Լրագրող Անի Գեւորգյանը, Սարգիս Գեւորգյանն ու Դավիթ Քիրամջյանը ձերբակալված են
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող եւ լուսանկարիչ Անի Գեւորգյանը, նրա եղբայր Սարգիս Գեւորգյանը եւ Դավիթ Քիրամիջյանը ձերբակալված են: Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը «Հետքին» հայտնեց, որ ձերբակալվածներին դեռեւս մեղադրանք չի առաջադրվել, Անի Գեւորգյանը կասկածվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով` իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը:
Իսկ Սարգիս Գեւորգյանն ու Դավիթ Քիրամջյանը կասկածվում են խուլիգանության մեջ: Լուսինե Սահակյանի խոսքով` Անին ձերբակալվել է կեսգիշերին, իսկ տղաները գիշերվա ժամը 3-ին: Այս պահին երեքն էլ ազատազրկված են: «Բերման ենթարկելիս նրանց նկատմամբ ոստիկանները բռնություն են կիրառել: 72 ժամվա ընթացքում նրանց կամ ազատ կարձակեն կամ կդիմեն դատարան` կալանքի վերցնելու համար»,- ասաց փաստաբանը:
Նա նշեց, որ Անի Գեւորգյանի մեղավորության վերաբերյալ իրեն որեւէ ապացույց չի ներկայացվել:
Մենք զրուցեցինք ականատես ակտիվիստ Տաթեւ Պողպատյանի հետ, ով պատմեց հետեւյալը. «Սարյանի արձանի մոտ ոստիկանները շղթա էին կազմել, չէին թողնում, որ մտնեինք, Անին ասում էր` ես լրագրող եմ, թողեք` նկարեմ, բայց իրեն լսող չկար, հրում էին, խփում էին: Հետո մենք փողոցի մոտ էինք կանգնած, ոստիկաններից մեկն ասաց` էդ կարմիր շորով աղջկան տարեք ու իրեն քաշելով-խփելով տարան, ուզում էին ֆոտոխցիկը խլել ձեռքից: Նույնիսկ մեքենայի մեջ խփում էին Անիին, դա երեւում էր»:
Տաթեւն ասաց, որ ինքը չի տեսել, թե Անին հարվածել է որեւէ ոստիկանի:
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ ձերբակալվածների մասին պաշտոնական տեղեկատվությունը քիչ անց կտեղադրվի ՀՀ ոստիկանության կայքում:
Ըստ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի` Անի Գեւրոգյանը հիմնականում լուսաբանել է ոստիկանության գործունեությունը, ինչը դուր չի եկել ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին:

Ani Gevorgyan, reporter and photographer for Haykakan Jamanak (Armenian Times), her brother Sargis Gevorgyan and Davit Kiramjyan have been arrested. Lawyer Lusine Sahakyan told Hetq that no charges had been presented as yet.
Ani Gevorgyan is suspected of violating the first section of article 316 of the Armenian Criminal Code – assaulting an officer of the law or a figure of authority.
Sargis Gevorgyan and Davit Kiramjyan are suspected of acts of hooliganism. According to Lusine Sahakyan, Ani was arrested at midnight and the young men at 3 am. All three are in prison at this moment. “The police acted violently while arresting them. Within 72 hours they will either be released or I will go to court to demand their release,” said the lawyer.
She noted that no evidence of Ani Gevorgyan’s guilt had been presented to her.
We spoke to activist and eyewitness Tatev Poghpatyan, who said that, “The police had formed a human chain near Saryan’s statue and they would not let anyone through. Ani was saying ‘I’m a reporter, let me through, let me take pictures,’ but nobody listened to her, they pushed and struck her. We were then standing near the street when one of the policemen said, ‘Take that girl with the red dress away,’ and they hit her and dragged her away and wanted to take her camera. They were even hitting her in the car, we could see it.”
Tatev said that she had not seen Ani strike any police officer. The Police told Hetq that official information about the arrested reporters would appear on their official website shortly
According to Haykakan Jamanak, Ani Gevorgyan’s main work had been to report on the operations of the police, which had caused the disapproval of Police Chief Alik Sargsyan.