«Նախագծով նաև չի հաջողվել ամուր հիմքեր ստեղծել թվայնացման գործընթացի համար»
ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է արել «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը համապատասխանեցնել ԵԱՀԿ և եվրոպական չափանիշներին` նախքան նախագծի վերջնական ընդունումը:
«Եթե նախագիծն ընդունվի ներկայիս տեսքով, այն չի երաշխավորի հեռարձակման ոլորտում բազմակարծությունը: Նախագծով նաև չի հաջողվել ամուր հիմքեր ստեղծել թվայնացման գործընթացի համար»,- նշել է Միյատովիչը: Լավ նախագիծը կարող է պաշտպանել հեռարձակողների անկախությունը` դրանով իսկ նպաստելով ԶԼՄ-ների ազատությանը` միևնույն ժամանակ խթանելով մրցունակ և տնտեսապես կայուն հեռարձակման դաշտի ստեղծմանը Հայաստանում»:
Միյատովիչը նշել է, որ վերջերս Հայաստան կատարած իր այցի ընթացքում նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է իրեն, որ իր գրասենյակի և քաղաքացիական հասարակության առաջարկությունները հաշվի կառնվեն նախագիծը վերջնական տեսքի բերելուց առաջ: Միյատովիչը ողջունել է այն փաստը, որ նախագիծը քննարկվել է խորհրդարանի կազմակերպած հանրային լսումների ընթացքում:
Ս.թ. մայիսի 20-ին Հայաստանի Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց օրինագիծը` այն հանրությանը ներկայացնելուց քիչ անց: Չորս օր անց` նախքան խորհրդարանական լսումները, Միյատովիչի գրասենյակը տրամադրեց օրենքի նախագծի մասին փորձագիտական կարծիք` մանրամասնելով մտահոգություն ներկայացնող մի շարք խնդիրներ: Փորձագիտական կարծիքը, որը ներկայացվել է Հայաստանի իշխանություններին, նաև ներառում է առաջարկություններ լրամշակումների համար:
Ըստ փորձագիտական վերլուծության նախագծում առկա թերությունների թվում են հետևյալ խնդիրները.
- Նախագիծը Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովին (ՀՌԱՀ) այլևս չի պարտավորեցնում հիմնավորել հեռարձակման լիցենզիայի համար ներկայացված դիմումները մերժելու պատճառները:
- Անորոշ ժամանակով հետաձգում է թվային հեռարձակման համար մասնավոր մուլտիպլեքսորների ստեղծման հնարավորությունը` միևնույն ժամանակ պահանջելով, որպեսզի 2013թ. հուլիսի 20-ին դադարեցվի անալոգային հեռարձակումը: Սա կարող է խախտել մրցակցության կանոնները:
- Օրինագիծը ՀՌԱՀ-ի ներկայիս պարտականություններից հանում է տարին առնվազն մեկ անգամ հաճախականությունների պլանը հրապարակելու պարտականությունը: Սա լիցենզավորման և մրցույթների ընթացակարգերը, ինչպես նաև մուլտիպլեքսների հստակ կարողությունը և թիվը անորոշ է դարձնում և տարբեր մեկնաբանությունների և բյուրոկրատական հայեցողության ենթակա:
- Հստակ կաննոններ չի պարունակում արբանյակային, բջջային և ինտերնետային հեռարձակման վերաբերյալ` փորձելով տեսաձայնային լրատվամիջոցների ծառայությունների բոլոր ձևերն ու տեսակները դնել ՀՌԱՀ-ի լիցենզավորման կամ թույլտվությունների խիստ ռեժիմի ներքո:
- Սահմանափակում է հեռուստաալիքների թիվը` առանց որևէ մեկնաբանության:
- Չի համապատասխանում Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի անդամների ընտրության և նշանակման միջազգային չափանիշներին:

OSCE Media Freedom Rep Calls for Amendments to Armenia's Draft Broadcast Law
VIENNA, 1 June 2010 - Dunja Mijatovic, the OSCE Representative on Freedom of the Media, today urged the Armenian authorities to bring the country's draft broadcast law in line with OSCE and international standards before it is adopted.
"If adopted in its present form, the law would not guarantee pluralism in the broadcasting sector. The draft also fails to offer a solid basis for the upcoming process of digitalization," Mijatovic said. "A good draft can safeguard independence of the broadcasters, thus promoting media freedom and at the same time stimulate a competitive and economically vibrant broadcasting sector in Armenia."
Mijatovic said that Armenian President Serzh Sargsyan had reassured her during a recent visit that the recommendations of her Office and those from civil society would be taken into account when finalizing the law. She welcomed the fact that the draft law was publicly discussed in the Parliament.
On 20 May, the draft law was adopted by the Armenian Parliament in a first reading, shortly after it was made public. Four days later, before the public parliamentary hearing of the draft, Mijatovic's office provided a legal review of the latest amendments to the law, detailing several areas of concern. The review, submitted to the Armenian authorities, also includes recommendations for amendments.
According to the review, shortcomings in the draft include:
· A failure to oblige the National Commission for TV and Radio (NCTR) to explain any rejections of applications for broadcasting licenses;
· An indefinite delay to set up private digital channels while terminating analogue broadcasting by 20 July 2013. This can violate competition rules;
· It does not oblige the NCTR to make its frequency plans public at least once a year. This can make the procedure of licensing and tenders, the exact capacity and number of frequencies subject to different interpretations;
· A lack of clear rules for satellite, mobile telephone and online broadcasting, and an attempt to place all forms of broadcasting under a strict regime of licensing or permission by the NCTR;
· It does not follow international standards in the selection and appointment of members of the Council for Public Television and Radio, and