«Պետք է կարողանաս ռացիոնալ սիմվոլներ առաջարկել քո հասարակությանը»
Եթե շատ ընդհանուր փորձեմ ձեւակերպել, ապա համազգային նշանակության, դոմինանտ սիմվոլները դեռ շարունակում են մնալ Արարատը, Արեւմտյան Հայաստանը, ազգային մշակույթը, համաշխարհային մշակութային ժառանգությանը մեր բերած մասնակցությունը, որոնք մեծ հաշվով մեր էթնիկ նկարագիրը պայմանավորող սիմվոլներ են կամ գոնե բաղադրիչներ: Բայց այստեղ ավելի կարեւոր է, թե այդ սիմվոլները որքանո՞վ են ռացիոնալ եւ իռացիոնալ:
Սիմվոլը կարող է գոյություն ունենալ ուղղակի որպես սիմվոլ, բայց մեր տիպի` անցումային հասարակությունների համար, որոնք ունեն բազմաթիվ խնդիրներ, դրան ավելացրած` չլուծված հակամարտություններ, կարեւոր նշանակություն է ձեռք բերում հենց սիմվոլի գործառնական կողմը. որքա՞նով է այն ռացիոնալ եւ որքանո՞վ է էլիտաների տարբեր խմբերի կողմից ծառայեցվում կոնկրետ խնդիրների լուծմանը:
Այս առումով, օբյեկտիվ, սուբյեկտիվ տարբեր գործոնների ազդեցությամբ, նույնիսկ մեր այն սիմվոլները, որոնք պետք է որ ունենային ռացիոնալ դերակատարություն, դրանց մի մասը կամ տեղափոխվել է իռացիոնալի հարթություն, կամ դեռ իռացիոնալի հարթությունում է:
Երբ սիմվոլը թողնում ենք իռացիոնալի դաշտում, դրանով, ըստ էության, օտարում ենք նաեւ մեր այն պարտականությունները, որոնք պետք է ունենանք այդ սիմվոլի ու գաղափարի, օրինակ` անկախ պետության կամ պետականության` որպես սիմվոլի հանդեպ:
Տվյալ դեպքում օտարվա՞ծ են մեր այդ պարտականությունները:
Այո, մեծի մասամբ օտարված են: Մենք սիրում ենք համամարդկային, համապետական, համազգային բաներից խոսել, բայց երբ մեր իրավունքների դիմաց որոշակի պարտականություններ ստանձնելու պահն է գալիս (ես նկատի ունեմ եւ շարքային քաղաքացուն, եւ մտավորականին, եւ պետական պաշտոնյային), այ այդտեղ շատ փնթի եւ շատ անհետեւողական ենք. աղբը տեղում մենք չենք թափի, ուսանողը համալսարանում իրեն թույլ կտա ոտքը պատին դրած կանգնել ու պատը կեղտոտել, մեզ թույլ կտանք իջնել այն աստիճան, որ երթուղային տաքսու վարորդի պահանջին ընդառաջելով` 2 հոգու համար նախատեսված նստարանին կնստենք 4 հոգով եւ այլն:
Այդ առումով, դասական օրինակը շարունակում է մնալ ԱՄՆ-ը, որտեղ կա հստակ արտահայտված վերաբերմունք պետության` որպես սիմվոլի ու ինստիտուտի ու իր հիմնական ատրիբուտների հանդեպ: Դա դրոշն է, օրհներգն է, զինանշանն է, նախագահն է` որպես ինստիտուտ:
Դրանց հանդեպ վերաբերմունքը շատ արտահայտված է, շատ հստակ եւ շատ ռացիոնալ: Անձնավորելը այստեղ էական չէ: Անկախ նրանից` Օբամային, Բուշին կամ մեր 3 նախագահներից որեւէ մեկին ամերիկացին կսիրեր, թե չէր սիրի` ինքը դա չէր տարածի նախագահի` որպես ինստիտուտի վրա: Իսկ մենք անձի հանդեպ դրական կամ բացասական վերաբերմունքը փոխանցում ենք սիմվոլի վրա:
Պրն Գաբրիելյան, ասացիք, որ նախագահի ինստիտուտի դեպքում անձնավորելը կարեւոր չէ: Իսկ նախագահի ոչ թե անձը, այլ նրա լեգիտիմ լինելը, ընտրությունների կեղծված կամ չկեղծված լինելը տվյալ դեպքում կարեւորվո՞ւմ է:
