Պատգամավորներն անհասանելի են ինչպես լրագրողների, այնպես էլ ընտրողների համար
2007 թվականի մայիսի 12-ին Արմավիրի մարզից մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր են ընտրվել երեքը` Սեդրակ (Սեյրան) Սարոյանը (թիվ 19 ընտրատարածք), Հրանտ Գրիգորյանը (թիվ 20) եւ Ռուստամ Գասպարյանը (թիվ 21): Երեք պատգամավորներից ոչ մեկը երբեւէ որեւէ հարց չի բարձրացրել ԱԺ ամբիոնից եւ իր ընտրողներին հուզող խնդիրներով չի դիմել Կառավարությանը: Մի քանի փորձեր արեցինք, որպեսզի նրանցից լսենք մեզ եւ ընտրողներին հետաքրքրող հարցերի պատասխանները: Պատգամավորների հետ զրուցել այդպես էլ չհաջողվեց: Միայն Հրանտ Գրիգորյանի հետ կարողացանք կարճ հեռախոսազրույց ունենալ:
Սեյրան Սարոյանի` Ազգային ժողովի աշխատասենյակի հեռախոսին պատասխանող չկար: Պատգամավորի հետ կապ հաստատելու համար ստիպված զանգահարեցինք նրա հորը` Ֆիրդուս Սարոյանին: «Սեյրանը Հայաստանում չի, երկուշաբթի է Հայաստանից դուրս գնացել, չգիտեմ, թե երբ կգա»,- ասաց Ֆ. Սարոյանը:
Նշենք, որ գեներալ-մայորի կոչում ունեցող պատգամավորին գտնելը շատ դժվար է: Նա միշտ խուսափում է լրագրողների հետ հանդիպել: Ս. Սարոյանն ընտրվել է Էջմիածին քաղաքից ու եւս 12 գյուղական համայնքներից:
Իր ընտրողների հետ հանդիպումներ չի ունենում: Լավագույն դեպքում պատգամավորին կարող են գտնել Էջմիածնում կազմակերպված հանրային միջոցառումների ժամանակ, այն էլ այն դեպքում, երբ ներկա է լինում գեներալ Մանվել Գրիգորյանը:
40 համայնքի բնակչության ձայներով ընտրված Հրանտ Գրիգորյանը նույնպես լրագրողներին չի սիրում: 2003-2007 թթ. պատգամավորական գործունեության ժամանակ նա ամեն հինգշաբթի քաղաքացիների ընդունելություն էր կատարում, մարդկանց գումարներ էր տալիս, իսկ տոնական օրերին ձեթ, խմիչք ու սնունդ էր բաժանում:
Նույնիսկ ձմռան վառելափայտ էր հատկացնում սոցիալապես անապահով ընտանիքներին, սակայն 2007-ից հետո դադարեցրել է ընդունելությունները, իսկ մարդկանց օգնում է շատ քիչ դեպքերում:
Դեռեւս ամիսներ առաջ Հ. Գրիգորյանից հարցազրույց վերցնելու համար ուղիղ մեկ ամիս զանգահարում էինք նրան, որ հանդիպման տեղի ու ժամի շուրջ պայմանավորվենք, սակայն պատգամավորն իրար ետեւից չեղյալ էր հայտարարում նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, իսկ վերջում ընդհանրապես չցանկացավ հանդիպել:
Պատգամավորի գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրի վերաբերյալ նյութը տպագրվեց առանց նրա պարզաբանման:
Այս անգամ պատգամավորն ավելի վատ էր տրամադրված «Հետքի» լրագրողի նկատմամբ, քանի որ նրան դուր չէր եկել մեր նախորդ հրապարակումը: Ներկայացնում ենք պատգամավորի հետ ունեցած մեր հեռախոսազրույցն ամբողջությամբ.
