շուրջ 250 երեխաներին անվճար ուղեգրեր են հատկացվել Ծաղկաձորում եւ Հանքավանում հանգստանալու համար:
«Եթե երեխայի հետ առողջական խնդիրներ կան, մենք միջամտում ենք, որ նա որակյալ բուժում ստանա եւ վերականգնի իր առողջությունը»,- նշեց բաժնի պետը:
Երբ նրան պատմեցինք Սիփանիկ գյուղում ապրող եւ առողջական խնդիրներ ունեցող Լիլիթի ու Ֆելիքսի մասին, Գ. Պողոսյանը պատասխանեց, որ նրանց խնդրին ծանոթ է, քանի որ երեխաների մայրը 2-3 ամիս առաջ անձամբ է իրեն դիմել, եւ ինքը ծնողին ուղղորդել է մարզպետարանի առողջապահության վարչություն:
«Դե, որ եկել է, ես էլ ուղարկել եմ նրան առողջապահության վարչություն, դրանից հետո ծնողն ինձ չի հանդիպել»,- ավելացրեց Գագիկ Պողոսյանը: Երբ ասացինք, որ երեխայի վիճակը դրանից հետո չի փոխվել, ավելի վատացել է, բաժնի պետն ավելացրեց, որ մարզպետը քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի ընտանիքի բնակարանի հարցը լուծվի, եւ նրանք խոնավ բնակարանից դուրս գան:
«Բայց երեխաներն առողջական լուրջ խնդիրներ ունեն, ձեզ չի՞ հետաքրքրում նրանց վիճակը»,- հարցրինք: «Նրանք եկել են ինձ մոտ, բայց առողջական խնդիրներով չեն եկել, ես լավ հիշում եմ, տան համար էին եկել, որ ջրի մեջ է»,- ասաց Գ. Պողոսյանը:
Փաստ է, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետը երբեք չի այցելել օգնության կարիք ունեցող երեխաներին եւ ամբողջությամբ չի տիրապետում իրավիճակին: Այլապես մեկ չէր նշի, թե ծնողին ուղղորդել է առողջապահության վարչություն, մեկ էլ թե` այդ հարցով իրեն չեն դիմել:

Children Living on the Edge: Who is Ultimately Responsible?
On the surface, it would appear that children in Armenia are adequately cared for given the notion of the traditional Armenian family and the attention it devotes to the raising of kids. However, take a closer look at reality and you will see that the rights of children in Armenia are being violated on a constant basis. Take, for example, the case of a child in need of medical treatment but the parents cannot afford the cost.
Under RoA law, all individuals who have not yet turned 18 are considered to be juveniles. However, the state limits government-funded medical treatment to children under the age of seven. After that, the parents must pick up the tab.
Then there is the law that states that all children must be provided decent and adequate living conditions. But what if a family cannot afford to do so? The law stipulates that they must. 26.5% of Armenia's population are children.
UNICEF statistics reveal serious shortcomings
26% of these children live under the poverty line and 3% live in what is termed "extreme poverty". According to UNICEF standards, individuals with a monthly income of less that 17,232 AMD in Armenia are regarded as "extremely poor" and those with less than 25,188 AMD per month are regarded as just "poor".
According to UNICEF studies, child poverty rates in Shirak Marz are the highest at 7%. Vayots Dzor ranks the lowest with a 1% extreme poverty rate for children. In Yerevan, Armenia's capital, a whopping 21% of children are living in poverty and 3% in extreme poverty.
The larger the family, the greater the chances of a child growing up in poverty. Such a risk increases if the parents have a high school education or less and if the child grows up in a one-parent family, especially if the head of the household is the mother. It doesn't help, if none of the elders of the family are out of work.
In order to combat extreme child poverty and to soften the consequences, UNICVEF has urged the government to seek new ways to more effectively channel state funds aimed at providing a social net for children.
For example, it has been suggested to the government that children be allocated a monthly allowance of 5,000 AMD. This would cut the child poverty rate from 26% down to 10%. According to UNICEF estimates, allocating such assistance to juveniles between the ages of 0-4 would cost the government about $30 million; or about 1% of the 2010 national budget. The practice of granting child assistance has been successfully employed in western Europe.