Իհարկե: Չափազանց կարեւոր նշանակություն ունի դա: Բայց լեգիտիմ իշխանություն ունենալը կամ չունենալը կարող է լինել եւ պատճառ, եւ հետեւանք: Իրավիճակին, որ մենք ունենք, ես հակված եմ նայել ավելի շատ որպես հետեւանք (ընդ որում` ոչ միայն անկախության շրջանում) այն բոլոր հասարակական, մշակութային, տնտեսական, քաղաքական նախընթաց զարգացումների, որոնք Հայաստանում եղել են:
70 տարի կար Սովետական Միություն, կար կառավարման համակարգից օտարված, օբյեկտի կարգավիճակի բերված հասարակություն, որը քաղաքական գործընթացներում ոչինչ չէր որոշում` բացի ընտրություններին, ընդ որում, որպես կանոն, մեկ թեկնածուով ընտրություններին մասնակցելուց:
1988-91 թթ. ազգային-ազատագրական պայքարի արդյունքում քաղաքական եւ սոցիոմշակութային համակարգը դառնում է անկախ, ունենում ենք որակապես եւ բովանդակային տեսանկյունից նոր քաղաքական էլիտա, բայց սա դեռ բավարար չէ պետություն, պետականություն կայացնելու համար, որովհետեւ այստեղ արդեն խնդիրը համակարգ կայացնելն է: Համակարգ կայացնել` նշանակում է որոշումների կայացման ազատության տրամադրում ձայն ունեցողին` շարքային քաղաքացուն:
Իսկ 91-ից մինչեւ 2008-ը մենք Հայաստանում ե՞րբ ենք ունեցել նորմալ ընտրություն: Ըստ էության, 91 թ.-ին` առաջին նախագահական ընտրությունները եւ Գերագույն խորհրդի ընտրությունները: Քաղաքական համակարգի զարգացման տրամաբանությունը, սկսած 91-ից, եղել է ավելի շատ դեֆորմացիաների, ոչ թե տրանսֆորմացիաների տրամաբանության շրջանակներում:
1998-2008 թթ. ունեցանք, ըստ էության, վերջնական մոնոլիտիզացիա, երբ քաղաքական դաշտ մտավ ֆինանսական կապիտալը, օլիգարխիան, նրա հետեւից քաղաքական դերակատարություն ստանձնելու հավակնություններ ցուցաբերեց նաեւ այն, ինչ մենք անվանում ենք կրիմինալ:
Ո՞րն է պատճառը:
Գործընթացները խորքային են: Հազար պատճառ կարելի է գտնել: Օբյեկտիվ պատճառներ, ասենք` 88 թ.-ի երկրաշարժ, շրջափակում, երբ 91-94 թթ.-ին, ըստ էության, լուծվում էր ընդամենը գոյատեւման խնդիր, եւ շատ-շատերին չէր էլ հետաքրքրում, թե ինչ է տեղի ունենում քաղաքական համակարգում, լարված հարաբերություններ հարեւանների հետ:
Սուբյեկտիվ գործոններ: Ըստ էության` երկրի ու պետականության առջեւ ծառացած հիմնախնդիրներ լուծելու ունակ նոր էլիտայի ձեւավորումն էլ մեզ մոտ գնաց դեֆորմացիոն ճանապարհով: Ընկալումները` անկախ պետականության կայացման մասով, մեզ մոտ ոչ միշտ են ռացիոնալ եղել: Մեզ միշտ թվացել է, թե այդ գործընթացի արդյունքը ապահովելու ճանապարհին ամենակարեւորը ընդամենը իշխանություն ունենալն է: Մինչդեռ դու գործ ունես հասարակության, մշակույթի, այն սիմվոլների հետ, որոնց մասին մենք խոսում ենք: Ամենակարեւորը` դու պետք է կարողանաս ռացիոնալ սիմվոլներ առաջարկել քո հասարակությանը:
88-ի ազգային-ազատագրական շարժումը եւ պատերազմը եզակի էին նրանով, որ երկար դարերից հետո կարողացանք տարածք ազատագրել, ոչ թե կորցնել: Ձեր գնահատմամբ` որո՞նք էին այդ շարժման գլխավոր սիմվոլները:
Այն, ինչ ասում եք, ինքը բանաձեւ-սիմվոլ է, այսինքն` մենք 88-91 թթ.-ին` մինչեւ 94-ը, ունեցանք մի իրավիճակ, երբ առաջին անգամ, ըստ էության, ձեւակերպվեց Ձեր ասած բանաձեւը. հարյուրամյակների ընթացքում մենք առաջին անգամ ազատագրեցինք պատմական հայկական տարածքներ: Բայց եթե դա մնում է հայտարարության մակարդակում, իռացիոնալ է: Եթե դու տարածք ազատագրելը ձեւակերպում ես որպես նպատակ, քո պատմական հայրենիքի մի տարածքը ազատագրելուց հետո դու այդտեղ արդեն անելիք չունես:
Եթե գոնե պրոցեսում դու այն վերաձեւակերպում ես որպես խնդիր, արդեն ստիպված ես նոր սիմվոլներ ստեղծել, որոնք պետք է լինեն ռացիոնալ: Գուցե ես կոպիտ բան եմ ասում. ազատագրվեց տարածքը, հետո՞: Այսինքն` այս դեպքում արդեն նպատակից մենք պետք է գործ ունենայինք խնդրի անցման փուլի հետ:
Ե՞րբ պետք է այդ խնդիրը ձեւակերպվեր:
Այդ խնդիրը պետք է ձեւակերպվեր արդեն 88-ին, 89-ին, 90-ին, 91-ին, երբ պատերազմական գործողությունների փուլում դու սկսեցիր տարածքներ ազատագրել: Երբ այն մնաց սոսկ որպես նպատակ, դրանից հետո էլի մտանք դեֆորմացիայի փուլ, որովհետեւ եթե դու չես վերաբնակեցնում ազատագրված տարածքը, կնշանակի` այն քո առօրյա կյանքում, քո հասարակության, քաղաքական համակարգի համար չունի այն կարեւորությունը, ինչ դու ներկայացնում ես իռացիոնալ դաշտում: Որպեսզի ռացիոնալ դառնա, վերաբնակեցնելը պետք է լիներ ընդամենը միջոց:
Առաջին` որպեսզի ռացիոնալ դառնա, պետք է ձեւակերպվեր եւ հետեւողականորեն իրականացվեր հետեւյալը. ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի, մեծ հաշվով` յուրաքանչյուր հայ (կլինի Երեւանում, Գյումրիում, Հայաստանի որեւէ խուլ գյուղում) չի կարող լինել պաշտպանված, վստահ, ապահովված, չի կարող ունենալ բարեկեցիկ կյանք, քանի դեռ այդ ազատագրված տարածքը վերաբնակեցված չէ, քանի դեռ ազատագրված տարածքում վերականգնված չեն հայկականության սիմվոլները, քանի դեռ այդ ազատագրված տարածքում տարեցտարի չի աճում հայկական բնակավայրերի, երիտասարդների թիվը, քանի դեռ Հայաստանի ցանկացած բուհի շրջանավարտ չի գնում այդ ազատագրված տարածքում ապրելու:
Այսինքն` իռացիոնալ սիմվոլը պետք է լցնել ռացիոնալ սիմվոլներով: Դրանք հասարակական, մշակութային սիմվոլներ են` այն (մենք չենք սիրում հրեաների հետ համեմատվել), ինչ Իսրայել պետությունը անում է իր տարածքների կամ արաբներից բռնազավթված տարածքների հետ, երբ գաղափարը պահելու համար այդ գաղափարի տակ դնում ես ավելի շատ նյութական սիմվոլներ:
Եթե ազատագրված տարածքում դու չունես նորմալ բնակչություն, դա նաեւ որպես սիմվոլ պահելը բարդ է: 92-93-94 թթ.-ին ծնված երեխան հիմա արդեն 16 տարեկան է: Երբ այդ 16 տարեկանը այ այդ տարածքը արդեն համարում է իր ծննդավայրը, դու չես կարող իրեն հակառակում համոզել:
Իր ծնողը կթողնի, դուրս կգա այդ տարածքից, բայց ինքը դուրս չի գա, որովհետեւ ինքն այդտեղ սիմվոլներ, մշակութային միջավայր ունի, ինքն այդտեղ կայացել է` որպես սոցիումի անդամ: Այ, դա է նշանակում ռացիոնալացում: Այստեղ խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ազատագրված տարածքին, այլեւ սահմանամերձ գոտուն, Հայաստանի ցանկացած բնակավայրի:
88-ից հետո մեր հասարակության սիմվոլները շա՞տ փոփոխություններ են կրել:
Ցավոք, մեր հասարակությունն այսօր շատ քիչ սիմվոլներ ունի: Եթե մարդուն դու 20 տարի դնում ես գոյատեւման խնդրի առջեւ, երբ իր համար ամենակարեւոր խնդիրը ընտանիքի կենսական նվազագույնը, իր երեխայի համար շոր, կոշիկ, դպրոցական պայուսակ, ջեռուցում ապահովելն է, ինքը չի էլ մտածում սիմվոլների մասին, որովհետեւ դրանք պետք չեն իրեն:
Օլիգարխը այսօր սիմվո՞լ է մեր հասարակության համար:
Հասարակության` կրիտիկականին մոտեցող մասի համար` այո: Օլիգարխը չէ` փողը, իշխանությունը: Օլիգարխը դրա կրողն է: Օլիգարխի թիկնապահն է այսօր նույնիսկ հասարակության մի մասի համար սիմվոլ:
Մարդը բոլոր դեպքերում ուզում է լավ ապրել եւ տեսնում է` ով է այսօր լավ ապրում հայաստանյան իրականությունում եւ հայաստանյան հասարակությունում: Փող ունեցողը: Հետո տեսնում է նաեւ, որ այսօրվա հայաստանյան իրականությունում աշխատելով շատ փող ունենալ հնարավոր չէ (աշխատելով կարող է գոյատեւել): Եվ բնական է, որ այստեղ եւ սիմվոլները, եւ արժեքները, եւ դեպի դրանց տանող ձեւերն ու եղանակներն էլ պետք է փոխվեն:
Ինչպե՞ս եղավ, որ 88-ի սիմվոլները այսօր փոխվեցին այն աստիճան, որ արդեն օլիգարխի թիկնապահի` որպես սիմվոլի մասին ենք խոսում:
Շատ պրոցեսներ ուղղակի չկարեւորեցինք եւ շատ բաներ մեզանից օտարեցինք: Այդ սովետական մտածողությունը, երբ մենք օբյեկտ էինք, վերարտադրվեց, ավելացավ, հարստացվեց ու բերեց այսօրվան:
Երբ մարդը մտածում է, որ իրենից ոչինչ կախված չէ, որ ինքը ոչինչ չի կարող անել, որ միեւնույն է` իր փոխարեն որոշելու են, դա է բերում այս օրվան: Ո՞վ է ասել, որ սիմվոլը ինքը պիտի մեր փոխարեն իր համար կյանք ստեղծի:
Սիմվոլը ինքն էլ է ներդրում պահանջում, այնպես, ինչպես լավ կյանքը: Մեր վերաբերմունքով պետք է ապրեցնեինք սիմվոլները: Ի՞նչ վերաբերմունք ունենք այսօր ազատամարտիկի հանդեպ. ի վերջո, սիմվոլ է:
Շատ ազատամարտիկներ սոցիալապես անապահով են:
Վերջ: Նշանակում է` դու վերաբերմունք չունես ձեւակերպված:
Այստեղ նաեւ պետությունը չպե՞տք է դերակատարություն ունենար:
Իհարկե, բայց եթե ազատամարտիկը հասարակական կարեւորության սիմվոլ է, ինչո՞ւ ենք թողնում միայն պետության վրա: Բա մե՞նք` մեր տարրական վերաբերմունքով: Տարրական բան է, երբ, ենթադրենք, քո թաղամասում, քո գյուղում, քո շրջապատում բնակվող որեւէ ազատամարտիկի, որը Շուշիի ազատագրմանն է մասնակցել, մայիսի 9-ին դու զանգում ու ասում ես. «Շնորհավորում եմ եւ շնորհակալություն, որ դու այդ բանը արել ես»: Անո՞ւմ ենք դա: Որպես կանոն, շատ քչերն են անում: Ինքը մեզ համար սիմվոլ չէ: Այստեղ ոչ պետություն է պետք, ոչ փող, ոչ իշխանություն, ոչ ընդդիմություն, ոչ մի բան պետք չէ: Պետք է, որ դու ինքդ քո ներսում այդ սիմվոլը ունենաս ու վերջ:

"You must be able to propose rational symbols to your society"
If we approach this in general terms, the dominant pan-national symbols of significance continue to be Ararat, western Armenia, the national culture, our participation to the global cultural legacy. These are, in the main, the symbols that shape our ethnic character or are at least components of it. More importantly, however, is to what extent these symbols are either rational or irrational.