- Մի քանի հարց ունեմ` կապված ձեր գործունեության հետ, կպատասխանե՞ք:
- Դե մի անգամ գրել էս, էլի, էլ ի՞նչ մի քանի հարց ունես:
- Եթե մի անգամ գրել եմ, ուրեմն էլ չպետք է անդրադառնա՞մ:
- Ուզում ես` գրի, ուզում ես` մի գրի:
- Մի քանի հարց է...(հարցս մնաց կիսատ):
- Հեռախոսով չեմ պատասխանում:
-Իսկ որտե՞ղ հանդիպենք, որ հարցերին պատասխանեք:
- Ամսի 7-ին Ազգային ժողովի նիստի օր է, կգաս` կպատասխանեմ:
- Ազգային ժողովից դուրս հարցերին չեք պատասխանո՞ւմ:
- Ազգային ժողովից դուրս կպատասխանեմ: Կգաս նիստերի դահլիճի մոտ, որտեղ նիստերն են անցկացվում, այնտեղ էլ կպատասխանեմ:
- Իսկ ավելի շուտ հանդիպել հնարավոր չէ՞:
- Հնարավոր չի, հիմա զբաղված եմ:
-Ընդամենը մի քանի հարց եմ ուղղելու, հիմա չեք պատասխանո՞ւմ:
- Հլա ասա:
- Ձեր ընտրատարածքի գյուղացիները դժգոհում են, որ դուք գյուղեր չեք գնում եւ իրենց չեք ընդունում... (դարձյալ հարցս չավարտեցի):
- Հա լավ, ուրիշ բաներ ես խոսում արդեն, այ տղա,- ասաց Հրանտ Գրիգորյանը եւ անջատեց հեռախոսը:
Հ. Գրիգորյանի ընտրատարածքի մեջ մտնող Եղեգնուտ գյուղի համայնքապետ Ռազմիկ Մարգարյանից հետաքրքրվեցինք, թե վերջին անգամ պատգամավորը ե՞րբ է այցելել իրենց գյուղ եւ ի՞նչ նպատակով:
Համայնքապետը կոնկրետ չհիշեց, թե որ օրն է պատգամավորն այցելել գյուղ, բայց հաստատ գիտեր, որ մոտ մեկ ամիս առաջ է եղել: Ըստ համայնքապետի` գյուղացիները բողոքել էին, որ հող մշակելով եկամուտ չեն ստանում, եւ անձրեւներն ու կարկուտը վնասել են տարվա բերքը, պատգամավորն էլ այցելել է գյուղ:
«Իսկ հաճա՞խ է պատգամավորը լինում գյուղում» հարցին համայնքապետը պատասխանեց, որ տարվա մեջ 1-2 անգամ լինում է:
«Դպրոցին ահագին օգնություն ա տալիս, մայիսի 9-ին էլ իրա դելեգացիային էր ուղարկել գյուղ, Ալեքսանյան Համլետն էր եկել: 150 հազար դրամ օգնություն է տվել մեր գյուղացիներից մեկին, որի հողաշեն տունը փուլ էր եկել»,- ասաց Ռ. Մարգարյանը:
Նրա ասելով` Հրանտ Գրիգորյանը քաղաքացիներին ընդունում է Ծաղկունք գյուղի իր գրասենյակում, ինքն էլ արդեն 2-3 անգամ այցելել է պատգամավորին:
«Ես խնդիր չեմ տեսել, ուղիղ կապով զանգում եմ, ասում է` էս ինչ օրը, էս ինչ ժամին սպասում եմ ու վերջ, մենք էլ գնում ենք»,- ավելացրեց համայնքապետը: Ռազմիկ Մարգարյանն ասաց, որ ինքը տեղյակ է լինում, երբ գյուղացիները ընդունելության են գնում պատգամավորի մոտ, բայց «հազվագյուտ» մարդիկ են գնում ընդունելության:
Մարզից ընտրված մեկ այլ պատգամավորի` Ռուստամ Գասպարյանի հետ զրուցելու մի քանի փորձերը անհաջողության մատնվեցին: Նրա բջջային հեռախոսին մի քանի անգամ պատասխանեց մի տղամարդ: Սկզբում ներկայացա, որ լրագրող եմ, ապա խնդրեցի հեռախոսը փոխանցել պատգամավորին: Նա էլ հետաքրքրվեց, թե «ի՞նչ ենք ուզում պատգամավորից եւ ի՞նչ է մեզ հետաքրքրում»:
«Խոսելու ենք իր գործունեությունից, գյուղական այցերից ու ընտրողների հետ հանդիպումներից»,- պատասխանեցի անծանոթ տղամարդուն: Մի քանի վայրկյան մտածելուց հետո պատասխանեց. «Ճիշտն ասած` ներսում խորհրդակցություն է, մի փոքր ուշ զանգեք»: Այդպես էլ չիմացանք, թե պատգամավորն ինչ խորհրդակցության էր մասնակցում: Երբ ավելի ուշ զանգահարեցինք Ռուստամ Գասպարյանին, ոչ ոք չպատասխանեց, ապա պատգամավորը դարձավ «անհասանելի»:
Տանձուտ գյուղը նույնպես Ռ. Գասպարյանի ընտրատարածքի մեջ է մտնում: Համայնքապետ Գնել Ստեփանյանն ասաց, որ պատգամավորը վերջին անգամ իրենց գյուղ այցելել է «վիպուսկնոյի օրը»: «Իսկ ուրիշ ժամանակ պատգամավորը չի գալի՞ս գյուղ» հարցին համայնքապետը բարկացած պատասխանեց. «Ինչի՞ համար եք ինձ ըտենց հարցեր տալիս, գնացեք իրանից հարցրեք: Մնացած հարցերն էլ իրանից պարզեք, բայց ի՞նչ է եղել, որ չի եկել, լավ էլ եկել է»: Այնուամենայնիվ, համայնքապետը չհիշեց, թե բացի «վիպուսկնոն» ուրիշ էլ ինչ առիթով է Ռուստամ Գասպարյանը եղել Տանձուտում:

MP's Remain "Off Limits" to Constituents and Members of the Press
On May 12, 2007, three MP's were elected on the proportional ballot in Armavir Marz - Setrak (Seyran) Saroyan (19th District), Hrant Grigoryan (20th District) and Rustam Gasparyan (21st District). None have ever spoken from the podium in the National Assembly or have they ever raised issues of concern affecting their constituents with the government. We tried to find out what they thought on certain issues of interest to us and the people residing in their districts. In the end, we weren't able to talk with the MP's and we were only able to exchange a few words with Hrant Grigoryan.