9 year-old Lilit: Can the government assist the truly needy?
In last week's edition of Hetq, we covered the issues confronting Nina Babakhanyan's nine member family living in the Ararat Marz village of Sipanik. Their house collapsed due to rising underground water and the family now lives in a makeshift hut on wheels.
There are five juveniles in the family that just aren't getting enough to eat on certain days. When we visited the family, 9 year-old Lilit walked up to us, tears in her eyes, and begged us to help get them a house. The girl has come down with a chronic cough due to the damp conditions.
The doctors have diagnosed her with chronic bronchitis but she has never received proper medical attention. Some physicians suspect that she might have contracted tuberculosis.
They have sent Lilit for further testing and luckily the TB suspicions have been ruled out. However, all the necessary pre-requisites for contracting the disease still remain - dampness, malnutrition, etc.
Lilit is now being treated at home with various medications. Ernest Baloyan, who heads the out-patient clinic says that other than offering certain prophylactic care, they can do no more for the girl.
So this is the extent of the government's care of the child. Her parent cannot afford adequate medical attention because she is out of work. With the money the family receives in assistance from the government , they can barely put food on the table for half the month.
Lilit dreams of living in Yerevan where she can at lest go down into the yard and play with friends. In Sipanik, her village, there's not even any dry land left to walk on, let alone play. The underground waters have totally engulfed the rural community.
Years ago, Lilit's family resided in Yerevan but circumstances forced them to sell their apartment. They would up in Sipanik. The girl showed us the only three cuddly toys she owned and a bag in which she kept her clothes.
All these were presents received from neighbors. It's been several years now that Lilit and her younger brother, Felix, haven't gotten any new clothes. The kids have made do with hand-me-downs from others. Lilit couldn't speak with us for long. She was always coughing and crying. Felix has also suffered from the unhealthy living conditions, contracting nephritis, an inflammation of the kidneys.
Do the bureaucrats actually care?
Gagik Poghosyan, Head of the Children's Rights Protection Department at the Ararat Regional Administration, told Hetq that most of the cases of rights violations were socio-economic in nature and that their number wasn't all that large.
"The region is mainly an agriculture-based economy. People own plots of land, so even if they have no steady work they can always raise the kids on income derived from the land. Compared to residents of the mountainous regions, those living in the Ararat valley are fairly well off," Mr. Poghosyan said.
He pointed out that during the past two years some 250 local kids from needy families and or when one or both parents are missing, have been sent to Tzaghkadzor or Hankavan free of chrage by the government for their summer vacation.
"If the child has a medical issue, we get involved to see that proper treatment is provided in order that the child fully recuperates," said Mr.Poghosyan.
When we told him about the plight of Lilit and Felix in the village of Sipanik, Mr. Poghosyan said he was aware of the situation since the mother had contacted him directly s few months ago. He directed the children's parent to the Health Department at the Regional Administration.
"The mother came here so I directed her to the Health Department. I didn't see her again afterwards," said Mr. Poghosyan. When we told him that the little girl's condition had only worsened after the visit, he said that the Regional Governor was taking steps to solve the family's housing situation.
We asked Mr. Poghosyan if he wasn't at all interested in the fact that the children had serious medical problems. "They came here to see me, but not with medical problems. I remember the encounter well. They had come about a housing matter, that there was a great deal of water," he replied.
The fact is that the official who heads the Children's Rights Protection Department has never gone out to the home where these needy children live. Neither does he understand the full scope of their problem; nor does he display a desire to. The official seemed to be tyrying to extricate himself from any responsibility over this unfortunate situation. But he stumbled on his on words.
At first, he literally boasted to us that the children's mother had come to see him and that he directed her to the right office, the Health Department. Later on, however, he insisted that she had visited him with a housing matter.
Of course, the two issues, health and housing, are interrelated. But Mr. Poghosyan would rather see one and not the other, and then only when it's convenient to do so.