A symbol can exist merely as such, a symbol, but in transitional societies such as ours, that face many problems, in addition to unresolved conflicts, the practical aspect of the symbol takes on a special importance. To what extent is the symbol rational and to what extent is it used by the ruling elites to resolve certain issues? That is the important question
From this viewpoint, even those symbols of ours, influenced by different objective and subjective factors, that should have a rational role-playing usage, have, in part, either been transported to an irrational plane or remain on an irrational level.
By leaving a symbol in the irrational field, we alienate those responsibilities of our connected to a symbol or idea. For example, an independent state or polity.
In this case, have our responsibilities been alienated?
Yes, in large part. We love to talk about issues that are pan-national, pan-governmental, that deal with humanity on a global scale. However, when it comes time for us to assume various obligation regarding our rights (here I refer to the average citizen, the intellectual and government official), then we become quite careless and neglectful. We don't discard our trash in the correct place, students feel free to lean against the walls with their feet and soil them, and we sink to the level where we heed the demand of a minivan driver and squeeze in four to a seat designed for just two passengers. There are many other such examples.
In this context, the traditional example remains the United States, where there is a specific expressed attitude towards the government; in relation towards the symbol and the institution and its primary attributes. This is the flag, the national anthem, the national emblem, the president, as an institution.
The attitude expressed towards these things is quite specific and very rational. Here, personalities are not that essential. Whether or not a person like Obama, Bush, or even one of our three presidents, that like or dislike is never attributed to the office of the president itself. Here in Armenia, however, we transfer our positive or negative attitudes towards the individual, on the symbol as well.
Mr. Gabrielyan, you said that in the case of the office of the president such personalization is not important. But what about whether the individual in office is legitimate or not, whether the elections that put him in office were free and fair? Are these matters important in your estimation?
Of course. These issues are of extreme significance. But whether or not we have a legitimate government or not can be both a cause and consequence. I am inclined to view the reality we have today as more of a consequence, and not only in the era of independence, of all those cultural, social economic and political developments that have taken place in Armenia to date.
The Soviet union existed for seventy years. There was a society alienated from the government system, a society reduced to the status of an 'object'. This society never engaged in the political decision-making process, except for voting in elections that, as a rule, just had the one candidate.
As a result of the 1988-1991 national liberation movement, the political and socio-cultural system became independent and we had a new political elite both in qualitative and quantitative terms. But all this is still not sufficient for the establishment of a government, a state, because here we are dealing with the problem of establishing a system. When we talk about establishing a system, we mean granting freedom in the decision-making process to those holding the power of the ballot; the rank and file citizen.
When have we in Armenia had a normal election from 1991 till 2008? In essence, it was in 199, during the first presidential and supreme council elections. The logic of the development of the political system, starting from 1991, has been more of deformation than transformation.
From 1998-2008, we experienced the final “monolithisation”, when finance capital entered the political arena and when the oligarchy had pretensions of playing a political role and displayed what we would term "criminal".
What is the reason?
The processes at work are structural. One can find thousands of reasons. We can point to the 1988 earthquake as a n objective reason, the blockade and the crisis of mere survival from 1991-1994 when many weren’t even interested in what has happening politically or regarding the increasing tensions with our neighbors.
As for subjective factors, in essence, the formation of a new elite capable of tackling the primary problems confronting our nation and state, has followed the path of deformation. Our expectations, regarding the establishment of an independent nation state, have not always been rational. We have always assumed that the most important thing in this regard was merely to have a leadership. However, we are dealing with a society, a culture, those symbols that we are discussing. Most importantly, you must be able to propose rational symbols to the society.
The 1988 national liberation movement and struggle was unique in that fact that after many centuries we actually were able to liberate certain territories, not lose more. In your estimation, what were the primary symbols of that movement?