No one picked up the telephone at MP Seyran Saroyan's office at the National Assembly. To get in touch with him, we had to call up his father, Firdus Saroyan. "Seyran is not in Armenia. He left on Monday and I have no idea when he will be back," said the father.
We should point out that it has been nearly impossible to track down the MP who holds the rank of Major-General. He always attempts to avoid encounters with the press. Mr. Saroyan represents the town of Echmiadzin and twelve rural communities.
He has never met with residents in the district. At best, voters have had the rare chance to meet with him at various community functions in Echmiadzin, and only when General Manvel Grigoryan is present.
MP Hrant Grigoryan, who represents forty rural communities, also has a distaste for members of the press. During his 2003-2007 term in office, MP Grigoryan would organize weekly audiences with his constituents. He would been seen handing out cash. On holidays, vegetable oil, along with other food and drink, were the presents of choice.
MP Grigoryan was also known to hand out fire wood to needy families during the winter months. Such meetings with the voters came to an end in 2007. Today, such largesse on his part is a rarity.
Several months back, we spent weeks on end trying to set up a meeting with MP Grigoryan, but to no avail. He would always call off the whatever appointments we had made. In the end, he said he really had no desire to speak with us.
At the time, the MP's Income and Property Declaration was published without any commentary by him.
This time around, the MP had a deep-seated grudge for the Hetq reporter from the start, based on that prior article. What follows is the conversation we were able to have with MP Grigoryan.
- I have a few questions related to your actions in office. Will you answer them?
- You wrote about me once already. What other questions do you have?
- Fine, I wrote about you once. It doesn't mean that I don't have other questions, right?
- You can write or not write; no matter to me.
- Just a few questions then about... (question interrupted)
- I won't respond over the phone.
- OK, where shall we meet?
- There's a National Assembly session on the 7th. Be there and I'll answer your questions.
- So you will not answer any questions outside the parliament building?
- I will answer questions outside the parliament. Come to the session chamber area. I'll answer your questions there.
- Can't we meet sooner than this?
- Not possible. I'm very busy.
- I just have a few questions. Can't you answer them now?
- Fine, ask me.
- Residents of the villages in your district complain that you never visit their communities and grant them an audience...(again my question is interrupted).
- That's it. You are already veering off into other issues, said MP Grigoryan and hung up the phone.
I asked Razmik Margaryan, Mayor of the village of Yeghegnut in MP Grigoryan's district, when was the last time that the legislator had visited them and why.
Mayor Margaryan, couldn't remember the exact day, but claimed that the MP visited the village about one month ago. He said the MP had visited Yeghegnut after the villagers had complained that farming was no longer generating any income and that the heavy rains and hail had damaged this year's crop.
When I asked if the MP often visited the village, Mayor Margaryan answered about once or twice a year.
"He helps out the school a lot. On May 9, his delegation headed by Hamlet Aleksanyan came to the village. He gave 150,000 AMD in assistance to a family whose mud-brick house had collapsed," Mayor Margaryan said.
Mayor Margaryan also said that the MP meets with district residents at his office in the village of Tzaghkunk and that he saw the MP there on 2-3 occasions.
"I see no problem. I call him up and he designates a day and time for the meeting. We go and meet with him," said Mayor Margaryan, adding that he is informed whenever a village resident meets with the MP. He said that local residents rarely make the trip.
We made several unsuccessful attempts to get in touch with Rustam Gasparyan, another MP from Armavir Marz. We dialed his cell number and a male voice answered. When I said I was a reporter, the man asked what my business was with the MP and what did we wanted to discuss.
I answered that we wanted to discuss the MP's performance in office, his visits to communities in his district and meetings with local residents. After a few moments of silence, the man on the other end replied, "To be honest, there's a debate going on right now. Call back a bit later." We did call back later on, but no one answered this time. MP Gasparyan remained "out of touch".
The village of Tandzout lies with MP Gasparyan's district. Mayor Gnel Stepanyan said that the last time the MP visited was on exam day, the last day of school. When I asked if the MP didn't travel to the village at other times, the mayor became visibly irritated and said, "Why are you asking me such things. Go talk to the MP. Ask him whatever other questions you have. So what if he doesn't visit? Whenever he comes is more than enough."
Nevertheless, Mayor Stepanyan couldn't tell me when the MP had visited their village other than on the last day of classes, or why.