What you have just stated, in itself, is a formula/symbol. In other words, from 1988 till 1994, we had a situation where for the first time your stated formula or model took hold - for the first time in many centuries we actually liberated historic Armenian lands. But if this remains on the level of mere statement, it's irrational. If you postulate the liberation of land as an end in itself, you have nothing else to do there after liberating a piece of the historic homeland. At least, if you configure the issue as a problem in te process, then you are obligated to create new symbols that must be rational. Maybe I am saying something a bit crude. We liberated the land, then what? In other words, in this case, we should have been dealing with the transition stage of objective to issue.
When should that issue have been configured.
It should have been formed in 88, 89, 90 and 91, when lands were being liberated during the war. When it remained as a mere objective, it later entered the deformative stage, because when you do not resettle those lands it signifies that it doesn't have the significance for you, in your daily life, for your society and political system as you present it on an irrational level. In order that it becomes rational, resettlement should have become just a means.
First off, in order to become rational, it should have been fashioned and constantly executed in the following manner. Each citizen of Armenia, in the main (whether in Yerevan Gyumri or any tucked away village in Armenia, cannot be confident, with their rights defended and ensured, cannot have a comfortable life, since those lands are ye to be resettled, since the symbols of Armenianess aren't restored on those lands, since Armenian settlements and the numbers of young people aren't growing on those lands from year to year, since no graduates of Armenia's colleges and universities are going there to live.
That's to say, the irrational symbol must be filled with rational ones. These are social and cultural symbols, the ones used by Israel (even though we don't like to compare ourselves with the Jews) regarding its territories or those seized from the Arabs; when to preserve the idea you place more material symbols under the idea.
When you don't have a normal populace on the liberated territories, it is complicated to preserve as a symbol. A child born in 1992, 1993 or 1994 is today around sixteen years-old. When the time comes when that teenagers views those lands as his homeland, her birthplace, then you will be hard-pressed to convince them of the contrary.
His or her parents might pack up and leave those lands but not the children, since they have symbols there, a cultural environment. They have grown up there and matured as a member of society. This is what is meant by rationalization. This not only refers to the liberated territories but to the border zones, to any area of Armenia.
Have our symbols changes all that much since 1988?
Tragically, our society today has very few symbols. When you place an individual in front of a battle for mere survival for twenty years straight, where the most important problem he or she faces is guaranteeing the bare necessities for the family and children, something to eat, shoes on their feet, clothes on their backs, a school bag, heat in the winter, then this person never even thinks about symbols because they are of no use to him.
Is an oligarch a symbol for our society today?
Yes, for that segment of society approaching the crisis point. But it's not the oligarch, but their money and authority. The oligarch is the medium. Even the bodyguard of an oligarch serves as a symbol for some in society.
In any case, man wants to live well and sees who is living well today in Armenia, in Armenian society - those with money.
He then sees that even by working hard one cannot make much money in Armenia today. One works just to stay afloat and survive. Naturally, here, these symbols and values and the modes and manners that lead to them must change.
How did it happen that the symbols of 1988 have changed to such an extent that we can now talk about the bodyguard of an oligarch as being a symbol for many?
We simply did not place much importance to certain processes and we distanced ourselves from many things. That dominant Soviet mentality, when we were objects, was reproduced and added to and enriched and has brought us to the situation we face today.
When a person believes that he or she cannot change anything, that nothing is dependent on what ones does, that others will decide for him in any event; all this leads to the reality of today. Who has stated that a symbol itself will create life instead of himself or herself doing so.
A symbol also demands investment, just as a good life does. We must give life to symbols with our own conduct, how we lead our lives. In the end, the type of attitude we have today regarding the liberated territories is also a symbol.
Many former freedom fighters are facing rough socio-economic conditions today?
End of story. It means you have no formed attitude on the subject.
Shouldn't the government also have had a role to play here?
Of course. But if the symbol of a freedom-fighter has such an important social meaning, then why do we place the burden of responsibility on the government alone? What about us and our basic attitude? It's really a simple and elementary thing. If there is a former freedom fighter in your neighborhood, village or circle of acquaintances, someone, say, who participated in the liberation of Shushi, then how hard is it to call that person up on May 9th and say, "I just wanted to congratulate you on this day of liberation and to thank you for what you did."
Do we even do this much? As a rule, few of us do it, make the effort. That freedom-fighter doesn't serve as a symbol for us. Here, there is no need for a government, an opposition, money; in a word, nothing. All that is required is that you cherish that symbol deep inside you; that's all.